+ Konuyu Yanıtla
35 / 97 Sayfa İlkİlk ... 5152526272829303132333435363738394041424344455565758595 ... SonSon
341 den 350´e kadar toplam 963 ileti bulundu.
    Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü

Alıntı Recidivist rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Siz şanslıymışsınız bize 100.000 TL gelir...
    Harp Okulu 3.sınıftan atılan bir arkadaşıma 88.000 lira çıkmış...
    Evet, yani ilisigin kesilmis, teslim olup 50 gun yatmissin simdi onu atlatip kalanini da kafan rahatca yatacagin belli!
    Para onemli diil bulunur, kredi bile ceksen bankadan ne kadar problem olacak. Isın de guzelmis, ne sıkıyorsun canini. Sevdiklerin yaninda, evlenme hayallerin var.

Bir de bana bak. Yurtdisindayim, sevdiklerim arkadaslarim herkes turkiyede, ben hayallerimin pesinden buralara geldim, memleketime ileride baska yollarla hizmet etmek icin meslegimi degistirmek istedim, istifa edemezsin 37 yasina kadar dediler, mecburen firar ettim. Simdi gelsem havaalaninda pasaport kontrolde tutuklanacagim. Su anda gelememek cok koymaya basladi. Allah korusun sevdiklerine birsey olsa ne yapacaksin? gelemeyeceksin. Gerci bunlarin hepsini goze aldim, olcup, tartip bictim. Firar etmeseydim daha mutsuz olacaktim, ama inan bunlara gogus germek de celik gibi sinir sistemi istiyor. 14 milyar 17 milyar bunlar lafi edilecek seyler degil, sıkma canini kalan cezani yat, parayi öde (itiraz da edebilirsin tabi bu miktardan da düşürtmek için) ve kurtul. Zaten zor kısmını yapmışsın sorunsuz.

Düzelecek bu işler elbet, ama nasil???
    TSK'nin Türkiye'deki özel durumundan dolayi kendi kendisine sistemi koruyacak diye kanunlar koyup, insanlarin hayatini "ya benimsin ya topragin" diyerek hipotek altina almasi gercekten berbat birsey.
    firar et, kac, yakalanmadan ilisiginin kesilmesini bekle, bu arada hayatini idame ettir (sigortali bir iste calisamiyorsun), sonra teslim ol, hapis yat, üzerine tazminat öde, kalirsa halin sonra da serbestsin git hayatini kur kurabiliyosan....

hapiste kogus arkadaslarin bile soracak, ne diyor icerdekiler acaba cok merak ediyorum???
    -Senin sucun ne?
    -Adam öldürdüm.
    -Seninki?
    -Hirsizlik ve tecavüz.
    -Seninki?
    -Ben meslegimi degistirmek istedim.
    -???

E pes ya, wallahi billahi pes...

Hukuki NET Güncel Haber

Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü konulu yargıtay kararı ara
    Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Firar eden (firari) subay ve astsubaylarla ilgili ceza hükümleri ve muhakeme usulü

Alıntı Recidivist rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Siz şanslıymışsınız bize 100.000 TL gelir...
    Harp Okulu 3.sınıftan atılan bir arkadaşıma 88.000 lira çıkmış...
    Alıntı macabre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evet, yani ilisigin kesilmis, teslim olup 50 gun yatmissin simdi onu atlatip kalanini da kafan rahatca yatacagin belli!
    Para onemli diil bulunur, kredi bile ceksen bankadan ne kadar problem olacak. Isın de guzelmis, ne sıkıyorsun canini. Sevdiklerin yaninda, evlenme hayallerin var.

Bir de bana bak. Yurtdisindayim, sevdiklerim arkadaslarim herkes turkiyede, ben hayallerimin pesinden buralara geldim, memleketime ileride baska yollarla hizmet etmek icin meslegimi degistirmek istedim, istifa edemezsin 37 yasina kadar dediler, mecburen firar ettim. Simdi gelsem havaalaninda pasaport kontrolde tutuklanacagim. Su anda gelememek cok koymaya basladi. Allah korusun sevdiklerine birsey olsa ne yapacaksin? gelemeyeceksin. Gerci bunlarin hepsini goze aldim, olcup, tartip bictim. Firar etmeseydim daha mutsuz olacaktim, ama inan bunlara gogus germek de celik gibi sinir sistemi istiyor. 14 milyar 17 milyar bunlar lafi edilecek seyler degil, sıkma canini kalan cezani yat, parayi öde (itiraz da edebilirsin tabi bu miktardan da düşürtmek için) ve kurtul. Zaten zor kısmını yapmışsın sorunsuz.

Düzelecek bu işler elbet, ama nasil???
    TSK'nin Türkiye'deki özel durumundan dolayi kendi kendisine sistemi koruyacak diye kanunlar koyup, insanlarin hayatini "ya benimsin ya topragin" diyerek hipotek altina almasi gercekten berbat birsey.
    firar et, kac, yakalanmadan ilisiginin kesilmesini bekle, bu arada hayatini idame ettir (sigortali bir iste calisamiyorsun), sonra teslim ol, hapis yat, üzerine tazminat öde, kalirsa halin sonra da serbestsin git hayatini kur kurabiliyosan....

hapiste kogus arkadaslarin bile soracak, ne diyor icerdekiler acaba cok merak ediyorum???
    -Senin sucun ne?
    -Adam öldürdüm.
    -Seninki?
    -Hirsizlik ve tecavüz.
    -Seninki?
    -Ben meslegimi degistirmek istedim.
    -???

E pes ya, wallahi billahi pes...
    Dostum bankadan kredi çekilir her türlü ödenir bu para. Ama o kısmı "sana göre". Şu an sigortalı olarak işe başladım. Aldığım para belli. Belki anada yok babada yok nereden biliyorsun? Banka kredi vercek ama ne kadar? Peki ya diğer masraflar? Emekli sandığına hizmet borçlanması? Bunlar senin için kolay ama benim için zor şeyler olabilir. Göründüğü kadar kolay olmuyor malesef. O yüzden miktara itiraz edeceğim. Bu dilekçenin bana borç yazısını gönderen kuruma yazılacağını biliyorum. Ama nasıl yazılabilir ve örneğini nerede bulabilirim? Daha önce böyle bir durumla karşılaşmış arkadaşların yorumlarını yazmalarını bekliyorum.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Rookie17,
    Size birinci ağızdan kesin olarak şunu söyleyebilirim..İçinde bulunduğumuz sene başında çıkan kanunla artık bu tür tazminatlarda yalnızca senet üzerindeki rakam üzerinden hesaplama yapılabileceği, amortisman vb., masrafların dahil edilemeyeceği kesinleşti. Bunun da nedeni tazminat hususunu yargıya taşıyanların müspet netice almalarıydı. Dilekçenin formatı hiç önemli değil; siz ilgili saymanlığa yazacağınız yazınızda hesaplamanın detayını yani değişen kanunun hususlarının hesaplamada dikkate alınıp alınmadığını sorun (şayet size gönderilmediyse ayrıntılı hesaplama), ona göre hareket edin. Şayet amortisman vb. masrafları dahil etmişler ve siz itiraz etmenize rağmen diretiyorlarsa yargıya gidin, rakamda ciddi anlamda düşme olacaktır(bu kesin bi durum sayısız örnek var) ama hesaplamada amortisman vb. kalemler zaten yoksa "bence" yargıya taşımayın hem davayı kaybedebilirsiniz, hem mahkeme masraflarını ödemek zorunda kalırsınız hem de geçen süredeki ek faizi.
    Ödeme hususuna gelince geçen sene bi arkadaşım 60 taksite böldürdü mevcut rakam üzerinden ve o şekilde ödeme yapıyor.Siz de dilekçenizde bu hususu talep edebilirsiniz ama taksitleri aksatmamaya çalışın hemen yargıya taşıyorlar.
    Aklıma gelenler bunlar,eğer başka öğrenmek istediğiniz bi husus varsa yardımcı olmaya çalışırım..
    Saygılarımla,

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sevgili arkadaşlar benim abim de 26 nisan 2010 da birliğine teslim oldu firar suçundan.1 ay gölcük kapalı cezaevinde tutuklu kaldıktan sonra çıktığı ilk mahkemece 6 ay 20 gün ceza aldı ve ara tahliye oldu.savcılıktan bir yazı bekliyoruz şimdi kalan 5 ay 20 gün cezasını açık cezaevinde çekecek.valla bu işin sonu hapis yapacak bişi yok.tazminata gelince onu da araştırdım.bizler tazminatı ceza olarak görüyoruz ama aslında bir ceza değil.ilk olarak askeri okula girdiğimizde 18 yaşından küçüksek velimizin imzaladığı büyüksek kendimizin imzaladığı para var.bir de okul boyunca yapılan amortisman giderleri.bunlar farklı şeyler.bir kere o imza atılan parayı kesin ödüyosunuz kurtuluş yok.ama amortisman giderleri sanırım artık alınmayacakmış.o yasanın meclisten geçip geçmediğini bilmiyorum.

Nerede
    İstanbul, Kadıköy, Turkey.
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Firari subay - astsubay

Değerli arkadaslar. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması diye bir yasa var. Daha önce sabıkanız yoksa ve suçtan zarar görenin zararını karsılarsanız iki yıla kadar cezalarda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına talep üzerine karar verilebilir. askeri cezalarda da uygulanabiliyor. bes yıl hiç bir suç islemez iseniz hüküm yokmus gibi islem görüyor. talep etmekte fayda var eğer verilmezse temyiz edin lütfen

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    53
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Yusuf Günveren rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Değerli arkadaslar. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması diye bir yasa var. Daha önce sabıkanız yoksa ve suçtan zarar görenin zararını karsılarsanız iki yıla kadar cezalarda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına talep üzerine karar verilebilir. askeri cezalarda da uygulanabiliyor. bes yıl hiç bir suç islemez iseniz hüküm yokmus gibi islem görüyor. talep etmekte fayda var eğer verilmezse temyiz edin lütfen
    Sayın Av.Yusuf GÜNVEREN bu konu ile ilgili bizleri daha açıklayıcı bir şekilde aydınlatabilirseniz çok memnun oluruz. Çünkü bu suçtan dolayı verilen cezanın her ne kadar 2 yıldan az olsa da ertelenemeyeceği veya herhangi bir tedbire çevrilemeyeceği TCK'da ilgili madde kapsamında olmadığı açıkça belirtilmektedir. Tabi bu durum adil bir durum olmamakla birlikte bizim bilmediğimiz her hangi bir değişiklik var ise yada sizin bildiğiniz bir hukuki yol mevcut ise bizleri aydınlatınız lütfen.

Saygılarımla...

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayin Hukukçu Üye Av. Yusuf Günveren,

Söylediginiz hukmun aciklanmasinin geri birakilmasi kanunundan faydalanabilmek için mart 2008'den once ilisiginizin kesilmis olmasi lazim. Bu konu defalarca irdelendi. Ben yurtdisinda firari subayim ülkeme dönemiyorum gelsem tutuklanacagim çünkü. Lütfen hassas olduğumuz konularda hele siz hukukçu üyeler bu şekilde yaniltici bilgiler vermezseniz çok sevinirim. Hergün burayi takip ediyorum yeni birşey çıkar da düzelir bu işler umuduyla, simdi bugun bu mesajinizi gördüm. Sanki hiçbir sorun yokmuş gibi gelin hukmun aciklanmasinin geri birakilmasi'ndan faydalanin diyorsunuz.
    Keşke bu hükmün açıklanmasının geriye bırakılması olayı mart'tan sonraki davalarda da geçerli olsa...Mart'tan önce firar etmeyenler hata mı etti şimdi bu nasıl hukuk sistemi? diye biz buralarda sorgularken sizin yorumunuz enteresan oldu gerçekten.
    Yoksa uzatilabiliyor da biz mi bilmiyoruz? Eger öyleyse acilen avukatim olmanizi isteyecegim ankara'da havaalaninda görüşelim yarin, beni karşılayin ve bu çile hemen bitsin!!!
    teşekkürler

Nerede
    İstanbul, Kadıköy, Turkey.
    İletiler
    56
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Değerli arkadaslar; askeri Mahkemelerde mart 2008 tarihinden önce ordudan ilişiği kesilmis olanlara hükmün açıklanmasının geri bırakılması yasası uygulanmıstır ve halen uygulanmaktadır. Bu durumu ilgili Mahkeme ile de görüserek teyit ettim. Bu tarihten sonra yani kanunun çıktığı tarihten sonra islenen (firarın mütemadi suç olduğu göz önüne alınarak yani yakalandığı veya ordudan ilişiği kesildiği tarihte suç sona eriyor ve suç tarihi bu tarih kabul ediliyor yani siz Ocak 2008 tarihinde firar etseniz bile ilişik kesme tarihiniz yada yakalanma tarihiniz Mart 2008 tarihinden sonra ise yine sorun var) suçlarda uygulanmamaktadır. Ben yukarıdaki cevabımda gidin teslim olun faydalanın şeklinde cevap vermis değilim. Vermis olduğum cevap hukuki görüsümdür. Evet şu anda Askeri Mahkemeler Mart 2008 sonrası işlenen suçlarda bu kanunu uygulamamaktadır. BİZİM VERDİĞİMİZ CEVAP HALEN BU SUÇTAN YARGILANIP TUTUKLULUĞU VEYA HÜKÜMLÜLÜĞÜ DEVAM EDENLE VAR İSE BU KANUNDAN FAYDALANMAK İÇİN YARGITAYA TEMYİZ YOLUNA GİTMELERİNİ ÖNERME VE BUNU ZORLAMA ANLAMINDADIR. ŞİMDİYE KADAR HİÇ BİR DAVAMDA MÜVEKKİLİME GARANTİ VERMEDİM. MESLEK ANLAYISIMA DA TERS DÜŞER. AYRICA BU KANUNUN MART 2008 ÖNCESİ İŞLENEN FİRAR SUÇLARINA UYGULANIP SONRASI İŞLENEN SUÇLARA UYGULANMAMASININ ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE TERS BİR UYGULAMA OLDUĞU KANAATİNDEYİM VE BU YÖNDENDE İNCELEME YAPILMASININ ZORLANMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM. YOKSA KİMSEYE GELİN SİZİ HEMEN KURTARIRIZ GİBİ BİR İBARE KULLANMADIK KULLANAMAYIZ KULLANMAYIZ. SAYGILARIMLA.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

BU KANUNUN MART 2008 ÖNCESİ İŞLENEN FİRAR SUÇLARINA UYGULANIP SONRASI İŞLENEN SUÇLARA UYGULANMAMASININ ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE TERS BİR UYGULAMA OLDUĞU KANAATİNDEYİM VE BU YÖNDENDE İNCELEME YAPILMASININ ZORLANMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.
    Sadece hassasiyetimizi anlayin istedim, yoksa görüşleriniz buradaki herkes gibi benim için de çok değerli. Yanlış anlaşılmak istemem özür dilerim.

Bu alıntı yaptığım yazdığınız kısım ile ilgili nasıl bir yol izlenebilir? Suç aynı suç olmasina rağmen mart 2008 öncesinde suçu işleyenler yasadan faydalabilirken, bizler şu an faydalanamıyoruz. Gerçi mart2008'de apar topar yasayı değiştirip askeri suçları kapsam dışı bırakmalarından belliydi bu; şimdi eşitliğe aykırı desek "sistem kendisini korumaya çalışıyor" derler!!

Off ya off!!! 15 yıl mecburi hizmet ne demek ya, hadi onu koydun hapis cezasi bilmem ne niye? ne biçim bir sistem bu

Nerede
    istanbul
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı macabre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster

Off ya off!!! 15 yıl mecburi hizmet ne demek ya, hadi onu koydun hapis cezasi bilmem ne niye? ne biçim bir sistem bu
    kesinlikle katılıyorum resmen zulüm...

+ Konuyu Yanıtla
35 / 97 Sayfa İlkİlk ... 5152526272829303132333435363738394041424344455565758595 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sözleşmeli erliği bırakanlar

tsk mecburi hizmet dolmadan istifa

tskdan firar edenler

uzman erler sozlesmeyi birakip geldiginde cezasi

firar eden subaylar

astsubay firar ederse ne olur

uzman erbas istifa ettiginde kpss ye girebilirmi

firari subaylar

astsubay firar ceza hükümleri

13 yasinda subay

tsk subay firar

firar ve cezasi hukuki net

http:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulupage84tsk gorev birakma cezasiaskeriyeden istifa edenlersubaylar sozlesme dolmadan ayrilmqfirar eden TSK personeli https:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulusozlesmeli er firar mahkemesisozlesmeli erligi birakanlarhttps:www.hukuki.netshowthread.php17837-Firar-eden-firari-subay-ve-astsubaylarla-ilgili-ceza-hukumleri-ve-muhakeme-usulu&page=32sozlesmeli erlikten istifa askeri mahkemetsk mecburi hizmet dolmadan istifa 2016tsk da firarfatih karabiyik firar etti
Forum