+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.

Konu: Kira Miktarı İle Sınırlı Olmak Ne Demektir

Kira Miktarı İle Sınırlı Olmak Ne Demektir Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kira Miktarı İle Sınırlı Olmak Ne Demektir

Herkse merhaba;
    Bildiğiniz gibi ödenmeyen aidatlardan dolayı, kat malikleri ile birlikte kiracılarda sorumludur. Yönetici bu ödenmeyen aidatları alabilmek için, her ikisine birden veya dilediğine icra takibi yapabilir denmektedir. Ancak bende şöyle bir sorun var atmam gereken adımları tam olarak bilmiyorum.

Kabul edilen işletme projesine ve uygulamalara göre, bu harcamaların içinde kat malikiminde ödemesi gereken ödemeler var. ancak hiçbiri ile ilgilenmiyor. Tabi yönetici kmk daki bu maddeye dayanarak benden talep ediyor. Oydu buydu derken kat malikimle beraber benide icraya verdi. Kat malikim şehir dışında ikamet ettiği içinde avukat evime eşya haczine geldi. İlk icraya verildiği zaman, bu ödemelerin kat maliki sıfatıyla kendisini ilgilendirdiğini, bana ait ödemelerin tarafımdan yapıldığını ama isterse kira ödeme günlerinde kendisine bu ödemeyi kira miktarı kadar yapabileceğimi söyledim. Önceleri kat malikinizle bir görüşeyim, kabul etmez ise öyle yaparız dedi ama daha sonra sanırım kabul ettiremedi ki adresime kadar geldi. Kendisine tekrar söyledim, ben her ayın 5 inde şu kadar kira ödemesi yapıyorum ve ayın 5 i geldiğinde bu dosya ile ilgili birikmiş ödemeleri kira miktarım kadar defaten yapabilirim dedim ama oralı bile değil. Yasadaki bu "kira ödemesi kadar" ibaresi tam olarak benim dediğim gibi değilmidir. İleride tekrar aynı yöntemle icraya muhatap edilir isem (-ki şu sıralar olmadık tadilatlar ve demirbaş alımları var-) icra müdürlüğüne nasıl bir yazı vermem gerekiyor veya avukata karşı nasıl davranmam gerekiyor.
    Saygılar.

Hukuki NET Güncel Haber

Kira Miktarı İle Sınırlı Olmak Ne Demektir konulu yargıtay kararı ara
    Kira Miktarı İle Sınırlı Olmak Ne Demektir konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kira Miktarı İle Sınırlı Olmak Ne Demektir

Siz kira miktarını gecmiyecek taksitlerle demirbaş giderlerinide ödersiniz.
    Demirbaş giderlerine ilaveten Yönetici ücreti ve yönetim giderleri, personel tazminat fonu payları ev sahibine aittir.
    Ev sahibine ödeyeceğiniz kiralardan düşersiniz.
    Ev sahibinizle bu şekilde hesaplaşmış olursunuz.

İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Cevap için teşekkür ederim lakin;
    Borç şuanda 1000 TL civarında (icra masrafı ve diğer eklerle birlikte) benim ise ödediğim kira 400 TL. Avukata bunu söylüyorum ama ya bir seferde ödersin, ya da bir hafta sonra eşyanı kaldırmak üzere yeniden gelirim diyor. Bunu diyebilirmi, yanındaki icra memurlarıda bir uyarıda bulunmadı.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Bu konuyu okuyun sizin durumunuz
    Yargıtay Demirbaş giderleri için kiracı icraya verilemez diyor.
    https://www.hukuki.net/showthread.php...299#post456299

İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Size verdiğiniz cevaplardan ötürü minnettarım ve teşekkür ediyorum. Bizdeki durum aynen şudur (daha önce uzunca yazıp rahatsızlık vermek istemedim ama sanırım benim durumumda olanlar için açıklayıcı olacaktır)
    Ben bir sitede oturuyorum, bulunduğum apartmanın yöneticisi profesyonel bir şirket, ayrıca üst yönetim dediğimiz site yönetimi var. Üst yönetim sitenin yakıt dahil tüm aidatlarını topluyor, geriye bloklara sadece su paylaşımı kalıyor. Tek bir ana sayaç ve daire girişlerindeki ara sayaçların paylaşımı var. Başkada hiçbir şey yok. Ancak su bedelinin yanında profesyonel şirket olduğu için işlem ücreti de alıyorlar. Örnek o ay bana 20 TL su gelirse, +39 TL yönetici ücreti yazıp 59 TL olarak tahsil ediyorlar. Bir nevi yönetici aylığı değilmidir bu.
    Bende aylık su bedelini ödüyorum diğer kısımlarını ödemiyorum. Çünkü geriye kalan tüm giderleri üst yönetim bizden alıyor, demirbaş harcamalarını da üst yönetim diğer kat maliklerinin ortak malı olan daire kira gelirlerinden karşılıyor.
    Blok yönetimi bu şirketten işlemi kalmadığı için kurtulmaya çalışıyor ama nedense 14 dairelik blok bir türlü yanyana gelip bu işlemi bir türlü yapamıyor. Çünkü blokta 10 tane kiracı var. Geri kalan kat maliki oturuyor.
    Şimdi ben kiracı olarak bu yönetici ücretini ödemek istemiyorum. Sizinde dediğiniz gibi bu tip ödemeler kat maliklerini ilgilendiren ödemeler. Ama iş tahsilata gelince de blok yönetim avukatı icraya veriyor ve tahsil yoluna gidiyor. Bende buna itiraz edemiyorum. Daha doğrusu icra dairesine itirazda bulunamıyorum. Aynı avukat maalesef kat malikiminde avukatı. Dolayısıyla ondan almak yerine direkt bende almayı nedense kafasına koymuş. Bende kendisine eğer isterse kira ödeme günlerinde borç kapanana kadar ödemeleri defaten yapabileceğimi, toplam ödeme yapamayacağımı söylüyorum. Bu seferde bana kira ödemesinin yapılmamasından ötürü sizi icraya veririz ve tahliye isteminde bulunuruz tehdidinde bulunuyor. Ayrıca tek seferde ödeme olmazsa eşya haczine geleceğini söylüyor. Bu savunmayı icra memurlarının önünde de yaptım ama kimse oralı olmadı. İcra dairesine yazı falanmı vermem gerekiyor. Bilemedim.

- - - Updated - - -

Size verdiğiniz cevaplardan ötürü minnettarım ve teşekkür ediyorum. Bizdeki durum aynen şudur (daha önce uzunca yazıp rahatsızlık vermek istemedim ama sanırım benim durumumda olanlar için açıklayıcı olacaktır)
    Ben bir sitede oturuyorum, bulunduğum apartmanın yöneticisi profesyonel bir şirket, ayrıca üst yönetim dediğimiz site yönetimi var. Üst yönetim sitenin yakıt dahil tüm aidatlarını topluyor, geriye bloklara sadece su paylaşımı kalıyor. Tek bir ana sayaç ve daire girişlerindeki ara sayaçların paylaşımı var. Başkada hiçbir şey yok. Ancak su bedelinin yanında profesyonel şirket olduğu için işlem ücreti de alıyorlar. Örnek o ay bana 20 TL su gelirse, +39 TL yönetici ücreti yazıp 59 TL olarak tahsil ediyorlar. Bir nevi yönetici aylığı değilmidir bu.
    Bende aylık su bedelini ödüyorum diğer kısımlarını ödemiyorum. Çünkü geriye kalan tüm giderleri üst yönetim bizden alıyor, demirbaş harcamalarını da üst yönetim diğer kat maliklerinin ortak malı olan daire kira gelirlerinden karşılıyor.
    Blok yönetimi bu şirketten işlemi kalmadığı için kurtulmaya çalışıyor ama nedense 14 dairelik blok bir türlü yanyana gelip bu işlemi bir türlü yapamıyor. Çünkü blokta 10 tane kiracı var. Geri kalan kat maliki oturuyor.
    Şimdi ben kiracı olarak bu yönetici ücretini ödemek istemiyorum. Sizinde dediğiniz gibi bu tip ödemeler kat maliklerini ilgilendiren ödemeler. Ama iş tahsilata gelince de blok yönetim avukatı icraya veriyor ve tahsil yoluna gidiyor. Bende buna itiraz edemiyorum. Daha doğrusu icra dairesine itirazda bulunamıyorum. Aynı avukat maalesef kat malikiminde avukatı. Dolayısıyla ondan almak yerine direkt bende almayı nedense kafasına koymuş. Bende kendisine eğer isterse kira ödeme günlerinde borç kapanana kadar ödemeleri defaten yapabileceğimi, toplam ödeme yapamayacağımı söylüyorum. Bu seferde bana kira ödemesinin yapılmamasından ötürü sizi icraya veririz ve tahliye isteminde bulunuruz tehdidinde bulunuyor. Ayrıca tek seferde ödeme olmazsa eşya haczine geleceğini söylüyor. Bu savunmayı icra memurlarının önünde de yaptım ama kimse oralı olmadı. İcra dairesine yazı falanmı vermem gerekiyor. Bilemedim.

Nerede
    .
    İletiler
    1.381
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Size tebligat geldiğinde o tebligatta itirazın ne kadar zamanda ve nereye yapılacağı ile ilgili bilgi olması gerekli.
    İcra ya demirbaş giderleri talep edildiği için yanlış hesaplama nedeniyle, yazılı itiraz dilekçesi verin.
    Ekinde ilgili Yargıtay kararının kopyasını koyun.

…İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE
    Dosya No
    …/…
    İTİRAZ EDEN(BORÇLU) : Tarlak
    ADI SOYADI :
    VEKİLİ :
    ALACAKLI :
    VEKİLİ :
    ALACAK TUTARI : …………………TL
    KONU : … …/….…/………... tarihinde tebliğ edilen ilamsız
    takibe ilişkin ödeme emrine yasal süresi içinde itirazımızdır.
    İTİRAZ NEDENLERİ :
    1-Kiracı olduğum için Demirbaş giderlerinin benden istenmesine ayrıca kira miktarından daha yüksek rakamlar benden talep edildiği için hesaplamalara da itiraz ediyorum.
    Konu ile ilgili Yargıtay kararı
    T.C. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi E. 2008/9018 K. 2008/13197 T. 25.12.2008
    Kat Malikinin Sorumluluğu ( Ana taşınmazın Tamamlayıcı Parçası Olan Demirbaş giderleri İle İlgili Giderlerin Kiracı Tarafından Değil Doğrudan Kat Maliki Tarafından Karşılanması Gerektiği )
    634/m.10, 20, 22
    ÖZET : Dava konusu ana taşınmazın tamamlayıcı parçası olan Demirbaş giderleri ile ilgili giderlerin kiracı tarafından değil, doğrudan kat maliki tarafından karşılanması gerekir.
    SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığım sebeplerden dolayı yapılan icra takibinin durdurulmasını, takip giderleriyle ücreti vekaletin alacaklıya yükletilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. ….…/……/…..……

İtiraz Eden Borçlu
    Tarlak
    Konu Hakkaniyetli tarafından (31-07-2012 Saat 18:22:42 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

çok tartışmalı bir düzenleme olduğu açık. yani ilgili kanunda bir kaç satır olarak kiracılarda müteselsilen sorumludur ve sorumluluğu kira miktarı kadardır, ödediği bedel kiradan düşülür demeyle pek çok soru işareti cevapsız kalmış.Sadece fikir yürütüyorum -ki muhtemelen pek çoğu günlük hayatta oluyordur- mesela 3-5 yıllık peşin kirasını ödeyenler ne olacak.Diyelimki ben hiç yönetime gitmeden (gitmek zorunda da değilim) bir yer kiraladım ve 1 yıllık peşin ödeme yaptım.Daha geleli bir ay olmuşken evime aidat borçlarından ötürü icra yazısı geldi. Ben de icra müdürlüğüne gidip, kira ödemelerimi yıllık yaptığımı ve eğer kat malikim bu borcu ödemezse, 11 ay sonra kira miktarı kadar ödeyeceğimi belirtir yazı verdim. Gördüğüm kadarıyla bu hiçbir işe yaramayan birşey. Çünkü ortada borca itiraz falan yok, olmayınca da icra durmuyor. Gerisi avukatın veya alacaklının insafına kalmış gibi duruyor.

Çünkü ben, kiramı ödediğimi, gelecek aylarda ödenecek kirayı (kiram ... TL kadardır dedim) dosya borcuna karşılık ve borç kapanana kadar her ay olmak üzere bu ödemeleri yapacağımı belirttim ve ilkini de yatırdım ama icra müdürülüğünde görevli kişiye bu hakkımın olduğunu da belirttim. Ama bana, gerisi artık avukatın bileceği şey, adresinize eşya haczi için gelebilir diyor.
    Konu tarlak tarafından (06-08-2012 Saat 13:35:08 ) de değiştirilmiştir. Sebep: yazı iki kez çıkıyor

İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Daha dün yazım bugün başıma geldi maalesef. Karşı yan avukatı tüm banka hesaplarımın üstüne haciz koydurmuş. Ben ticaret erbabıyım ve düştüğüm duruma bakın. Mecburen Eylül kirasını da bu şekilde ödeyip borcu tamamen kapadım.Yani yasa maddesinde ne yazarsa yazsın bu işin içinde bir tutarsızlık var. Kira miktarı ile sınırlı olmak lafı bence boş laf. İcra yazısı geldiğinde bu maddeye dayanarak icra müdürlüğüne yazı yazdım ve her ayın 5 inde kira miktarım kadar dosya borcuna ödeme yaparım dedim. İlkini ödedim ve daha üzerinden 3-4 gün geçmeden aynı icra müdürlüğüne yapılmış bir başvuru ile tüm hesaplarıma haciz kondu. Enteresan ve düşündürücü bir durum. Nerede hata yaptığımı anlayabilmiş değilim.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    287
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1-Arkadaş kat malikleri kurulunca belirlenen aidattan dolayı müteselsilen sorumlusun yargıtay ın kararı aidat borcunu kapsamaz bunun için ev sahibinden talepte bulunmalısın gerekirse sende onu icraya verebilirsin.

2-Demirbaş gideri dahi olsa sen gelen icra emrine itiraz etmemişsin ve üstüne gidip taahhütte bulunmuşsun düştüğün durum icra iflas kanununa istinaden yapılanlar.

sana icra emri geldiğinde 7 gün içinde itiraz etmeliydin ve şu tarihte ödeyeceğim diye taahhüttte bulunmamalıydın malesef yapılan doğrudur.

bundan sonra gelen icra emirlerine 7 gün içinde ititraz et yoksa cebri icra kesinleşir ve taahhütte de bulunma yoksa artık kesin ödemek zorunda kalabilirsin.
    Konu Mantıklı tarafından (07-08-2012 Saat 12:32:45 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    71
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

cevabı için mantıklı rumuzlu üyeye teşekkür ederim. tabi "benim böyle bir borcum yoktur" demekle iş bitiyor mu. Demek istediğim şu; ortada yapılan bir masraf var, bana veya kat malikine ait fark etmez. Aynı şekilde kat malikim ile birlikte bu borç için müşterek sorumluyuz ve yasa gereği beni veya kat malikimi veya her ikimizi birden icraya verebiliyor avukat. bir nevi kefil olma durumu gibi bir şey. buraya kadar tamam. ama ben böyle bir borcum yoktur ve ödemem dersem, bu seferde inkar tazminatı ile karşı karşıya kalmıyor muyum. yarın öbür gün, icra mahkemesine itirazın iptali için açılacak dava da ben ne söylerim. hakim bana şunu demez mi; aylık kira miktarı ile sınırlısın, bu ödemeyi kira oranında yapıp, kiradan düşmeliydin, zaten yasada böyle demez mi. bilmiyorum insanın başına gelmeyince bilmiyor tabi. bana bu madde, tahsilatı kolaylaştırıcı bir düşünceyle yapılmış gibi geldi. tabi sizler daha iyi biliyorsunuz.

Ayrıca; ben icra müdürlüğüne (hatalıymış demekki) şöyle bir dilekçe vermiştim. Demiştim ki; bu borç kat malikimi ilgilendiren bir borç, ancak kendisi ödeme yapmadığı için ben kirama mahsup edilmek kaydıyla ve her ayın 5 inde borç bitene kadar ödememi yapacağım. Verdiğim dilekçenin özü budur.
    Konu tarlak tarafından (07-08-2012 Saat 14:21:56 ) de değiştirilmiştir. Sebep: iki defa çıkıyor

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: