+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jan 2011
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Yeni aldığım"sorunlu" daire için müteahhite nasıl dava açabilirim? Ne yapmalıyım?

  Merhaba,
  yaklaşık dört ay önce annemle beraber satın aldığımız dairede (tapu annemin üzerine), kış ayına girmemizle birlikte sorunlar görülmeye başlandı. Benim yatak odamın tavanında yoğun ve fazla miktarda su damlaları oluştu. Odama ait banyonun tavanında zemini sırılsıklam edecek kadar yine aynı şekilde su damlaları ve annemin odasının bütün duvarlarında -sanırım neme ve su akıntısına bağlı- simsiyah rutubet izleri oldu. Duvarlar sırılsıklam ve çoğu odanın tavanında kare şeklinde izler var. Sorunu uzun uzun anlatmak istemiyorum, dairemiz en üst katta ve çatı yok. Ama alırken müteahhide, özellikle üst katı tercih etmediğimizi, akmasından ve diğer problemlerden korktuğumuzu söylemiştik. Bize cevabı, tahmin edeceğiniz gibi inanılmaz güzel yalıtım yaptığı ve kesinlikle sorun çıkmayacağıydı. Çıkarsa da hemen ona başvuracaktık. İnandık ve şimdi sorunlar başladığı gibi kendisine söylediğim hâlde sorunun daireden kaynaklanmadığı fikrinde ısrar ediyor. Cevabı oldukça komik; evi havalandırın, yalıtımda sorun yok. Onun bu işi çözmeyeceğine şimdi eminim. Ciddi bir meblağa aldığım daireyi gören herkes çok şaşırıyor. Bu konuda ne yapmalıyım? Hemen harekete geçmek istiyorum, sonucu güvenilir ve faydalı prosedür nedir? Şimdiden çok teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Yeni aldığım"sorunlu" daire için müteahhite nasıl dava açabilirim? Ne yapmalıyım? konulu yargıtay kararı ara
  Yeni aldığım"sorunlu" daire için müteahhite nasıl dava açabilirim? Ne yapmalıyım? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Aug 2010
  Nerede
  Antalya
  İletiler
  197
  Dilekçeler Sözleşmeler
  2
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yeni aldığım"sorunlu" daire için müteahhite nasıl dava açabilirim? Ne yapmalıyım?

  Merhaba,
  4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 4'ncü maddesini aşağıya kopyalıyorum. Müteahhide belirlediğiniz aksaklıkları gidermesi için ihtarname çekmenizi, münasip bir süre vermenizi. gereken yapılmamışsa Tüketici Mahkemesinde dava açmanızı öneririm. Saygılarımla,

  AYIPLI MAL

  MADDE 4.- (Değişik madde ve başlığı: 4822 - 6.3.2003 / m.4 - Yürürlük m.38) Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir.

  Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

  İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve 10 uncu maddenin beşinci fıkrasına göre kredi veren ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. Ayıplı malın neden olduğu zarardan dolayı birden fazla kimse sorumlu olduğu takdirde bunlar müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz. (Değişik 3. fıkra: 5582 - 21.2.2007 / m.22) İmalatçı-üretici, satıcı, bayi, acente, ithalatçı ve 10 uncu maddenin beşinci fıkrasına veya 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre kredi veren, ayıplı maldan ve tüketicinin bu maddede yer alan seçimlik haklarından dolayı müteselsilen sorumludur. 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre kredi veren konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğu teslim tarihinden itibaren 1 yıl süre ve kullandırdığı kredi miktarı ile sınırlıdır. Konut finansmanı kuruluşları tarafından 10/B maddesinin dokuzuncu fıkrasına göre verilen kredilerin devrolması halinde dahi, kredi veren konut finansmanı kuruluşunun sorumluluğu devam eder. Krediyi devralan kuruluş bu madde kapsamında sorumlu olmaz. Ayıplı malın neden olduğu zarardan dolayı birden fazla kimse sorumlu olduğu takdirde bunlar müteselsilen sorumludurlar. Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz.

  Bu madde ile ayıba karşı sorumlu tutulanlar, ayıba karşı daha uzun bir süre ile sorumluluk üstlenmemişlerse, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut ve tatil amaçlı taşınmaz mallarda beş yıldır. Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zamanaşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.

  Ayıplı malın neden olduğu zararlardan sorumluluğa ilişkin hükümler dışında, ayıplı olduğu bilinerek satın alınan mallar hakkında yukarıdaki hükümler uygulanmaz.

  Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, imalatçı veya satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde "özürlüdür" ibaresini içeren bir etiket konulması zorunludur. Yalnızca ayıplı mal satılan veya bir kat ya da reyon gibi bir bölümü sürekli olarak ayıplı mal satışına, tüketicinin bilebileceği şekilde tahsis edilmiş yerlerde bu etiketin konulma zorunluluğu yoktur. Malın ayıplı olduğu hususu, tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde gösterilir.

  Güvenli olmayan mallar, piyasaya özürlüdür etiketiyle dahi arz edilemez. Bu ürünlere, 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun hükümleri uygulanır.

  Bu hükümler, mal satışına ilişkin her türlü tüketici işleminde de uygulanır.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  Nerede
  manisa
  İletiler
  16
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yeni aldığım"sorunlu" daire için müteahhite nasıl dava açabilirim? Ne yapmalıyım?

  mütahite çektiğiniz ihtarname süresi bitince sulh hukuk tan tespit isteyin bence.anlaşmamazlık durumunda bu sizin davanıza delil olur.mütahitten evinizin parasını geri isteme hakkınız bile var.bence bi avukata danışın tüketici mahkemesine başvurmadan önce..mütahitin 5 yıllık sorumluluğu var.bu arada bağlı bulunduğunuz belediyeden dilekçeyle başvurup,almış olduğunuz evin projelerinide aslı gibidir ibaresiyle fotokopilerini alın.mütahitin yaptığı bi uygunsuzluk varsa ordada görebnilirsiz.çatı yalıtımını felan..ısı yalıtım projesi muhakkat vardır.bakalım projeye uygunm u yapmış..daireleri ve yalıtımları..avukat değilim sadece bilgimi paylaşıyorum...

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jan 2011
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yeni aldığım"sorunlu" daire için müteahhite nasıl dava açabilirim? Ne yapmalıyım?

  Sayın Özbay,
  ilginiz ve önerileriniz için teşekkürler. Avukatımla bilirkişi incelemesi istedik ve şimdi raporu bekliyoruz. Sonra ihtarname çekeceğim avukatım aracılığıyla. Soruyu sorduğum zaman avukata danışmamıştım henüz, endişeliydim. Tekrar teşekkür ediyorum.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jan 2011
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yeni aldığım"sorunlu" daire için müteahhite nasıl dava açabilirim? Ne yapmalıyım?

  Sayın kardelennev,
  cevabınız için teşekkürler. Şimdi daha rahatım, avukatım sorunla ilgileniyor. Dediğiniz gibi tespit istedik ve inceleme yapıldı. Sonucu bekliyoruz. Belediye ile ilgili kısmı inceleyeceğim, çok sağolun.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Mar 2017
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yeni aldığım"sorunlu" daire için müteahhite nasıl dava açabilirim? Ne yapmalıyım?

  Alıntı lusinya rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Merhaba,
  yaklaşık dört ay önce annemle beraber satın aldığımız dairede (tapu annemin üzerine), kış ayına girmemizle birlikte sorunlar görülmeye başlandı. Benim yatak odamın tavanında yoğun ve fazla miktarda su damlaları oluştu. Odama ait banyonun tavanında zemini sırılsıklam edecek kadar yine aynı şekilde su damlaları ve annemin odasının bütün duvarlarında -sanırım neme ve su akıntısına bağlı- simsiyah rutubet izleri oldu. Duvarlar sırılsıklam ve çoğu odanın tavanında kare şeklinde izler var. Sorunu uzun uzun anlatmak istemiyorum, dairemiz en üst katta ve çatı yok. Ama alırken müteahhide, özellikle üst katı tercih etmediğimizi, akmasından ve diğer problemlerden korktuğumuzu söylemiştik. Bize cevabı, tahmin edeceğiniz gibi inanılmaz güzel yalıtım yaptığı ve kesinlikle sorun çıkmayacağıydı. Çıkarsa da hemen ona başvuracaktık. İnandık ve şimdi sorunlar başladığı gibi kendisine söylediğim hâlde sorunun daireden kaynaklanmadığı fikrinde ısrar ediyor. Cevabı oldukça komik; evi havalandırın, yalıtımda sorun yok. Onun bu işi çözmeyeceğine şimdi eminim. Ciddi bir meblağa aldığım daireyi gören herkes çok şaşırıyor. Bu konuda ne yapmalıyım? Hemen harekete geçmek istiyorum, sonucu güvenilir ve faydalı prosedür nedir? Şimdiden çok teşekkürler.
  Merhaba lar aynı durumm 4 katlı binamızın 4 katindada var
  İhtar çekmek ve mahkemeye vermek ise yariyormu

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Feb 2017
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Yeni aldığım"sorunlu" daire için müteahhite nasıl dava açabilirim? Ne yapmalıyım?

  İzlenecek yol bakımından çok yardımcı oldu cevaplar için teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Daire tapusundaki Niteliğin "Tarla" ile "Arsa" olması arasındaki fark nedir?
  Daire tapusundaki Ana Gayrimenkulün Niteliğinin "Tarla" ile "Arsa" olması arasındaki fark nedir? Bağımsız Bölümde ise dairenin niteliği mesken,...
  Yazan: Songull Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 05-11-2016, 21:31:42
 2. Kooperatifte "Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki paylar ve haklar..." cümlesi nasıl yorumlanır?
  2 yıl önce A**** D**** tarafından kurası çekilmiş bir kooperatif hissesi devralınmıştır. Satan şahıs G***** U****, kooperatif üyelerinin birer...
  Yazan: idealhukuk Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 02-08-2015, 17:39:28
 3. Dilekçede "makam" a "arz" yerine "rica" etmek
  Bir makama gerçek kişi tarafından verilen dilekçenin sonu "arz ederim" yerine makama saygı ve güven duyulmadığından dolayı kasıtlı olarak "rica...
  Yazan: k_karakas34 Forum: Mevzuata İlişkin Soru ve Talepler
  Yanıt: 5
  Son İleti: 31-01-2014, 00:46:21
 4. Aynı kredi için farklı tarihlerde ödenen "kredi yapılandırma cezası" ve" dosya masrafı" olarak Hakem Heyeti'ne 2 ayrı başvuru olur mu?
  Konut kredisinin ilk kullanımında 800 TL dosya masrafı aldılar. Aradan 5 ay geçti, faizler düştüğü için krediyi yapılandırdım, "%2 erken kapama...
  Yazan: qwsx07 Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 24-01-2013, 08:49:07
 5. Basın açıklamasın da ses kaydı aldığım için fotoğrafımın çekilip,Yerel Basında "Skandal" diye başlık atılması!
  Üyesi olduğum bir parti de, Disiplin Kurulu'na sevk edilmiş bir şahsın basın açıklamasın da, açıklamayı ses kaydına alırken bir yerel gazete elimde...
  Yazan: april01 Forum: Bilişim Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 16-09-2011, 12:43:06

Bu sayfada bulunan kavramlar:

http:www.hukuki.netshowthread.php84008-Yeni-aldigimquot-sorunluquot-daire-icin-muteahhite-nasil-dava-acabilirim-Ne-yapmaliyim

mutahitin yapmisoldugu eksik izolasyon

mahkemeye mutaahhit nasil verilir

müteahhitin ayıplı mal teslimi sorumluluğu

mutahitten sikayetciyim

müteahhit davaları

müteahhit şikayet dilekçe örneği

müteahhidin kusurunda müteahhide çekilecek ihtarname örneği

daire aldiktan sonra cikan dairedeki problemlerle ilgili tuketici haklari

mutahitten aldigimiz daire su aliyor

müteahhitin ayıplı mal teslimi

antalya dubleks dairede ayipli mal yaptirimi

müteahhit nasıl şikayet edilir

kusurlu bina teslimi nedeniyle muteahhit dava edildi sonunda para alindi muteahhit karsi dava ile bu parayi alabilir mi

yeni aldigim ev su aldi

evimi su basti Mutahiti mahkemeye verebilir miyim

yeni daire problemleri

mutahit daira tesliminde herseyi yapmak zorunda mi

sifir aldigim daire sorunlu ciktiysa

sifir ev kusurlari

bir sene once aldigim dairede asiri nem ve rutubet var hukuki yonden ne yapabilirim

müteahhitten daire aldiktan sonra çıkan sorunlar için ne yapmalimüteahhite nasıl dava açarımmutahite eksikler icin dava acmakmutahittin yaptigi evden sikayet var
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.