+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: Geçersiz Sebeple Fesih (6 Aydan Az Kıdem)

Geçersiz Sebeple Fesih (6 Aydan Az Kıdem) Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2009
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Angry Geçersiz Sebeple Fesih (6 Aydan Az Kıdem)

  Merhabalar,

  6 senedir özel sektörde büyük bir telekomünikasyon firmasında çalışmaktaydım. Sektördeki büyük oyunculardan biri tarafından yapılan teklifi 4 ay önce kabul ederek pozisyonumu geride bırakarak iş değiştirdim.

  Geçtiğimiz günlerde İnsan Kaynakları beni görüşme için bir odaya çağırarak, ya istifa et ya da seni kovarız diyerek önüme iki seçenek sundular. Neden böyle bir muamele gördüğümü sorduğumda hiçbir sebep belirtmediler. Ben de bir anlık refleksle, hukukun arkamda duracağını düşünerek, hiçbir şeye imza atmayacağımı belirttim. Benim gibi onlarca insanın bu şekilde işine son vermişler.

  Elime ulaşan tebligattan gördüğüm kadarıyla iş akdimi 25/II-E bendine dayanarak fesh etmişler. Yani dolaylı olarak hırsızlık, iş yerinin sırlarını ifşa etmek gibi insanın beynine kan sıçratacak ithamlar var.

  İş kanunu okuduğum kadarıyla, 6 aylık kıdemim olmadığı için işe dönüş noktasında bir hak talep edemiyorum. Burada iki sorum olacak:

  1- Çamur at izi kalsın tarzında yapılan üstelik 25/II-e'ye dayandırılan bu haksızlığı düzeltmek adına hukuki olarak ne yapabiliriz? İş güvencesi olmadığı durumda da şirket bu iddiasını ispatla yükümlü değil mi?

  2- Maddi veya manevi tazminat davası açma şansımız olabilir mi? Çünkü siyasi görüşüm ve sosyal medyadaki hür beyanlarımdan kaynaklı olarak böyle bir şeyin başıma geldiğine dair kuvvetli bir hissiyat var içimde. Durumu başka türlü açıklayamıyorum çünkü.

  Teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Geçersiz Sebeple Fesih (6 Aydan Az Kıdem) konulu yargıtay kararı ara
  Geçersiz Sebeple Fesih (6 Aydan Az Kıdem) konulu hukuk haber
  Konu ZephyrTR tarafından (18-08-2016 Saat 00:52:59 ) de değiştirilmiştir.

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  May 2016
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  17
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Geçersiz Sebeple Fesih (6 Aydan Az Kıdem)

  Haksız fesih olduğunu ispat edebilirseniz, iki haftalık ihbar tazminatı alırsınız. Ayrıca işverenin kötüniyetini ispat edebilirseniz ihbar tazminatının üç katı kadar kötüniyet tazminatı veya dört aya kadar ayrımcılık tazminatı (İK m. 5) alma imkanınız olabilir diye düşünüyorum. Durumunuzla ilgili bir avukata danışırsanız, daha faydalı bir sonuç alabilirsiniz.

  Sözleşmenin haklı sebeple feshedildiğini ispatlama yükü işverendedir, fakat sözleşmenin ayrımcılık/kötüniyet sonucunda feshedildiğini ispat yükü işçide bulunmaktadır. Bu nedenle kötüniyet/ayrımcılık tazminatlarını talep etmek için elinizde somut deliller bulunması gerekir.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. haklı sebeple fesih
  merhaba, yaklaşık 6.5 yıldır çalıştığım banka beni iş kanunu 25/2 c maddesi ile tazminatsız olarak işten çıkarttı. konu şu şekilde; mesai bitişi...
  Yazan: canonpx Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 01-02-2017, 10:06:31
 2. İş Güvencesinin Kapsamı - Geçerli / Geçersiz Fesih Sebepleri ve Fesih Usulü - Geçersiz Fesih İtirazı ve Sonuçları [Kitap Fiyat bilgisi]
  Ünal Ertabak; Legal; 2012; 68,00 TL İş Güvencesinin Kapsamı - Geçerli / Geçersiz Fesih Sebepleri ve Fesih Usulü - Geçersiz Fesih İtirazı ve...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 07-05-2012, 06:40:13
 3. İş Güvencesinin Kapsamı - Geçerli / Geçersiz Fesih Sebepleri ve Fesih Usulü - Geçersiz Fesih İtirazı ve Sonuçları [Kitap Fiyat bilgisi]
  Ünal Ertabak; Legal; 2011; 65,00 TL İş Güvencesinin Kapsamı - Geçerli / Geçersiz Fesih Sebepleri ve Fesih Usulü - Geçersiz Fesih İtirazı ve...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 21-06-2011, 01:10:12
 4. Iş güvecesinin kapsamı geçerli / geçersiz fesih sebepleri ve fesih usulü geçersiz fesih itirazı ve sonuçları
  İŞ GÜVECESİNİN KAPSAMI GEÇERLİ / GEÇERSİZ FESİH SEBEPLERİ VE FESİH USULÜ GEÇERSİZ FESİH İTİRAZI VE SONUÇLARI - Ünal ERTABAK - Haziran 2011 - 1. Bası...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 17-06-2011, 00:50:23
 5. Geçersiz sebeple yapılan feshin sonuçları
  İşçi işverenden hem, işe başlatmazsa verilen (en az dört aylık ve en çok sekiz aylık ücret tutarında) tazminatı hem de sendika tazminatını bir arada...
  Yazan: rifraf Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 29-03-2007, 21:23:54

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.