+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: Hangi Mahkeme Hangi Davalara Bakar?

Hangi Mahkeme Hangi Davalara Bakar? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Feb 2020
  Nerede
  Eskişehir
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Arrow Hangi Mahkeme Hangi Davalara Bakar?

  Ülkemizde yargı teşkilatları Adli ve İdari Yargı olarak ikiye ayrılır.

  Adli Yargı Mahkemeleri de Hukuk Mahkemeleri ve Ceza Mahkemeleri olarak ikiye ayrılır.

  Hukuk Mahkemeleri

  Hukuk Mahkemeleri; boşanma, evlat edinme, ev boşaltma, miras gibi özel davalara bakmaktadır. Hukuk Mahkemeleri başlığı altında mahkemeler 5’e ayrılır.

  1- İş Mahkemeleri: İş veren ile işçiler ile ilgili tüm davalara İş Mahkemeleri bakmaktadır.

  2- Ticaret Mahkemeleri: Ticaret işlerinden doğan tüm davalara bakar.

  3- İcra Mahkemeleri: İcra takip işleri ile ilgili olarak tüm davalara bakmaktadır. (İcranın iptali, erteleme, haciz ve istihkak)

  4- Sulh Hukuk Mahkemeleri: 1000 TL altında alacak davalarına bakar. Aynı zamanda ev boşaltma, nafaka, mirasçılık belgesi iptali, delil tespit istemi, ödeme yeri belirlenmesi gibi davalara bakar.

  5- Asliye Hukuk Mahkemeleri: 1000 TL üzeri alacak davalarına bakar. Aynı zamanda maddi manevi tazminat davalarına, haksız işgal davalarına, boşanma davalarına, analık babalık davalarına bakar. Kısaca mal varlığı ve şahıs varlığı hakkında davalara bakmaktadır.

  Ceza Mahkemeleri

  1- Ağır Ceza Mahkemeleri: Namusa, mala, cana ve devletin güvenliğine karşı yapılan kasıtlı fiiller ve 10 yıldan fazla hapis cezasının verildiği suçların davalarına bakmaktadır.

  2- Asliye Ceza Mahkemeleri: Vergi kaçakçılığı, sahte işlemler, hakaret, kasten yaralama, şantaj gibi suçlara bakar. Aynı zamanda 10 yıl ve daha kısa hapis cezalarının verildiği davalara bakar.

  3- Toplu Asliye Ceza Mahkemeleri: Ağır Ceza ve Asliye Ceza Mahkemeleri tarafından görülmeyen davalara bakmaktadır.

  Yüksek Mahkemeler

  Yüksek Mahkemeler diğer mahkemelere göre daha yüksek yetkiye sahip olan mahkemelerdir. Yüksek mahkemeler dörde ayrılır.

  1- Anayasa Mahkemesi: Kanunların Anayasaya uygunluğunu denetler, görevleriyle ilgili suçlardan dolayı devleti temsil yetkisi olan kişileri Yüce Divan sıfatıyla yargılar, siyasi partilerin mali durumunu denetler ve siyasi partilerin kapatılma davalarını karara bağlar. Ayrıca bireysel başvuruları karara bağlamaktadır.

  2- Yargıtay: Adli yargı alanında temyiz incelemesi yapan yüksek mahkemedir. Temyiz mahkemesi olarak da bilinir. Yargıtay, kanunun başka bir adli yargı merciine bırakmadığı karar ve hükümleri ilk son mercii olarak inceleyerek karara bağlar.

  3- Danıştay: İdari yargı alanında görevli en yüksek idari mahkeme olmaktadır. Danıştay, temyiz incelemesi yapmak, idare hukukunu ilgilendiren bazı konularda diğer devlet kurumlarına görüş bildirmek ve bazı davalara ilk derece mahkemesi sıfatı ile bakmakla görevli olmaktadır.

  4- Uyuşmazlık Mahkemesi: Adli ve idari yargı merciilerin arasındaki görev ve fikir uyuşmazlıklarını kesin olarak karara bağlamak ile görevlidir.
  https://www.gorkemsener.av.tr/  Hukuki NET Güncel Haber

  Hangi Mahkeme Hangi Davalara Bakar? konulu yargıtay kararı ara
  Hangi Mahkeme Hangi Davalara Bakar? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2008
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  2.370
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Hangi Mahkeme Hangi Davalara Bakar?

  Sen de benim gibi ihtiyar hukukçusun galiba... BAM nerede? Yani bölge adliye mahkemeleri? Bölge adliye mahkemesini nereye koyacaksın? Güncel Rakam sınırları hala geçerli ve doğru mu?
  Link reklamı dışında amaç var mı?

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. AİHM hangi davalara bakar?
  18. madde uygulması sebebiyle yüzde yüz hukuksuz olan bir uygulama olur da idari mahkemece aleyhime sonuçlanırsa aihm'e dava açabilir miyim yoksa...
  Yazan: KOÇİBEY Forum: İmar Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 02-11-2015, 14:47:09
 2. Hangi hakem heyetine gitmeliyim ve hangi bedeli esas almaliyim?
  1 ay once adi iyi bilinen bir firmadan buzdolabi ve camasir makinasi aldim. Buzdolabi ilk gunden itibaren calisma sesi disinda, yuksek frekansta...
  Yazan: baaist Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 1
  Son İleti: 06-11-2014, 10:33:32
 3. Hangi Mahkeme
  Bir kamu kuruluşunun işçi disiplin kurulu alehyime aslı olmayan ahlak dışı hareket etmek suçlamasıyla ceza kararı alınmış.Tarafıma bu karar tebliğ...
  Yazan: narlıköy Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 27-06-2009, 16:07:45
 4. Elektirik Kurumunun Açtığı Davaya Hangi Mahkeme Bakar?
  Görülücek davanın saatini nasıl öğrenebilirim ? Elimde davaya ait bazı bilgiler mevcut. Soruşturma No, Esas No, İddaname No gibi....
  Yazan: ebru.coha Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 14
  Son İleti: 17-09-2008, 21:20:36
 5. Hangi mahkeme?
  Merhaba. Benim sorum biraz meraktan. Hukukçu olmadığım için kulaktan duyma bilgilerle fikrimiz oluşuyor ben de buna engel olmak istiyorum. Benim...
  Yazan: suraymm Forum: Hukuk Eğitimi
  Yanıt: 1
  Son İleti: 30-07-2005, 12:55:05

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.