Hukuki NET sitesinde paylaşımda bulunmak, soru sormak ve cevap yazmak için üye olun. Üyelik ücretsizdir.

Referandum Anketi

30-07-2010 14:43:09 admin #

Referandum Anketi

12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak Anayasa Değişikliği hakkındaki referandum anketi.
Not: Referandum için yorum yapacaksanız lütfen siyasi görüş değil, hukuki görüşlerinizi yazınız. Örneğin; Anayasanın değişiklik yapılmasını istemediğiniz maddesini hukuki gerekçesi ile yazınız.
07-08-2010 20:46:06 kaosteorisi #

Cevap: Referandum Anketi

Şunu merak ediyorum.Anayasa paketininin sanırım 19 .md sinde yer alan bireysel başvurulara ilişkin hakkın kullanımında anayasa ile güvence altına alınmış ve Aihs in koruması altında olan hakların ihlali durumunda bu haktan faydalanalıcağı yer almaktadır.Acaba buradaki AİHS deyimi salt hukuki niteliği itibariyle bütünsel anlamda yorumlanarak protokolleri de kapsayacak mıdır yoksa bir anayasal kıvraklıkla sadece temel hakları kapsayan AİHS temel metni mi ifade edilmek istenmektedir?Çünkü bildiğimiz gibi AİHS yapıldığı 1950 yılında siyasal açıdan farklı ideolojik temelde bütünleşen devletlerce yapıldığı için ve bu üye devletlerin ideolojik kurumsal yapılanmaları sosyal ve ekonomik haklar konusunda uzlaşamayacağı düşüncesiyle metinde yer verilmedi.Genel olarak temel haklar yada 19.yy ın tasnifiyle 1.kuşak haklar dediğimiz haklar yer almaktadır ve daha sonra sivil otoriteler için önem teşkil eden dayanışma hakları ve kolektif özgürlükler protokollerle desteklendi.Bence bu referandum geçerse ve bireysel başvuru hakkına ilişkin yargısal karar sürecinde sorun yaratcak bir anayasal ifadedir,bu konuda tıpkı Alman ve İtalyan anayasalrında olduğu gibi -Aihs ve Protokollerden doğan-şeklinde tasnife gidilmeliydi.
07-08-2010 20:49:35 bartelmi diaz #

Cevap: Referandum Anketi

ben anayasaya evet diyeceğim.aihm ye bireysel başvuru hakkı doğru bir adımdı.ve yaş kararlarının yargıya açılması.işte özellikle bu iki madde benim anayasaya bakış açımı olumlu yönde etkilemiştir.12 eylül de evetçiyim
07-08-2010 20:51:52 kaosteorisi #

Cevap: Referandum Anketi

Ayrıca Anayasamızın 2.mdsinde yer alan hukuk devleti ilkesinin en önemli hukuki yansıması idarenin bütün eylem ve işlemlerinin yargı denetimine açık olmasını gerektirir.Her ne kadar bunun yapılmasına temel teşkil eden irade ve mekan-zaman koşulları niteliği itibariyle anayasada istisnaları yaratılsada böyle bir demokratik ortamda hala hukuk devletine aykırılık teşkil edecek bürokratik mekanizmalar yaratma çabasını anlamlandıramıyorum.Aslında paketteki, kamu görevli,lerinin toplu sözleşme hakkına ilişkin uzlaşma komisyonunun kurulması ve bunun kararlarının kesin nitelik kazanması yargı yoluna gidilememesi şeklindeki hüküm beni çok düşündürüyor.Yani anayasa değişiklik paketi içindek, maddeler sadece anayasal lafzı itibariyle değil içeriği de anayasal adalet çerçevesinde iyice değerlendirilmelidir ve bir tür tez-antitez şeklinde diyalektik yaklaşımla bir sentez anayasa metni oluşturulsaydı daha iyi olurdu.
07-08-2010 20:56:30 kaosteorisi #

Cevap: Referandum Anketi

Sayın Diaz,benimde çok evet şeklinde oy veresim var ama bir hukukçu olarak yapılan bu değişiklik paketinde yeni getirilen bu anayasal revizyonlar konusunda bir samimiyet hissetmiyorum sanki günü geçiştirmek içinmiş gibi geliyor ve bu beni düşündürüyor.Mesela bakın İtalyada bireysel başvuru hakkına ilişkin yüksek mahkeme çerçevesinde hak ve özgürlükler alanında uzmanlaşmaış hukukçu ve daireler şeklinde özel bir usulle bu yürütülmektedir.Tamam bireysel başvuru güzeldir ama neden şunu yapmışken Avrupadaki standartlarının yaptığı gibi yapmıyoruz.Yani değişikliği anayasal kurumlar bütünü çerçevesinde değerlendirmeli bireysel başvuru hakkında yapılan değişikliğin anayasa mahkemesi açısındanda bir özel daire şeklinde ilişkilendirmesi çok daha ii olurdu.
07-08-2010 21:00:08 kaosteorisi #

Cevap: Referandum Anketi

Yani sanki bana amaçalrı yargıya ilişkin değişikleri geçirmek için onların yanında geç kalmış çoktan yapılması gereken maddeleri ekleyerek süreci olmlu sonuçlandırmak gibi bir politik amaç varmış gibi geliyor.Bence Venedik komisyonunun da dediği gibi maddeler i tek tek oylama usulu olması gerçekten süreç açısında daha güzel olurdu.Ben mesela 2 madde dışında evet demek isterdim.Yada isteseydiler CHP ninde önerdiği gibi çok tartışılan 2 maddeyi sadece referanduma götürmüş olsalardı..
07-08-2010 21:01:19 bartelmi diaz #

Cevap: Referandum Anketi

Günü geçiştirmek diye bir şey olamaz ki ama söz konusu anayasa olunca. Adı üstünde anayasa. Kabul edildikten sonra kim ne hakla karşı durabilir ki..
07-08-2010 21:04:07 kaosteorisi #

Cevap: Referandum Anketi

Yani ben avrupa daki örneklerini yakında çok iyi bildiğim için söylüyorum getirilen yeniliklerde bir yüzeysel yani sadece nerdeyse adını vermek suretyle anayasa sokulmak istenmiştir ve bunu iyice modern örneklerini süzerek bir defa da yapsalardı ve öyle sunsalardı çok daha iyi olurdu. Çünkü sizde katılırsınız ki anayasal hükümler değiştirilmesi ve kaldırılması bir uzlaşı ortamı gerektiren ve zor bir süreçtir yapmışken iyi yapmak gerekir. Çok ciddi bir iştir..
07-08-2010 21:05:15 sonyakadan #

Cevap: Referandum Anketi

Hayırda Hayır vardır.Bağımsız Yargı tek koruyucumuzdur.Olmazsa olmazdır.
07-08-2010 21:08:33 bartelmi diaz #

Cevap: Referandum Anketi

Yeni anayasada değişiklik getirilen 23 maddeyi tek tek inceledim ve rahatsızlık verecek bir madde bulamadım. Bence insanlarımız boşuna kuruntu yapıyor. Şu halinden daha iyisinin yapılacağını düşünemiyorum Türkiyede. Tabi ki herkesin şahsi görüşüdür. Ben evetçiyim:)
™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.

♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.

Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.

Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı vd.

® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir.

‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.

📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.

This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.