+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Avukatların Temsil Yetkisi

Avukatların Temsil Yetkisi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Feb 2008
  İletiler
  49
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Exclamation Avukatların Temsil Yetkisi

  Merhabalar!

  Benim merak ettiğim konu şu;Bir avukat hem borçluyu hemde alacaklıyı temsil edebilirmi? Daha da açık anlatmak gerekirse bir ltd. şirketinin hissedarlarından birinin avukatı olup, aynı şirketin çekten dolayı doğan borcundan şirkete icra işlemleri yapabilirmi?Eğer yapamazsa yaptığı icra işlemlerinin geçerliliği nedir? Konuya etik değerlerden baktığınızda yapmaması gerektiğini düşünüyorum ama şunuda iyi biliyorum; kanun ayrı birşey adalet ayrı!

  şimdiden ilginize çok teşekkür ederim!  Hukuki NET Güncel Haber

  Avukatların Temsil Yetkisi konulu yargıtay kararı ara
  Avukatların Temsil Yetkisi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Feb 2008
  İletiler
  49
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukatların Temsil Yetkisi

  Düşününki bir şirketin büyük hissedarısınız.Küçük hissedarın avukatı şirketin tasfiyesi için dava açıyor.(aynı avukat geçmişte şirketinde avukatıydı) ama bu esnada uzerinde benim yazım olmayan imzasıda tartışılacak bir çekle şirketin tum mal varlığına haciz koyduruyor.haciz miktarıda borç miktarını aşıyor.Ben bile anlatırken karıştırmaya başladım..ama işin kısa özeti bu

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  May 2005
  Nerede
  Ankara, Yenimahalle, Turkey.
  İletiler
  2.490
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukatların Temsil Yetkisi

  İmzanın tartışılmaya ihtiyacı varsa, imza sahteyse ödeme emrini aldığınız zaman borca itiraz edebilirdiniz. Bu şekilde imza kriminal laborotuvarlarda incelenir, bir sonuç elde edilirdi.

  Benim düşüncem, eğer kanunda yasaklayıcı bir hüküm söz konusu değilse, bir avukat hem alacaklının hem de borçlunun avukatı olabilir. Avukatın görevi müvekkilinin hakkını gözetip, korumak, hakkını elde etmesi için üzerine düşen neyse, kanunun verdiği yetki ile yerine getirmektir. Zaten aksi bir durumda, taraflardan birinin zararına işlem yaparsa, görevini ihmal ederse müvekkilin şikayeti söz konusu olabilir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Feb 2008
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  150
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukatların Temsil Yetkisi

  Bir avukat aynı anda hem alacaklının hem borçlunun vekili olamaz. Ancak birinin muvafakati ile ve karşı tarafı temsil etmemek kaydı ile vekillik görevini ifa edebilir. Bu durumda da dikkat edilmesi gereken karşı taraf ile ilgili işlem yaparken vekillik göreviniz nedeniyle öğrendiğiniz bilgileri aleyhe kullanılmamasıdır.

  Sahte imza gibi bir durum var ise ve sizinde iradeniz o işlemi yapma yönünde değilse sorun yoktur. Takibin iptali gündeme gelebilir.

  Neticede eğer sizin imzanız taklit edilerek bir işlem yapıldıysa size tavsiyem hemen sizin savcılığa suç duyurusunda bulunmanızdır.
  Konu Av.Bingöl Zekeriya Bengier tarafından (29-02-2008 Saat 14:09:37 ) de değiştirilmiştir. Sebep: bir eksiklik giderme

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Feb 2008
  İletiler
  49
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukatların Temsil Yetkisi

  İlginize çok teşekkür ederim

  Öncelikle icra ya itiraz ettik.Bırakın imzayı çekin üzerindeki yazı dahi bana ait değil.İcra dosyası o kadar kalabalıkki ocak ayında icraya geliniyor tutanak tutuluyor bu şirket burada yoktur taşınmıştır diye.daha sonra üst üste 2 defa icraya geldiler ve tüm varlığını aldılar.Halada tebligatı çıkarmadılar ama biz dosyayı bulduk zaten.

  Biliyorum her meslekte iyilerde olduğu gibi kötülerde mevcut.Benim mesleğimde olduğu gibi.Ama şöyle düşünüyorum her ne meslekte olursa olsun bu tip insanları temizlemek gerekiyor.Kendi avukatım ve çevremde olan bir çok avukat arkadaşımla bu konuyu tartışıyoruz.Kimisi hiçbir sonuç çıkmaz diyor(avukatın yaptığı işlem için) kimisi de icra işlemi bile geçersiz barodan da çok büyük ceza alır diyor.
  Aslında dışarıdan bakıldığında yaptığınız iş kolay gibi gözüksede içine girince bu sistemde gerçekten çok büyük zorluklarla savaştığınız görebiliyorum.Herhalde bu işlerin düzelmesi için kanun ayrı birşey adalet ayrı birşey düşüncesinin bir an önce değişmesi gerekiyor.Ama nasıl olur bilmiyorum anayasa nın bile ne olduğu belli olmayan onlarca kişinin yorumlandığı bir yerde!!

  tekrar teşekkürler

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Feb 2008
  İletiler
  49
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukatların Temsil Yetkisi

  Bu arada Başak Hanım

  Hemen hemen 4 günden beri bu konuyu araştırıyorum.Ne kadar araştırırsam araştırayım bir hukuçu olarak olaya bakmamın mumkun olmadığınıda biliyorum.
  Fakat sizin belirtmiş olduğunuz gibi konunun''bir avukat hem borçluyu hemde alacaklıyı temsil edebilir'' şeklinde basit olmadığını gördüm.

  Benim asıl sorunum böyle bir avukat hakkında neler yapılabileceği olduğu aynı zamanda!
  Şunuda biliyorum belki böyle bir platformda bir meslektaşınız hakkında yorum yapmak istemiyebilirsiniz.Belki benim bu konuyuda burada dile getirmem yannlış olabilir.Ama her ne meslek grubunda olursa olsun kötülerin ayıklanması demek iyilerin yolunun açılması demek olduğunu düşünüyorum!

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Oct 2008
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  2.435
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Avukatların Temsil Yetkisi

  Bir avukat hem davacıyı (veya alacaklıyı) hem de davalıyı (veya borçluyu) temsil edemez.
  Sizin sorduğunuz soruda, avukatın Şirket Ortaklarından birinin avukatı olduğu yazılı. Biliyorsunuz şirketler tüzel kişiler olup, gerçek kişilerin oluşturduğu ortaklıklar olsa da kendini oluşturan gerçek kişilerden bağımsızdır.
  Bu durumda bahsettiğiniz meslektaşımız şirketin yetkili organlarınca vekil tayin edilmediyse, kısacası şirketin avukatı değilse pekala şirket aleyhine işlem yapabilir. Şirketin ortağının avukatı olması şirket aleyhine dava veya icra takiplerine bakamayacağı anlamına gelmez.
  Yanılgınız hukuktaki gerçek kişi, tüzel kişi farkından kaynaklanmaktadır.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Şirketlerde temsil ve yönetim yetkisi neyi ifade eder
  Şirketlerdeki TEMSİL ve YÖNETİM ne demektir Bun iki terim arasındaki fark yada farklar nedir? Bunlar şirkette neyi ifade etmektedir? Mümkünse...
  Yazan: Kızıldereli Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 17-10-2014, 07:21:53
 2. Ana sözleşmeye aykırı (?) temsil yetkisi hakkında
  Merhabalar, açık bir ifade veya net bir görüş göremediğim için soruyu yazıyorum: 2007 yılında bir anonim şirket ana sözleşmesinde yönetim...
  Yazan: halil seymen Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 13-08-2012, 09:15:50
 3. Temsil yetkisi ile ilgili bir soru?
  Daha önce " iş için yapılan sözleşmedeki imzanın geçerli olup olmadığını nereden anlayacağız .." diye bir soru sormuştum..cevap olarak ticaret...
  Yazan: meraklıüye Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 01-07-2012, 12:59:06
 4. Limited şirkette kısıtlayıcı temsil ve idare yetkisi
  İyi çalışmalar A.Ş.lerde belirli koşullarla imza yetkilerini belirleyebiliyoruz örneğin bir kişiye 100.000 tl ye kadar borçlanma yetkisi veya...
  Yazan: Kızıldereli Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 07-06-2010, 10:00:38
 5. Avukatların Temsil Yetkisi
  Merhabalar! Benim merak ettiğim konu şu;Bir avukat hem borçluyu hemde alacaklıyı temsil edebilirmi? Daha da açık anlatmak gerekirse bir ltd....
  Yazan: mehmetnav Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 28-02-2008, 17:26:32

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Avukat hem alacaklı hemde borçlu

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.