+ Konuyu Yanıtla
1 / 8 Sayfa 12345678 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 72 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.141
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Kanadoğlu'nun iddiası

  Cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayılırken, çeşitli tezler ileri sürülerek tartışmalar yaratılmakta.

  Bu iddialardan son günlerde en çok konuşulanı ve tartışılanı, Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Sabih Kanadoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak "Köşk'e 354 yetmez, seçimin ilk turunun yapılabilmesi için en az 367 milletvekilinin Meclis'e gelmesi gerekir" şeklindeki tezi oldu. Bu konuda hukuk camiası da ikiye bölündü, kimi hukukçular Sabih Kanadoğlu'na katılırken kimileri karşıt görüşte.

  Peki sitemizin değerli üyeleri bu konuda neler düşünüyor acaba?...  Hukuki NET Güncel Haber

  Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Kanadoğlu'nun iddiası konulu yargıtay kararı ara
  Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Kanadoğlu'nun iddiası konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Kanadoğlu bu söylemi yapmadan önce bu hususu dillendirmiştim. ( Özal ın seçiminden aklımda kalmıştı sanırsam ) Bundan dolayı benim görüşüm aynı bu doğrultudadır. Yani 367 milletvekili olmadan 1. tura başlanamaz. Son derece açık bir hüküm hukukçular neden ikiye bölündü ben asıl onu anlamadım......

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.141
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  1982 Anayasası

  Kanun No : 2709
  Kabul Tarihi : 18.10.1982
  R.G. Tarihi : 09.11.1982
  R.G. No : 17863

  B. Seçimi

  Madde 102 - Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu ile ve gizli oyla seçilir. Türkiye Büyük Millet Meclisi toplantı halinde değilse hemen toplantıya çağrılır.

  Cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından otuz gün önce veya Cumhurbaşkanlığı makamının boşalmasından on gün sonra Cumhurbaşkanlığı seçimine başlanır ve seçime başlama tarihinden itibaren otuz gün içinde sonuçlandırılır.Bu sürenin ilk on günü içinde adayların Meclis Başkanlık Divanına bildirilmesi ve kalan yirmi gün içinde de seçimin tamamlanması gerekir.

  En az üçer gün ara ile yapılacak oylamaların ilk ikisinde üye tamsayısının üçte iki çoğunluk oyu sağlanamazsa üçüncü oylamaya geçilir, üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğunu sağlayan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. Bu oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde üçüncü oylamada en çok oy almış bulunan iki aday arasında dördüncü oylama yapılır, bu oylamada da üye tamsayısının salt çoğunluğu ile Cumhurbaşkanı seçilemediği takdirde derhal Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimleri yenilenir.

  Seçilen yeni Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan Cumhurbaşkanının görevi devam eder.


 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Gördüğünüz gibi değerli avukat hanım kimse bir şey düşünmüyor... Ölü toprağı serilmiş yurdum avukatları başta olmak üzere değerli üyelerimizde ' elbet birileri düşünür ' mantığıyla devam ediyor...
  Onu düşünme bunu düşünme o konuyu boş ver bunu salla aman beynimizi koruyalım... Öbür tarafta en pırıl pırıl kullanılmamış beyinler bizimkiler olsun...

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  Antalya, Merkez, Turkey.
  İletiler
  1.019
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Peki, birileri, özellikle CHP'liler ne kadar samimi (hem erken genel seçimde ve hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde).

  Eğer, RTE'nin, BA'nın veya bir başkasının Cumhurbaşkanlığı istenmiyorsa; çözüm çok basit: 100.000 tane milletvekili seçilme yeterliliğine sahip kişiyi örgütlersiniz; bunlar kendileri veya başkalarını, 10 günlük süre içinde Cumhurbaşkanı adayı olarak ileri sürerler. Kalan 20 günde de Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılamaz ve Meclis kendiliğinden fesholur. Yüksek Seçim Kurulu derhal seçimlere gider.

  Benim asıl (hukuki) sorum ise, şudur:

  1. Cumhurbaşkanı, Meclis içinden seçilirse, bu kişinin millletvekilliği anında düşmektedir.

  2. Başbakan Cumhurbaşkanı seçilirse; milletvekilliği düşeceğinden, Başbakanlığı da düşecektir.

  3. RTE'nin Cumhurbaşkanı seçilmesi anından itibaren, görevine başlayıncaya kadar; ANS'nin Cumhurbaşkanlığı devam edecektir ama, memleketin Başbakanı olmayacaktır.

  4. Peki; bu arada, ANS, kime Başbakanlığı verecektir? Vermezse n'olur? Birine verir de, o da belli süre içinde Hükümeti kuramazsa; ANS, Meclis'i feshetme yetkisini (Anayasa'da hüküm var!) kullanabilir mi?

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Nov 2006
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  14
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Her Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde olduğu gibi,bu seçim öncesinde de ilginç fikirler ortaya atılmaktadır.Genelde sayın Baykal tarafından öne sürülmekte olan fikirlere bu kez farklı bir isim Yargıtay Eski Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Sabih Kanadoğlu da katıldı.Tabi onun fikrine en sağlam desteği veren isim de sayın Deniz Baykal.

  Meclisin çalışma sistemini kuşkusuz bu isimler hepimizden daha iyi biliyorlar.Buna rağmen maalesef hukuk belli siyasal amaçlara alet edilmektedir.Kimin işine hangi konu nasıl gelmekte ise o amaç uğruna hukuk kuralları istismar ediliyor.Anayasanın 96. maddesine göre meclisin toplanması için üye tam sayısının üçte biri yeterlidir.Çıkıp bunun aksini iddia etmek deliliktir.Anayasada Cumhurbaşkanlığı seçimi için özel bir toplantı yetersayısı olmadığına göre bu kurala uyulmak zorundadır ve bu oran cumhurbaşkanlığı için uygundur.

  Siyasiler şunu unutmamalıdırlar VATANDAŞ HER ZAMAN MAĞDURDAN YANA OLUR sayın Sabih Kanadoğlunun ve Baykalın sözleri şüphesiz Ak partinin oylarını artıracaktır.Bu mağduriyet halkın gözünden kaçmayıp halk gerekli tepkiyi verecektir.

  Hukukun belirli çıkar gruplarının hedeflerine alet edilmesini oldukça yanlış buluyorum.Atılan bu yanlış adımlar hukukumuzun uluslararası saygınlığını da yitirmesine sebebiyet verecektir.Hukuk bir kurallar bütünüdür hukuk kurallarıyla çelişmek kişilerin kendi siyasi emelleriyle çelişmesi demektir.

  saygılarımla...

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Selçuk Yeşilyurt ;
  Bahsettiğiniz Anayasa nın 96. maddesinin başlangıcı bile '' Anayasada, başkaca bir hüküm yoksa,....'' diye başlar ve normal oturumların düzenlenmesinin koşulunu belirleyici bir kanundur. Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı seçimi için bu hükümün uygulanamayacağı başlangıcındaki cümleden bellidir. Çünkü Anayasada başka bir hüküm vardır oda 102. maddesir.
  102. madde çok açık hüküm getirmektedir. Cumhurbaşkanlığı seçimi özel oturumla yapılır ve TBMM üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu ile yapılır... Amir hüküm budur. buda aslında 367+1 olması gerektiren bir durumdur ki oylamada bir şekilde 367 oy çıkabilsin... Bu husus tartışılamayacak kadar açıktır aslında. Şöyle düşünelim. Özel oturumla açıldığına göre oturum kapandığında Cumhurbaşkanının seçilebilirlik ortamının oluşmuş olduğunu kabul etmemiz gereken koşulların oluştuğu varsayılmalıdır. Tek aday varsa ve tüm oylar kabul çıkıyorsa ve oturum sonucu Cumhurbaşkanı seçilememesi oturumun aslında açılamadığı anlamına gelmez mi ????
  Burada zorlamayı yapan Ak partidir. onlar en son duruma bakıp 276 yı öne sürmektedir. Ama baş olmadan son olmaz ki... Çok basit bir mantıkla konuyu basitleştirelim tüm erkeklerin sevdiği konudan örnekleyelim....
  Türkiye birinci futbol liginde yasal bir lig maçı yapılabilmesi için ön koşul o takımın sahaya 11 oyuncu ile çıkmasıdır. 10-9-8 oyuncu ile maç başlamaz... Ancak oyun içerisinde sakatlık ceza gibi durumlardan dolayı takım 7 kişiye kadar düşebilir bunun altına düşemez maç tatil olur.... Bu maçın başlaması için 367 oyuncuya ihtiyaç vardır olmazsa başlamıyor ama oyun içinde 276 ya kadar düşmeye izin veriliyor buda olmazsa maç tatil ediliyor... Erken seçim oluyor .... Bu kadar basit... Şimdi ak parti yahu biz biraz cezalı gelmiş kabul edilelim maç başlasın sonunu biz hallederiz ben razıyım diyor Sen razısın ama kanun değil )))

  Ancak ''Siyasiler şunu unutmamalıdırlar VATANDAŞ HER ZAMAN MAĞDURDAN YANA OLUR sayın Sabih Kanadoğlunun ve Baykalın sözleri şüphesiz Ak partinin oylarını artıracaktır.Bu mağduriyet halkın gözünden kaçmayıp halk gerekli tepkiyi verecektir.'' paragrafınıza çoğunlukla katılıyorum zaten bu günlere bu yüzden geldik .... Ama unutmamak lazım ki her mağdur da mağdur olmuyor bu ülke kuzu postunun altından Kurt görmeye da alışık....

  Ben son zamanlardaki ( Anayasa hükmü hariç ) tartışmalaların çoğunun merkezinde bizzat Tayyip in olduğunu ciddi biçimde düşünüyorum. Kenedisini mağdur ezilen göstermek için her çabayı harcıyor... Oyuna da gelmemek lazım diyorum....

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Av.Mehmet Taylan Karakum ;
  İlk madde benim de aklıma gelmedi değil meclis başkanlığını aday bombardımanına tutmak ama bir şekilde o aşılıyor ... Yada çok güçlü bir aday bulacaksınız kafa karışacak o zaman bile 4. turda sorun bitiyor...
  Mevcut iktidar partisinin hükümet kurma yetkisi vardır. Gücüde vardır. Muhtemelen dışişleri bakanı görevlendirilir oda kurar geçer gider... Zaten asıl sorun en tepenin bu üçlünün elinde kalmasıdır. Yüzde 23,5 lik oyla Tüm devlet makamlarının en üztü kalacak... 4 numara Genel kurmay başkanı AK parti içinde general olsa bir katakulle ile onuda genelkurmay başkanı yapar bunlar...

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  50
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  D. Toplantı ve karar yeter sayısı

  MADDE 96.#8211; Anayasada, başkaca bir hüküm yoksa, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az üçte biri ile toplanır ve toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar verir; ancak karar yeter sayısı hiçbir şekilde üye tamsayısının dörtte birinin bir fazlasından az olamaz.

  Anayasayı en az 5 defa okudum farklı karar yeter sayılarının olduğu maddeler(1/2+1,/3/5,2/3 gibi)var , farklı bir toplantı yeter sayısının belirtildiği hiçbir bir madde yok farklı bir toplantı yeter sayısının belirtildiği bir hükmün olmaması farklı toplantı yeter sayılarının olmadığı anlamına gelmez şöyleki:

  Anayasa başlangıç kısmı fıkra 8:

  FİKİR, İNANÇ VE KARARIYLA anlaşılmak, sözüne ve ruhuna bu yönde saygı ve mutlak sadakatle yorumlanıp uygulanmak üzere

  Yani anayasa sadece sözüyle değil fikriyle ve ruhuyla da yorumlanıp uygulanır,ayrıca maddeler tek tek bağlantılı olarak ve anayasa bir bütün olarak yorumlanır.

  96. maddedeki toplantı ve karar yeter sayıları birlikte değerlendirilir,karar yeter sayısı hakkında farklı hükümler olduğuna ve karar yeter sayısıyla toplantı yeter sayısı da birbiriyle ilgili olduğuna,anayasa da madde madde ve bir bütün olarak sözüyle fikriyle ruhuyla inancıyla kararıyla yorumlanıp uygulanacağına göre basit bir mantıki değerlendirmeyle karar yeter sayısının altında bir toplantı yeter sayısı olamayacağı (366 kişi 367 oy için oylama yapamaz,mantığı yok)ortaya çıkar(nitelikli karar yeter sayısının mantıken yorumlanmasından yani anaysanın fikriyle ve ruhuyla yorumlanmasından bu sonuç kolayca ortaya çıkıyor)

  Bana göre 1. oylama için 367 vekil hazır bulunmazsa oylama yapılamayacağı için diğer oylamalara da geçilemez geçilip de cb seçilse bile bu seçim iptal edilir anayasa mahkemesince eylemli içtüzük değişikliği nedeniyle.Ancak hiç oylama yapılmadığı için de cb seçimleri otomatikman yenilenmez.Şu sürenin sonuna kadar ilk 2 oylamada 367 vekilin hazır bulunması şartıyla cb seçilebilir.

  Cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından otuz gün önce veya Cumhurbaşkanlığı makamının boşalmasından on gün sonra Cumhurbaşkanlığı seçimine başlanır ve seçime başlama tarihinden itibaren otuz gün içinde sonuçlandırılır. Bu sürenin ilk on günü içinde adayların Meclis Başkanlık Divanına bildirilmesi ve kalan yirmi gün içinde de seçimin tamamlanması gerekir.

  Ancak bu sürenin sonunda otomatikman tbmm seçimleri yenilenir,çünkü cbnin 7 yıllık görev süresinin dolmasından itibaren 40 gün sonraya kadar yeni cb seçilmek zorundadır bu maddeye göre seçilemezse bu süre azami süre olduğundan tbmm seçimleri otomatikman yenilenir. 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  50
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Commodore başka bi forumda benden mi kopya çektin

  Çok güzel açıklamışsın olayı tebrik ederim aynı şeyleri yazmışız.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 8 Sayfa 12345678 SonSon

Benzer Konular :

 1. 2001/1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Örgütü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini bulamıyorum
  Değerli hukukçu arkadaşlar; 2001/1 sayılı ve 02/01/2001 tarihli Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Örgütü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin...
  Yazan: VEGETA Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 08-03-2012, 10:26:57
 2. Cumhurbaşkanlığı seçimi Anayasa laiklik AKP
  Bu satırların sahibi olarak çok uzun zamandan beri ve özellikle Cumhurbaşkanlığı seçim süreci başlamadan önce ve 9 Mayıs a kadar ki sürede defaaten...
  Yazan: commodore1tr Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 37
  Son İleti: 25-10-2010, 13:52:50
 3. Cumhurbaşkanlığı seçimi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.
  Cumhurbaşkanlığı seçimi Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Hadi hayırlısı.
  Yazan: c.sudem Forum: Anayasa Hukuku
  Yanıt: 16
  Son İleti: 13-01-2008, 20:55:17
 4. Anayasa Mahkemesi'ni Suçlayan Kanadoğlu'na Takipsizlik
  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği takipsizlik kararında, Kanadoğlu'nun Yüksek Mahkeme için söylediği aymazlık sözünün eleştiri amacıyla...
  Yazan: Av.Duygu Tekay Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 0
  Son İleti: 22-06-2007, 20:56:25
 5. Kanadoğlu'nun yeni savı
  Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Anayasanın değiştirilmek istenilen maddelerinden bazılarının anayasaya aykırı olduğu...
  Yazan: commodore1tr Forum: Anayasa Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 30-05-2007, 17:35:15

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Cumhurbaşkanlığı seçimleri kaç seneden seneye seçilir

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.