Anket Sonuçlarını Göster: Anayasa Değişikliği Referandum Anketi

Oylayanlar
278. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
 • Evet

  93 33,45%
 • Hayır

  174 62,59%
 • Kararsız

  11 3,96%
Kilitli Konu
21 / 22 Sayfa İlkİlk ... 111213141516171819202122 SonSon
201 den 210´e kadar toplam 215 ileti bulundu.

Konu: Referandum Anketi

Referandum Anketi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #201
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  kktc
  İletiler
  672
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Alıntı carsambalıfaruk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  İş bankasından gelen paralar,sakın 3-5 sene evvel trilyonlar kanal Türk Tuncay özkan da iken,KanalTürk kanalına verilmişti.Bu ülkeyi karıştırmak için acaba ne kadar para sarf ediyorlar. Açıklamada o kadar açıklığa çıkmışki ihya olduk.Kızmıyorum herkes üstüne düşeşeni yapacak muhakkak.Yargı,siyaset ve ordunun içinde ellerinden geleni bu güne kadar yaptılar.Dinleme ve servislerle değifre olmaya başladılar.Artık planlarını maden ocaklarında yaparlar.Sadece bunlardan kurtulmak için sülale boyu evet diyeceğiz.Anayasa maddeleri hafif kalıyor,neyse seçimlerden sonra bakarlar artık icabına.
  İş bankası konusunu açıklığa kavuşturduğuma inanıyorum.. Daha fazla polemiğe hiç gerek yok..!


  Bunun dışında bende aşağıdaki sloganlarla "HAYIR "diyorum

  *Allah'i, peygamberi dilinden...harami, rusveti cebinden eksik etmeyenlere hayir!!!

  *Marlboro yok ama Kent'e...'yetersiz ama evet'e hayir!!!

  *Oyunu satana, oyuna kanana...sahibine gore meleyen koyuna hayir!!!

  *Dunu, bugune... Sozu, ozune uymayana hayir!!!

  *-B'ye, 4 ese..memleketi peskese hayir!!!

  *Ulkemin kaderini belirleyecek, kafasi karisik, rusvetle barisik suursuzlara hayir!!!

  *Atana, tutana...tek vurup cift sayana...sandiktan oy calana, hayir!!!

  *Susuz yaza, mızrapsız saza, evet diyen kaz'a hayır!!!

  *Ponpon kıza kıspete, jetskili cübbeliye hayır!!!

  *Takiyeye, mollaya...bu maskeli baloya hayır!!!

  *Ormansız koya, eyyamcı bono'ya, maskesiz zoro'ya hayır!!!

  *Redkit'e, rintintin'e, sakallı calamity jane'e hayır!!!

  *Destursuz telekulağa, vergimle verilen iftara, andersenden masallara hayır!!!

  *Şeriat sevene, anana sövene, pennsylvania'dan gülene hayır!!!

  *Kimyasal atıklara, "kim yasal ki!!!" diye çalıp çırpmaya hayır!!!  Hukuki NET Güncel Haber

  Referandum Anketi konulu yargıtay kararı ara
  Referandum Anketi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #202
  Kayıt Tarihi
  Sep 2010
  Nerede
  sürgünistan
  İletiler
  23
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Sayın Çarşambalıfaruk HAYIR çıkacağı kesin gibi;

  Sizi Taksim deki HAYIR PARTİSİNE davet ediyorum.

  HAYIR'I kutlayalım.Beraber.

 4. #203
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  SAMSUN
  İletiler
  1.322
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  İŞ BANKASI’NDAKİ PAYI 3,1 MİLYARI BULDU

  Rapora göre, İş Bankası Ocak 2009′dan bu yana aktif büyüklüğünü Aralık 2008′e kıyasla yüzde 6,7 oranında arttırırken, özkaynaklarını ise yüzde 18,2′lik bir artışla 11 milyar 170 milyon liraya yükseltti.

  Böylece CHP’nin sadece İş Bankası’ndaki varlığı 3 milyar 177 milyon liraya ulaştı. Banka bu iştiraklerden 322 milyon lira temettü geliri elde ederken, CHP de 90 milyon 160 bin liralık temettü gelirinin sahibi oldu.

  CHP’NİN FAİZ GELİRİ 1,4 MİLYAR LİRA

  Faiz gelirinde 2008 yılının aynı dönemine göre önemli bir artış sergileyen İş Bankası, 2009 Ocak-Haziran döneminde 5 milyar 274 milyon 73 bin liralık faiz geliri sağlarken, CHP’nin faiz gelirinden payına düşen gelir ise 1 milyar 476 milyon 740 bin lira oldu.

  ANA MUHALEFET’İN KÂRI YÜZDE 18,8 ARTTI

  CHP’nin karlılığı da 2008 yılının aynı dönemine göre yüzde 18,8′lik bir artış gösterdi. Böylece İş Bankası’nın net dönem karı 1 milyar 370 milyon liraya ulaşırken, CHP de bu kardan 383 milyon 600 bin lira pay aldı.

  134 MİLYON DOLAR BORÇLANDI

  İş Bankası’nın 2009 İkinci Çeyrek Raporu’nda kurumun “en çok tercih edilen özel banka olma” özelliğinin devam ettiği vurgulanırken, aldığı sendikasyon kredileri hakkında da bilgi verildi.

  Raporda, “İş Bankası’nın mevduat büyüklüğü yüzde 4,6 oranında artarak 66.479 milyon TL’ye yükselmiştir. Bankanın Türk Parası tasarruf mevduatındaki artış oranı ise yüzde 5,6 oranında gerçekleşmiştir.

  Mevduat dışındaki kaynaklardan da istifade eden banka, ticaretin finansmanı amacıyla Mayıs ayında 255 milyon USD ve 225 milyon EURO tutarında olmak üzere iki ayrı dilim halinde 1 yıl vadeli ve 1 yıl vade uzatma opsiyonlu sendikasyon kredisini ise en uygun maliyetle temin etmiştir” denildi.

  Böylece CHP İş Bankası’ndaki ortaklığından dolayı uluslararası piyasalara 134 milyon dolar borçlanmış oldu.

  ***

  CHP İŞ’ini Bilir

  İş Bankası ortaklığı ile dünyada hiçbir örneği olmayan siyasi bir parti konumundaki CHP, bankanın iştiraklerinden dolayı da tuhaf bir mali yapıya sahip bulunuyor.

  Bu çerçevede CHP, İş Bankası’ndaki yüzde 28′lik ortaklık payı üzerinden GSM operatörü Avea, Bayındır Hastaneleri, Fora Zeytin, Türkiye Şişe Cam ve Nemrut Limancılık gibi pek çok şirkette İş Bankası ortaklığının içindeki yüzde 28′lik payı oranında söz sahibi bulunuyor.

  SELE ZEYTİNİ ÜRETİYOR

  CHP’nin iştiraklerinden birisi olan Balıkesir’deki Fora Gıda, tüm zeytin ürünlerini üretebilen tek marka olmasıyla piyasada tanınıyor.

  Fora’nın ürünleri arasında; zeytinyağı, siyah zeytin, yeşil zeytin, dilimli, dolgulu, çizik, marineli, ezme, çekirdeksiz zeytin bulunuyor.

  CHP’NİN 12 MİLYON “ABONESİ” VAR

  Cep telefonu operatörü Avea’nın ödenmiş sermayesinde yüzde 14′lük ortaklığı bulunan İş Bankası, pazarın yüzde 17′sine sahip bulunan operatörle 12 milyon cep telefonu abonesini kontrolünde tutuyor.

  CHP de, İş Bankası’nın yüzde 14′lük hisse bloğunun yüzde 28′ini elinde bulundururken GSM piyasasında önemli bir aktör olarak varlığını sürdürüyor.

  İRAN’IN CAMLARI ANA MUHALEFET’TEN SORULUR

  CHP’nin en büyük iştiraklerinden birisi olan Türkiye Şişe Cam Sanayi ise onlarca ülkeye yaptığı cam ve cam ürünleri ihracatı ile dikkat çekiyor.

  Bulgaristan, Çin, Güney Kore, İtalya, Rusya, İspanya, Arnavutluk ve Gürcistan, ihracat yapılan ülkelerden başlıcalarını oluşturuyor.

  İç politikada sık sık “Türkiye İran olmayacak” söylemini dillendiren CHP, Şişe Cam üzerinden bu ülkeye ihracat yaparken, İran’ın cam pazarının yüzde 30′unu elinde bulunduruyor.

  CHP’nin İslam ülkeleri ile ilişkileri ayrıca Arap-Türk Bankası ortaklığıyla da devam ediyor.

  İŞ’TE CHP’NİN İŞTİRAKLERİ

  İş Bankası ve CHP’nin işbirliğinde oluşturulan iştirakler şu firmalardan oluşuyor: İşbank GmbH, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Anadolu Sigorta, Anadolu Hayat, Milli Reasürans, İş Dublin, İş Finansal Kiralama, İş Gayrimenkul, İş Yatırım, Türkiye Şişe Cam, Camiş, Çayırova Cam, Avea, İş Net, Antgıda, Bayındır Hastaneleri, Kültür Yayınları, Nemrut Liman, Trakya Yatırım.

  (M. Fatih Erdoğan, Vakit, 8-2009)

  ***

  CHP´nin ´doğrudan bağlı´ şirketleri!

  İş Bankası ortaklığı nedeniyle Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası´nı ihlal eden CHP, Banka aracılığı ile 32 şirkete de doğrudan, 87 şirkete ise dolaylı olarak ortak. İşte o şirketlerin listesi

  CHP yalnız İş Bankası´nın değil, bu bankanın iştiraklerinden dolayı iki bankanın daha ortağı durumunda. CHP, İş Bankası aracılığıyla aralarında iki banka, lastik sanayi, finans kuruluşu ve cam sektörünün de bulunduğu 32 şirkete doğrudan, 87 kuruluşa ise dolaylı olarak ortak.

  İş Bankası´nın yüzde 28.1´ine sahip olan CHP, Anayasa´nın 69. Maddesi´ni, Siyasi Partiler Yasası´nın da 67. Maddesi´ni ihlal ediyor.

  Bankaya ortaklığı oranında İş Bankası´nın doğrudan iştiraki olan 32 işletme ile dolaylı iştiraki olan 87 kuruluşta da pay sahibi olan CHP, finans kesiminden iletişime, cam üretiminden yabancı banka ortaklığına kadar ticaretin her alanında faaliyet gösteriyor.

  BİR DEĞİL 3 BANKANIN ORTAĞI

  İş Bankası´nın yüzde 28.1´ine ortak olan CHP´nin aynı zamanda banka zengini olduğu ortaya çıktı. CHP aynı zaman da İş Bankası´nın doğrudan iştirakleri olan Arap-Türk Bankası ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası´nın da ortağı olduğu belirlendi.

  İş Bankası´nın bu iki bankada yönetim kurulu üyeliklerinin bulunduğu ve bu isimlerin CHP´li üyelerinde bulunduğu İş Bankası yönetimince belirlendiği öğrenildi.

  İş Bankası, Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi´nin bankası olarak da bilinen Arap-Türk Bankası´nın hisselerinin yüzde 20´sine sahip. İş Bankası ayrıca Türkiye Sınai Kalkınma Bankası´nın hisselerinin yüzde 50.10´una da sahip.

  BU KADAR ZENGİN PARTİ YOK

  Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Adnan Küçük, CHP´nin Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası´na aykırı olan bu tutumunun yıllardır devam ettiğini belirterek, ´Anayasa´nın 69. Maddesi siyasi partilerin ticari faaliyet de bulunmalarını kesinkes yasaklıyor.

  Benzer hüküm; Siyasi Partiler Yasası´nın 67. Maddesi´nde var. Bankacılık faaliyeti ticari bir faaliyet. CHP, ´Biz bu gelirine dokunmuyoruz Türk Tarih Kurumu´na, Türk Dil Kurumu´na veriyoruz´ diye işin içinden sıyrılmaya çalışıyor.

  O nasıl oluyor. Hibe yoluyla. Siyasi Partiler Yasası´na göre hibe vermek de suç. O da siyasi partileri sorumluluktan kurtarmıyor. İş Bankası´nın üçte birine ortak olmak muazzam bir sermayedir.

  Dünyanın hiçbir yerinde böyle sermaye sahibi bir parti yok. ABD´de dahi banka sahibi başka bir parti yoktur.

  CHP dışında başka bir parti bir bankaya ortak olsa ne olur, en azından kıyametin küçüğü kopar. Bu nedenle diyorum ki CHP, Türkiye´de özel olarak korunmaktadır´ dedi.

  İşte CHP´nin ortak olduğu şirketler

  FİNANS GRUBU:

  * Arap-Türk Bankası A.Ş.
  * İşbank GmbH
  * Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.
  * Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi
  * Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.
  * Milli Reasürans T.A.Ş.
  * İş Dublin Financial Services Plc.
  * İş Finansal Kiralama A.Ş.
  * İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
  * İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

  CAM GRUBU:

  * Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.
  * Camiş Madencilik A.Ş.
  * Çayırova Cam Sanayii A.Ş.

  TELEKOMÜNİKASYON GRUBU:

  * Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.
  * İş Net Elektronik Bilgi Üretim Dağıtım Ticaret ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

  SANAYİ VE HİZMET GRUBU:

  * Antgıda Gıda Tarım Turizm Enerji ve Demir Çelik Sanayi Ticaret A.Ş.
  * Bayek Tedavi Sağlık Hizmetleri ve İşletmeciliği Camiş Yatırım Holding A.Ş.
  * İş Merkezleri Yönetim ve İşletim A.Ş.
  * Kültür Yayınları İş-Türk Ltd.Şti.
  * Nemtaş Nemrut Liman İşletmeleri A.Ş.
  * Trakya Yatırım Holding A.Ş.
  * Türk Pirelli Lastikleri A.Ş.

  (Yeni Şafak, Behçet Güngör, 2008)

  CHP, gasp ettiği TTK ve TDK gelirlerini ödemelidir...

  Başbakan Erdoğan`ın mal beyanında bulunmayışını üzüntüyle karşıladık.

  Teşbihte hatâ olmaz; Başbakan`ın bu tavrını, gâvura kızıp orucu bozmak şeklinde yorumluyor ve muhalefetle bu konudaki sürtüşmesi gündemden uzaklaşınca, fazla vakit geçirmeden mal bildirimini açıklaması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

  Başbakan`ın, bu polemik sırasında çok önemli bir iddiası oldu. Erdoğan, dünyanın hiçbir ülkesinde banka sahibi partinin bulunmadığını ve CHP`nin Türk Tarih Kurumu (TTK) ile Türk Dil Kurumu`nun, (TDK) Atatürk`ün vasiyeti gereği alması gereken 111 trilyonun üzerine oturduğunu söyledi.

  CHP sözcüleri de buna, Türkiye İş Bankası`ndan CHP`ye para aktarılmadığını ve TTK ile TDK`nın Atatürk`ün miras bıraktığı kurumlar olmadığını söyleyerek cevap verdiler.
  * * *
  Bir milletin tarihi ve dili en kıymetli hazinesidir. Büyük Atatürk bu gerçeği çok iyi kavramış bir liderdi. O`nun emriyle 15 Nisan 1931`de TTK ve 12 Temmuz 1932`de TDK kuruldu.

  Atatürk`ün son katıldığı TDK kurultayındaki son tüzükte, TDK Başkanı Millî Eğitim Bakanı idi. Daha sonra TDK`da devamlı tüzük değişikliği yapıldı.

  Meselâ, 1951`de Millî Eğitim Bakanı Tevfik İleri, Kurumun bilimsel hüviyetine hürmeten başkanlığı bıraktı.

  Zaten Atatürk de 1 Kasım 1936 tarihinde yaptığı TBMM açış konuşmasında, kurumların birer `ulusal akademi` hâline gelmesini istediğini söylemişti.

  Ancak 1960`lı yıllarda bu kurumlar tamamen değiştirilerek Atatürk`ün işaret ettiği konumdan uzaklaştılar.

  Lâkin mirasından pay almaya devam ettiler.

  1983 yılında çıkarılan 2876 sayılı kanunla `Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu` kuruldu. Bu kurum Anayasa`nın 134. maddesine göre bir anayasal kurum hüviyetine sahip oldu.

  Bu kanunla TTK ve TDK, nihayet Atatürk`ün istediği duruma getirilmişlerdi. Yüksek Kurum içerisinde TTK ve TDK`nın tüzel kişilikleri devam ediyordu.
  * * *
  Esasen Anayasa`nın 134. maddesinin ikinci fıkrasında, `Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu için Atatürk`ün vasiyetnamesinde belirtilen malî menfaatler saklı olup kendilerine tahsis edilir` şeklinde açık ve âmir hükmü bulunmaktadır.

  Bu hükme rağmen CHP, kurumların gelirlerini vermeyince mahkemeye gidildi. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi`nin 3.11.1993 tarih ve 993/444 E, 993/724 K sayılı kararına göre TDK ile TTK`nın Atatürk`ün vasiyetnamesinde belirttiği kurumlar olduğu tesbit edildi.

  Karar, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi`nin 20.9.1994 tarih ve 994/1745-7339 sayılı ilâmı ile onanarak kesinleşti.

  Şimdi sıkı durunuz. Bundan sonra 1 Ocak 1997 tarihinde TTK ve TDK ile CHP arasında bir `Antlaşma` imzalanıyor.

  Bu sözleşmeyi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TTK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve o zamanki TDK Başkanı Prof. Dr. Ahmet B. Ercilâsun imzalıyorlar.

  Sözleşme uyarınca arada çamura da yatsa CHP 2000 yılına kadar kurumlara gelirlerini ödüyor.

  Ancak en son 1999`da ödeme yaptıktan sonra son 6 yıldır tek kuruş ödemiyor ve TTK ile TDK`nın CHP`den (İş Bankası`ndan) 111 trilyon alacağı birikiyor.

  Bu arada kurumlara devlet bütçesinden de ödeme yapılmadığı için kurumlar görevlerini yapmakta güçlük çekiyorlar. Hattâ TDK, 2004 yılında personeline maaş ödeyemez duruma düşüyor.

  Şimdi düşünebiliyor musunuz, bir tarafta her gün tecavüze uğrayan tarihimiz ve dilimiz, diğer tarafta gasbettiği paralarla bu hayatî konularda araştırma yapılmasını engelleyen CHP...
  * * *
  Bir de kalkıp mirasın tek kuruşunu partiye harcamadık demezler mi... Peki, yıllardır Banka yönetim kurulundaki 3 CHP temsilcisine ne demeli? Dünyanın neresinde siyasî partilerin banka yönettiği görülmüştür?..

  Bu durum Anayasa`nın 68. maddesinin son fıkrasına ve Siyasî Partiler Kanunu`nun 61. ve 68. maddelerine de açıkça aykırıdır.

  Bu itibarla:
  1. TTK ve TDK`nın alacakları devlet eliyle tahsil edilmelidir.
  2. CHP-İş Bankası ilişkisi TBMM`de kurulacak bir Araştırma Komisyonu tarafından incelenmelidir.

  CHP ve İş Bankası tarihçesi...

  55 yıl önce CHP`nin mal varlığına el kondu

  Atatürk`ün İş Bankası`ndaki hisseleriyle ilgili tartışmanın yanısıra CHP`nin mal varlığı da polemik konusu oldu. 1951`de CHP`nin mal varlığı Hazine`ye devredildi.

  Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu`nu CHP ile karşı karşıya getiren Atatürk`ün İş Bankası`ndaki hisseleriydi.

  Atatürk`ün vasiyeti gereği CHP, her yıl Atatürk`ün nakit ve hisselerinden elde edilen nemayı yarı yarıya bu iki kuruma paylaştıracaktı.

  İş Bankası, Atatürk`ün talimatıyla Celal Bayar tarafından kuruldu. Bayar, ilk genel müdürdü. Banka, devlet desteğiyle büyüdü. 1 milyon lira sermaye ile kurulan bankanın ilk 250 bin lirasını Atatürk verdi.

  Bu 250 bin lira, Hintli Müslümanların Milli Mücadele sırasında gönderdikleri 500 bin liradan arta kalandı. Paranın diğer kısmı Milli Mücadelede harcandı.

  Atatürk`ün hisseleri, uluslararası İslami dayanışmanın gereği olarak Hintli Müslümanların gönderdiği parayla alındı.

  İş Bankası eski Yönetim Kurulu üyesi CHP`li Cezmi Kartay anılarında, Hindistan`dan gelen paranın yanı sıra Mısır Hidivi Abbas Hilmi`nin Türk uyrukluğuna geçmesi nedeniyle CHP`ye bağışladığı 900 bin lira ile, Atatürk`e özel idareler, belediyeler ve şahıslar tarafından armağan edilen taşınmazların da CHP`ye geçtiğini aktarır.

  ÖZEL KANUN ÇIKARILDI

  1927`de yaptığı açıklamada Atatürk kendisine yapılan bütün bağışları CHP`ye devredeceğini söyler. Atatürk, `Ben Cumhuriyet Halk Fırkası`nın Genel Başkanıyım, CHF Anadolu`ya ayak bastığım andan itibaren benimle çalışan Anadolu Rumeli Müdafaa-ı Hukuk Cemiyeti`nden doğmuştur.

  Bu teşekküle tarihen bağlıyım` diyordu. Anadolu Ajansı açıklamayı `Ulvi bir feragat: Gazi, bütün emlakini Fırkaya veriyor` başlığıyla duyurdu.

  Atatürk 1933`te mal varlığını özel bir kanunla CHP`ye bağışladı.

  Atatürk mal varlığını inkılabın derinleşip kökleşmesinde ve milli gidişin ileri hamlelerle kuvvetlendirilmesinde tayin buyuracakları kayıtlar altında tasarruf edilmek üzere CHP`ye vasiyet yoluyla bırakıyordu.

  Atatürk, ölümünden önce de İş Bankası`ndaki nakit ve hisse senetlerinin yönetimini de CHP`ye bıraktı.

  İSMET PAŞA`YA MAAŞ BAĞLAMIŞ

  Atatürk`ün vefatıyla İş Bankası`ndaki nakit parası ve hisselerin yönetimi CHP`ye geçti. CHP, bu hisselerin çıplak mülkiyetine sahip olurken, nakit ve hisselerin nemalandırılması görevi İş Bankası`na aitti.

  Vasiyette TDK ve TTK`ın dışında, yaşadıkları sürece manevi çocuklarına her ay para verilecekti. İsmet İnönü`nün çocuklarına da yüksek tahsilleri sağlanacaktı.

  Atatürk vefat ettiğinde İş Bankası`nda biriken nakit parası 1.5 milyon liraya yakındı. Hisse senetleri bu meblağın dışında.

  Atatürk`ün hesabından 1927-1937 tarihleri arasında İsmet İnönü`ye her ay 1000-3000 lira arasında para verilmişti. İnönü`ye ayrıca Atatürk`ün diğer hesaplarından da para ödenmişti.

  Buna göre 1924`ten 1938`e kadar İnönü`ye 365 bin lira ödenmiş. İş Bankası`ndan CHP`ye, Halk Evleri`ne bağışlar ve krediler de açılmıştı.

  İŞ BANKASI-BASIN İLİŞKİSİ

  İş Bankası`nın dönemin basın kuruluşlarıyla ilişkisi de tartışıldı. Bankanın idare meclisi reisi Hakimiyeti Milliye gazetesinin sahibi ve Siirt Milletvekili Mahmut Soydan`dı.

  CHP`yle bağı olan Burhan Cahit Morkaya`nın sahibi olduğu Karagöz gazetesi de, bankanın iştiraklerindendi.

  Banka, CHP`nin şifahi talimatıyla gazetenin yüz hissesinden altmışını parti adına almıştı. Burhan Cahit, 1926`da İstanbul`da Milliyet gazetesini kurdu.

  Mahmut Soydan gazetenin başyazarıydı. İş Bankası 1928`de Milliyet`in yüzde 20`sini satın alarak destek verdi. Banka, gazeteye mali yardımların yanı sıra şubelerinde de Milliyet`e abone bulmakla görevli memurlar bulundurdu.

  Bu yardımlara ilan ve reklam desteği ile düşük faizli kredileri eklenebilir. Milliyet 1935`de kapandığında bankaya borcu 150 bin lira idi.

  Matbaasını Tan gazetesine kiraya veren Mahmut Soydan yeni bir şirket kurdu. İş Bankası İdare Meclisi Reisi olan Soydan`a 350 bin liralık kredi açıldı.

  Soydan`ın borcu 500 bin liraya çıktı. Soydan, Milliyet`in matbaasını yeni şirkete 325 bin liraya sattı. Yeni şirketin yarı hisselerini de İş Bankası`nın iştiraklerine sattı.

  Buradan elde ettiği para 175 bin liraydı. İş Bankası`na olan borcunu ödemiş oluyordu. Elinde kalan hisselerden ise 35 bin lira kazandı. Kısa bir süre sonra yeni şirketin de zarar ettiği gerekçesiyle tasfiyesi gündeme geldi.

  ÇÖLAŞAN`IN DEDESİ CHP`Yİ MEYHANECİLİKLE SUÇLADI

  DP İktidara geldikten sonra devlet tarafından CHP`ye geçen malların ve bu arada Halk Evleri`nin devlete geri verilmesini gündeme getirdi. 1951`de hazırlanan bir kanun tasarısı sert polemiklere yol açtı.

  1921`de Atatürk`ün Adalet Bakanı, İstiklal Mahkemesi eski Başkanı ve CHP eski milletvekili, DP Milletvekili Refik Şevket İnce, mevzuatın siyasi partilerin ticaret yapmalarını yasaklamasına karşın CHP`nin Halk Evleri de dahil olmak üzere taşınmayan mallarını ticarethane gibi işletip fırıncılık, kahvecilik, fabrikatörlük, hatta meyhanecilik yaptığını ileri sürdü.

  Maliye Bakanı Hasan Polatkan`ın TBMM`de yaptığı açıklamaya göre ise 1932`den 1950`ye kadar devlet bütçesinden, Özel İdare`den, belediyelerden, köy bütçelerinden ve İktisadi Devlet Teşekkülleri`nden 48 milyon 679 bin lira ödenmiş.

  CHP`ye de örtülü ödenekten 10 milyon, bankalardan 1.5 milyon, çeşitli gelirlerden 5 milyon olmak üzere 18 milyon lira verilmiş. İddialara göre bu paranın 5 milyon 773 bin 229 lirası CHP`nin zimmetindeydi.

  Ayrıca CHP`nin elinde 871 bina, 363 parça arsa vardı. Toplam 1234 parça taşınmaz mala sahipti. Bakanın iddialarına göre, taşınmayan mallar, bina ve arazi vergilerinin az ödenmesi için değerleri eksik gösterilmiş, tapuya bu şekilde yazdırılmıştı.

  Bunların tapu değerleri ise 3 milyon 672 bin 127 liraydı. Günlerce süren polemiklerin ardından CHP`ye ait malların devlete geri verilmesiyle ilgili tasarı TBMM`de kabul edildi.

  CHP`nin sahip olduğu menkul ve gayrı menkul mallar, para ve haklar vesair kıymetler Hazine`ye intikal ettiriliyordu.

  CHP, 27 Mayıs 1960`daki darbeden sonra teştkil edilen Anayasa Mahkemesi`ne başvurdu. Mahkeme 1963`te mal varlığını CHP`ye iade etti.

  Atatürk`ün tabakası

  1951`de CHP`nin mal varlığı Hazine`ye geçince işadamı Habip Edip Törehan, İsmet İnönü`ye mektup yazıp Atatürk`e hediye ettiği altın sigara tabakasının akibetini sordu, kulağına bazı fısıltılar gelmişti.

  İnönü, CHP`den bir yetkiliyi çağırdı. Yetkili, tabakanın çekmecesinde olduğunu söyledi. Ancak tabaka kayıptı.Yetkili sıkıştırılınca tabaka bulunup Atatürk`e ait müzeye verildi.

  NECİP FAZIL MÜFETTİŞTİ

  İŞ Bankası`nda çalışan ünlüler arasında Necip Fazıl, Ahmet Muhip Dranas, Ümit Yaşar Oğuzcan, Munis Faik Ozansoy gibi şairlerin yanısıra Yaşar Doğu, Yaşar Erkan ve Çoban Mehmet gibi güreşçiler de var. Necip Fazıl 1929-1938 arasında muhasebecilik ve müfettişlik yaptı

  DEMİRELCİLERDEN BANKACI CHP`LİLERE SUÇLAMA

  İş Bankası- siyaset ilişkileri çok partili dönemde de devam etti. Celal Bayar Cumhurbaşkanı idi.

  Bu kez suçlayan taraf, CHP`lilerdi. 1957`de CHP İstanbul İl Başkanı olan Prof. Şemsettin Günaltay iktisadi devlet teşekküllerinin ve bankaların imkanlarını parti menfaatine kullanmanın en büyük cinayet olduğunu ve yapanların şimdiden mesul olduklarını söyleyince iş karıştı.

  İş Bankası`nın DP`li Genel Müdürü Üzeyir Avunduk, `CHP`nin zaman-ı idaresinde kolaylıkla irtikap edilen bu cinayetin halen devam etmekte olduğu zehabına kapılarak, Günaltay`ın böyle konuştuğunu tahmin ediyorum` dedi.

  PAŞALAR DA EL KOYDU

  İş Bankası-CHP ilişkileri,1973 seçimlerinde AP`liler tarafından polemik konusu yapıldı.

  Buna göre bankanın CHP`li yönetim kurulu üyeleri Cahit Kayra ve Turan Güneş, kendilerine tahsis edilen otomobilleri siyasi etkinliklerde kullanmışlardı.

  Kayra ve Güneş CHP adına yönetiminde olduklarını otomobillerin hem görevleri hem kişisel ihtiyaçlar için tahsis edildiğini söylediler.

  Bu konuda sınırlayıcı hüküm yoktu, Banka yönetiminde bulunan AP`liler de aynı şekilde yararlanmışlardı.

  12 Eylül döneminde CHP de kapatıldı. Mal varlığı ikinci kez Hazine`ye devredildi. Atatürk`ün İş Bankası`ndaki hisselerinin yönetimi önce Devlet Başkanlığı`na, sonra Cumhurbaşkanlığı`na geçti. 1990`larda CHP, mahkeme kararıyla mal varlığını geri aldı.

  İş bankasında `Mutad Zevat`

  Bankanın yöneticileri Atatürk`ün ölümüne kadar, başta Kılıç Ali olmak üzere, genellikle `Mutad Zevat` diye anılan isimlerden teşkil edildi.

  Bankanın idari yapısı İsmet Paşa`nın Cumhurbaşkanlığı zamanında değişti. İsmet Paşa, CHP Tüzüğü`ne eklediği bir madde ile partili milletvekillerinin kamu iktisadi teşekküllerin yanısıra İş Bankası`nda da yönetici olamayacakları şartı getirdi.

  Bu önlem, kulislerde ayyuka çıkan `siyaseti ticaret alet ediyorlar` şeklindeki şikayetlerin önüne geçmek için alınmıştı.

  İş Bankası-siyasetçi ilişkisiyle ilgili söylentilerin haddi hesabı yoktu. Öte yandan İş Bankası`nda Milli Şef dönemi de başlamış bulunuyordu.

  Bunun ilk işareti önceden kalan banka yönetiminin değiştirilmesiydi.

  CHP`nin mal varlığı, İş Bankası ve Atatürk...

  CHP`nin mal varlığıyla ilgili tartışmaları izliyoruz. Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu`yla CHP arasındaki uzlaşmazlık 1960`lardan bu yana sürüyor.

  Atatürk`ün vasiyeti açık: İş Bankası`ndaki nakit ve hisselerinden sağlanan nemalar iki kurum arasında paylaştırılacak. Bu paylar otomatik olarak banka tarafından her iki kuruma aktarılabilir.

  Atatürk`ün hisselerini temsil edecek yönetim kurulu üyelerini de Cumhurbaşkanı seçebilir. Böylece hem Atatürk`ün vasiyeti yerine gelir, hem mirası tartışma konusu olmaz.

  CHP`nin İş Bankası hisseleri dışında Atatürk`ten miras kalan, hem de 1950`lere kadar belediyelerden, özel idareden, KİT`lerden, köy bütçelerinden çeşitli şekillerde edindiği mal varlığı, iki kez Hazine`ye devredildi.

  CHP bugün İş Bankası`nın üçüncü ortağı. CHP`nin yönetim kuruluna verdiği üyeler, bankanın her türlü işleminden sorumlular. CHP, Atatürk`ün nakit ve hisselerini satma ve harcama yetkisine sahip olmasa bile neticede bankacılık yapan tek parti.

  Bu durum Siyasi Partiler Kanunu`yla nasıl izah ediliyor, merak ediyorum. 1998`den beri bankada Hazine`nin payı kalmadı.

  İş Bankası`nın diğer bankalardan ayrıcalığı yok. Atatürk`ün hisseleriyli ilgili tasarruf, vasiyetine uygun olarak Cumhurbaşkanlığı tarafından yerine getirilebilir.

  Böylece CHP, bankacılıkla değil, sadece siyasetle iştigal eder. İş Bankası, Türkiye`nin en büyük bankası olarak büyük şirketlerle iş ve kredi ilişkisi içinde. Bu realite CHP`nin başını ağrıtabilir.

  Atatürk 1927`de kendisine yapılan bağışları CHP`ye devredeceğini söylemiş, `Ben Cumhuriyet Halk Fırkası`nın Genel Başkanıyım, CHF, Anadolu`ya ayak bastığım andan itibaren benimle çalışan Anadolu Rumeli Müdafaa-ı Hukuk Cemiyeti`nden doğmuştur.

  Bu teşekküle tarihen bağlıyım` demişti. Atatürk, mal varlığını inkilabın derinleşip kökleşmesinde, milli gidişin ileri hamlelerle kuvvetlendirilmesinde tayin buyuracakları kayıtlar altında tasarruf edilmek üzere CHP`ye bırakıyordu.

  İş Bankası`ndaki nakit ve hisse senetlerinin yönetimini de bilinen şartlarla CHP`ye devretmişti. CHP, sözkonusu mal varlığını, Atatürk`ün tayin ettiği kayıtlar altında değerlendirebiliyor mu?

  Böyle olup olmadığını kim denetliyor? 1950`lerden bu yana mal varlığına ilişkin hangi tasarruflar gerçekleştirildi? CHP`nin mal varlığı 1939`da ne idi, bugün ne durumda?

  CHP, Milli Mücade-le`yi yürüten Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti`nin `tek mirasçısı mıdır?

  Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti, Heyet-i Temsiliye ve Birinci Meclis`teki Müdafa-i Hukuk Grubu`nda yer alan pek çok isim, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası`nda, Serbest Cumhuriyet Fırkası`nda ve Demokrat Parti`de yer aldı.

  Her üç partinin kökü Müdafa-i Hukuk Cemiyeti`ne gidiyor. 1923-1945 arasında Genelkurmay Başkanlığı yapan Mareşal Fevzi Çakmak bile DP listesinden Meclis`e girebildi.

  Dolayısıyla 1930-1950 arasında Devlet ve Parti`nin, Hükümet ve Parti`nin özdeşleştiği bir Türkiye, 1950`den itibaren değişti.

  Bayar`ın Cumhurbaşkanlığı döneminde CHP`nin mal varlığı Hazine`ye devredilmiş, bu konuda Meclis`te en şiddetli konuşmayı Emin Çölaşan`ın dedesi, Kuva-yı Milliyeci Refik Şevket İnce yapmıştı.
  Ne Türkiye 1930`ların Türkiyesi ne de CHP, eski CHP idi. `Değişmez Genel Başkan` İsmet Paşa bile, 1972`de koltuğunu Bülent Ecevit` e kaptırdı.

  İnönü, milletvekilliğinden, sonra da 1923`ten beri içinde olduğu CHP`den istifa etti.

  Gerekçesi, parti politikasının memleket için sakıncalı gördüğü şekil ve istikamette değiştirilmiş olmasıydı. Ecevit ve Ecevit sonrası CHP`nin izlediği süreçleri zaten biliyoruz.

  Dolayısıyla TDK ve TTK`nın Atatürk`ün vasiyetnamesinde içerilen şartları yitirdiklerini söyleyerek ayak sürümenin bir mantığı yok.

  Zira, 1950`lerden sonra Türkiye`de çok şey değişti.

  CHP`nin de bunu kabul etmesi gerekiyor.

  BAŞBAKAN’IN ÇARPIK MANTIĞI: “Dünyada banka sahibi tek parti Türkiye’dedir. Bu parti de CHP’dir. …

  Mahkeme Türk Tarih ve Dil kurumları lehine karar verdiği halde, CHP bu kurumların hakkını ödememektedir.

  Bu, Atatürk`ün vasiyetinin CHP tarafından ne denli yerine getirildiğinin de açık belgesidir..

  İŞ BANKASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖZİNCE’NİN YANITI: “Bankanın sahibi tabii ki CHP değil. İş Bankası’nın en büyük hissedarı çalışanların özel emeklilik sandığıdır.

  Atatürk’ün vasiyeti olan yüzde 28’ler civarındaki İş Bankası hissesinin çıplak mülkiyeti CHP’ye aittir. Atatürk’ün vasiyeti çerçevesinde biz gerekli ödemeleri CHP’nin yönlendirdiği yerlere aktarırız.

  Son üç yıldır CHP, Türk Tarih ve Dil Kurumları ile bir anlaşmazlığa düştü. CHP, ödemeleri faizlendirmek kaydıyla İş Bankası’nda özel hesaplara alınması talimatını verdi.

  Tekrar ediyorum, CHP HİÇBİR ZAMAN BANKAMIZDAN EN UFAK BİR GELİR ELDE ETMEMİŞTİR…”

  Türk Tarih Kurumu Hesabına...

  2003-2004-2005 Yıllarında 96,5 Milyon

  Türk Dil Kurumu Hesabına...

  2004-2005 Yıllarına Ait Olan 74 Milyon TL Hesaplarına Yatırılmıştır..

  Ayrıca İş Bankası`nın yönetiminde 11 kişi görev yapmakta olup, bu 11 kişiden sadece 4 kişiyi CHP belirler. Diğerleri de yani 7 kişinin atanmasını Devlet belirlemektedir..

  Kamu Oyuna Duyurulur...

  İş Bankası, CHP`nin değil...

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye`nin en büyük gruplarından Türkiye İş Bankası`nı siyasi polemik malzemesi yapti. CHP-İş Bankası ilişkisini bilmeyen bir vatandaş, Erdoğan`ı dinlediğinde eminim ortada ayıplı bir ilişki olduğunu düşünmüştür.

  Erdoğan CHP`yi Atatürk`ün vasiyetini yerine getirmemekle suçlarken isabetli bir tespit mi yapti? Yoksa konuyu, gerçeklere şöylesine bulaştırılmış siyasi bir spekülasyon noktasına mı indirgedi?

  Kurulduğu 1924 yılından itibaren Türk sanayi ve finans sektörünün gelişimine inkar edilemeyecek seviyede katkı yapan İş Bankası 41 bin çalışanı, 50`ye yakın iştiraki, 15 milyon müşterisi, 900`e yaklaşan şubesi ve 200 binin üzerinde yerli ve yabancı yatinmcısıyla Türk bankacılık sektörünün tartışmasız liderlerinden birisi.

  İsterseniz bu noktada Tayyip Erdoğan`ın tespitleri ile İş Bankası gerçeklerini karşılaştıralım.

  Erdoğan: Dünyada banka sahibi tek parti Türkiye`dedir. Bu parti de CHP`dir.

  Gerçek: Türkiye İş Bankası`nın sahibi CHP değildir. Bankanın yüzde 41.5`i İş Bankası Munzam Sandığı`na ait.

  Munzam Sandığı bankanın tek hakimidir ve tüm yöneticiler sandık tarafından seçilmektedir. Bankanın yüzde 28.5`i ise Atatürk`e ait.

  CHP, Atatürk`ün vasiyeti nedeniyle bu hisseleri temsil ediyor. Bankanın yüzde 30.4`ü ise halka açık. Bu hisseler İMKB ve Londra Borsası`ında işlem görüyor.

  Banka yönetim kuruluna CHP üye atayabiliyor mu?

  11 kişilik İş Bankası yönetim kurulu üyesi içinde sadece 4 kişi CHP tarafından atanıyor. Onlar da, eski bakanlardan Prof. Baran Tuncer, Ali Ekber Güvenç (Basın İş Sendikası Başkanı) Yavuz Ege (eski Dış Ticaret Müsteşarı) ve avukat Nail Gürman.

  CHP, mülkiyetinde olan banka hisse senetleri karşılığında nemalanıyor mu?

  Hayır. CHP bugüne kadar kasasına Türkiye İş Bankası nedeniyle tek kuruş temettü (kâr payı) koymadı ve koyamaz.

  Neden?

  Çünkü: Atatürk, sahibi olduğu hisse senetlerine düşen kâr payının CHP`ye değil, Türk Dil ve Tarih Kurumu`na verilmesini vasiyet etti.

  Erdoğan: CHP Atatürk`ün vasiyetini yerine getirmiyor ve temettüleri Türk Dil ve Tarih Kurumları`na ödemiyor. Mahkeme bu kurumların lehine karar verdiği halde CHP bunu ödememekte ısrar ediyor.

  Gerçek: Erdoğan gerçeğin sadece bir bölümünü dile getirdi. CHP (doğru veya yanlış) 12 Eylül sonrasında ayrıştırılan ve yeniden yasayla oluşturulan söz konusu kurumların Atatürk`ün vasiyet ettiği kurumlar olmadığını ileri sürerek, temettüyü ödemiyor. Ancak yargı süreci devam ediyor. Bu anlaşmazlıkta İş Bankası taraf değil.

  Ödenmeyen bu para CHP`nin hesaplarında mı duruyor?

  Hayır. Söz konusu para bankada bloke edilmiş durumda ve mahkeme kararını bekliyor.

  Özetle, Türkiye İş Bankası`nın yüzde 28`i de (görünenin aksine) CHP`nin malı değil. CHP sadece bir yediemin sıfatıyla Atatürk adına bankayı (hissesi oranında) denetliyor.

  Ve yıl sonunda dağıtılan kârın yüzde 28`ini `Türk Dil ve Tarih Kurumu`na ödeyin` talimatı (belki de bankada hükmü geçen tek talimatı) veriyor(du).

  Yönetimde yer alması bankanın sahibi olması anlamına gelmiyor. Erdoğan ise belki de maksadını aşarak sempatizanlarına `Bu banka CHP`nindir ve onunla çalışmayın` mesajı verdi.

  Türkiye`nin Ziraat Bankası`nın ardından ikinci büyük bankası olan İş Bankası, 55 milyar YTL`lik aktif büyüklüğüne, 18.5 milyar dolar da piyasa değerine sahip.

  Bu tür itibar müesseselerini siyasi polemik içine sokmak, ülkeye de zarar vermek anlamına gelmiyor mu?

  ajanslar

 5. #204
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  SAMSUN
  İletiler
  1.322
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Sayın Engin üstad ne yaptınız.? Hassas bir konuya değinmişsiniz.Gönderdiğim ileti ile sabaha kadar oyalanırsın artık.Ak parti yokkende yanılmıyorsam Chp ye dava kazanmıştı TÜRK DİL KURUMU paramızı ödesin diye.Yahu o kadar ülkeyi karıştırmak için bankanın parası anca denk geliyordur.Yargı da onlarda kaybetselerde anladınız yani.

 6. #205
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  kktc
  İletiler
  672
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  İşte tüm bu suçlamalarıza hitaben ben yazımı yazmıştım..

  Ama nerdee))... Okuyan kim)))))))))))

 7. #206
  kaosteorisi Misafir

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Hayır verecek olmanın en kötü tarafı da siyasal gerçeklik açıdan asla benimsemediğim politik çıkar gruplarıyla ve vahşet içinde vatandaşlarımızı öldüren PKK ile somut görünüm itibariyle aynı silueti paylaşmak.Elbette demokratik bilincin gitgide yerleşmekte olduğu ülkemizde demokrasi havarilerinin(!) karşı oy nitelemesinde bulunanlara bütünsel olarak farklı anlayışlara sahip ama sosyolojik açıdan belli bir alanda rastlantı sonucu buluşan diğer politik ve gerilla gurplarıyla aynı safta kabul etmesi beni çok rahatsız ediyor.Ayrıca HAYIR dediğimde özellikle siyaset biliminin verileri açısından geç kalmış kurumsal yapılanmalar ve hak özgürlük demetini de elden yitirmek aynı yerde duraksamak da içsel açıdan kötü bir etki yaratıyor.Umarım içselleştirdiğim bu duygular sandık başına gittiğimde beynimi ele geçirmez.Keşke şu paketi tek tek oylasalrdı sadece bir fıkra ekleyerek yapsalardı da HAYIR verirken bende vicdan azabı çekmeseydim...

 8. #207
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  SAMSUN
  İletiler
  1.322
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Alıntı sonyakaist rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Sayın Çarşambalıfaruk HAYIR çıkacağı kesin gibi;

  Sizi Taksim deki HAYIR PARTİSİNE davet ediyorum.

  HAYIR'I kutlayalım.Beraber.
  Konunun başındaki ankete dayanarakmı.? Halk tv izliyor,kimin kime ne dediğini biliyor,Kumda olanlar başka. Bu arada yargıtay üyelerinin ses kayıtlarına kayıtsızsınız bakıyorum.! Engin yorumlarınızı alsam yada ben ve benim gibilerin bunlardan kurtulması için evet yetmez mi.?

 9. #208
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  kktc
  İletiler
  672
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Haydi Türkiye, 12 EYLÜL'de HAYIR için...

  http://www.dailymotion.com/video/xeq...ki-sandyk_news

 10. #209
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  SAMSUN
  İletiler
  1.322
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Alıntı yas2010 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  İşte tüm bu suçlamalarıza hitaben ben yazımı yazmıştım..

  Ama nerdee))... Okuyan kim)))))))))))
  Kendiniz gibi mi sandınız.? İletinin hepsini okudum.Sıra sende.Okumaya gerek olmadığı halde okudum.Bu safsataları zaten duymuştuk.

 11. #210
  kaosteorisi Misafir

  Tanımlı Cevap: Referandum Anketi

  Sayın Hemşerim,halka cahil nitelemesiyle yaklaşan ve halkın siyasal bir hakkı olarak oyları arasında bilgi seviyesine göre tasnifte bulunan kesimler şunu unutuyorlar: Bu halk neden bilinçlenmeye zaman ayıramıyor? Eğer siz halkı işçi/işveren arasında bugünde açık bir şekilde görebileceğimiz gibi sömürü düzenine maruz bırakır ve halkı nisbi bir kavram olarak refaha kavuşturmazsanız kusura bakmayın halk ta çalışmaktan ve ekonomik sorunlardan bilinç kazanacak zaman bulamaz.Hala şaşırıyorum gerçekten bu değerli işçi kardeşlerim nasıl bir iktisadi politika yürütüyor da 600 TL ye hem ev hem çocuklara bakabiliyor.Aslında iktisatçı arkadaşlar için takdire şayan bir araştırma veya tez konusu olabilir bu.Eğer siyasal kadrolar daha fazla demokratik bilinç istüyorlarsa önce bunn için gerekli ekonomik koşulları yaratmak zorundadırlar.Her zaman her mekanda şunu söylerim:Demokratik gelişmişlik ekonomik refah ile gelişir ve aralarında diyalektik olarak doğru bir orantı mevcuttur.

Kilitli Konu
21 / 22 Sayfa İlkİlk ... 111213141516171819202122 SonSon

Benzer Konular :

 1. Referandum Anketi !
  Referandum oylamasına katılarak güncel sonuçları takip ediniz.. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.referandum.oyla
  Yazan: referandumoyla Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 1
  Son İleti: 20-06-2017, 10:21:00
 2. Seçim anketi - (istenmeyen seçim anketi engellenir!)
  Seçimi hangi parti kazanır? ....LİNKİ HELE BİR AÇIN! http://www.ntvmsnbc.com/id/25208803 Olmadı mı?....Hay allah...Recep ve topluluğu bu...
  Yazan: yas2010 Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 1
  Son İleti: 06-05-2011, 10:52:30
 3. Site İçerik ve Dizayn anketi...
  www.Hukuki.Net sitesinde hangisini beğendiniz ?
  Yazan: admin Forum: Site Hakkında
  Yanıt: 1
  Son İleti: 15-08-2010, 20:09:01
 4. En güzel Türkçe kelime anketi
  Türkçenin en güzel kelimesi adlı forumda kaltılımcı arkadaşların ortak kararı gereğince Türkçe'nin en güzel kelimesini seçmeyi planlamıştık. Foruma...
  Yazan: Av.G.A Forum: Kültür - Sanat - Edebiyat
  Yanıt: 10
  Son İleti: 12-01-2005, 14:53:30

Bu sayfada bulunan kavramlar:

9 10 2014 genel af vereceklermi

content

Forum

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.