Konu: Türk Vatandaşlığı başvurusu

Türk Vatandaşlığı başvurusu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    burdur
    İletiler
    44
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Türk Vatandaşlığı başvurusu

Alıntı Mvl22 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Değerlendirme devam etmektedir bu süreç herkesin uzun mu sürüyor ?
    Ne zamandan beri bu aşamadasın
    Ben beş buçuk ay kaldım bu aşamada

Hukuki NET Güncel Haber

Türk Vatandaşlığı başvurusu konulu yargıtay kararı ara
    Türk Vatandaşlığı başvurusu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Adana
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Vatandaşlık başvuru durumunu gösteren pencereden varmış, yararlı olabilir ?!
    Girdiğiniz evrak bilgilerine ve yapılan işlemlere göre kişinin işlem durumu değiştirilecektir.

• Kişi için Genel Müdürlüğe Gönderilme Yazısı gelen evrak olarak girildiğinde kişinin işlem durumu "Genel Müdürlüğe Geldi" olarak değiştirilecektir.
    • Kişinin dosyası ilgili vatandaşlık şubesine zimmetlendiğinde kişinin işlem durumu "İnceleme / Değerlendirme" olarak değiştirilecektir.
    • Kişi için arşiv araştırması yapılmasına yönelik Arşiv Araştırması Yazışması giden evrak olarak girildiğinde kişinin işlem durumu "Arşiv Araştırması İstendi" olarak değiştirilecektir.
    • Arşiv Araştırması sekmesinde araştırmaya gönderilen makamlardan (Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı) gelen sonuçlar işlenebilecektir. Herhangi bir makamdan olumsuz olarak yanıt gelmişse kişinin işlem durumu "Arşiv Araştırması Olumsuz" olarak değiştirilecektir. Her iki makamdan da 45 gün içinde olumsuz yazı ya da bekletme yazısı gelmemişse kişinin işlem durumu "Arşiv Araştırması Olumlu" olarak sistem tarafından değiştirilecektir.
    • Kişinin vatandaşlık incelemeleri ve araştırmaları olumlu sonuçlanırsa Karar Onay Yazısı giden evrak olarak eklendiğinde kişinin işlem durumu "Karar Makamına Gönderildi" olarak değiştirilecektir.
    • Kişinin vatandaşlık incelemeleri ve araştırmaları olumsuz sonuçlanırsa Red Onay Yazısı giden evrak olarak eklendiğinde kişinin işlem durumu yine "Karar Makamına Gönderildi" olarak değiştirilecektir.
    • Kişinin Karar Onay Yazısı imzalanıp Karar Bilgileri girilip kaydedildiğinde kişinin işlem durumu "Başvuru Onaylandı" olarak değiştirilecektir.
    • Kişinin Red Onay Yazısı imzalanıp Karar Bilgileri girilip kaydedildiğinde kişinin işlem durumu "Başvuru Reddedildi" olarak değiştirilecektir.
    • Kişinin başvurusu onaylandıktan sonra Tescil düğmesine basarak tescil edildiğinde kişinin işlem durumu "Tescil Edildi" olarak değiştirilecektir.
    • Kişinin başvurusu tescil edildikten sonra Başvuru Makamına Tebligat Yazısı giden evrak olarak eklendiğinde kişinin işlem durumu "Başvuru Makamına Tebliğ Edildi" olarak değiştirilecektir.

Arşiv Araştırması Bilgileri

Arşiv Araştırması sekmesinde işlem yapılacak kişiler için yapılan arşiv araştırması sonuçlarını girebilirsiniz. Ekleyeceğiniz arşiv araştırması sonucu bilgilerini girerek Ekle düğmesine basınız. Eklediğiniz arşiv araştırması sonucu bilgileri ekranın sağ tarafındaki sonuç tablosunda listelenecektir. Girdiğiniz arşiv araştırması sonucu bilgilerinde değişiklik yapmak istiyorsanız sonuç tablosundan işlem yapmak istediğiniz arşiv araştırması sonucu bilgisini işaretleyiniz. Arşiv araştırması sonucuna ilişkin bilgiler ekranın solundaki alanlarda gösterilecektir. Arşiv araştırması sonucu bilgileri üzerinde gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra Güncelle düğmesine basınız. Eklediğiniz arşiv araştırması sonucu bilgilerinden birini çıkarmak için sonuç tablosundan işlem yapmak istediğiniz arşiv araştırması sonucu bilgisini işaretleyiniz. Arşiv araştırması sonucuna ilişkin bilgiler ekranın solundaki alanlarda gösterilecektir. Çıkar düğmesine basınız. Yaptığınız ekleme, güncelleme, çıkarma işlemleri Kaydet düğmesine bastığınızda kaydedilmiş olacaktır.

Ayrıca, Suriye uyruklu olup da Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvuran kişiler için Maliyeye Mal Varlığı Araştırması için yazışma yapılır.

Vekil / Vasi / Veli Bilgileri

Kişi adına vatandaşlık bavurusu yapan kişi (Vekil / Vasi / Veli) Yabancı Kimlik Numarası ya da T.C. Kimlik Numarası bilgisine göre sorgulanmışsa vekil, veli ya da vasinin bilgileri Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nden otomatik olarak sorgulanarak getirilir. Yabancı Kimlik Numarası ya da T.C. Kimlik Numarası bilgisine göre sorgulanmamışsa bilgilerinin elle girilmesi gerekmektedir. Yanında * işareti olan alanlar zorunlu alanlardır.

Tescil Bilgileri

Onay makamlarınca alınan vatandaşlık kararları, kişilerin nüfus kütüklerine tescil edilmeden önce son bir kez daha gözden geçirilir. Tescil işleminden önce Yazdır düğmesine basarak tescil öncesi kontrol için ilgili vatandaşlık formunu alabilirsiniz.

Yapılan kontrol ve düzeltme işlemlerinden sonra Tescil düğmesine basılarak tescil işlemi gerçekleştirilecek ve ilgili olay formu dökümü alınarak, belirlenen personel tarafından imzalanacaktır. Formların bir kopyası başvuru dosyasına, bir kopyası da şubedeki tescil dosyasına konarak saklanacaktır.

Tescil sekmesinde tescil işlemi yapıldıktan sonra tescil bilgileri görüntülenecektir. Tescil işleminden sonra Yazdır düğmesine basarak ilgili vatandaşlık formunu alabilirsiniz.

Bakanlık makamından liste bazında alınan vatandaşlık kararına göre kişilerin bilgileri ve nüfus olayları nüfus kütüklerine sistem tarafından aşağıda belirtildiği gibi işlenir.

• Kişiye T.C. kimlik numarası verilir.
    • Kişi bekar ise başvurduğu yerleşim yerinin bulunduğu ciltte, yeni bir hanede, durumu açık bir kayıt oluşturulur.
    • Kişi evli ve eşi Türk vatandaşı ise kişi için eşi hanesinde durumu açık, medeni hali evli olarak bir kayıt oluşturulur.
    • Kişi için vatandaşlık olay kaydı oluşturulur.
    • Kişi evli ise için evlenme olay kaydı oluşturulur.
    • Kişinin kendisi ile birlikte işlem gören çocukları için kişinin kaydolduğu hanede kayıt oluşturulur.
    • Kişi ile birlikte işlem gören çocuklarına T.C. kimlik numarası verilir.
    • Kişi ile birlikte işlem gören çocukları için vatandaşlık olay kaydı işlenir.
    • Vatandaşlığa alınan kişilerin Türk vatandaşı anne-baba-eş-kardeş ve çocukları olması durumunda bunlarla aralarında gerekli bağların kurulması sağlanır.

Tebligat İşlemleri

Karar olumlu ya da olumsuz olarak başvuru makamına sistemden alınacak yazı ile tebliğ edilir. Başvuru makamı sistemden alınacak tebligat yazısı ile kişiye tebliğ eder.

Türk vatandaşlığını kazandığını belirten tebliğ yazısının bir sureti verilerek ilgili ilçe nüfus müdürlüğünden nüfus cüzdanı alması sağlanır.

Yazışma ve Formlar

• Başvuru Belgeleri Listesi
    • Maliye Veznesine Hizmet Bedeli Yazısı
    • Türk Vatandaşlığının Genel Olarak Kazanılması Başvuru Formu (VAT-3)
    • Nüfus Kayıt Örneği
    • İl Emniyet Müdürlüğüne Soruşturma Yazışması
    • Tekit Yazısı
    • İl Emniyet Müdürlüğü Soruşturma Sonuçları Formu
    • Komisyon Üyelerine Davet Yazışması
    • Komisyonun Kişiyi Mülakata Davet Yazışması
    • Mülakat Sonuçları Formu
    • Dosyanın Genel Müdürlüğe Gönderilmesi Yazışması
    • Eksik Evrak Yazışması
    • Kişinin Taşıdığı Devlet Vatandaşlığından Veya Vatandaşlıklarından Çıktığını/Çıkacağını Gösteren Belgeyi İsteme Yazışması
    • Mal Varlığı Yazışması
    • Arşiv Araştırması Talebi Yazışması
    • Arşiv Araştırması Sonuçları Formu
    • Red Kararı Onay Yazışması
    • Kabul Kararı Onay Yazışması
    • Kabul Kararı Onay Listesi ve Üst Yazısı
    • Vatandaşı Olduğu Ülke Vatandaşlığından Çıkma Şartı Arananlar İçin Durumu Bildiren Yazı
    • Başvuru Makamına Tebligat Yazışması
    • Kişiye Tebligat Yazışması
    • Form 91 – Türk Vatandaşlığına Alınma Bildirim Formu
    • Arşiv Araştırma Süresi (45 gün) Dolmuş Fakat İşlem Yapılmamış Dosya Listesi

Nerede
    burdur
    İletiler
    44
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Karar makamına sunulucak olan Listeye eklenecektir aşaması ortalama kaç gün sürüyor bilgisi olan var mı

Nerede
    Antalya
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

iyi akşamlar, başvurum Ocak. Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ilişkin araştırma ve değerlendirme süreci devam etmektedir.
    Oturma iznim bitene kadar vatandaşlık almayacağımı anladım. Çok şükür yeni pasaportum geldi ve oturma iznimin uzatılması için başvurdum.sizce 1 sene uzatma yeter mı?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba
    süreci beklerken sağlık raporu 1 yıl sonra yenilemek gerekli mi acaba?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba Arkadaşlar Genel olarak vatandaşlığımın durumunu kontrol ettiğimde böyle bi yazı çıkıyor bunun sebebi ne olabilir endişenlenmeye başladım :

"Başvurunuz hakkında bilgi almak için CİMER veya Genel Müdürlüğümüze ya da Başvuru Makamına müracaat etmeniz gerekmektedir." genel müdürlüğe gittiğimde 1 hafta sonra gelin bizim sisteme daha bilgi gelmedi şeklinde yanıt aldım .

Benim annem evlilik yoluyla vatandaş oldu vatandaşlığını kazandığı zaman ben 18 yasımdan büyüktüm annem vatandaş olduğu için annem benim için farklı merciilere basvurması gerekirmi hızlandırmak için?

Saygılar ve Sevgiler

Nerede
    Adana
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Katerina1994 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    iyi akşamlar, başvurum Ocak. Evlenme Yoluyla Türk Vatandaşlığının Kazanılması başvurunuza ilişkin araştırma ve değerlendirme süreci devam etmektedir.
    Oturma iznim bitene kadar vatandaşlık almayacağımı anladım. Çok şükür yeni pasaportum geldi ve oturma iznimin uzatılması için başvurdum.sizce 1 sene uzatma yeter mı?
    buradaki gördüğüm süreclere göre 12 ay yeterlidir, sonuç olarak son adımlar kaldı sizde. Bundan sonra karar makamaı onaylar ve iş biter!

Nerede
    istanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı awesome rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba Arkadaşlar Genel olarak vatandaşlığımın durumunu kontrol ettiğimde böyle bi yazı çıkıyor bunun sebebi ne olabilir endişenlenmeye başladım :

"Başvurunuz hakkında bilgi almak için CİMER veya Genel Müdürlüğümüze ya da Başvuru Makamına müracaat etmeniz gerekmektedir." genel müdürlüğe gittiğimde 1 hafta sonra gelin bizim sisteme daha bilgi gelmedi şeklinde yanıt aldım .

Benim annem evlilik yoluyla vatandaş oldu vatandaşlığını kazandığı zaman ben 18 yasımdan büyüktüm annem vatandaş olduğu için annem benim için farklı merciilere basvurması gerekirmi hızlandırmak için?

Saygılar ve Sevgiler
    Merhaba,
    bende aynı durumdayım, 10 gün önce gittiğimde bilgi verememişlerdi, iki gün önce gittiğimde eksik evrak olduğunu söylediler, istediği eksik evrakları temin etmemin imkansız olduğunu başvurumun ta başından beri belirterek defalarca dilekçe yazdım ama en son yine buna takıldılar, sizin de bu sebepten olabilir, işlem askıya alındı anlamında geliyor, evrakları temin edebilirseniz kaldığı yerden devam edermiş.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tarancı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba,
    bende aynı durumdayım, 10 gün önce gittiğimde bilgi verememişlerdi, iki gün önce gittiğimde eksik evrak olduğunu söylediler, istediği eksik evrakları temin etmemin imkansız olduğunu başvurumun ta başından beri belirterek defalarca dilekçe yazdım ama en son yine buna takıldılar, sizin de bu sebepten olabilir, işlem askıya alındı anlamında geliyor, evrakları temin edebilirseniz kaldığı yerden devam edermiş.

Sizden hangi belgeyi istediler benim annem öz babamdan ayrıldığı zmn soyadı değişdi türk uvey babamla evlendigi icin yeni soyadi var yani benim soyadim ile annem simdiki soyadi farkli oldugu icin vatandas olduğum ulkeden nufus kayit ornegi istediler ama apostil ettiremedim bi turlu .

Nerede
    istanbul
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı awesome rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sizden hangi belgeyi istediler benim annem öz babamdan ayrıldığı zmn soyadı değişdi türk uvey babamla evlendigi icin yeni soyadi var yani benim soyadim ile annem simdiki soyadi farkli oldugu icin vatandas olduğum ulkeden nufus kayit ornegi istediler ama apostil ettiremedim bi turlu .
    benden bekarlık belgesi ve doğum belgesi istediler, onları temin etme imkanım yoktu. siz de apostil ettirmediyseniz ona takılmıştır büyük ihtimal.

- - - Güncellendi - - -

Alıntı tarancı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    benden bekarlık belgesi ve doğum belgesi istediler, onları temin etme imkanım yoktu. siz de apostil ettirmediyseniz ona takılmıştır büyük ihtimal.
    bir de eksik evrağı dosya inceleme aşamasında istiyorlamış genelde, ama nedense son aşamaya gelince istemeye başlamışlar bu aralar, yani emeğe yazık oluyor

+ Konuyu Yanıtla
465 / 515 Sayfa İlkİlk ... 115215265295315325335345355365375385395405415425435445455456457458459460461462463464465466467468469470471472473474475485495505 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage402

https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage384https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage433https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage284https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage318https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage321https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage365https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage433&p=650500#post650500https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage320https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage344https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage415https:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusuhttps:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage340listeye dahilhttp:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusuRUYA01devam etmektedirapostillistede bekliyorumhttps:www.hukuki.netshowthread.php118693-Turk-Vatandasligi-basvurusupage370Vatandaslik whatsappvatandaslik basvurusu hukukivatandaslik komisyon sonucuvatandaslik basurusonucuturk vatandasligi hukuki.net
Forum