[LEFT][LEFT]
Bağlı bulunduğumuz Belediye imar planı kapsamında oturduğumuz evin yıkılacağı buna karşılık olarak aynı mahallede bulunan ve içerisinde iki adet (elektrik ve suyu olmayan, içi boş) gecekondu bulunan taşınmazın yarı hissesini bedeli karşılığı tarafımıza satış işlemi yaptı. Bu esnada Belediye yetkililerinin dediklerini harfiyen uygulayarak evimizi boşaltıp kiraya çıktık ve ardından evimiz yıkıldı. Sonrasında belediye geri kalan hissenin hazine hissesi olduğunu hazineden doğrudan satış yöntemi ile satın alabileceğimizi söylediler. Eğer burayı satın alamaz isek hisseli olduğu için ne bir şey yapabiliyoruz nede müteahhide verebiliyoruz. Aradan yıllar geçti ve Milli Emlak doğrudan satış yöntemiyle bedeli karşılığı geri kalan hissenin tarafımıza satışını gerçekleştirdi.
Dolayısıyla söz konusu parselin tamamının tapusu üzerimizde. Bunun üzerine arsamızı müteahhit ile Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi yaptık. Müteahhit işe başlamak adına arsa üzerinde bulunan içleri boş yapıların yıkılması için mahalleye gittiğinde; (yapıların içine yakın zamanda eşya konulmuş) arsanın eski işgalcisi tarafından (aynı aileden üstelikte kalabalık bir gurup halinde) tartaklama, küfürler, tehditler, ağza alınmayacak sözler eşliğinde, buranın kendilerine ait olduğunu,anayurtları baba yurtları olduğunu ve asla ölüm pahasına bile olsa oraya bir çivi çaktırmayacaklarını söyleyerek müteahhidi arsadan uzaklaştırmışlar.Ve 70 yaşındaki babam mahalleye gittiğinde yine o işgalciler tarafından yine küfürler, tehditler ….. eşliğinde taşlandı.
tapumuz var diye düşünürken biz….
Karakol, Belediyesi, Milli Emlak, Avukatlar ve Savcılıkla olan görüşmelerimiz neticesinde aldığımız cevaplar ;
- Burası sizin özel mülkiyetiniz bizi ilgilendirmiyor -İsterseniz dava açabilirsiniz -İşgalcilerle anlaşmaya gidin -Zaten 2 ekibimiz var onları da göndersek bile 5dk sizin orda durabilirler -Siz burayı satın - Evet İşgalcinin haberi olmadan bu arsa üzerinde yapmış oldukları yapıya dokunamazsınız değilse ceza alırsınız-İşgalci isterse sizden ecrimisil isteyebilir ve vermek zorundasınız - Dava en az bir yıl sürer, lehinize karar çıksa bile bu adamlar gözü karartmış…….-Bizi ilgilendirmiyor……………….
Eğer durum böyle ise; devletin veyahut başka biri adına kayıtlı bir taşınmazın üzerine bizlerde gidip birer kümes yapıp bizde diyelim, “artık burası bizim, kimse çivi çakamaz”
Ve anlaştığımız müteahhit benim çoluğum çocuğum var ben düşman kazanamam bu adamlarla (işgalcilerle) baş edemem diyerek sözleşmeyi fesh etti.
Biz bu arsayıda işgalcilerinide bilmiyorduk tanımıyorduk. Bize Belediye gösterdi. Artık sizin yeriniz burası şu kadar parayıda belediyeye yatırın dedi. Yatırdık.Gerisini Milli Emlakla halledin dedi. Milli emlakta şu kadar parayı ödeyin burası sizin dedi. Ödedik. Eee şimdi ? Tapulu yerimize ne çivi çakabiliyoruz, hatta nede yolundan geçebiliyoruz. Söz konusu işgalciler o mahallede apartmanları, müstakil evleri, işyerleri olan varlıklı güçlü insanlar. Zamanında bu mahalleye gelip her yeri çevirip içine evler yapıp mal sahibi olmuşlar.
Biz bu işin içinden çıkamıyoruz .Ne devlet yanımızda ne de hukuk. Bize burayı satan devletken nasıl yanımızda kimsecikler olmaz. Ve burayı bize satarken üzerinde içi boş elektriği suyu olmayan bu gecekondular burada duruyordu. Neden bize böyle sorunlu bir yeri üstelikte değerinden fazla bir tutara sattılar. Müteahhit gitti, başka müteahhitler girmiyor. Satalım diyoruz herkese yaymışlar “burası bizim, hiç kimse buraya hiçbirşey yapamaz” diye ve mahalleye giripte tapulu yerimizi gösteremiyoruz dolayısıyla satamıyoruzda. Yanıbaşımızdaki apartman onların karşımızdaki gecekonduda, yani adım atamıyoruz tapulu malımıza.
Sonuç olarak ne yapabiliriz?