Anket Sonuçlarını Göster: İnfertilite (kısırlık) ve farklı çözümler

Oylayanlar
30. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
 • Evet

  7 23,33%
 • Hayır

  20 66,67%
 • Kararsızım

  3 10,00%
+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 44 ileti bulundu.

Konu: İnfertilite (kısırlık) ve farklı çözümler

İnfertilite (kısırlık) ve farklı çözümler Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #21
  Kayıt Tarihi
  Nov 2005
  İletiler
  219
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  sayın fulya1212
  Her nekadar bir çözüm gibi görünüyorsada daha sonraları farklı problemlerle karşılaşabilir insan
  şimdi kendimi o bayanın yerine koydumda hem eşimin hemde başka bir bayanın özelliklerini taşıyacak bir bebek beni üzebilir diye düşündüm bence en iyisi evlat edinmek oda olamıyorsa koruyucu aile olmak
  teşekkürler  Hukuki NET Güncel Haber

  İnfertilite (kısırlık) ve farklı çözümler konulu yargıtay kararı ara
  İnfertilite (kısırlık) ve farklı çözümler konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #22
  Kayıt Tarihi
  Jan 2004
  Nerede
  Türkiye.
  İletiler
  59
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Fulya Hanım,bu bana biraz teknolojik bir zina gibi geldi doğrusu. Bu soruya sizin evet dediğinizi varsayalım. Peki bu soruyu biraz daha ileri götürürsek yine evet diyebilecekmisiniz?.

 4. #23
  Kayıt Tarihi
  Sep 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  301
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Fulya Hanım,bu bana biraz teknolojik bir zina gibi geldi doğrusu.Bu soruya sizin evet dediğinizi varsayalım.Peki bu soruyu biraz daha ileri götürürsek yine evet diyebilecekmisiniz?.
  Sayın İdealist,
  Öncelikle ne demek istediğinizi daha açık ifade edin. İleri götürmekle kastınız nedir? Zina size göre yumurta ve spermin birleşmesi midir? Yani eğer verici sperm/ yumurta bağışından sonra ölmüş ise nakil sonrası nakli kabul eden kişi necrophilia ile suçlanabilir mi?
  Bu durumda gebelikle sonuçlanmayan cinsel ilişki zina değil midir? daha Açık yazarsanız cevap verebilirim.

 5. #24
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.141
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Yüksel,
  Vicdani ve sosyolojik yönden daha akılcı olduğunu kabul ediyorum evlat edinmenin. O zaman neden sağlıklı çiftler bu seçeneğe yönelmiyor?
  İnfertilite sorunu yaşayan çiftlere önemli olan biyolojik ebeveynlik değil diyoruzda neden yeni çifte öncelikle bu yolu önermiyoruz?
  Bu sorunun cevabının da yine sosyolojik olduğunu düşünüyorum. Toplumumuzda sizin de dile getirdiğiniz gibi çocuk sahibi olamamak ne kadar yadırganıyorsa evlat edinme de o kadar yadırganıyor. Evlat edinmeyi biz toplum olarak en son çözüm olarak düşünüyoruz, bizim bakış açımız şu maalesef; "Her şeyi denerim yine de çocuk sahibi olamazsam belki evlat edinirim." Oysa batıda çiftler çocuk sahibi oldukları halde evlat edinme yoluna gidebiliyorlar, örneğin bir çocuk dünyaya getirip ikincisini evlat ediniyor ya da çocuk sahibi olma şansları varken bunu hiç düşünmeyip sadece evlat edinmeyi tercih edebiliyorlar.

  Arkadaşınız çok doğru bir noktaya değinmiş, evlat edinmek sadece çocuk sahibi olamayan çiftlerin değil, çocuk sahibi olabilen çiftlerin de düşünmesi gereken bir seçenek olmalıdır. Ancak toplum olarak bizlerin aşması gereken ilk sorun evlat edinmeye ilişkin yanlış kanaatin ortadan kaldırılmasıdır. Evlat edinme ne zamanki zorunluluk yani son çare olmaktan çıkar, çocuk sahibi olamamak ne zamanki normal karşılanır ve yadırganmaz hale gelir, sanıyorum o zaman bu problemler kendiliğinden çözülür. Bunun için de hepimiz biliyoruz ki toplumun bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi son derece önem arz etmektedir.

 6. #25
  Kayıt Tarihi
  Sep 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  301
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Kesinlikle haklısınız Sayın Yüksel,
  Ama kısırlık karşısında bu formda tarışılan çözümleri üretende aynı toplumlar değil mi?
  Bir çocuğum var. Biyolojik anlamda böyle bir sorun yaşamıyorum yaşamadım. Ancak yaşadığımız dünyanın bize ödettiği bir takım bedeller var. Çevresel bozulma, eğitim yaşının ilerlemesi, bir çocuk yetiştirecek sosyoekonomik düzeye ulaşılması için erkek ve kadınların bebek sahibi olmayı daha ileri yaşlara ertelemek zorunda kalması gibi nedenlere kısırlık daha büyük bir sorun haline gelmeye başladı toplumda.
  Bu anketi düzenlerken amacım sadece bu konu üzerinde düşündürmek, farklı nedenlerle böyle bir tercih yapmayı daha uygun bulan bulabilecek kişilerle karşılaştığımızda onları anlayabilme adına bir gelişim sağlamaktı.
  Formun bu gün geldiği noktada ne demek istediğini pek açık ifade etmeyen bir kişi hariç kimse etik bir sorundan söz etmedi. Bu durumda aslında yabancı bir kişiden alınan üreme hücresiyle çocuk sahibi olmanın hukuki, sosyal (evlat edinme ve kimsesiz çocukların korunmasına engelleyici bir yaklaşım olma) sorunlar açısından uygun olmadığı sonucuna varıyoruz sanırım. Ama ortada etik bir sorun da yok değil mi???

 7. #26
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Salihli/Manisa
  İletiler
  7.141
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Bence etik bir sorun yok Fulya Hanım, konunun hukuki ve sosyolojik yönü beni daha çok ilgilendirmekte.

  Yüzyıllardır zinanın tanımı yapılagelmiş ancak ortak bir tanım bulunamamıştır. Sanıyorum zinanın tanımında da toplumsal yapı büyük rol oynamaktadır. Kimilerine göre zina cinsel birleşme ve hatta zevk almayı gerektirmekte iken kimilerine göre ise elele tutuşmak da zina için yeterli sayılmaktadır. Demek istediğim şudur ki başkasının spermi ile bebek sahibi olmanın zina sayılıp sayılmayacağı tamamen zinayı nasıl tanımladığınıza bağlıdır.

 8. #27
  Kayıt Tarihi
  Sep 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  301
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Zinanın tanımının değişkenliğinin farkındayım. Ancak nedense birbirini hiç tanımayan el ele tutuşmak bir yana hiç karşılaşmamış belki aynı şehirde aynı anda hiç bulunmamış iki insanın nasıl olupta zina yaptığının düşünüldüğünü anlayamıyorum bu koşullarda.

  Eğer olayın sosyolojik ve toplumsal sonuçları açısından bakarsak ben ce esas sorun evlatlık olgusu üzerindeki olumsuz etkiden öte. Çünkü böyle uygulamalar bekar anneliği kolaylaştırıyor. Esas sosyal sorun burda. Uygun eş bulamamış ve bu konuda umudu yitirmiş bir kadın kolayca -zinada sayılmayacağını düşünüyorsa ki bunu kabul ettirmek daha kolay diğer olasılığa göre - bu yolu seçebilir. Ancak kişisel görüşüme göre işte bu etik değildir. Çünkü bilinçli bir tercihle babası olmayan asla olmayacak bir çocuk dünyaya getirmek ona büyük bir haksızlık bence. Etik açıdan konular değerlendirilirken yanlız zina boyutuna saplanmak yanlış çünkü.
  Ben çiftlerin kısırlık sorunun bu yolla aşmasını etik yada toplumsal bir sorun olarak görmüyorum. Ancak tek başına bebek sahibi olmanın bir yolu olarak algılanırsa tabii ki hem etik hemde toplumsal bir soruna dönüşür.

 9. #28
  Kayıt Tarihi
  Sep 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  301
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Bu arada konuyla ilgili ilginç bir olay anlatmadan geçemeyeceğim. Olay Rusya da geçiyor. Genç çift sperm nakli yoluyla çocuk sahibi oluyor. Ne varki kadın kocasını kaybediyor kısa bir süre sonra. Bir yıl sonra başka biriyle tanışıyor ve evleniyor. Bebek çevreleri tarafından ilk eşinin olarak bilindiği için bu konudan yeni eşe hiç söz etmiyor. Herşey yolunda. Çocuğu ve üvey babayı görenlerin tepkileri dışında. Aralarında inanılmaz bir benzerlik var. Yıllar geçtikçe benzerlik gittikçe artıyor. Evliliklerinin beşinci yılında benzerliği şüpheli bulan kadın eşine böyle bir bağış yapıp yapmadığını soruyor geçmişte. Evet yanıtı ve genetik testler benzerliğin nedenini bilimsel olarak açıklıyor. Bazen tesadüfler insanı bu kadarda olmaz diye düşündürüyor değil mi?

 10. #29
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Bence bunun zina ile ilgisi yok tabiiki sayın İdealist yumurta ile spermin birleştirilmesi için illede cinsel birliktelik olacak demiyorsa.
  Olay tamamen kabullenme ve duygusaldır. Ben hayır diyenlerdenim diğer üyeleri okudukçada bu hayır kapsamım değişmedi, sağlıklı bir bebeğin çocuk esirgeme kurumundan alınarak okutulması taraftarıyım halen daha eğer bende veya eşimde bir sorun varsa.
  Doğal olarak ülkemizde evli çiftlerin aile sayılmaması ille çocuk olduktan sonra işte şimdi aile oldular gibi bir baskı yaratması da bu tip sorunla karşılaşan çiftlerde psikoloojik baskı oluşturmakta.
  Mutluluk olarak düşünsenize çocuk diye kıvranan aileler Çocuk esirgeme kurumundan bir çocuğu evlat edinmişler ve onu çok iyi yetiştirmişler... Bu tip uygulama yaygınlaşsa düşünün bakalım tinerci çocuk kapkaççı çocuk kalır mı? Onun spermi bunun yumurtası derken nice gençlik bu yüzden heba oluyor yumurtası ve spermi bol olan kişiler yüzünden...
  Bence ya kendi çocuğum olsun anne baba bir yada ikimizinde olmayan bir çocuklarım olsun bir kız bir erkek bence daha evla... En azından yeryüzüne gelmiş ve yaşamak zorunda olan iki cana mutlu ve huzurlu bir yaşam sağlamak için uğraşırım ne yaptığımı bilirim... olmayan bir canı var etmeye uğraşmak yerine...

 11. #30
  Kayıt Tarihi
  Sep 2005
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  301
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın Commodore,
  Böyle bir yolla çocuk sahibi olmuş bireylere tepkiniz ne olur peki?

+ Konuyu Yanıtla
3 / 5 Sayfa İlkİlk 12345 SonSon

Benzer Konular :

 1. Müvekkil Portal | | Hukuk Bürolarına Özel Çözümler
  http://muvekkilportal.com/Content/images/responsive-tasarim-muvekkil-portal.png Herkese merhaba, Gelişen teknolojiye ayak uydurmak isteyen...
  Yazan: muvekkilportal Forum: Hukukçular İçin Bilgisayar ve İnternet
  Yanıt: 0
  Son İleti: 07-04-2014, 17:47:49
 2. Günlük Hayatta Karşılaştığımız Sorunlara Hukuki Çözümler
  Günlük hayatta birçok sorunla karşılaşıyoruz fakat bu sorunların hukuki çözümlerini bilmiyor daha çok sessiz kalıyoruz.Ben de bu konuda hem kendim...
  Yazan: Tülay Çobankent Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 2
  Son İleti: 02-03-2014, 16:06:00
 3. 2B'ye Başvuramadık. Çözümler Ne Olabilir?
  Merhabalar. Annem ve Babamın memleketlerinde 2B'ye tabi rahmetli babamdan kalan arsamız var. Geçen aylarda babamın kardeşleri kendileri için...
  Yazan: erh3gs Forum: Diğer Hukuki Sorular
  Yanıt: 0
  Son İleti: 16-08-2013, 17:06:37
 4. İnternet bağlantı sorunlarına çözümler
  İnternet Bağlantı sorunlarına çözümler.. Kesintisiz bir internet bağlantısı hepimizin hayalidir. Ne yazık ki internet erişimimiz çeşitli...
  Yazan: Abdullah Yaman Forum: Hukukçular İçin Bilgisayar ve İnternet
  Yanıt: 1
  Son İleti: 21-06-2011, 07:53:44
 5. Yasal olarak evlenmek için çözümler
  Herkese iyi gunler dilerim; Benim problemim sevdigim insan ile evlenebilmek. Su an Turkmenistanda calisiyorum ve yuva kurmak istiyorum....
  Yazan: kavurka82 Forum: Milletlerarası Özel Hukuk
  Yanıt: 0
  Son İleti: 01-01-2011, 19:43:26

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.