Anket Sonuçlarını Göster: İnfertilite (kısırlık) ve farklı çözümler

Oylayanlar
30. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
 • Evet

  7 23,33%
 • Hayır

  20 66,67%
 • Kararsızım

  3 10,00%
+ Konuyu Yanıtla
2 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 44 ileti bulundu.

Konu: İnfertilite (kısırlık) ve farklı çözümler

İnfertilite (kısırlık) ve farklı çözümler Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #11
  Kayıt Tarihi
  Sep 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  301
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Duygu Hanım,
  Aslında bu soruyu oluştururken özellikle biyolojik anne yada babanın yanıtlayıcı olacağı şekilde düzenledim. İlk etapta amaç dürüst olunmasını sağlamakmış gibi görünsede amcım o değil. Hayır diye yanıt verenlerin etik olarak neden uygun bulmadığını tam olarak anlamak istiyorum. Nedense ben bu noktadaki etik sorunu algılayamıyorum.. Sorun tanımadığı bir insanın çocuğunun biyolojik anne yada babası olması mı? Laboratuvar koşullarında iğneler vb araçlarla gerçekleştirilen bu işlemin yinede zina gibi algılanması mı? Lütfen etik olarak neden karşı gelindiğini bana biri açıklasın.  Hukuki NET Güncel Haber

  İnfertilite (kısırlık) ve farklı çözümler konulu yargıtay kararı ara
  İnfertilite (kısırlık) ve farklı çözümler konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #12
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  İstanbul, Türkiye.
  İletiler
  3.492
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Fulya Hanım; şu sizce naturel bir seçim midir? Seçilecek anne yada babaya ait bilgilerin bir dosya halinde sunulması durumu.
  Bir odada olduğumu ve onumde kı dosyalardan anne veya baba niteliklerini seçtiğimi fiziksel uygunluk aradığımı, zeka vb kriterlerde seçim yapmak zorunda olduğumu düşünüyorumda.
  Bir de eş ile yaşanılacak fikir ayrılıkları var tabi. O başka bir adayı onaylar yada uygun bulurken benim başka bir adayı beğenmem..
  Bu kısmı etik değil işte. Ve yine müşterek seçilmemiş ama bir eşin diğerine baskın gelmnesi sonucu yapılan seçimden olan cocukta ilerideki zamanlarda ortaya çıkması muhtemel fiziksel yada mental bir rahatsızlıkta taraflar önce birbirini suçlayacaklarıdr diye düşünüyorum. Hakikaten zor ve sindirilmesi gereken bir durum.
  Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

 4. #13
  ahaltuner Misafir

  Tanımlı

  Sayın Fulya1212,
  Nerden bulursun böyle soruyu bilmem ki?Duygu Hanımın dediği gibi sizi cezalandırmak lazım.Bence bu soruya evet demek hem etik olarak hemde psikososyal açıdan çok büyük bir yanlışlık olur.Birde hukuk açıdanda çok sıkıntılar oluşturur.Öncelikle illa da çoçuk sahibi olmak mı lazım.Elbette olursa çok iyi olur.Ama olmadı diye anne ve babanın genlerini taşıyarak ailenin bir parçası olacak çocuk yerine ikisinden birinin ve üçüncü bir kişinin genini taşıyan çocuğa kendi genini taşımayan eş hangi psikolojiyle yaklaşacak.Aile içi eşitlik durumunada aykırı.Birisi öz evladını sverek evlat sevme duygusunu tatmin ederken diğeri iğreti bir veled gibi görmezmi?En iyisi böyle bir durumda evlatlık edinerek eşlerden her ikisine de eşit uzaklık veya yakınlıkta bir çocuk sahibi olmakve böylece sevgide de eşitlik sağlamak.Hukuki açıdan da mirasçılık durumu çok karşık bir hal almazmı?
  Saygılarımla...

 5. #14
  Kayıt Tarihi
  Sep 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  301
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Evlat edinmede de durum farklı değil ama... Belli bir yaş aralığına ve cinsiyete karar veriyorsunuz. Karşınıza farklı seçenekler çıkıyor. Yani birinde çocuğu birinde biyolojik ebeveyni seçiyorsunuz.
  Üstelik böyle bir seçimde çok iyi bir ölçütünüz var. Seçenekler arasından eşinize en benzeyen kişi.

  Fiziksel ve mental rahatsızlıklar konusuna gelince. Sadece sağlıklı çocukları evlat ediniriz ancak kendi çocuğumuzu her koşulda kabul ederiz. evlat seçimine göre yine etik gibi ...
  Sonra bir de şu var. Sağlıklısın ve eşinden kaynaklanan bir sorunla çocuk sahibi olmuyorsun. Bu eşi ne kadar etkiler hiç düşündünüz mü? Her zaman boynu eğik kalacaktır. Evlat edinme durumunda bile. Çünkü siz ona olan sevginizden dolayı öz çocuk sahibi olma, genetik mirasını aktarma gibi bir haktan vazgeçiyorsunuz. Bir anlamda ölümsüzlükten vazgeçiyorsunuz. Bu baskının onu ve ilişkinizi nasıl etkileyeceğini düşündünüz mü? Üstelik bu fedakarlığınız nedeniyle bilinçsiz bir şekilde bile olsa evlilikte bunun bedelini ödetme yoluna gitme olasılığınızda var.

 6. #15
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  İstanbul, Türkiye.
  İletiler
  3.492
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Fulya Hanım ; anketinize ilk cevap verdiğimde de soylediğim bir şey var. Peşinen hayır yada kararsızım diyoruz ama boyle bır durum arefesınde yaşamın o gunkü dengeleri belirleyici olacaktır. Bu durum karşılaşılmadan once davarnışın tahmin edilebileceğini düşünmüyorum. Nihayetınde bu bir sağlık sorunu olsada aynı zamanda bir tür krizdir. Tarafların uzunca düşünüp alması gereken bir karar. Ve oldukça da zor bir karar.
  Tabi bir gebeliğin bir kadın için cok önemli olduğu gerçeğide var. Rahım ağzı kanseri riskini büyük oranda azaltması gibi...
  Zor Zor :D
  Kafamızı karıştırmayın yaaa.
  Sadece ben. Kalbimi duyuyor ve insanları tanıyorum. Gördüklerimden hiçbiri gibi yaratılmamışım; yaşayanlardan hiçbiri gibi yaratılmış olmadığıma inanmak cüretini gösteriyorum. Öteki insanlardan daha iyi değilsem bile, hiç olmazsa başkayım. J.J.Rousseau

 7. #16
  Kayıt Tarihi
  Sep 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  301
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Rahim ağzı kanserine, emzirme durumunda meme kanseri, erken menopozun ve buna bağlı olarak kemik erimesi, kalp krizi riskinin azalması gibi diğerlerinide eklemek lazım tabii.
  Olayın birde toplumsal kabul açısından irdelenmesi lazım. Çocuksuz çiftler toplumda pek kabul görmez biliyorsunuz. Çünkü evlilik kurumunun toplumsal amacıdır çocuk. Daha bir yıl geçmeden manalı sorular başlar o nedenle. Nedense kısırlık bir ayıptır. Özellikle sorun erkekte ise. ve evlat edinme bu ayıbı kapatmaz. (bana göre ayıp değil. genel yargılardan söz ediyorum)
  Eğer sperm veya yumurta nakli seçilirse bu iki kişi arasında bir sır olarak kalabilir. Bu nedenle çocuk akrabalar ve yakın çevre tarafından daha kolay kabul edilir. ( Evlat edinmeyi düşünen bir dostuma mirasın, hemde tamamen kendi kazancı olan mirasının neden bir yabancıya gitmesine izin verdiğini sormuştu öz kardeşi kendi çocukları dururken)Doğum öncesi başlayan ve doğum sonrası devam eden ritüelleri yaşamak ebeveyn-cocuk ilişkisinin sağlıklı kurulmasını biyolojik olmayan ebeveyn içinde kolaylaştırır.

 8. #17
  Kayıt Tarihi
  Sep 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  301
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Commodore,
  Ebeveyn kabusu açısından bakarsak ebeveynlerden biri biyolojik ebeveynse biyolojik anne veya babanın çocuğu sizden alma şansı evlat edinme durumuna göre ne kadar düşük farkındamısınız?
  Üstelik kadın açısından bakarsak 9 ay karnınızda büyüttüğünü ve doğurmak gibi bir sıkıntıya katlandığınız bebeği yüzünü bile görmemiş olsanız da arayıp bulursunuz. Ama sizde kalsa 24 saat içinde biyolojik bir atık haline gelmiş olacak bir hücrenin peşinde gerçekten ne kadar gidersiniz? Üstelik ortalama bir doğurganlık sürecinde yaklaşık 600 tanesine daha sahip olduğunuz düşünüldüğünde. Biyolojik baba açısından düşünürseniz hesap bile yapılamaz. üstelik bir verici kimbilir kaç bebeğin ebeveyni olacak bunların hepsini almak istemesi için deli olması lazım.

 9. #18
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.141
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Fulya Hanım sorunuzun cevabını kendi adıma vereyim, ben hayır oyu kullandım ve bu oyu kullanırken, etik yönünden ziyade vicdani ve sosyolojik yönünü düşündüm. Evlat edinmek benim nazarımda daha yararlı ve daha mantıklı. Çocuk sahibi olamayan çiftleri ve evlat edinilmeyi bekleyen kimsesiz çocuk sayısını düşünürseniz, evlat edinme prosedürünün kolaylaştırılması ve evlat edinmenin teşvik edilmesiyle her iki sayı da azalacaktır ki bu da hem maddi hem de manevi anlamda ülkemize katkı sağlayacaktır. Çocuk Esirgeme Kurumlarında yetişen (aslında yetişemeyen) çocuklarımızın topluma kazandırılması gerekmektedir. Bu nedenle sırf 9 ay karnında taşımak ve bizzat doğurmak güdüsü bana bencillik gibi geliyor. Anne olmanın karnında taşımakla, doğurmakla ölçülebileceğini düşünmüyorum. Nice anneler var ki çocuklarını 9 ay taşıyıp, doğumundan sonra sokağa atan, dayak ve işkence uygulayan, sahipsiz bırakan, ya da bakamayan ve nice anneler var ki biyolojik anne olmadıkları halde bir annenin evladına verebileceği hiçbirşeyi esirgemeyen... Gerçek bir anne olmak için biyolojik anne olmak şart değil kanaatimce, anne olmadığım için bu duyguyu belki de anlayamıyorum ancak böyle bir durumda sanıyorum evlat edinmeyi tercih ederim.

 10. #19
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Bu soruyu cevaplarken hiç zorlanmadım. Cevabım kısa ve son derece basit. Hayır asla olmaz.

 11. #20
  Kayıt Tarihi
  Sep 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  301
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Yüksel,
  Vicdani ve sosyolojik yönden daha akılcı olduğunu kabul ediyorum evlat edinmenin. O zaman neden sağlıklı çiftler bu seçeneğe yönelmiyor?
  İnfertilite sorunu yaşayan çiftlere önemli olan biyolojik ebeveynlik değil diyoruzda neden yeni çifte öncelikle bu yolu önermiyoruz?

  Kendi adıma sizinkine benzer sözleri çocuk sahibi olamayan arkadaşıma söylerken kendim için bu seçeneği hiç düşünmedim. Nitekim O da madem aynı şey neden kendin bir çocuk için 9 ay zahmete katlandın da evlat edinmedin diye sormuştu...

+ Konuyu Yanıtla
2 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Benzer Konular :

 1. Müvekkil Portal | | Hukuk Bürolarına Özel Çözümler
  http://muvekkilportal.com/Content/images/responsive-tasarim-muvekkil-portal.png Herkese merhaba, Gelişen teknolojiye ayak uydurmak isteyen...
  Yazan: muvekkilportal Forum: Hukukçular İçin Bilgisayar ve İnternet
  Yanıt: 0
  Son İleti: 07-04-2014, 17:47:49
 2. Günlük Hayatta Karşılaştığımız Sorunlara Hukuki Çözümler
  Günlük hayatta birçok sorunla karşılaşıyoruz fakat bu sorunların hukuki çözümlerini bilmiyor daha çok sessiz kalıyoruz.Ben de bu konuda hem kendim...
  Yazan: Tülay Çobankent Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 2
  Son İleti: 02-03-2014, 16:06:00
 3. 2B'ye Başvuramadık. Çözümler Ne Olabilir?
  Merhabalar. Annem ve Babamın memleketlerinde 2B'ye tabi rahmetli babamdan kalan arsamız var. Geçen aylarda babamın kardeşleri kendileri için...
  Yazan: erh3gs Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 0
  Son İleti: 16-08-2013, 17:06:37
 4. İnternet bağlantı sorunlarına çözümler
  İnternet Bağlantı sorunlarına çözümler.. Kesintisiz bir internet bağlantısı hepimizin hayalidir. Ne yazık ki internet erişimimiz çeşitli...
  Yazan: Abdullah Yaman Forum: Hukukçular İçin Bilgisayar ve İnternet
  Yanıt: 1
  Son İleti: 21-06-2011, 07:53:44
 5. Yasal olarak evlenmek için çözümler
  Herkese iyi gunler dilerim; Benim problemim sevdigim insan ile evlenebilmek. Su an Turkmenistanda calisiyorum ve yuva kurmak istiyorum....
  Yazan: kavurka82 Forum: Milletlerarası Özel Hukuk
  Yanıt: 0
  Son İleti: 01-01-2011, 19:43:26

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.