+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Aug 2015
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Question Kooperatifte "Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki paylar ve haklar..." cümlesi nasıl yorumlanır?

  2 yıl önce A**** D**** tarafından kurası çekilmiş bir kooperatif hissesi devralınmıştır. Satan şahıs G***** U****, kooperatif üyelerinin birer hissesi dışında kooperatife ait 6 adet hissenin daha bulunduğunu, daireler tamamlandıktan sonra bu hisselerin satılıp üyelere paylaştırılacağını A**** D**** ‘nin de kooperatif üyesi olarak bu satıştan pay alacağını belirtmiştir. Ancak satan şahıs devrettiği 8. Kat 16 nolu daire hissesi dışında 2. ve 5. katlarda 2 hissesinin daha olduğunu, karışıklık olmaması için devir sözleşmesine ek olarak aşağıdaki protokolün düzenlenmesini istemiş, A**** D**** ‘de iyi niyetle kabul etmiştir.

  “… noterden yapılan devir sözleşmesine ilaveten bu protokol düzenlenmiştir. Bahse konu devir işlemi sadece 8. Kat 16 nolu daire için geçerlidir. Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki paylar ve haklar G***** U****’ya aittir. Devir alan bu paylardan hak iddia edemez. ”

  Ancak G***** U****’nun kooperatifte başka bir hissesi bulunmadığı A**** D**** ‘ye 8. Kat 16 nolu daireyi devretmesiyle kooperatife olan üyeliğinin sonlandığı ortaya çıkmıştır.

  Şu anda G***** U**** kooperatif üyesi olmadığı halde protokole dayanarak ortak olan 6 dairedeki haklarını devretmediğini, bu dairelerin satışından A**** D****’nin hiçbir hak talep edemeyeceğini ödemenin kendisine yapılması gerektiğini iddia etmektedir.

  A**** D**** “Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki ” cümlesini 2. ve 5. katlarda olduğu iddia edilen diğer hisseler olarak anlamıştır.
  G***** U**** ise ortak 6 hissenin kastedildiğini iddia etmektedir.

  Geçen 2 yıl içinde A**** D**** kooperatif aidatlarını ve evlerin tamamlanması için istenen tüm ek ödeme ve masrafları ödemiştir. Ortak dairelerin masrafları da bu ödemelerden karşılanmıştır.
  G***** U**** ise hiçbir aidat veya masraf ödemesi yapmamıştır.

  Noterden yapılan hisse devri sözleşmesinde “8. Kat 16 nolu daireye ait hissemin tamamını bütün aktif ve pasifi ile birlikte devir alan A**** D****’ye devir ettim” yazmaktadır. Bu durumda ek Protokolde yer alan “Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki ” cümlesi nasıl yorumlanır? Bu daireyi devretmiş, bu dairenin haklarını da devretmiş ancak başka daire varsa onun haklarını devretmemiş anlamına mı gelir yoksa sadece daireyi devretmiş ama dairenin ortak dairelerdeki haklarını devretmemiş olarak mı anlaşılır?

  İlginize Teşekkürler…

  (İsimler ve daire numaraları semboliktir).  Hukuki NET Güncel Haber

  Kooperatifte "Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki paylar ve haklar..." cümlesi nasıl yorumlanır? konulu yargıtay kararı ara
  Kooperatifte "Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki paylar ve haklar..." cümlesi nasıl yorumlanır? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2013
  Nerede
  ........
  İletiler
  4.959
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Kooperatifte "Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki paylar ve haklar..." cümlesi nasıl yorumlanır?

  Bu sözleşme alanla satanı bağlar. kooperatifi bağlamaz. Diğer 6 adet daire satışı olursa üyeler arasında pay edilir. Burada üye sizsiniz ve satıştan dolayı bir para dağıtrılırsa siz alırsınız. Zaten Aktif ve pasifleri ile devir ibaresi var ise Buradan doğacak gelirlerde size aittir.

  Bu daire haricindeki diğer hisselerdeki paylar ve haklar kelimesinden bende şahsın başka hissesi var ve üyeliği devam ediyor. O hisseleri korumaya çalışıyor anlıyorum bende.

  Sonuç olarak hak sahibi sizsiniz ve koop. size ödeme yapabilir ancak. Satan kişi ancak size dava açarak alacak iddiasında bulunabilir.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Yeni aldığım"sorunlu" daire için müteahhite nasıl dava açabilirim? Ne yapmalıyım?
  Merhaba, yaklaşık dört ay önce annemle beraber satın aldığımız dairede (tapu annemin üzerine), kış ayına girmemizle birlikte sorunlar görülmeye...
  Yazan: lusinya Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 14-08-2019, 19:38:10
 2. Site yönetimi "satılık daire" ilanı astırmıyor
  Merhaba, Başka bir ile taşındım, dairemi satışa çıkardım ve anahtarı da kapıcıya emanet ettim. Satış için anlaştığım emlak komisyoncusu, dairenin...
  Yazan: albayrakoglu Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 19-11-2018, 07:49:47
 3. Daire tapusundaki Niteliğin "Tarla" ile "Arsa" olması arasındaki fark nedir?
  Daire tapusundaki Ana Gayrimenkulün Niteliğinin "Tarla" ile "Arsa" olması arasındaki fark nedir? Bağımsız Bölümde ise dairenin niteliği mesken,...
  Yazan: Songull Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 05-11-2016, 21:31:42
 4. Dilekçede "makam" a "arz" yerine "rica" etmek
  Bir makama gerçek kişi tarafından verilen dilekçenin sonu "arz ederim" yerine makama saygı ve güven duyulmadığından dolayı kasıtlı olarak "rica...
  Yazan: k_karakas34 Forum: Mevzuata İlişkin Soru ve Talepler
  Yanıt: 5
  Son İleti: 31-01-2014, 00:46:21
 5. "borçlunun zatı için lüzumlu eşyasıyla" Cümlesi ne demek istiyor?
  HACZİ CAİZ OLMIYAN MALLAR VE HAKLAR: Madde 82 – Aşağıdaki şeyler haczolunamaz: 1. Devlet malları ile mahsus kanunlarında haczi caiz olmadığı...
  Yazan: Kızıldereli Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 24-08-2012, 12:38:52

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.