+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: İpotek Sebebiyle Mülkün İcrada Satılması

İpotek Sebebiyle Mülkün İcrada Satılması Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Oct 2008
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İpotek Sebebiyle Mülkün İcrada Satılması

  Herkese Merhabalar;

  Sizlere danışmak istediğim konu hakkında tuhaf gerekçelerden ötürü kısıtlı miktarda bilgim var, ailemin ikamet etmekte olduğu dört katlı aile apartmanı; yakın bir akrabamızın bayiiliğini yaptığı kuruluşa bundan uzun süre önce teminat olarak ipotek edilmişti.

  Bu yıl başlangıcında sözkonusu akrabanın iflas etmesi sonucu kuruma ödeyemediği borçları karşılığında apartmana haciz konması kararı alınmaya çalışıldığını öğrendik. Sözkonusu akraba davaya avukatı aracılığıyla müdahil oldu, ve bir süre sonra davanın lehimize sonlandığını öğrenerek derin bir oh çektik. Daha sonra olayın tam olarak böyle olmadığı, alacaklı kurumun başka bir adliyede başka bir dava daha açarak bu davayı kazandığını öğrendik.

  Belli bir miktar borca karşılık, dört katlı aile apartmanının Şubat ortasında İcra yoluyla açık arttırmaya çıkarılacağını belirten bir yazı aldık. Bu apartmanda oturan tüm aile bireylerinin başka bir konutları, ya da üzerlerine kayıtlı herhangi bir taşınmazları yok. Bilginize danışmak istediğim hususlar ise şunlar;

  . sözkonusu konut, içinde oturan şahıslara ait olan tek konut olduğu için, ve bu insanlar buradan icra neticesinde atıldıklarında başka bir konut edinme şansları olmadığı için, bu olaya itiraz hala mümkün müdür?

  . Apartmana biçilen 400.000 civarındaki değer, ilk satışta %60'a, ikinci satışta %40'a düşecek diye biliyorum. Apartmanda oturan kişilerin , -böyle bir ihtimal sıfıra yakın olmasına karşın- bu iki satıştan birine girerek apartmanı tekrar geri almaları mümkün müdür?

  . Apartman iki satış işleminde de satılmadığı takdirde ne olmaktadır? Alacaklı kurum apartmanı satış olmadığı takdirde kendisi satın alırsa, onlarla müzakere edip geri alma yoluna gidilebilir mi?

  Şimdiden çok teşekkür ediyorum;

  Kolay gelsin.  Hukuki NET Güncel Haber

  İpotek Sebebiyle Mülkün İcrada Satılması konulu yargıtay kararı ara
  İpotek Sebebiyle Mülkün İcrada Satılması konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.211
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: İpotek Sebebiyle Mülkün İcrada Satılması

  İpoteğin paraya çevrilmesi yolu ile satışta konut haczedilmezliğinden istifade etmek mümkün değil. İpotek koyduran borcun ödenmemesi halinde satılarak paraya çevrilmesine de muvaffakat etmiş demektir.
  İpotek konusu Apartman tek bir kişiye mi ait değilmi bilmiyorum ama değilse her bir bağımsız bölüm sahibi ayrı ayrı ipotek vermişse
  Medeni Kanun 194 kapsamında belki eşleri bu ipotek işlemine itiraz edebilirler.
  Kıymet takdirine süresi içinde itiraz etmek yeniden kıymet takdiri yapılmasını istemek mümkün.
  Satışa bina veya bağımsız bölüm sahipleri katılabilir daha fazla pey süren çıkmazsa satış yolu ile gayrimenkulü almaları mümkün.
  Satışta alıcı çıkmazsa alacaklı başka tahdit yoksa alacağa mahsuben binayı alabilir. Borçtan fazlasını dosyaya yatırır ve ipotek borçlusuna artan tutar ödenir.
  Alacaklı alacağa mahsuben aldığı gayrimenkulü dilerse alacağın ödenmesi kaydıyla iade edebilir dilerse daha yüksek fiyata satarak karlı çıkmak isteyebilir insiyatif kendisindedir. Bu yolun satıştan önce denenmesi daha mantıklıdır. Alacaklı ile anlaşıp borcun kapatılması ve satışın durdurulması daha makul bir çözümdür.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Hisseli Arazide Bulunan Mülkün, Hisse Davası Devam Ediyorken Satılması Durumunda Davalının Durumu
  Merhaba, İmarsız bir arazide, hisseli tapusu bulunan kişiler, hem tapularından farklı yerlere hem de metrekaresini aşarak evler yapmış. Bizim ev...
  Yazan: mozmeniniz Forum: İmar Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 28-05-2018, 13:37:35
 2. [İcra ihaleleri] İcrada Aracın Satılması Hakkında
  Merhabalar, 1 aracımız var üzerinde 10 tane banka haczi mevcut.Yalnız bu banka hacizleri gelmeden önce bir kişiyle noter aracılığıyla aramızdaki...
  Yazan: nuryal Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 17-04-2017, 17:52:58
 3. İcrada Malların Satılması
  ÖNCELİKLE YARDIMCI OLACAK ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER, HERKESE İYİ GÜNLER DİLERİM. BENİM SORUM ŞU OLACAK, İCRA TAKİBİNDE YAZILARAK YEDDİEMİN...
  Yazan: furkan6602 Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 10-10-2015, 16:03:18
 4. İcrada taşınmazın % 50 değerden satılması
  Hukuk sistemimizde dünyada eşi görülmemiş bir adaletsizlik mevcuttur. Temerrüte düşen bir borçlu, bankaya en yüksek cari faizin iki misli temerrüt...
  Yazan: samurai59 Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 23-04-2013, 16:41:49
 5. Teminat verilen Mülkün Satılması
  Öncelikle hepinize iyi akşamlar. İstanbulda ticaretle uğraşan biriyim. Başıma ticari olarak çok büyük bir kumpas geldi mantalite olarak %100...
  Yazan: acerman Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 20-02-2010, 23:17:58

Bu sayfada bulunan kavramlar:

satılan mülk konusunda üye iptali

bir mülkün icra yoluyla satılması

mülke satılamaz nasıl yapılır

icradan satilan mulkun parasi nereye yatiyor

Forum

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.