+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jun 2020
  Nerede
  ISPARTA
  İletiler
  14
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Question Askerlik Nedeniyle İstifa Sürecinde Kıdem Tazminatı Hakkımın Tehlikeye Girmemesi için Nelere Dikkat Etmeliyim ?

  - Merhaba sayın avukat abi ve ablalarım. Ben 2 yıllık bir inşaat mühendisiyim ve bir yapı denetim firmasında çalışıyorum. 6 ay askerlik nedeniyle 1 temmuzda birliğime teslim olmam gerekiyor. 25 Haziran'da Covid-19 testine gireceğim ve inşallah 26 Haziran'da negatif çıkarsa sevk kağıdımı alıp işimden ayrılacağım. Kıdem tazminatı hakkımın olduğunu yaptığım araştırmalar sonucunda biliyorum.

  - Yapı denetimler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na kısmen bağlı olduğundan istifa süreci noter üzerinden Bakanlığa, Belediyeye ve işyerine posta yolu ile gönderilerek yapılıyor. Bakanlığın bu konu ile ilgili paylaştığı dosyada açık bir şekilde istifaname deniyor. ( https://webdosya.csb.gov.tr/db/kys/e...YD-I-06-BW.pdf ) Ayrıca şirketten istifayı ve muhasebeden çıkış alma sürecini de bir istifa dilekçesi vererek ve sevk kağıdını ekleyerek yapacağım.

  - Ancak çalıştığımız serbest muhasebe ofisinden bir muhasebeci arkadaş noterden gönderdiğim bu belgede askerlik sebebi ile istifa ediyorum yazması halinde sen kendin istifa etmişsin denilerek patronun tazminatımı vermeyebileceğini söyledi.

  - Ben de noteri arayarak bu tarzda bir şablonları olup olmadığını, ihtarname vs. yapsam bakanlığın kabul edip etmeyeceğini sordum ve bilmediklerini, bir avukata danışmam gerektiğini söylediler.

  - Bu sebeple sizlerin yardımını talep ediyorum. Vakit ayıran herkese çok teşekkür ederim. İyi akşamlar.  Hukuki NET Güncel Haber

  Askerlik Nedeniyle İstifa Sürecinde Kıdem Tazminatı Hakkımın Tehlikeye Girmemesi için Nelere Dikkat Etmeliyim ? konulu yargıtay kararı ara
  Askerlik Nedeniyle İstifa Sürecinde Kıdem Tazminatı Hakkımın Tehlikeye Girmemesi için Nelere Dikkat Etmeliyim ? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Washington Amerika
  İletiler
  2.772
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Askerlik Nedeniyle İstifa Sürecinde Kıdem Tazminatı Hakkımın Tehlikeye Girmemesi için Nelere Dikkat Etmeliyim ?

  Başka bir muhasebeciye de sorun diyerek başlayayım. Paylaştığınız bağlantıya baktım ancak bu daha çok Çevre ve Şehircilik bakanlığının kendi prosedürleri ile ilgili gibi geldi. Askerlik nedeniyle istifa etmek zorunda olduğunuzu yine de bu prosedürler yerine gelsin diye noterden ihtarname ile gönderin.

  Askerlik Nedeniyle İstifada Kıdem Tazminatı Alınır mı?
  Askerlik kıdem tazminatı için şartlar; İşyerinde en az 1 yıl kıdemli olmak ve Sigortalı çalışan olmak.

  Şöyle bir dilekçe de işinize yarayabilir olmazsa bunu ihtarname olarak da gönderebilirsiniz.

  ………………… (FİRMA ÜNVANI)

  ... tarihinden beri şirketinizde ...... görevinde çalışmaktayım. …… tarihinde askere gideceğimden, 4857 Sayılı İş Kanununun Geçici 6. madde ile 1475 sayılı İş Kanunu’nun kıdem tazminatıyla alakalı yürürlükteki 14. maddesine dayanarak, askerlik nedeniyle ... tarihinden geçerli olmak suretiyle iş sözleşmemi sona erdirmek zorunda kaldım.

  Gerekli işlemlerin yapılması, sair sosyal haklarım ile kıdem tazminatımın tarafıma ödenmesini saygılarımla rica ederim.

  İMZA

  Tarih :

  Kimlik Numarası :

  Ad-Soyad :

  EK : Askerlik Şubesinden alınan askerlik sevk belgesinin fotokopisi

  Önemli not: Muhasebe, SGK Askerlik nedeniyle çıkış kodu 12 olup kıdem tazminatı almasa dahi 12 olarak bildirilmelidir. Çıkış gerekçesi başka, tazminat başka konudur.
  Adalet hakkındaki yorumlar saatlerimize benzer. Çoğu saat farklı yerler gösterir ama herkes kendininkine güvenir. [Fransız Atasözü] Bu nedenle hukuk ve hukukçulara güvenin. Onlar aslında vatandaşların teminatıdır...

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2020
  Nerede
  ISPARTA
  İletiler
  14
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Askerlik Nedeniyle İstifa Sürecinde Kıdem Tazminatı Hakkımın Tehlikeye Girmemesi için Nelere Dikkat Etmeliyim ?

  Merhaba Basri Bey. Bu durumda Noterden istifanameyi gördüğüm lüzum üzerine diyerek hem Bakanlığa, Belediyeye ve şirkete hem de yine şirkete ayrı bir ihtarname ( askerliği belirterek ve haklarımı isteyerek ) göndermemi mi söylüyorsunuz ? Bu durumda şirketin ben istifanameyi dikkate aldım tazminat vermiyorum deme ihtimali yok mu ?

  - Ben daha çok istifanamenin içeriğini "şu şu tarihlerde askerlik görevim sebebiyle iş sözleşmemin sonlandırıldığını bildirir, haklarımın tarafıma ödenmesini talep ederim" gibi değiştirsem Bakanlık kabul eder mi onu bilemiyorum. Manisa'daki yapı denetim il müdürünü aradım ve bana iş yerinden çıkışını versinler o zaman diyor. Bana çıkış verirlerse ihbar tazminatı hakkım doğar ve patronun bunu yapacağını hiç sanmıyorum. Adam zaten kıdemi vermek istemiyor, kaçmaya çalışacak biliyorum.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Kapora Verirken Nelere Dikkat Etmeliyim
  Konut kredisi faizlerinin yükselmeye başlayacağını öğrendiğim günlerde daha önce pazarlık yapıp anlaşamadığım bir evi daha fazla bekleyerek ...
  Yazan: kocumuz Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 08-11-2011, 08:35:57
 2. Kooperatiften daire alırken nelere dikkat etmeliyim?
  Ben kooperatiften daire almayı düşünüyorum.Daire alırken sonradan mağdur duruma düşmemek için nelere dikkat etmeliyim?Bitmiş dairenin kooperatif...
  Yazan: Ahmet Çavuşoğlu Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 10-04-2010, 22:46:22
 3. Senet imzalarken nelere dikkat etmeliyim
  Merhabalar, Park yerinde duran bir arabaya çarptık, zabıt tutturduk. Tabii biz suçluyuz. Bizim trafik sigortamız var, kaskomuz yok, karşı tarafın...
  Yazan: c11 Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 05-06-2007, 23:05:04
 4. Evimi Kiraya Vereceğim, nelere Dikkat etmeliyim?
  Başka bir şehre tayinim nedeniyle dört (4) yıl boş kalacak evimi 15 Ağustos 2005 tarihinden itibaren kiraya vermek istiyorum. Dört yıl sonra tayinden...
  Yazan: DUDİ Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 23-06-2005, 13:33:36
 5. Noter İhtarnamesinde Nelere Dikkat Etmeliyim
  Komşum Ortak Kullanim Alani Olan Havalandirma Bacasina Eklenti Yaparak Buraya çamaşir Makinasi Koydu. Ayrica Projede Olmamasina Ayni Ap. Daki Ikinci...
  Yazan: felsam Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 13-06-2005, 12:51:44

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.