+ Konuyu Yanıtla
3 / 33 Sayfa İlkİlk 1234567891011121323 ... SonSon
21 den 30´e kadar toplam 325 ileti bulundu.
 1. #21
  Kayıt Tarihi
  Jan 2007
  Nerede
  ankara
  İletiler
  414
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kredi kartı aidatım mahkemelik oldu!

  Yasal hakları yok hep sözleşmedeki açık olan maddelere dayandırmaya çalışıyorlar ama ben size bir güzellik yapayım ve bu konuda daha önce açılmış ve kazanılmış bir davanın kararını göndereyim.

  Lütfen linki tıklayın

  http://www.tuketicimerkezi.org/haberdetay.php?id=196

  Diğer yandan sizinle sözleşmeleri olmadan nasıl kart göndermişler yani böyle saçma şeymi olur..Sözleşmeleri olmadan kart çıkarmışlar kartı size göndermişler ve bu karttan bide aidat ücreti kesmişler :o bu duyduğum en komik savunma..Sizde söyleyin mahkemede siz leblebi dağıtır gibi millete sözleşmesiz kartmı dağıtıyorsunuz diye:rolleyes: Bu bankalar savunma yaparken bazen çok komik olabiliyorlar..  Hukuki NET Güncel Haber

  Kredi kartı üyelik (azalık) ve Hesap İşletim ücreti konulu yargıtay kararı ara
  Kredi kartı üyelik (azalık) ve Hesap İşletim ücreti konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #22
  Kayıt Tarihi
  Jan 2007
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kredi kartı aidatım mahkemelik oldu!

  cevabınız için teşekkürler,

  kendimce iyi bir savunma hazırladım, her iddialarına tek tek satır satır cevap verdim. vicdani olarak verdiğim tüm cevaplardan da tatmin oldum.

  umarım kazanırım.

 4. #23

  Tanımlı Kart aidat bedeli iadesi ile ilgili bankanın cevabı

  Garanti Bankası Kredi Kartları Departmanına,

  2943450 müşteri Numaralı Kredi kartı hamiliyim. 5464 Sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun sözleşme ve genel işlem şartlarını düzenleyen 24/4 maddesinde kart hamilinin yaptığı işlemler nedeni ile sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekilde ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin hakları zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez denilmektedir.
  Buna göre kredi kartı ile yapılan harcamaların yanı sıra, üyelik aidatı isteminin yasal dayanağı yoktur. Bugüne kadar ödediğim yıllık üyelik aidatlarımın borç kalemleri arasında yer alması ve tahsili 5464 sayılı yasanın 24/4 maddesine aykırı olduğundan işlemlerin iptali ile kart sahibi olduğum tarihten bu güne kadar ödediğim üyelik aidatlarının dökümünün çıkarılarak tarafıma bildirilmesini ve önümüzdeki dönem kredi kartı borcuma mahsup edilip tarafıma alacak kaydedilmesi ve yapılan işlem konusunda tarafıma bilgi verilmesi için gereğini rica ederim.

  Saygılarımla,
  Esel ŞENOL
  -------------------------------------------------------------------------
  Bankanın Cevabı aynen söyledir;
  Bankamızca uygulanmakta olan Kart Üyelik Ücreti / Kart Aidatı, son günlerde basında yer alan haberlerin aksine, mevzuatta ve Bankamızın kart hamilleriyle karşılıklı olarak imzaladığı Kredi Kartı Üyelik Sözleşmeleri kapsamında yerini bulan bir uygulamadır.

  Uygulama ile ilgili kanun maddelerini, açıklamaları ile sizlerle paylaşmak isteriz.

  T.C. Merkez Bankasının 2006/1 sayılı Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğin; 4üncü maddesinde Bankalarca, reeskont kaynaklı krediler dışındaki kredilere uygulanacak faiz oranları ile faiz dışında sağlanacak diğer menfaatlerin ve tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve sınırları serbestçe belirlenir denmek suretiyle Bankalar, müşterilerinden alacakları masrafları belirlemekte serbest kılınmışlardır.

  Diğer taraftan kart çıkaran kuruluşların kart hamillerinden yıllık ücret alabilecekleri hususu; 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda yer almakta olup, kart çıkaran kuruluşlara, bu bilgileri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna BDDK) bildirme yükümlülüğü getirilmiştir. Kanunun bu hususu düzenlediği 13üncü maddesinin ikinci fıkrası, ;Kart çıkaran kuruluşlar, kredi kartlarına uyguladıkları faiz, gecikme faizi, yıllık ücret ve her türlü komisyon oranları ile istenilen diğer bilgileri kamuoyuna yayınlanmak üzere aylık olarak Kuruma iletir şeklindedir ve Bankamızca alınan kart aidatı düzenli olarak BDDKnın web sitesinde duyurulmaktadır.

  Bu konuda adı geçen Kanunda yer alan tek kısıtlama Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz şeklindeki 24/4. madde hükmüdür. Ancak kart aidatı, Bankamız ile kart hamillerimiz arasında imzalanmış olan kredi kartı üyelik sözleşmelerinin tamamında çok açık olarak düzenlenmiştir.

  Kredi kartı yıllık aidatları tüm dünyada olan standart bir uygulamadır. Bankaların talep ettikleri bu ücretler ve komisyonlar, yukarıda açıklandığı üzere tamamen yasal düzenlemeler doğrultusunda alınmakta ve belirlenmektedir.

  Bankamız tarafından kredi kartı yıllık aidatlarının sadece plastik kart bedeli için alınmadığını ayrıca belirterek bu ücreti, kartlarımız ile sizlere ayrıcalıklı ve kaliteli hizmet sunabilmek için kurulmuş sistemin üyelik bedeli olarak değerlendirmenizi rica ederiz.

  Müşterimiz ile görüşülerek, yıllık kart aidat bedelinin alınması ile ilgili yukarıdaki bilgilendirmeler yapılmıştır.
  Saygılarımızla,

  T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

  HAKLI MÜŞTERİ HATTI

  444 0 338
  --------------------------------------------------------------------------
  Konuyla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

 5. #24
  Kayıt Tarihi
  Apr 2006
  Nerede
  eskişehir, merkez, Turkey.
  İletiler
  118
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kart Aidat Bedeli iadesi ile ilgili Bankanın Cevabı


 6. #25
  Kayıt Tarihi
  May 2007
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Question Kredi Kartı Üyelik Borcu

  Ben bir öğretmenim. 2003 yılından bu yana FORTİS’e (eski adıyla dışbank) ait kredi kartını, maaşımızı bu bankadan aldığımız için kullanmaktaydım. Bugüne kadar da üyelik aidatı altında alınan ücrete, kartı kullandığım için ses çıkarmadım ödedim. Ta ki 2007 Mayıs başına kadar.

  2007 Nisan ayında maaş anlaşmamız biteceği için kredi kartımı 2007 Mart ve Nisan aylarında hiç kullanmadım. Ayrıca kredi kartı borcumun otomatik ödenme talimatına yönelik gösterdiğim maaş hesabımı da Nisan ayı içerisinde kapattım. Hesap kartımı iptal ettirdim. Görevliye kredi kartımı da iptal ettirmek istediğimi söylediğimde bana, kredi kartımı müşteri hizmetlerini telefonla arayarak iptal ettirebileceğimi söyledi. Bende bunun üzerine daha sonra telefonla müşteri hizmetlerini gündüz birkaç defa aradım. Ancak her defasında dakikalarca beklememe rağmen bir türlü müşteri temsilcisine bağlanamadım. Dolayısıyla kredi kartımı bir türlü iptal ettiremedim.

  02 Mayıs akşamı internetten hesabımın kapatılıp kapatılmadığını kontrol edeyim dedim. Kredi kartı hesap ekstresinde 14/04/2007 hesap kesim tarihli ve 23/04/2007 son ödeme tarihli olmak üzere 25 YTL “kart üyelik aidatı” adı altında borç gördüm. Hemen müşteri hizmetlerini aradım. Herhalde gecenin bir yarısı olduğu için olsa gerek hat düştü ve müşteri temsilcisine bağlandım. Bu ücretin geçmiş kullanıma mı yoksa gelecekteki kullanıma mı ait olduğunu sordum. Müşteri temsilcisinin cevabı, “ Bu ücret gelecek bir yıl için alınmaktadır. Bir yıl boyunca sizden başka bir ücret talep edilmeyecektir.Kartınızı rahat rahat kullanabilirsiniz.” Bunun üzerine ben bu ücretin adaletsiz olduğunu, kartımın derhal iptal edilmesini ve bu ücreti de ödemek istemediğimi (Çünkü kullanmayacağım kartın yıllık üyelik ücreti isteniyor) belirttim. Tabi müşteri temsilcisi bayan beni vazgeçirmek için dakikalarca dil döktü. Cevabım yine olumsuz olunca bu defa yıllık aidat ücretini ödemem gerektiğini çünkü banka ekstresinde göründüğünü belirtti. Netice itibariyle kartımı iptal ettirip bu borcu ödemeyeceğimi belirterek telefonu kapattım. Bu nokta da bana yardımcı olursanız sevinirim.
  a) Ekstrede gözüken ama iptal ettirdiğim karta ait bu borcu ödemeli miyim?
  b) Ödemezsem sonuç nasıl olur?
  Düşüncelerinizi bekliyorum. Saygılarımla.

 7. #26
  Kayıt Tarihi
  May 2007
  Nerede
  karadeniz
  İletiler
  193
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kredi Kartı Üyelik Borcu

  25 ytl gelecekte kullanım için üyelik aidatı..kredi kartını
  kullanmazsanız bu aidatı ödemenize gerek yok.
  bu aidat tek bir hesap eksresinde mevcut olsa idi..yani
  diğer harcamalarız olmayıp sadece bu üyelik aidatı yer alsaydı ödemeyin diye rahatlıkla söylerdim..
  ancak hesap ekstresinde diğer harcamalarınızda mevcut..bu üyelik aidatı dışında tüm kart borcunu öderseniz ve öderken üyelik aidatı üyeliğimi iptal ettirdiğimden .25ytl ödenmemiştir şerhi vererek dekont alırsanız sorun çıkmaz sanırım..
  sevgi ve saygılarımla..

 8. #27
  Kayıt Tarihi
  May 2007
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Smile Re: Kredi Kartı Üyelik Borcu

  Sayın Erdiken, cevabınıza teşekkür ederim. Aydınlatıcı olması açısından şunu da belirtmem gerekirdi. Son hesap ekstresinde (Kredi kartını son iki ay kullanmadığım için) sadece kart üyelik borcu bulunmaktadır. Bu nedenle istenen bu paranın banka açısından haksız kazanç olacağı düşüncesiyle ödememeği düşünüyorum.

 9. #28
  Kayıt Tarihi
  Mar 2007
  İletiler
  20
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Kredi kartı üyelik aidatı için ne yapmalıyım?

  kredi kartı dan kesilen üyelik ücretleri için yasal yollara başvuralım sesziz kalmayalımmı ki tüketici haklarını bankalar öğrensin

 10. #29
  Kayıt Tarihi
  May 2007
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: arkadaşlar sezsiz kalmayalım

  Hocam hangi bankayla çalışıyorsun bilmiyorum ama her yeni senede benden bu ücreti alıyorlar,her aldıklarından ben arayıp bu ücreti iade etmelerini aksi taktirde kredi kartımı kapatağımı birazda sert bir şekilde söylüyorum ve yine her seferinde bir sonraki hesap kesim tarihinde geri ödenmiş oluyor...
  En güzeli hiç kesilmese bu ücret...

 11. #30
  Kayıt Tarihi
  May 2007
  Nerede
  karadeniz
  İletiler
  193
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Kredi kartı üyelik aidatı için ne yapmalıyım?

  çoğu banka başvuruyu olumlu değerlendirip sonradan üyelik aidatını iptal ediyor..
  iptal etmezlerse tüketici koruma kuruluna başvurun..
  sevgi ve saygılarımla..
  Konu erdiken tarafından (19-05-2007 Saat 11:03:36 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 33 Sayfa İlkİlk 1234567891011121323 ... SonSon

Benzer Konular :

 1. Hesap İşletim Ücreti Hesap İşletim Ücreti 4077 kapsamındadır. Tüketici Mahkemesi Kararı (YENİ)
  1241 1242 1243 http://www.tuketiciler.org/?com=files.read&ID=9&pID=71 3 sayfadan oluşan bir karar... Tüketici Mahkemesi Kararı (YENİ)
  Yazan: umut2011 Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 10-07-2012, 20:48:25
 2. Kredi kartı üyelik ücreti
  :rolleyes: Öncelikle forum üyelerine çalışmalarında başarılar dilerim. Benim sorum kart üyelik ücretini bankalardan geri alabilir miyim? Nasıl...
  Yazan: zepporto Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 07-10-2008, 20:36:18
 3. Kredi kartı üyelik ücreti
  kredi kartımdan alınan üyelik ücretinin iptali için tüketici hakem heyetine başvurdum ve heyet sözleşmeyi tümüyle geçersiz kılarak aidatın iadesi...
  Yazan: evrenbar Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 9
  Son İleti: 12-07-2008, 22:34:57
 4. Kredi kartı üyelik ücreti
  Merhaba ben bilmeyen birisi olarak bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim, bütün gazetelerde ve bazı yayın organlarında yazıyorlar, bunlar hukuğa...
  Yazan: Adil KARA Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 09-05-2007, 07:29:15
 5. Kredi kartı üyelik ücreti
  "Kredi Kartı Üyelik Ücreti" adı altında bankalarca talep edilen paranın yasal dayanağı nedir? 25 YTL üyelik ücreti talep ettiler bunu ödemeyi...
  Yazan: msinan73 Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 09-10-2006, 17:03:37

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kredi kartı aidatı peşin mi alınıyor

kart aidati pesin mi alinir

taksitli avanslarin isletm ucretlerini geri almak icin emsal karar varmi

garanti bankasi fleXsi kart aydatlarini geri alabilirmiyim4355 ile axesskredi karti aiati pesin mikredi karti yillik abonelik ucreti pesin mi alinirkredi karti aydati pesin mi alinir5571 ile başlayan kredi kartikredi kartı abonelik ücreti peşin mi alınıraxess kart ucreti icin tuketici hakem basvuru nasilkredi karti uyleik ucreti gecmis yil icinmi gelecek yil icinmi alinir taksitli nakit avans çekim ücreti ni geri alabilirmiyim Sn.AHMET YILDIRIM MALATYA subesinden yapilan Axess kart basvurunuzu www.akbank.comHGK 20101-93-88kredi karti uyelik iadeyıllık kart ücreti peşinmi alınıyorkesilen kmh tahsilatini geri alabilirmiyizbetrettin dalkıranhesap işletim hemenmi yoksa dönem sonumu kesilirtaksitli nakit çekim işletim ücretinin iadesine örnek mahkeme kararıkredi kargti uyelik ucreti pesinmi alinirkredi kartı üyelik ücreti geri ödemeleri hangi yıldan başkıyorhwsap islwtim ucreti uywlik ucreti
Forum

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.