+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Ev sahibinin depozitoyu vermemesi

Ev sahibinin depozitoyu vermemesi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2014
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Unhappy Ev sahibinin depozitoyu vermemesi

  Merhabalar,

  25 Ağustos 2011 tarihinde kiralamış olduğum evdeki sorunların bir türlü bitmek bilmemesi nedeniyle Aralık ayında evden çıktım. Evi kiraladığımda banyo tavanı kötü durumdaydı. Bir süre sonra ise tavan daha da kötü duruma geldi ve tavandan su akmaya başladı. 1 sene kadar böyle idare ettikten sonra ev sahibinin oğlu ile konuştum ve tavana alçı yapıldı. Ancak evin sorunları bitmedi. Bir gün yatak odasının penceresinden içeri yağmur yağarken bolca miktarda su girdi, sebebi ise apartmanın yağmur borusunun çatlamasıymış. Ayrıca apartmana mantolama yapılırken üst katın kombi su tahliye borusu kesildiği için sürekli olarak yatak odası dış duvardan rutubet aldı ve oda tamamen küflendi. Şifonyer, gardırop, yatak gibi mobilyalar zarar gördü, giysiler bile küflendi aşırı rutubetten. Ev sahibinin oğluna bildirdiğimde artık ilgilenmediğini, muhattabının annesi (ev sahibi) olduğunu belirtti. Daha sonra ise evle ev sahibinin diğer oğlu ilgilenmeye (!) başladı.

  Bir de bunların üstüne bir gün apartmandan eve gelen su borusu patladı, karşı daireyi su bastı. Mecburen benim kiracı olduğum dairenin suyunu kestiler. Ev sahibi teyzeyi arayıp durumu bildirdim, tesisatçı çağıracağımı söyledim. Kabul etti. Ertesi gün tesisatçı çalışırken ikinci oğlu geldi, "bu apartmana aittir, ben sadece üstüme düşeni yaparım" diye kestirip attı ve gitti. Tesisatçıyla fiyat bile konuşmadı. Ücret 700 TL tuttu, ben pazarlık yapıp 600 TL'ye düşürdüm. Emlakçıya da haber verip kiradan düşeceğimi bildirdim. Konuyu araştırdım, sayaçtan sonra olduğu için tüm apartmanın değil, ev sahibinin yaptırması gerekiyormuş. Adam bunu bir türlü kabul etmedi, beni sürekli olarak rahatsız ederek yöneticiyle konuşmamı, bunun apartmanın işi olduğunu belirtmeme rağmen ısrar etti. En son yöneticiyle konuşturdum, bu sefer "600 TL çok, sen nasıl bizim adımıza para verirsin?" diyerek beni suçlu çıkardı. Ben de benimle ilgisi olmadığını belirttim, 1 ay kadar beni sürekli telefonla rahatsız etti. En son tesisatçıyla konuştu, halletmiş olmalılar ki bir daha aramadı onun için.

  Son durumda artık yatak odasının tavanları dökülmekte, rutubetli, yatak odasının duvarları tamamen yemyeşil, banyo tavanı sürekli ıslanıyor ve üst katta tuvalete girildiğinde evi kanalizasyon kokusu sarıyor. Holün tavanı da dökülmeye başladı, salondaki duvarlar bile küflendi ve salonda bulunan köşe koltuk takımım (içindeki giysilerle beraber) bu rutubetten etkilendi. Eylül 2014'te çok ağır bir faranjit ve öksürük rahatsızlığı geçirdim. (Bu evde hayatımda hiç olmadığı kadar hasta oluyordum zaten). Doktora gittiğimde alerjik bronşit başlangıcı olduğunu söyledi. Ev sahibine evdeki sorunları söylememe rağmen hiç ilgilenmedi. Eve ilk girdiğimde (Ağustos 2011) kira 800 TL idi. 2012'de zam yapmadı, 2013'te önce 900 TL istedi, emlakçıyla da konuşup 850 TL'ye razı oldu. 2014'te ise 950 TL talep etti, TEFE/TÜFE oranından bile yüksek bu zammı kabul etmedim (900 TL yatırdım) ve Eylül ayında kendisini arayarak 1-2 aya çıkacağımı belirttim. Kasım'da ev aldık, kendisini yine 1 ay önce arayarak evi şu tarihte boşaltacağız diye tarih verdim. Her iki sefer de "tamam kardeşim biz depozitonu veririz" dedi. Emlakçıya da haber verdim, evi görmeye gelenler bile oldu ben hala otururken.

  Her neyse, evi 09.12.2014 tarihinde boşalttım. Anahtarı hemen teslim ettim. Bu sefer adam beni oyalamaya başladı, "depozito vermiş miydin sen?", "kontratı yolla bir bakayım" dedi. Ve telefonlarımı açmamaya başladı, başka numaralardan aradığımda ise "niye beni başka numaradan arıyorsun" diye hesap sordu üstüne. 3 hafta oyaladıktan sonra konuştuğumuzda "ben senin bu evde bir hakkın olduğunu düşünmüyorum, 15 günlük kira mı olur, sen niye bizim adımıza o tesisatçıya para verdin" şeklinde konuşarak açık açık o parayı tesisatçının parasına sayacağını belirtti. Ben kendisiyle bugüne kadar hep saygı çerçevesi içinde konuştum, ama son konuşmamızda sert konuştum (küfür/hakaret etmedim).

  Neticede depozitomu alamadım. Kontratı ev sahibi teyzenin torunuyla yapmıştık. (Zaten bu da ayrı problem, 4 ayrı kişiyle muhatap olmak durumunda kaldım.) Kiralarımı hep zamanında ve gününde eksiksiz yatırdım. Evdeki sorunları belgelemiştim (emlakçıya da bildirdim mail atmıştım). Kira kontratında damga pulu yok. Depozito 800 TL yazıyor, yıllık kira artışı kısmında bir şey yazmıyor. Bu durumda ne yapılabilir? Ev ayıplı olduğu için hakkımı nasıl arayabilirim?

  Teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Ev sahibinin depozitoyu vermemesi konulu yargıtay kararı ara
  Ev sahibinin depozitoyu vermemesi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  4.313
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ev sahibinin depozitoyu vermemesi

  Bunlar kiracılığın cilveleri kapsamındaki şeyler.Ev sahibine sorsanız oda bin tane şeyden bahsedecek kendini alacaklı çıkaracak kiracı beni mağdur etti diyecek vs.Evin ayıplı olmasıyla alakalı durumu gelirsek şu an sizin anlatımlarınız dışında bir kanıt yok galiba(bir bilirkişi tarafından belgelenen bir şeyden bahsediyorum).Oda kontrat bitiminden önce evden çıktığınız için her ne kadar sözde rıza gösterdiyse de evi yeniden kiraya verene kadar sizden kira talep edebilir/edebilirdi.Karşı tarafla bir ortak yol bulma dışında şu an için kanun zoruyla onlardan depozito alacağınız yakın bir seçenek pek gözükmüyor.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  756
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ev sahibinin depozitoyu vermemesi

  Şu hususlar işinize yarayabilir. b. Ayıbın giderilmesini isteme ve fesih
  MADDE 306- Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına gidertebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir.
  Ayıbın, kiralananın öngörülen kullanıma elverişliliğini ortadan kaldırması ya da önemli ölçüde engellemesi ve verilen sürede giderilmemesi hâlinde kiracı, sözleşmeyi feshedebilir.
  Kiraya veren, kiralanandaki ayıbı gidermek yerine, uygun bir süre içinde ayıpsız benzeriyle değiştirebilir.
  Kiraya veren, kiracıya aynı malın ayıpsız bir benzerini hemen vererek ve uğradığı zararın tamamını gidererek, onun seçimlik haklarını kullanmasını önleyebilir. D. Kiracının güvence vermesi
  MADDE 342- Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz.
  Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.
  Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. [Sorumluluk hukuku] Ev sahibininin depozitoyu vermemesi, ödenmemiş faturalar ve Depremzedeye ödenen yardım hakkında
  Belirsiz süreli kira sözleşmesi yaptım,evden çıkmadan 1 ay önce de ev sahibini bilgilendirdim evden çıktım, başka bir binaya taşındım,ev boş kaldı,...
  Yazan: abrabsor Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 8
  Son İleti: 23-06-2020, 20:54:28
 2. Eski Ev Sahibinin Depozitoyu Ödememesi
  Hayırlı geceler. Bir sorum olacak. 2018 temmuzunda ben oturduğum evden taşındım.Ev sahibi yaz tatilindeydi,depozito için arayınca gelince...
  Yazan: saidbey Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 30-09-2019, 21:56:42
 3. Ev sahibinin depozitoyu vermemesi
  Belirli nedenlerden dolayı 1 senedir kirada oturduğum evden 2 ay önce çıkma kararı aldım. Ev sahibine sözlü olarak bunu iletip depozito konusunda...
  Yazan: Buraksinan Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 10-08-2014, 11:05:33
 4. Emlakçının Evde Masraf Olduğu Söylemiyle Depozitoyu Vermemesi
  İyi günler, Geçtiğimiz sene ekim ayında bir ev kiraladım ve kontrat imzaladık. Depozito bedeli olarak 500 lira ödedik. Daha sonra ilk sene sonunda...
  Yazan: espere Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 18-02-2014, 22:46:41
 5. Tahliye sonrası ev sahibinin Depozitoyu Ödememesi
  Merhaba Ben 1 senelik kira kontratımın bitiş tarihi olan 1 ekimde evi boşalttım ve bunu da 2 hafta onceden telefon ile ev sahibine bildirdim. 1...
  Yazan: Bodrumair Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 22-10-2005, 21:33:08

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ev sahibi depozitoyu vermiyor

kiraciya depozitoyu vermemenin cezasi

depozito vermeyen ev sahibi

kiraciya depozito senedi neden yapilirev sahibinden depozitomu alamıyorumev sahibini teminati vermedigi icin mahkemeye verebilirmiyimeski ev sahibi depozitohttp:www.hukuki.netshowthread.php117974-Ev-sahibinin-depozitoyu-vermemesidepozitoyu vermeyenev sahibinin kiraciya depozitoyu vermemesiev sahibine kapora vermedimev sahibinin depozitoyu vermemesiev sahibinin kiraciya depozit vermemesiev sahibi depozito senedini vermiyorev sahibi kiraciya hakaret ederseEv sahibi depozitokiralanan evin küflenmesidepozitoyu vermiyoryagmur yagarken pencereden su girmemesi icin evde cozumdepozito vermeyince kanunoturduğum dairenin tavanı yagmurdan etkileniyor .site yönetimi ilgilenmiyor ne yapmalıyımkiraya verenin kaporayi vermemesidepozitoyu vermeyen ev sahibidepozitoyu vermemekev sahibinden depozitomu alamayınca izlenmesi gereken yol
Forum

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.