+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 63 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2010
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz

  Herkese merhabalar. Türk Silahlı Kuvvetlerinde hizmet veren muvazzaf subay ve astsubaylar bilindiği üzere 15 yıl fiili olarak çalışmadıkça istifa edemezler. Uzun süredir bu konu hakkında araştırma yapıp denenmemiş bir yol arıyorum. AYİM sistesinde konu ile alakalı tüm kararları okudum.

  "Anayasanın eşitlik ilkesi, aynı statüdeki bireylerin eşitliğini ifade eder, farklı statüye sahip bireylerin farklı haklara sahip olması tabiidir."

  Kanunun Anayasa ile çelişen bir yönünü bulmak elbette ki akıllıca bir yoldur. Açılan davalar içerisinde bunun dışında kalan gerekçelerle açılmış davalar kolayca reddedilmiştir. Yukarıdaki ifade bir davacının ilgili kanunun Anayasanın "Eşitlik" ilkesine aykırılığını önesürerek iptalini talep etmiştir. Ancak dava kararı bu yönde verilmeyip, yukarıdaki haklı gerekçe sunulmuştur.

  "Anayasanın Türk Silahlı Kuvvetlerine vermiş olduğu vazife ve TSK'nin farklı rütbe ve sınıftaki personele olan ihtiyacı, sözkonusu personelin eğitiminin aldığı süre ve yapılan masraflar göz ününe alındığında..... davanın reddine.

  Yukarıdaki ifade ise, iş hukuku, bireyin zorla çalıştırılamayacı ve insan hakları kanununa dayanarak açılmış benim okumuş olduğum yaklaşık 15 davanın, kopyala yapıştır gerekçesi olmuştur.

  Dava istemim;
  "Anayasa'nın Ölçülülük ve Eşitlik İlkesine aykırılık"

  TSK'nde hizmet veren subay ve astsubaylar farklı statüye sahip bireylerdir. Yani farklı haklara sahip olmaları Anayasaya aykırı değildir. Lojman kontenjanları, maaş farkları, görev yollukları, oyak primleri, askeri kamp öncelikleri, orduevi öncelikleri vb birçok sosyel ve maddi imkan subay statüsüne sahip personelin Anayasaya aykırı olmayan, subay ve astsubay statüsü ele alındığında her konuda subayların lehine sonuçlanan haklar mevcuttur. Subay ve astsubayların lehine, yararına bir durum söz konusu olduğunda üstün statüdeki subay avantajlı olurken, 15 yıllık zorunlu hizmet süresi gibi AYİM'nin de davacıların aleyhinde olan bir kanun maddesi olduğu inkar edilmeyen bir hususun farklı statüdeki bireylere aynı oranda uygulanması Anayasa'nın Ölçülülük ve Eşitlik ilkelerine aykırı değil midir?

  .... TSK'nin farklı rütbe ve sınıfta olan personele olan ihtiyacı ve bu personelin eğitiminde geçen süre ve eğitim masrafları.....

  Bu husus gözönüne alındığında ise bu kanun maddesinin bahsettiğim ilkelere aykırılığı daha da su üstüne çıkıyor. Bir pilot'un eğitim süresi askeri lise (4) + harp okulu (4) + uçuş eğitim (3-7) süreleri toplandığında 10 yılın üzerinde bir süre ve oldukça yüksek eğitim masrafı gerekmektedir. Bir doktor için askeri lise(4) + GATA (4) sürelerinin toplamı ise 8 yıldan aşağı olmamakta ve yine yüksek eğitim masrafı gerektirmektedir. Bir piyade subayın ise eğitimi askeri lise (4) + harpokulu (4) + sınıf okulu (1) de 5 ila 9 yıllık bir süre gerektirmektedir. Ancak astsubaylar ele alındığında, mevcut personel alımları incelendinde 1 yıl gibi kısa bir sürede dahi muvazzaf astsubay yetiştirilebilmektedir. Ve bu personel, doktor-pilot gibi yüksek masraf gerektiren eğitimlerden değil, teknisyenlik, eğitmenlik gibi eğitimlerden geçmektedir ve eğitim masrafları da karşılaştırılmayacak kadar düşüktür.

  "Yerine tayin olduğum astsubay emekli oldu ve bu görev yeri benim ilk görev yerimdi."

  TSK lerindeki personel atamaları incelendiğinde, subay görev kadrolarında teğmen-üsteğmen-yüzbaşı-binbaşı-yarbay-albay gibi rütbeler ayırtedici şekilde tanımlanmıştır. Astsubaylar için ise durum farklıdır. Astsubay çavuş-.....-Kıdemli Başçavuş rütbeleri bu görev kadrolarının tanımlarında geçmemekte, yalnıca "Astsubay" yazmaktadır. Buna en güzel örnek olarak da kendimi gösterebilirim. Ben 3 yıllık bir eğitim sürecinin ardından muvazzaf astsubay oldum ki, bu astsubay olmanın en uzun yoludur. Ardından ilk görev yerime atandım ve yerine atandığım Kıdemli Başçavuş rütbesindeki personel 25 yıllık meslek hayatının sonunda emekli oldu. Aldığım görevi en iyi biçimde hiç de zorlanmadan ve hatta aldığım taktir ve ödüllerle sicil birinciliğine yükselerek sürdürdüm.

  "Astsubaylar için subaylarda olduğu gibi farklı rütbe ve tecrübede personele ihtiyaç duyulmadığı ispatlanabilir bir gerçektir."

  Tüm bu durumları gözönüne alarak, muvazzaf subay ve astsubaylar için uygulanan 15 yıllık zorunlu hizmet ile ilgili kanuna hitaben, Anayasa'nın "Ölçülülük ve Eşitlik" ilkelerine aykırılığı nedeniyle, astsubaylar için zorunlu hizmet süresinin düşürülmesi istemiyle dava açmayı planlıyorum. Bu konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

  "2006 yılında muvazzaf astsubay ünvanını kazandım, mesleğimin 4ncü yılındayım. Tek istediğim, çok geç olmadan yeni bir meslek edinmek. Askerlik bir meslek değil, bir yaşam tarzı. Mesleğimi, vatanımı sevsem de, hayatımın ve çevremdeki insanların mesleğimin getirdiği istenmeyen neticenlerden etkilenmesini istemiyorum.Teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz konulu yargıtay kararı ara
  TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2010
  Nerede
  Diyarbakır
  İletiler
  1.150
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz.

  15 yıl fazla bir süre 5 yıla indirmek lazım.Tabii kişiye masraf yapılmışsa belli bir tazminatta alınmalıdır.Öbür türlü zorla kendini ordudan attırmaya çalışaçak,görevini yapmayacak vesair.

  Kişiyi istemediği bir meslekte tutmanın anlamı olmasa gerek.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  May 2010
  Nerede
  denizli
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz.

  Bu zulme bir son vermek için destek ve emek gerekiyor ben sonuna kadar desteklerimi sunmaya hazırım ama daha çok kişi gerek okuyanlara sesleniyorum lütfen üye olmamak için sadece okuyup gçmeyin yorum yazın ve bu sorunu pardi gruplarının başındakilere mail olarak atın ancak bu iş sesimizi duyurmamızla mümkündür...

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Oct 2009
  Nerede
  -
  İletiler
  201
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz.

  buyrun o zaman ben bu sitedeki firar hakkinda yazilanlardan derlediklerimi gonderiyorum. Genel fikir vermesi hakkinda yardimci olacaktir umarim:

  Askerlik hizmetinin ulusal güvenliğin sağlanmasındaki belirleyici yeri ve ağırlığı, sivil yaşamda suç oluşturmayan ya da önemsiz görülebilecek cezaları gerektiren kimi eylemlerin askeri suç olarak kabul edilmelerini ve ağır yaptırımlara bağlanmalarını zorunlu kılabilmektedir. Ancak, Anayasa’nın 2. maddesinde belirtilen hukuk devleti, insan haklarına dayanan, bu hak ve özgürlükleri koruyup güçlendiren,her alanda adil bir hukuk düzeni kurup bunu uygulamakla yükümlü devlet anlayışını yansıttığından,askeri ceza hukuku alanında da suçla ceza arasında akla uygun, kabul edilebilir, amaçla uyumlu bir orantının sağlanması, hukuk devleti olmanın gereğidir. Mecburi hizmet uygulamasi ve personelin hapis cezasi almadan sistemden istifa ederek ayrılma hakkının olmamasi ayrıca Anayasa’nın 38. maddesinde belirtilen “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.” maddesine de aykırılık oluşturmaktadır
  Ülkemizin en güvenilir ve çalışanlarının kendine ve kurumuna en çok güvendiği kurum Türk Silahlı kuvvetleridir. Fakat ne yazık ki, T.S.K.' da zorunlu hizmet süresi ile çalışan personelin istifa ederek ayrılması zorunlu hizmet süresini doldurmadan mümkün olmamaktadır. Ayrılmak isteyen personelin T.S.K.' dan hem şerefine leke sürülmeden hem de T.S.K.' nin toplumdaki değerini koruyarak bu isteğini yapabilmesi tek bir davranışla olabilmektedir. Bu da izin tecavüzü yaparak firar etmektir.
  Çoğu subay meslek hayatına 14-15 yaşında askeri liselere girme kararı vererek başlamakta fakat zaman içinde fikirler değişebilmektedir. Ne yazık ki mevcut hukukusal düzenlemelerde ise mecburi hizmet süresi dolmayan bir subayın ordudan kendi isteğiyle ayrılması bir suç işlemeden mümkün olamamaktadır. Bu yüzden firara gerek bırakmayacak, hapis cezasına gerek bırakmayacak hakkaniyetli bir ayrılış yolu ihtiyacının bulunduğu tespitiyle gerekli kanun değişiklikleri yapılmalıdır. Mecburi hizmet uygulmasinin yasal imkansızlık nedeniyle ertelemediği ve paraya çevrilmediği bilinen bir gerçektir. Türkiye Cumhuriyeti askeri ceza kanunlarında, özellikle de mecburi hizmet uygulaması ile ilgili maddelerinde, köklü değişikler yapılması gerekmektedir.
  Orduda görev yapmayı, evlilik gibi bir sözleşme olarak gördüğümüzde durum daha da netlik kazanacaktır. Boşanmalarda nasıl hapis cezası yok sadece nafaka cezası yada çeşitli tazminatlar varsa, aynen ordudan ayrılmalarda da maddi tazminatlar olmalı, hapis cezası asla ve asla olamamalıdır.
  Personelden artık bu işi yapmak istemeyen varsa, o personeli orduda tutmak ordunun temeline de zarar verebilecek bir yaklaşım olarak görülmelidir. "Nasıl olsa 15 yıl çalışmak zorunda" denildiği anda personelin büyük bir kısmı kendisinin zorla çalıştırıldığını hissetmektedir.
  Meslek bir seçimdir ve yapılan yanlış bir seçim Türkiye Cumhuriyeti’nde ordu hariç hiçbir kurumda bu kadar ağır ödetilmemektedir. Bir başka deyişle, hangi devlet memuru işinden ayrılmak istediği için hapis yatmaktadır?
  Mesleğini değiştirmek isteyen subay astsubaylar kaçak hayatı yaşamak zorunda kalmaktadırlar. Hiçbir resmi iş yapamamakta, hayatini geçindirecek kazancını sağlaması gerekmekte fakat şirketini kuramamakta, sosyal güvenlikli bir işte çalışamamaktadır. Evlenmek üzere olan birisi nikah bile yapamamaktadır. Bu tarzda sayısı çoğaltılabilecek örneklerde görüldüğü üzere mecburi hizmet uygulamasi ordudan ayrılamayan personelin insan haklarının ihlaline sebep olmaktadır.
  Ortalama 22 yaşında teğmen çıkan bir subay ele alınırsa, 15 yıl mecburi hizmet ile birlikte 37 yaşına kadar istifa edememektedir. 37 yaşına kadar mecburen çalışmak zorunda kalan bir insan için “zorla çalıştırılmış” söyleminin geçerliliğinin günümüz koşulları dikkate alınarak araştırılması gerekmektedir? Zaten o yaştan sonra hayatında sadece askerlik yapmış bir kişi başka ne iş yapabilir? Başka hiçbir konuda deneyimi olmayan bu insanın yaşayacağı işe alım süreci ne kadar kolay olacaktır, bu kişiyi kim işe alacaktır? Yani bu şekilde mecburi hizmet uygulamasına tabi olan personel ömür boyu asker olmak zorunda kalmaktadır. Tabii ki belirli bir mecburi hizmet süresi olabilir. Okunulan eğitim süresine göre bir mecburi hizmet düzenlemesi pek ala yapılabilir. Bu sürenin azami eğitim süresi kadar olması, bu sürenin yarısını tamamlayana tazminat ödeme koşulu ile istifa hakkı tanınabilir.
  Daha önemli bir husus da askerlik yapmak istemeyen kişinin zorla TSKda tutulmasının yarar değil zarar getireceği gerçeğidir.
  Kıssadan hisse mecburi hizmmet sürelerinin hesaplanmasının yenilenmesine, TSK personelini elinde tutmak için caydırıcı değil sevdirici teşvik edici olmasına başkaca bir suç yok ise TSK dan ayrılmak istemenin asla hapis cezası ile cezalandırılmaması gerektiğine özetle kişilere bir ikinci şans verilmesine ihtiyaç bulunmaktadır.
  Ciddi tartışılması gereken bir husus Personel Kanunu/ yönetmeliğindeki mecburi hizmet hususunun hayatın akışına ters olduğu konusudur. İnsan hayatının en verimli çağının çok uzun bir bölümüne ipotek konması ve bu ipoteğin kalkmasını isteyene bir şekilde suç işlemeye zorlaması ve cezai müeyyide uygulaması hakkaniyetli olunmadığı kanaatini uyandırmaktadır.
  Ordudan her ayrılan muazzaf personel, ayrıldıktan sonra ülkesine üniformalı iken sağladığı faydadan daha fazla fayda sağlayabilir. Mustafa Kemal Atatürk, Milli mücadeleye görevinden alındıktan sonra başlamış ve sivil kimlikle yürütmüştür bu işi.
  Herşeyden önce ayrılmak isteyen personelin "firardan başka yol yok" zihniyetinden çıkarılması gerekmektedir, bunun tek yolu da istifa hakkının tanınmasıyla sağlanabilir. Açık olan bir konu vardır ki, kimse sevmediği halde askerlik yaparak, meslek olarak orduya fayda sağlamaz. İsteyen kişi devletin kendine yaptığı masrafı, ödeyerek kendi kariyer yolunu çizebilmelidir, buna hakkı vardır, olmalıdır. Burada verilecek örnek, TSK’nın son yıllarda yöneldiği sözleşmeli subay alımları olabilir. TSK'nın 8 yıl okutarak kıtaya çıkardığı subayıyla 6 ayda aynı hakka kavuşan sözleşmeli subaylar, “Demek ki 8 yıl okutmadan da aynı kalite yakalanabiliyor” düşüncesini destekleyen bir örnek teşkil etmektedir.

  Özel şirketler de bir sürü çalışanını binlerce lira masrafla eğitimlere, konferanslara, kurslara göndermekte ama bu kadar masraf yapılan şahış o işi bırakabilmektedir. Zamanında üzerine para harcanmış olması o insanı mecburen bi kurumda tutma gerekçesi olamaz.

  FİRAR SÜRECİ VE SONUÇLARININ BİR KISMI:

  1-)Yaklaşık 1,5-2 yıl süren bir firarda kalma süreci.(firar eden personel ailesiyle birlikte çok ciddi maddi ve manevi travmalar yaşmaktadırlar;bu süreç pek çok kişi için cezaevi koşullarından daha yıpratıcı ve zordur) Firar edecek kişinin firar durumunda iken geçimini sağlayacağı belli bir miktar parası yoksa büyük bunalımlar ve psikolojik zorluklar yaşaması söz konusudur.

  2-)Terörle mücadele eden bu adsız kahramanlar ayrılık sonrasında cok ciddi MADDİ TAZMİNATLAR ödemektedirler.

  3-)Yeniden kamu hizmetine girmekte ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar.

  4-)Toplumdan kimbilir neden atıldı şeklinde tecritlere marzu kalmaktadırlar.

  5-)6 ay ile 10 ay arası bir süre cezaevinde hapis yatmaktadırlar.
  Bütün karşılaşılabilecek zorluklari bile göğüslemeye karar vermis, ülkesine, insanina baska bir iş kolunda belki daha fazla faydali olabilecek bu subay/astubaylar bu kez toplumsal baskılara maruz kalmaktadırlar.

  Mecburi hizmetin kaldırıldığı durumda bu durumun Türk Silahlı Kuvvetlerine de faydalari olacaktır. Eger mecburi hizmet ugulaması düzenlenir ise ise bu kez yönetimin, yöneticilik becerilerinin sorgulanması gündeme gelecektır. Bu da son günlerde Silahlı Kuvvetlerde ihtiyaç duyulan kalifiye yönetim kadrosunun varlığını güvence altına alacak kendi kendisini devamlı sorgulayan bir sistem anlayışının kazanılmasına yardımcı olacaktır.

  Baska bir konu da öncelikle TSK nın muvazzaf subay/astsubay kaynaklarına; sonra mevcut duruma bakarak bir çözüm bulmak bunu da gerek bireysel hak ve özgürlükler gerekse TSK ihtiyaçları açısından değerlendirmemiz gerektiğidir. Bu bağlamda muvazzaf bir subay en az dört sene en fazla sekiz senelik eğitimle yetişmektedir. Astsubaylar ise çok daha kısa bir eğitimle TSK saflarına katılmaktadır. Her nekadar yüklenmeyle kanunları kabul ettiğini kişi belirtsede mecburi hizmet süresinin icrasında bir ''uyumsuzluk'' olduğu ortadadır.

  • Askeri lisede okuyup subay çıkan kişi 8
  • Sırf Harp okulunda okuyup subay çıkan kişi 4
  • Astsubay Meslek Yüksek okulunda okuyup astsubay olan kişi 2
  • Astsubay Hazırlama Okulu ile Astsubay MYO okuyup astsubay olan 5
  sene eğitim almasına rağmen hepsinin mecburi hizmet süresinin onbeş sene olması bir hukuki terslik olduğunun kanıtıdır. Bu konunun anayasanın eşitlik ilkesine aykırılığı ya da ihlali gerekçesi ile tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir.

  Bu önemli bir konudur ve düzgün ve mantıklı çerçevede tartışılıp gerekli hukuki zemine getirilmesi gerekmektedir. 1978 mezunlarına kadar 10 sene olan mecburi hizmetin 1979 dan itibaren 15 sene olmasının hukuki zemini var mıdır? Eğitim süresine göre belirli süre mecburi hizmet veya buna uygun bir tazminat isteme hakkına TSK nın sahip olduğu yadsınamaz bir gerçekliktir. Ancak tazminat ın yanı sıra kişilerin bir kurumdan ayrılmasının ''suç''sayılması ve bu suça ''tecilsiz'' hapis cezası verilmesi vicdanları kanatan bir durumdur. Anayasanın eşitlik eğitimini ihlal ettiği çok ciddi biçimde öne sürülebilir. Çünkü eşit şartlarda uygulama anayasanın eşitlik ilkesiyle örtüşür. Mecburi hizmetin ilk temel dayanağı ''verilen eğitim'' olduğuna göre iki senelik eğitimin yükümlülüğünün sekiz senelik eğitim yükümlülüğüne denk tutulması mantıklı değildir.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jul 2010
  Nerede
  ankara
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz.

  anayasamızda çalışma hürriyeti ile ilgili bir çok hüküm bulunmasına rağmen tsk kanunlarının kişi hak ve hürriyetlerini çiğneyerek zorunlu hizmet süresi altında astsubaylara 15 yıl gibi yadsınamayacak bir zorunlu hizmet süresi uygulaması çok üzücü bir durumdur. hali hazırda tsk da meslek değiştirmek isteyip de bu hükümlere takılan bir çokmağdur personel bulunmaktadır.elbette tsk kendi haklarını koruyucu düzenleme yapacaktır ancak subaylar ile astsubayların hizmet sürelerinin aynı olması kesinlikle düşünülemez.bir an önce bir düzenlemeye gidilmeli ve subaylarla astsubaylar arasındaki bir çok özlük hakların farklı olması gibi aynı olan zorunlu hizmet süreside düzeltilmelidir. bu düzenleme hem tsk nın kalitesini arttıracak hem de personel özgürlüğü sağlanmış olacaktır. bende tsk da 7.yılında olan ve bir an önce sorunsuz olarak tsk dan ayrılmak isteyen bir personel olarak zorunlu hizmet süresi ile ilgili bir gelişme kaydeden arkadaşlarımın mesajlarını bekliyorum.
  Konu megujan tarafından (11-07-2010 Saat 08:22:04 ) de değiştirilmiştir.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jun 2008
  İletiler
  139
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz.

  ''Generalin yazdığı yasayla yönetilen bir kurum nasıl olur''?

  Nasıl olabilir ki?Saçmalığın kol gezip insanların köleleştirildiği bir sistem işte..ama daha trajikomiği,bizim beynini kullanmayı bilmeyen camiamız,.Herşeyi kabullenmiş,herşeye evet diyen,hiçbir şeye itiraz etmeyen,kölelik yapmaktan mutlu olan ve tüm hayatı ayın 15 inde kartı takıp maaşı çekmek olan camiamız.Bu şekilde,bunları düşünenler olarak bir elin parmağı kadar az olduğumuz sürece maalesef hiçbir yere varamayacağız gibi görünüyor.

  Ama yapılacak her şeyin arkasındayız...

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Jun 2008
  İletiler
  139
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz.

  Sn. aliyalçın,davayı açmadan önce haberimiz olsun.Hep birlikte açalım.Saygılar...

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Oct 2009
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  14
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz.

  Alıntı yağanuğur rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  ''Generalin yazdığı yasayla yönetilen bir kurum nasıl olur''?

  Nasıl olabilir ki?Saçmalığın kol gezip insanların köleleştirildiği bir sistem işte..ama daha trajikomiği,bizim beynini kullanmayı bilmeyen camiamız,.Herşeyi kabullenmiş,herşeye evet diyen,hiçbir şeye itiraz etmeyen,kölelik yapmaktan mutlu olan ve tüm hayatı ayın 15 inde kartı takıp maaşı çekmek olan camiamız.Bu şekilde,bunları düşünenler olarak bir elin parmağı kadar az olduğumuz sürece maalesef hiçbir yere varamayacağız gibi görünüyor.

  Ama yapılacak her şeyin arkasındayız...

  Doğru tespit sonuna kadar katılıyorum sayın yağanuğur....

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Jul 2010
  Nerede
  balıkesir
  İletiler
  5
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz.

  bende tsk da görevli bir astsubayım bu konuyla ilgili dava acmayı düşünüyorum.arkadaşların görüş ve önerilerini bekliyorum mutlaka yazın...

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Apr 2010
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  451
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: TSK'daki 15 yıllık zorunlu hizmet süresi hakkında açılacak bir dava hakkında görüşleriniz.

  sevgili arkadaşlar ben bir hukuk fakültesi öğrencisiyim ve askeri ceza kanunu en büyük ilgi alanım oldu.araştırmalarım sonucunda şu sonuca vardım ki zorunlu hizmetin bu kadar fazla olmasındaki en büyük etken tabip sınıfıdır.isteyen personel kanununa bakabilir bir dönem 10 sene olan bu zorunlu görev 15 yıla çıkarılmıştır.kanunda 15 yıla çıkarılmasının sebebi belirtilmese de açıkça tabip sınıfı personelin zorunlu görevden sonra sık istifa etmeleridir.bu durumda sadece tabip sınıfının zorunlu hizmetini 15 yıla çıkaramayacakları için bunun etkisi bütün tsk personeline yansımıştır.ama bu seferde firar yolunun önü açılmıştır.sivil açık cezaevleri sanki askeri cezaevlerine dönmüştür.bir gidip bakınız ki bir sürü firari tabip subayı görürsünüz.gata yılda 250-300 kadar mezun veriyor.ama ilerleyen yıllarda firarlarla bu sayı 100 ün altına düşüyor.2006 dan önceki bütün dönemlerin sayısı 100 ün altına inmiştir.şahsi görüşüm anayasa değişmedikçe ,değişse bile anayasada belirtilen kimse zoraki çalıştırılamaz maddesi düzenlenmedikçe istediğiniz kadar dava açın hiçbir sonuç elde edemeyeceksiniz

+ Konuyu Yanıtla
1 / 7 Sayfa 1234567 SonSon

Benzer Konular :

 1. Kat Mülkiyeti Kanunu Rahatsızlığın giderilmesi hakkında açılacak dava?
  Merhabalar, Bahse konu olan bahçe katında oturan malikin daireyi satın almadan önce yatak odasına 2,5 mt mesafede bulunan kamelya ve çocuk oyun...
  Yazan: laser69 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 27-05-2015, 15:31:16
 2. Tokiye açılacak dava hakkında
  s.a. arkadaşlar konu fazla uzatmama ve bilgilendirme amaçlı olarak yardımlarınızı bekliyorum Eşimin Samsun Kıran mahallesinde babadan kalma arsası...
  Yazan: ziyankar Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 24-11-2014, 17:42:47
 3. Müteahhite dava açılması hakkında görüşleriniz
  Sayın hukukçular, Müteahhitten aldığım yeni evle ilgili bir sorunumuz var. Proje uygun yapılmadığı gerekçesiyle 6 ay iskan izni alamadığımız...
  Yazan: MANİSA45 Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 0
  Son İleti: 11-05-2012, 15:36:15
 4. Hastaneye Açılacak Dava Hakkında
  Merhaba,şuan o kadar sinirliyim ki anlatamam.Bu ülkede resmen tesadüfen yaşıyoruz! Dün babam ağaçları ilaçlamak için çıktığı çatıdan...
  Yazan: deryad Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 18-05-2009, 21:20:31
 5. Tarım kredi kooperatifine karşı açılacak dava hakkında?
  arkadaşlar meraba tarım kredi koop.nin yaptığı yapılandırmanın reddedilmesi üzerine yapılandırma hakkının yeniden istemi amacıyla nereye dava...
  Yazan: av.hasan42 Forum: İdare Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 08-01-2009, 08:42:41

Bu sayfada bulunan kavramlar:

mecburi hizmetin 15 yila cikmasi onaylanmis

tsk da zorunlu hizmet ne zaman 15 yila

tsk da zorunlu hizmet 15 yila

tsk 15 yil

mecburi hizmet 15 yila cikacak mi

astsubaylar kac sene gorev yaparsa askerlik yapmaz

orduda mecburi hizmet suresi

tsk mecburi hizmet kanunu

tskdan kendini attirma

tegmen mecburi hizmet suresi

subaylar kac sene mecburi hizmet suresi vardir

askerlikte mecburi hizmet kac yil

mecburi hizmet tsk

mecburi hizmet 15 sene oldu

tskdaonbesyilnedir

tsk mecburi hizmet

tsk mecburi hizmet 2017 site:www.hukuki.net

tsk zorunlu hizmet suresi 15 yil kimleri etkiledi

astsubay kac sene kalma zorznlulugu vr

zorunlu hizmetin 15 seneye cikarilmasi

askerlerde zorunlu hizmet 15 yil oldumu

tsk mecburi hizmet hangi maddeleri

tsk personeli zorunlu hizmet

zorunlu horev yili 10 yildan 15 cikti

teğmen zorunlu gorev suresi

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.