Omurgaya ve dişlere yakın olan çene eklemi bu bölgelerde de bazı rahatsızlıklardan kolaylıkla etkilenebilmektedir. Eklem, normal biri için günde soluk alıp verme, yutma ve çiğneme gibi fonksiyonları yerine getirmek için yaklaşık olarak iki bin kez kullanılmaktadır.


Alt çene hareketlerine çene kaslarının ve boynun ortak hareketleri eşlik eder. Özellikle çene ve şakak arasında eklem bütünlüğünün sağlanması konusunda çene ekleminin etkili olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Alt çene yukarı, öne, aşağı ve yanlara doğru hareket ettirilebilmektedir. Olağan düzenin bozulması var olan ya da olacak bir problemin habercisi sayılabilir. Şakak kemiğiyle çene kemiğinin oluşturmuş olduğu ekleme çene eklemi denir. Çene ekleminin hem şakak kemiği hem de alt çene arasındaki aşınmanın engellenmesi noktasında faydalı olduğu bilinmektedir. Çene ekleminde sorunların ortaya çıkması birtakım ilave sorunların da karşımıza çıkar. Burada isabetli bir şekilde tanı konulması gerekmektedir.

Çene Eklemi Sorunlarında Tanı Koyma

Teşhis için en mühim ve etkili yöntem muayenedir. Yalnızca fizik tedavi hekimleri değil plastik cerrahi ve diş hekimleri de değerlendirmelidir. Hatta psikiyatristlerin de değerlendirmesi alınır. İyi yapılan incelemeler sonucunda sorun tespit edilmiş olur. Fakat teşhiste ayrıca MRI ve röntgen gibi radyolojik değerlendirmeler de önem taşımaktadır. Çene eklemindeki ağrıların farklı nedenlerinin bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Çene Eklemi Ağrılarının Nedenleri

Vücutta yaşanan olağan dışılık bazı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kaslarda hassasiyet ve ağrı yaşanabilmektedir. Yanaklarda ve çene bölgesinde ağrı söz konusudur. Diş sıkma en yayın sebeptir. Sık rastlanan şikayetler arasında yer alıyor. En yaygın ağrı nedenleri ise şunlardır:
Diş sıkmak ve gıcırdatmak
Duruşun bozuk olması (kafanın öne eğik durması)
Çiğnemelerin tek tarafla yapılması
Diş hastalıkları ile çenenin kapanma sorunları
Soğukta kalmak, dişleri zorlamak ve travmalar
Psikolojik temelle nedenler
Tırnak yeme, çekirdek yeme, pipo içme, keman çalma
Sürekli olarak ağızdan nefes alıp vermek
Uzun süreler telefonla konuşmak
Genel bağ dokusu gevşekliği
Enfeksiyon ve iltihaplı romatizma hastalıkları ve tümör
Çene Eklemi Sıkıntılarında Yaşanabilecekler
Çene hareketlerinde farklılık ve kısıtlılık yaşanması muhtemeldir. Ağrıya bağlı da eklem anatomisinin bozulmasına bağlı da ortaya çıkabilmektedir. Seslerin çıkması da bir başka sıkıntıdır. Genellikle eklem diskinin kayması ya da aşırı kireçlenmesinden dolayı görülür. Ağızdaki kaymalar da anatomik ve fizyolojik bozulmaların sonucunda açıp kaparken sorunlar yaşanır. Çene eklemi sorunları ağzı açamama ve çiğneme kalitesinin bozulmasına da yol açabilmektedir.


Ağız hareketlerinin kaybedilmesi, beslenme bozuklarının görülmesi ve ağrı hissedilmesi aşırı stres ve sıkıntı gibi psikolojik sorunlardan dolayı da yaşanabilmektedir. Boyun hareketleriyle yakın ilişkide olması sonucu kulakların çınlaması, halsizlik ve baş dönmesi gibi şikayetler söz konusu olabiliyor. Ayrıca diş, burun, boyun, kulak ve göze kadar yayılan ağrıların hissedilmesi de olasıdır.

Çene Eklemi Hastalıklarının Tedavisi

Yaşanan sorunlar için farklı tedavi metotları var olmakla beraber, bunun en mühim noktası hekimin hastayı doğru ve yeteri kadar bilgilendirmiş olmasıdır. Doğru kullanmayı öğrenmek pek çok hastalığı önleme noktasında etkili olacaktır. Ayrıca dikkatli bir şekilde davranmak tedavi üzerinde de olumlu etki yapmaktadır.

Hasta eğitiminin yanında çene eklemi hastalıkları için yardımcı yöntemler de vardır. Fizik tedavi bunlardan biridir ve ağrıları kontrol altına almaya ve kasların gevşetilmesine yardım eder. Farklı gruplardan ilaçlar da tedavi sürecinde kullanılabiliyor. Kişinin evinde yapabileceği egzersizler vermek de bir diğer önemli husustur. Ağrıların azaltılması için soğuk ve sıcak uygulamalar da etkili olmaktadır.

İlgili Link: https://bursacenecerrahi.com/cene-eklemi-sorunlari/