+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Daire alırken dikkat edilmesi gerekenler?

Daire alırken dikkat edilmesi gerekenler? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2008
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Daire alırken dikkat edilmesi gerekenler?

  Daire satın alırken dairenin ücretini tapuda kayıtlı kişinin adına bankadan yatırmak ve dekont saklamak ile sadece tapuyu üzerime almam yeterlimidir.

  Daha farklı ne yapmam gerekir ileride hiç bir problem yaşamamam için,  Hukuki NET Güncel Haber

  Daire alırken dikkat edilmesi gerekenler? konulu yargıtay kararı ara
  Daire alırken dikkat edilmesi gerekenler? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Oct 2008
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  2.435
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Daire alırken dikkat edilmesi gerekenler?

  Konut Alırken Dikkat Edilmesi gereken Hukuki hususlar:

  A) Tapu Kaydı; Bir taşınmaz hakkında en sağlıklı bilgi taşınmazın bağlı bulunduğu ilçenin tapu sicil müdürlüklerinden öğrenilebilir. Ev satın alırken taşınmazın tapu kaydında ilk olarak bakılması gerekenler şunlardır:

  1- Satıcının konutun gerçek sahibi olup, olmadığı araştırılmalıdır.
  2- Taşınmazın yüzölçümü, tescil tarihi ve mükerrer tapu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Taşınmazın tek kişiye mi ait olduğu yoksa müşterek mülkiyet mi olduğu da önemlidir.
  3- Tapu kütüğünün şerhler ve beyanlar hanesi kontrol edilmelidir. Şerhler hanesindeki ipotek veya haciz şerhleri ileride taşınmazla ilgili davalara muhatap olmanıza yol açabilir. Bunun yanında taşınmaz üzerinde kurulmuş olan bir ayni hakta konutun kullanıldığı müddet içerisinde ev sahibini sıkıntıya sokabilir. En ideali, tapu kütüğünde her hangi bir şerh veya takyidat bulunmayan tapudur.
  4- Kat irtifakının kurulup kurulmadığına, satılan konut aile konutu ise eş muvafakati alınıp alınmadığına mutlaka bakılmalıdır. Aksi takdirde ileride açılacak tapu iptal davasında tapu devredilse bile tapu iptaliyle karşı karşıya kalınabilir.
  5- Kadastro müdürlüğüne giderek almak istenilen gayrimenkulün haritasına bakılmalıdır.
  6- Tapu işlemi sırasında alınacak konutun değerini yeniden değerleme oranlarına göre hesaplanarak beyan edilmelidir. Çünkü beyan edilen değer, emlak vergi değerine göre eksikse ileride vergi zıyaı cezası oluşacaktır. Aynı zamanda eksik harç yatırılacağından dolayı tapu harcının eksik kısmı da cezalı olarak icbaren tahsil edilecektir.
  7- Kat Mülkiyeti Kanunu'nda apartman dairesi 'bağımsız bölüm' olarak adlandırılmaktadır. Binanın hangi bölümlerinin 'ortak alan', hangi bölümlerinin 'eklenti', hangi bölümlerinin 'bağımsız bölüm' olduğu; her bağımsız bölüme ne kadar 'arsa payı' düştüğü öğrenilmelidir.
  8- Yine tapu sicil müdürlüğünde bulunan Yönetim planı incelenmeli, apartmanın ne için tahsis edildiği, kat maliklerinin hak ve borçları öğrenilmelidir. Bu, ileride komşular veya yönetim ile ortaya çıkabilecek ihtilafları da asgariye indirmenizi sağlar.
  9- Satıcının ekonomik durumunu ve satma sebebini de araştırmanızı daire alırken dikkat edilmesi gerekenlerden olduğunu ek olarak belirteyim.

  B) Belediyeden Öğrenilmesi Gereken Bilgiler

  Öncelikle gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeden taşınmazın emlak vergi değeri öğrenilmelidir. Bu sayede hem emlak vergi değerinin tahmin edilenden yüksek olması durumunda cezay ile karşılaşma ihtimali azalacak, hem de bu değer taşınmazın piyasa rayici hakkında bilgi verecektir. Bunun yanısıra konutun iskan durumunu, yani yapı kullanım izninin alınıp alınmadığına dikkat edilmelidir. Zira iskânı olmayan bir konut için kredi alamadığınız gibi oturmaya başladığınızda şebeke suyu değil şantiye suyu kullanabilirsiniz. (Şantiye suyu daha pahalıdır). Taşınmazın belediyenin imar planında konut alanı olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu daha çok maket üzerinden ya da projeye dayalı satışlarda dikkat edilmesi gereken bir konudur ve önemlidir. İmarda çevredeki taşınmazların hangi amaçlara tahsis edildiği de önemlidir.. Çevresi ticaret alanı olarak ayrılmış bir gayrimenkulün ileriki tarihlerde prim yapması olağandır.
  Konu litigation tarafından (25-09-2010 Saat 12:09:25 ) de değiştirilmiştir.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Feb 2008
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Daire alırken dikkat edilmesi gerekenler?

  Alıntı litigation rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Bunun yanısıra konutun iskan durumunu, yani yapı kullanım izninin alınıp alınmadığına dikkat edilmelidir. Zira iskânı olmayan bir konut için kredi alamadığınız gibi oturmaya başladığınızda şebeke suyu değil şantiye suyu kullanabilirsiniz. (Şantiye suyu daha pahalıdır). .
  1. Merhaba Ben mütaitten bir daire aldım almadan öncede bağlı olduğum tapu sicil müdürlüğünden araştırdım bir sakınca yok alabilirsiniz dediler ve daireyi banka kredisiyle aldım hiç bir sorunla karşılaşmadım alalı bir sene kadar oluyor fakat mütahitin iskan almadığını öğrendim ve mütahitle konuştum almayacağını söyledi siz kendiniz alın dedi tartıştık şimdi bu durumda yukarda sizin yazdığınız gibi eğer iskan yoksa banka bana krediyi nasıl verdi ve ayrıca su için müracat ettiğimde ise benden evrak olarak mütahitten sadece iş bitim kağıdı istediler onuda ruhsat tarihi 2008 de alındığı için almadılar

  2 Şimdi bu mütahit iskanı almaya mecbur değilmidir mütahit iskanı almassa ne olur

  cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekürler

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Aug 2008
  Nerede
  antalya
  İletiler
  99
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Daire alırken dikkat edilmesi gerekenler?

  Herşeyden önce bu bilgiler için çok teşekkür ederim.Çok faydal ıoldu..Yeni bir daire almak üzereyim yalnız aşağıdaki şu açıklamayı tam olarak anlamadım.

  Kat irtifakının kurulup kurulmadığına, satılan konut aile konutu ise eş muvafakati alınıp alınmadığına mutlaka bakılmalıdır. Aksi takdirde ileride açılacak tapu iptal davasında tapu devredilse bile tapu iptaliyle karşı karşıya kalınabilir.

  burda eş muvafakiyeti konusunu nasıl kontrol edebilirim? Tapuyu alırken mi dikkat etmem gerekiyor? Aile konutu olup olmadığını nasıl anlayabilirim? lütfen beni bilgilendirirmisniz?

  Saygılarımla,

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Patent Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
  ULUSAL PATENT BAŞVURUSU  Patent başvurusu, buluş sahibi yetkili temsilcisi yadaişveren tarafından yapılır.  Patent başvurusu yapılacak yetkili...
  Yazan: Atakan Karataş Forum: Fikri/Sınai Haklar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 20-09-2015, 00:59:40
 2. Tam 1 yılı doldurup İşten çıkarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  İş güvenliği uzmanı olarak çalıştığım firmadan yılım dolunca 1 aylık fesih süremi doldurup ayrılmayı planlıyorum. Bununla ilgili sorularım var...
  Yazan: hystarie Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 06-01-2015, 05:01:12
 3. Anlaşmalı boşanmada dikkat edilmesi gerekenler nedir?
  22 yillik evliligimizi esimin son 5 senelik issizligi, sorumsuzluklari vb. gerginlikler yüzünden sonlandirma karari aldim. 2 Yetiskin kizimiz var....
  Yazan: Pollyanna Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 8
  Son İleti: 22-05-2010, 14:35:01
 4. Kooperatiften daire alırken nelere dikkat etmeliyim?
  Ben kooperatiften daire almayı düşünüyorum.Daire alırken sonradan mağdur duruma düşmemek için nelere dikkat etmeliyim?Bitmiş dairenin kooperatif...
  Yazan: Ahmet Çavuşoğlu Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 10-04-2010, 22:46:22
 5. Otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler
  Eğer yeni otomobil almak için eskisini satmayı düşünüyorsanız, alışverişe başlamadan önce otomobil alırken yapılan en yaygın hataları...
  Yazan: Mehtap Deniz Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 18-12-2009, 20:38:57

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

http:www.hukuki.netshowthread.php78715-Daire-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

sıfır daire alırken dikkat edilecek hususlar

ev alırken dikkat edilecekler

sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

daire satın alırken dikkat edilecek hususlar

daire alırken dikkat edilmesi gerekenleriskan alınıp alınmadığını nasıl anlarızev alırken nelere dikkat etmeli forumtapu alırken dikkat edilmesi gerekenlerdaire alırken dikkat edilecek hususlarapartman dairesi tapu örneğiev alirken dikkat edilmesi gerekenlerev satın alırken tapu dikkat edilmesi gerekenlertapuda dikkat edilmesi gerekenlerev alırken dikkat edilecek hususlardaire alirken hangi evraklara dikkat edilmeliiskani olmayan evi alirken nelere dikkat etmeliikinci el ev alirken belediyeden öğrenilmesi gereken bilgilertapunun gercek olup olmadigini nasil anlarizipotekli ev alırken dikkat edilecek hususlarsıfır ev alırken nelere dikkat edilmelisifir ev alırken nelere dikkat edilmeli
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.