Anket Sonuçlarını Göster: Anayasa Değişikliği Referandum Anketi

Oylayanlar
278. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
 • Evet

  93 33,45%
 • Hayır

  174 62,59%
 • Kararsız

  11 3,96%
Kilitli Konu
8 / 22 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415161718 ... SonSon
71 den 80´e kadar toplam 215 ileti bulundu.

Konu: Referandum Anketi

Referandum Anketi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #71
  kaosteorisi Misafir

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Ayrıca paketin siyasal iktidar tarafından tanıtımının bir 12 eylül yaftası üzerinden yürütmesini de tamane bir politik hareket yetisi olarak düşünüyorum.Çünkü hepimiz iyi biliyoruz ki 12 eylül den toplumsal katmanlar bütünsel bir şekilde etkilenmiştir.Yani siyasal iktidar hukuki içeriğine girmeksizin paketin tanıtımını tamamen bu anayasal açıdan kırılma olarak niteleyeceğimiz darbeler üzerinden yürütmesi paketin oylamasında her türlü görüşten oy toplamaktan başka birşey değildir.Çünkü bu 12 eylül darbesi nin etkilemediği bir ideolojik yapılanma yoktur ve paketi geniş halk yığınlarına mal etmenin en basit yolu halkın hepsinin muzdarip olduğu ortak bir olgudan hareket etmektir.Sanki paket sadece 12 eylül ve murisilerini ilgilendirecek bütünsel açıdan sadece anayasadan darbeyi silecekmiş gibi görünüyor.Böyle bir değişiklik göreceğiz ki sadece toplumsal açıdan manevi bir etki yaratacaktır,yargısal süreç zamanaşımı veya çoğunun ölmesi ve davanın konusuz kalması sebebiyle düşecektir.Siyasal iktidarı ve akıl hocaları gerçekten paketin tanıtımı için çok akıllıca bir slogan bulmuşlar(kendilerince):12 eylül...  Hukuki NET Güncel Haber

  Referandum Anketi konulu yargıtay kararı ara
  Referandum Anketi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
   
 3. #72
  Kayıt Tarihi
  Jul 2010
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  51
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Alıntı kaosteorisi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Sayın adaletsavascisi,ben size anayasal adalet anlayışımızı oldukça sekteye uğratan ve dünya da başka bir örneği olmayan bir değiştirilmesi gereken çok önemli bir hüküm söylemek isterim.[COLOR="rgb(0, 0, 0)"]An.152.mdsinin son fıkrasında belirtilen Aymnin işin esasına girerek verdiği red kararının üzerinden -10- yıl geçmeden tekrar anayasa yargısı yoluna başvurulamayacağı belirtilir.[/COLOR]Yani belli bir dönemin sosyolojik anlayışına göre anayasal düzlemde uygun kabul edilemeyen bir hüküm belki de birkaç yıl sonra gerçekten ihtiyaç duyulabilir.Yani bu tip 1982 anayasaında dokunulması gerek ayıklanması gereken dokunulmazlılar gibi alanları değiştrirmeyip te yarımyamalak kurumsal yeni yapılanmalar tamamen göz boyamaktan vatandaşlarımızın zekasına hakaretten başka birşey değiildir.Gerçekten bir siyasal iktidar olarak samimiyetle bu konuya yaklaşsalardı yeni kurumsal yapılanmalardan önce dokunulmazlıklar ve 152.md deki hukuk devletine yakışmayan hükümlere öncelik verirlerdi.
  ili
  Sn.kaosteorisi yukarıda belirttiğiniz ve benim de altını çizdiğim ifadenin bir hukuk devletinin anayasasında olmaması gerektiğine "süresi" açısından ben de katılıyorum.Ancak şöyle ki bu maddeyle,aynı konunun aynı yol ile tekrardan AYM önüne getirilip AYM'nin işlerinin aksamasına engel olunuyordu.Aslında bu madde işlevi açısından önemli bir madde;ancak belirtilen süre -10 yıl- çok fazla bir süre.Belki bu süre daha da azaltılarak pakete eklenebilirdi.Ancak bir değişiklik olmadı sanırım.

 4. #73
  Kayıt Tarihi
  Jul 2010
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  51
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Alıntı kaosteorisi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Ayrıca paketin siyasal iktidar tarafından tanıtımının bir 12 eylül yaftası üzerinden yürütmesini de tamane bir politik hareket yetisi olarak düşünüyorum.Çünkü hepimiz iyi biliyoruz ki 12 eylül den toplumsal katmanlar bütünsel bir şekilde etkilenmiştir.Yani siyasal iktidar hukuki içeriğine girmeksizin paketin tanıtımını tamamen bu anayasal açıdan kırılma olarak niteleyeceğimiz darbeler üzerinden yürütmesi paketin oylamasında her türlü görüşten oy toplamaktan başka birşey değildir.Çünkü bu 12 eylül darbesi nin etkilemediği bir ideolojik yapılanma yoktur ve paketi geniş halk yığınlarına mal etmenin en basit yolu halkın hepsinin muzdarip olduğu ortak bir olgudan hareket etmektir.Sanki paket sadece 12 eylül ve murisilerini ilgilendirecek bütünsel açıdan sadece anayasadan darbeyi silecekmiş gibi görünüyor.Böyle bir değişiklik göreceğiz ki sadece toplumsal açıdan manevi bir etki yaratacaktır,yargısal süreç zamanaşımı veya çoğunun ölmesi ve davanın konusuz kalması sebebiyle düşecektir.Siyasal iktidarı ve akıl hocaları gerçekten paketin tanıtımı için çok akıllıca bir slogan bulmuşlar(kendilerince):12 eylül...
  Dediklerinizin birçoğuna katılıyorum;fakat yargılamanın zamanaşımına uğrayıp uğramayacağı hala tartışma konusu;yani doktrinler havada uçuşuyor Zamanaşımına uğramayıp dava açılmış olsa bile dediğiniz gibi sadece manevi bir etki olacak.Çünkü daha önce de belirttiğim gibi T.C.K madde7/2 yeni çıkartılan bir kanunun geçmişe dönük olarak etki edemeyeciğini belirtmektedir.Şayet aynı konuyla ilgili eski bir kanun var ve üzerine yeni bir kanun çıkartılıyorsa T.C.K mad. 7/2 diyor ki:" Suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise, failin lehine olan kanun uygulanır ve infaz olunur." Bu ne demek darbeciler ceza almayacak demek.Pekiiii iktidar bunu halka nasıl yansıtıyor:Darbecileri cezalandıracağız,ben buna sadece gülerim Şimdi böyle söyleyince darbecileri savunduğumuz anlaşılmasın sakın.Hukuk devletinde darbenin yeri yoktur bunu biz de biliyoruz.Demek istediğim kandırmacayla oylarınız isteniyor ey Türk Milleti bu oyuna gelme

 5. #74
  Kayıt Tarihi
  Jul 2001
  İletiler
  5.698
  Blog yazıları
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  17
  Dosya Yükleme
  53

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Forumu açarken siyasi değil hukuki tartışma rica etmiştik. Siz buna hukuki tartışma mı diyorsunuz? Anketin; Bu sene hangi takım şampiyon olur anketi olmadığını hatırlatmak zorunda mıyız?
  Hukuki Net - Hukuk Arama Motoru - İyi günler Türkiye, her nerede uyuyor veya uyutuluyorsan!

 6. #75
  kaosteorisi Misafir

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Herhalde değişikler içinde global ölçekte yeterli olmasa da -umarım devamı da gelir- en iyisi bireysel başvuru olacak.En azından münhasır araç ve konutlarıyla halktan büyük ölçüde ayrık durumda yaşayan ve halkın gözünde korkutucu bir görünüme sahip olan AYM ile halk ortak ve meşru bir düzlemde buluşturulacak.En azından zırhlı araçlarından inip acaba şu halk ne gibi hukuki sorunlar yaşıyor deyip genel mahkemelerde ki hakim ve savcıların konumu açısından bie empati sürecine de girebilirler.İnşallah bireysel başvuru görevini üstlenecek AYM ye bu alanda özel olarak hak ve özgürlük konusunda uzman kişilerden oluşan ciddi bir daire şeklinde örgütlenme imkanı verirler.Aksi takdirde bu denli iş yüküyle ve az sayıda elemanıyla bu hak ve özgürlük AYM yi işlemesi güç bir çerçeveye sokacaktır.Umarım siyasal iktidar bu değişiklere ilişkin yasal düzenlemeleri itinayla yerine getirir.Yada AKP hükümetinin yerine gelen hükümetler bu değişiklerin devamını aynı samimiyetle(!) devam ederler.Tek korkum bu aksi takdirde bu tür eksiklikler bir yamalı bohçayı andıracak...

 7. #76
  Kayıt Tarihi
  May 2010
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  19
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  mevcut anayasamız 82 anayasasının sadece adını taşıyor. şimdiye kadar 16 kez değiştirilmiş olup 10 tanesini akp hükümeti değiştirmiştir. dünyanın her yerinde bağımsız bir kurum olan HSYK'nın adalat bakanlığına bağlanması bu taslağa hayır demem için yeter. yargı siyasallaşmamalı.

 8. #77
  Kayıt Tarihi
  Jul 2010
  Nerede
  zincirlikuyu
  İletiler
  360
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Kısa ve öz Olarak.

  Cumhurbaşkanının Yüksek Mahkemeye ve Hakimler savcılar Yüksek Kuruluna Atama Yapması ,bu kurumları siyasallaştıracaktır.

  Yine TBBM'nin Bu seçim sistemi ile ,az oy alıp çok milletvekili seçilen İkdidar partisinin çoğunluğu da sağladığı düşünüldüğünde ,NİTELİKLİ ÇOĞUNLUKTA aranmadan ,Bu kadroların belirlenmesi ,BAĞIMSIZ ,TARAFSIZ olması gereken hukuku SİYASAL HALE GETİRECEKTİR.

  Cumhurbaşkanı Koltuğunda oturan zat.Daha geçenlerde bir Rapörtörü , önce müsteşar yapılarak AYM yedek üyeliğine atamadı mı?YOKSA BEN HAFIZA KAYBINA MI UĞRADIM.YANLIŞ HATIRLIYORUM.

  Hangi Parti olursa olsun böyle bir değişikliği getirse karşı çıkarım.

 9. #78
  Kayıt Tarihi
  May 2009
  Nerede
  Hakkari
  İletiler
  3.333
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Anayasa değişiklik paketinin Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısını düzenleyen iki madde hariç, 12 Eylülcülerden hesap sorulması da başta olmak üzere diğer maddelerinin referanduma götürülmesine ihtiyaç duyulmadan Meclis'den geçirilmesine CHP destek vereceğini açıkladı. O zaman Baykal dedi ki: İki madde hariç Meclis'e getirin kabul oyu verelim, referanduma diğer iki maddeyi götürün.

  AKP buna yanaşmadı. Çünkü CHP'nin de kabul ettiği değişiklik maddeleri dışındaki o iki maddeyi, yani HSYK ile Anayasa Mahkemesi'nin yapısını değiştiren maddeleri halka yutturabilmek için şekerlemelere sarmak gerekiyordu.

  O şekerlemeler de sanki referandum sadece onlar için yapılıyormuş gibi propagandasını sürdürdükleri "darbecilerle hesaplaşma, memura toplu sözleşme hakkı, uyarma kınama cezalarına karşı yargı yolu, kadınlara, engellilere pozitif ayrımcılık" gibi maddelerdi.

  Referanum, kendilerini Yüce Divan sıfatıyla yargılama ihtimali olan Anayasa Mahkemesi ile dokunulmazlıkları kalktığı an yolsuzluk, ihalaye fesat karıştırma, kalpazanlık, görevi kötüye kullanma gibi suçlardan ÖNÜNDE HESAP VERMELERİ GEREKECEK YARGIYI ELE GEÇİRMEK İÇİN YAPILIYOR.

  BUNU ANLA ARTIK EY CAHİL İNSAN TOPLULUĞU!!!

 10. #79
  kaosteorisi Misafir

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  O konuda bende mutabıkım.Eğer bu anayasanın mevcut pozitif haliyle tamamen aykrı olduğunu söylüyorsak -16- kez sivil otoritelerce hemde bizlerin anne ve babalarının siyasal iradeleriyle göreve gelen iktidarların meşruiyetini de sorguluyoruz demektir.İşte o zamanda tartışma yine vatandaşların subjektif kanaatlerini ifade eden oylar arasında hiyerarşik ilişkiye gider.Eğer bizler ebeveynlerimizin iradesine saygı duyuyorsak onların seçtiği meşru hükümetlerin yaptığı 16 değişikliğe de saygı duymalı ve anayasayı bütünsel açıdan reddetmemeliyiz.O yüzden fundementali değişmesede yine de bir kurumsal değişikliğe gidilecekse yine kısmen de meşru olsa bu anayasadaki yöntemler üzerinden gidilmedilir bence...

 11. #80
  kaosteorisi Misafir

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Ayrıca sayın arzuhalci abim,paketteki samimiyetsizliğe yargının partizanlaştırılmasına yol açacak bir değişiklik olduğuna katılıyorum(gerçi bunu hangi parti yapmıyor ki o da işin başka yönü) ancak vatandaşların oyları arasında bir hiyerarşiye gitmeniz pek doğru değildir.Çünkü bu tür bir bilinçsizlğin altında pek çok sosyololik ve ekonomik sebepler vardır.Halkın herhangi bir suçu yoktur.Bir işçinin veya hrhangi bir vatandaşımızın ekonomik sorunlardan başını kaldırıp da bü tür teknik süreçlerden haberdar olması nı beklemek te mantıklı değil.Vatandaş ne yapsın ekmek derdiyle mi uğraşsın yoksa fildişi kulelerinde yaşayan halktan bihaber oy zamanı çarşıa pazara çıkan siyasetçinn hukukçunun uğraşlarına mı kulak versin.O yüzden bu şekilde çoğulcu ve demokratik bir kültürün oluşablimesi tartışma ortamının yaratılması için öncelikle halkımızın ekonomik olarak Avrupa daki gibi belli bir refaha eriştirilmesi gerekmektedir.

Kilitli Konu
8 / 22 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415161718 ... SonSon

Benzer Konular :

 1. Referandum Anketi !
  Referandum oylamasına katılarak güncel sonuçları takip ediniz.. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.referandum.oyla
  Yazan: referandumoyla Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 1
  Son İleti: 20-06-2017, 10:21:00
 2. Seçim anketi - (istenmeyen seçim anketi engellenir!)
  Seçimi hangi parti kazanır? ....LİNKİ HELE BİR AÇIN! http://www.ntvmsnbc.com/id/25208803 Olmadı mı?....Hay allah...Recep ve topluluğu bu...
  Yazan: yas2010 Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 1
  Son İleti: 06-05-2011, 10:52:30
 3. Site İçerik ve Dizayn anketi...
  www.Hukuki.Net sitesinde hangisini beğendiniz ?
  Yazan: admin Forum: Site Hakkında
  Yanıt: 1
  Son İleti: 15-08-2010, 20:09:01
 4. En güzel Türkçe kelime anketi
  Türkçenin en güzel kelimesi adlı forumda kaltılımcı arkadaşların ortak kararı gereğince Türkçe'nin en güzel kelimesini seçmeyi planlamıştık. Foruma...
  Yazan: Av.G.A Forum: Kültür - Sanat - Edebiyat
  Yanıt: 10
  Son İleti: 12-01-2005, 14:53:30

Bu sayfada bulunan kavramlar:

9 10 2014 genel af vereceklermi

content

Forum

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.