+ Konuyu Yanıtla
1 den 6´e kadar toplam 6 ileti bulundu.

Konu: Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında

Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Sep 2009
  İletiler
  114
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında

  ...Turizm'den İstanbul’dan Ankara'ya gitmek için 17:00 Dudullu kalkış biletini aldım. Ama pişman oldum. Bilet piyasadan pahalı. İstanbul ve Ankara'daki planımı 17:00'de otobüse binecek şekilde yapmıştım. Otobüsün kalkmasına 2 saat kala Varan turizm aradı ve bineceğim 17:00 otobüsünün teknik arızadan dolayı iptal edildiğini söyledi. Bir sonraki otobüs icin İstanbul trafiğiyle uğraşarak 18:15'de Varan Dudullu tesisine geldim. Tesiste arızanın ne olduğunu bilen yok? Bileti 1 gün önce internetten aldığımda sadece 1 bilet satılmıştı. Fazla bilet satılmayınca seferi iptal edildi. Teknik arıza yalanıyla seferin iptal edilmesiyle Ankara’ya gece geç gelince mağdur oldum.
  Kar edemeyeceği için Varan kafasına göre sefer iptal ediyor.

  Sonuçta Ankara’ya gece 00:30’da geç geldim. Dolmuş otobüs 23:30'dan sonra yok, semt servisi de yok. Eve 2 TL’ye ulaşabilecekken, 35 TL taksi parası vermek zorunda kaldım, zaman sinir kaybettim.


  Sehirlerarası OTOBUS BİLETİNİ İMZALADIGINIZDA ARKASINDA YAZAN SARTLARI OKUDUNUZ MU?
  Bu sartların bir tanesi bir tanesi sacma geldi.

  Otobus Biletinin arkasindada yer alan tasima sozlesmesinin 10. maddesinde KANUN VE YONETMELİK GEREGİ sefer ve fiyat tarifelerini önceden haber vermeksizin degistirebilir. Tarife süresi sonundaki tarife değişikliklerinden doğan ücret farkları açık biletlerede uygulanır. yazmaktadır.

  1- Onceden haber vermeden sefer ve tarife değisikliği yapılaması ile ilgili mevzuat nedir?
  Onceden haber vermeden sefer değişikliği yaptıgı icin Firmayı Astideki Zabıtaya sikayet ettim
  112 TL ceza kestiler.

  2- Onceden haber vermeden sefer değişikliği yaptıkları icin Ulastırma Bakanlıgı ceza kesiyormus.
  Bilgisi olan varmı?

  Ama esas sorunum 2 TL’ye ulaşabilecekken, 35 TL taksi parası vermek zorunda kaldım
  taksi parasını nasıl alabilirim?

  Sorunsuz, iyi gunler.

  Hukukmeraki  Hukuki NET Güncel Haber

  Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında konulu yargıtay kararı ara
  Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında konulu hukuk haber
  Konu hukukmeraki tarafından (16-03-2011 Saat 15:33:19 ) de değiştirilmiştir.

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2008
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  46
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında

  Şehirlerlerarası yolcu taşımacılığı yapan yetki belgeli firmalar Karayolu Taşıma Kanunu yönetmeliğinin 58 ve 59. maddeleri gereği zaman tarifelerine uymak zorundadır. Zaman tarifelerini değiştirmek için uygulanacak usul kanunda gösterilmiştir. Değişiklik yapılacağı zaman ulaştırma bakanlığının il müdürlüklerine başvurularak tarifeler değiştirilir. Firmalar bu değişiklikleri internet sitelerinde yayınlamak zorundadır. Yönetmelikteki süreç uygulanarak usulune uygun bir değişiklik yapılmışsa hukuki bir ihlal yoktur.

  Ancak sizin durumunuzda zorunlu bir değişiklik görülmekte (onların iddiası) zorunlu hallerde de taşıyıcı firmanın sorumluluğu yolcuyu gideceği yere ulaştırmaktır. Konuya ilişkin zararlarınızı firmadan talep edebilirsiniz. Ancak mevzuatta taşıma işine ilişkin uyuşmazlıkların Ticaret Mahkemelerinde görüleceğine ilişkin düzenleme var. Tüketici Hakem Heyetine başvurduğunuzda ticaret mahkemesi yetkili şeklinde red çıkmaktadır. Dava açacaksanız ticaret mahkemesinde açmak durumunda kalacaksınız.

  Benim şahsi tavsiyem (firmanın ismi ne kadar editlenerek gizlenmeye çalışılmışsa da bir yerde unutulduğu için) böyle büyük firmaların müşteri hizmetlerine başvurmanız. Konuyu sakinlikle anlatmanız. e-mail olarak yazılı başvurursanız daha kolay takip edilir. Yardımcı olduklarına bir çok defa şahit oldum. Bu konuda mağdur edileceğinizi düşünmüyorum.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Sep 2009
  İletiler
  114
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında

  Sayın Erol, ilginize tesekkur ederim

  Ticaret mahkemesine dava nasıl acılır? (Dilekcesi, evrak işleri, harclar, vb.)
  Ticaret mahkemesine acılacak basit bir dava kim bilir kac yıl surer.  Firma'nın subesine merkezine genel mudurulugune yazılı sozlu basvurdum ancak yetkileri hepsi birbirinden ilgisiz.
  Sefer iptal etmeyi normal sıradan bir durum olarak gorup, umarsamıyorlar. Yönetmelikteki süreç uygulanarak usulune uygun bir değişiklik yapılmamış otobusun kalmasına 2 saat kala fazla bilet satılmadıgı ıcın otobus yolda kaldı bozuldu yalanı ile sefer iptal edilmiştir.

  Zabıta sikayet uzerine 112 TL ceza kesti. Ulastırma Bakanlıgıda 1000 Tl civarı ceza kesiyormus.Ulastırma Bak. basvurum henuz cevaplanmadı.

  Neyse esas onemli olan diger vatandasların kafasına gore sefer iptal eden otobus firmaları yuzunden magdur olmaması, sirketin ismi silinmese iyiydi, diger vatandaslar bilsin, magdur olmasın.

  Otobus Biletinin arkasindada yer alan tasima sozlesmesinin 10. maddesinde KANUN VE YONETMELİK GEREGİ sefer ve fiyat tarifelerini önceden haber vermeksizin degistirebilir. Tarife süresi sonundaki tarife değişikliklerinden doğan ücret farkları açık biletlerede uygulanır. yazmaktadır

  Bu madde hangi kanun ve yönetmelik geregidir aradım bulamadım.
  Bu madde hangi kanun ve yönetmeliğe uygundur, ahlak kurallarına uygun bile degildir.
  Bu madde otobus firmasına suistimal, keyfi davranma hakkı vermektedir.

  Acaba her otobus firmasında benzer madde var mıdır?

  Tesekkur ederim,iyi gunler.

  Hukukmeraki

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Sep 2009
  İletiler
  114
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında

  MADDE 58 – (1) Tarifeli yolcu taşımaları zaman tarifesine tabidir.

  (2) Yetki belgesi sahipleri tarafından geçerlilik süresi de belirtilmek suretiyle hazırlanan zaman tarifelerinin uygulamaya konulmadan önce Bakanlığa onaylatılması zorunludur.

  (3) Yetki belgesi sahipleri onaylanmış zaman tarifelerini görülebilecek şekilde işyerleri, terminal ve bilet satış yerlerine asmak, ayrıca bir örneğini yolcu taşıması yapan taşıtlarında bulundurmak zorundadırlar.

  (4) Zaman tarifeleri, yetki belgesi sahiplerinin merkezi işyeri adresinin bulunduğu yerin bağlı olduğu Bakanlık birimine sunulur. Yetki belgesi sahipleri onaylanan zaman tarifelerini onbeş gün içinde faaliyette bulunduğu hat ve güzergahlardaki şubelerine ve acentelerine bildirmek zorundadırlar.

  (5) Yetki belgesi sahipleri geçerli zaman tarifelerini kendilerine ait internet sitelerinde yayımlamak zorundadırlar.

  (6) Geçerli zaman tarifeleri, Bakanlığa ait internet sitelerinde kamuoyunun bilgisine sunulabilir.

  (7) Zaman tarifeleri, hat ve güzergahların mesafesi ve durumu ile taşıt belgelerinde kayıtlı taşıt sayısı dikkate alınarak düzenlenir.

  (8) Uluslararası tarifeli yolcu taşımalarında taraflar arasında yapılan sözleşme hükümlerine göre işlem yapılır ve uygulanır.

  Tarifelere uyma zorunluluğu

  MADDE 59 – (1) Tarifeli taşımacılık faaliyetinde bulunan yetki belgesi sahipleri, “görülmüştür” şerhi düşülen ücret tarifeleri ile “onaylanmış” zaman tarifelerine uymak zorundadırlar.

  (2) Tarifeli yolcu taşımalarında; Bakanlıkça onaylanmış zaman tarifesinde yer almayan bir saate yolcu bileti düzenlenemez.

  (3) Tarifeli yolcu taşımalarında; Bakanlıkça onaylanmış zaman tarifesinde yer alan her sefer için taşıt tahsis edilmesi zorunludur.

  (4) Tarifeli yolcu taşımalarında; Bakanlıkça onaylanmış zaman tarifesinde yer alan bir saatin 10 dakika öncesi veya sonrasına ek sefer konulabilir. Bu ek sefer için yolcu bileti düzenlenmesi ve taşıt tahsis edilmesi zorunludur.  Ulastırma bakanlıgı sikayeti cozebilirse 1200 tl ceza kesiyormus

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Apr 2018
  Nerede
  Nevşehir
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında

  24 Nisa’n 2018. Jet turizm e ZORLA normalde 30-50 tl arası olan bileti 70 tl ye sattılar. 23 te kalkması gereken araç 23:50 de kalktı. 05:15 te ankaradan kalkacak olan otobüsüme yetişebilir yetişemeyeceğimi Israrla sordum ve 5 olmadan otogarda olacağımızı söyleyen çakma bilet satıcıları aynı zaman da tam orta koltuk olan 34-35 e bile cam kenarı diyerek herkesi kandırıp otobüste kavga çıkmasına sebep olmuştur. Ve saat 6:25 te Ankara otıgarasına gelebildik. Süha rahmi hamurcu metro kamil Koç gibi firmalar dışında adı sanı belli olmayan firmalara binmeyin.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Mar 2019
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Şehirlerarası otobüs işletmeciliği hakkında

  Ankara odagardan zonguldak bakacakkadiya özemniyet otobüs firmasına fatma Akyol adina koltuk no 11 30.03.2019 saat 19.30 peron No 10 un önünden otobüse binerken elimizde kafes içinde kedimiz vardı ve mavin buda mi size ait dedi ve herhangi bir bilgi vermedi ve otobüse elimizde kedi ile bindik ve otobüs yeniçağ terminaline giderken şoför ve mavin eşime sıkıntı yapıp seni yolda indirecegiz dedi tek başına hamile bir bayanın gece vakti yolda nasıl indirilir ve eşim panik atak yüksek sesden bayılır ve tehtit edip korkutmuş özemniyet müşteri hizmetlerini aradık yardımcı olunmadı firma hakkında şikayetçiyiz mavinin ve şoförün ilgisiz ve görevine duyarlı olmadıkları yolculara karşı kaba kuvvet uygulayıp korkuttuklari mavinin görevini yapmadığı ve kendilerini haklı göstermek için yeni cağ terminaline gelene kadar birşey demeyip haklıymış gibi eşinin üzerine gittikleri ankara otogar peron 10 un önünden otobüse binerken ve mavinin de bizle birlikte binip otobüse koltuğu gösterdiği ana kadar peron önünde kamera kayıtlarının incelenmesi bunlar hakkında yasal işlem başlatılmasını istiyorum şoföre bizat kendim sordum bize baştan neden demediniz diye oda size yasak diye söylemek zorunda değiliz siz kendiniz bilmeniz gerekir diye kabaca cevap verdi bize karşı ve 0545 509 54 xx bu kendi numaram numaradan müşteri hizmetlerini aradım şikayeti anlattık arayacağız dediler aramadılar böyle sorumsuz bir firma hakkında işlem başlatılmasını istiyoruz
  Kendi numaram 0545 509 54 **
  Konu admin tarafından (30-03-2019 Saat 23:36:13 ) de değiştirilmiştir. Sebep: telefon numarası son 2 hane belirsizleştirilmiştir

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. [Tüketici hukuku] Şehirlerarası otobüs firmasında molada bırakılıp laptobumu kaybettiler
  27.09.2015 tarihinde Pamukkale firmasında 08.30 Bursa-Tekirdağ yolcuysuydum. Tabi baştan yaşadıklarımız asıl sorunun habercisiydi. 43 numaralı...
  Yazan: eneserhat Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 29-09-2015, 21:24:46
 2. Apartmanda pansiyon işletmeciliği
  Esas no 1998/5555 karar no:1998/6226 tarih 27.05.1998 ÖZÜ : YARGITAY UYGULAMALARINDA, BAĞIMSIZ BÖLÜM SINIRLARINI VE EKLENTİLERİNİ GEÇMEMEK VE...
  Yazan: ikeraa Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 09-05-2015, 11:45:32
 3. Otobüs Firması Hakkında
  Merhaba, Kasım 2011 de METRO Turizm den bilet almıştım. 1 ay önce aldığım koltuğu firma , seyahat gününden 2 gün önce başka bir yolcuya satmış. Şuan...
  Yazan: xcalibur34 Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 2
  Son İleti: 05-06-2012, 19:47:52
 4. Şehirlerarası Otobüs Firmalarının Yaptıkları Zamlar
  Şimdi benim size danışmak istediğim konu şu. Otobüs firmaları yolculuk fiyatlarına istedikleri gibi zam uygulayabilirler mi? Yani ekmeğe zam...
  Yazan: Oğuzhan Dayar Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-11-2007, 15:07:53
 5. Sağlık kurumları işletmeciliği
  Mrb. Ben sağlık memuruyum ve sağlık kurumları işletmeciliği ön lisans mezunuyum. Bu güne kadar kıdem tazminatımı alıyodum fakat dün sağlık...
  Yazan: ali28 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-10-2005, 23:12:09

Bu sayfada bulunan kavramlar:

otobüs firmaları nereye şikayet edilir

şehirlerarası otobüs şikayet hattı

şehirler arası otobüs firmaları nereye şikayet edilir

otobüs firmaları şikayet

otobüs firmasını nereye şikayet edebilirim

http:www.hukuki.netshowthread.php85406-sehirlerarasi-otobus-isletmeciligi-hakkinda

otobüs firmaları şikayet tel

otobüs firmaları şikayet hattı

otobus firmasi sikayet

otobüs firması şikayet

otobüs firması nereye şikayet edilir

sehirlerarasi otobus sikayet

şehirlerarası otobüs şikayetsehirler arasi otobus sikayetşehirler arası otobüs firmaları şikayetotobus firmalari nereye sikayet edilirşehirlerarası otobüs firmaları nereye şikayet edilirotobüs şikayetotobüs firmaları ile ilgili şikayetlersehirler arasi otobus sikayet hattiotobus firmalari sikayetotobus sikayet sehirlerarasi otobuslerde tuketici haklariotobüs firmaları kime şikayet edilirotobüs firmalarını şikayet hattı
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.