Merhaba ,
Bu konuyu geçenlerde yine paylaştım ancak atı alan üsküdarı geçmiş.
Babaannem ilk eşinden ayrılmış ve ondan olan iki oğlu ile sonradan Berlin'e yerleşmiş.
Üvey dedem ilk eşinden ayrılmış ve ondan olan üç oğlu ile sonradan berlin e yerleşmiş.
Babaannem ve dedem Berlinde resmi evlilik yapmış. Dedem çifte , babaannem ise sadece türk vatandaşı.
Dedem , evlilik öncesi ve sonrası Türkiye den birçok daire ve dükkanlar almış ancak alırken kendi üzerine değil bir başkaları üzerine almış. Ancak tapuları ve bazı kira sözleşmelerini kendi elinde tutmuş.
Tabi dedem bu malları aslında sadece kendinden olan çocuklarının üzerine yapmak istiyor. Ve başkalarının üzerinden direk kendi çocuklarının üzerine almak istiyordu. Ancak çocuklarının ve torunlarının ne işi nede alacak paraları var. Ve şu an dedemin kendinden olan bir oğlu, başkalarının üzerine satın alınan malları o kişilerin rızasiyla Kendi üzerine almış .
Dedemin normalde kendinden olan çocukları ile pek kontağı yoktu . Hep babam ve amcamın yanına gelir orda misafir olurdu . İs mirasa gelince herkes kendi çocuğunu düşünür oldu.
Bu durumda babaannem bu başkaları üzerine alınan mallardan hak talep edebilir mi? Ne yapmalı?
Mal kaçırma olarak nasıl ispatlana bilir?
Dedemin, onun çocuklarının ve torunlarının adına Şerh konması iyi olurmu. Sonuçta bu malları bir şekilde kendi üzerlerine alacaklar . Dedemin ölümden öncesi ve sonrasi durumu nasıl etkiler.
Tapular başkası üzerine ama dedemin evinden kendi oğlu almış. Bu durumu degistirir mi?
Alınan kiralara ve hatta emekli maaşına bile dedemin kendi çocukları el koymaya calisiyorlar. Bunlar da babaanne hak talep edebilir mi?
Teşekkürler