+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 26 ileti bulundu.

Konu: Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı

Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Aug 2011
  Nerede
  MALATYA
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı

  Tüketici Hakem Heyetinin 6 yıllık 400 tl Kredi kartı aidatının iadesiyle ilgili lehime verdiği karara,banka Tüketici Mahkemesinde 400tl lik dava açtı.Bugün Basit yargılama Tensip Tutanağı geldi.İlk duruşma aralık ayında.Birkaç sorum olacaktı.Cevaplarsanız sevinirim.
  1.Tensip tutanağını bugün aldım,herhangi bir cevap vermem gerekiyor mu?Vermezsem ne olur?
  2.THY karar tebliğinden 1 ay geçmesine rağmen. bankaya herhangi bir müracaatta bulunmadım,icra takibi başlatmadım.Banka henüz parayı yatırmadı.Karar tebliğinden sonra banka Tüketici Mahkemesine dava açmış.Davayı kazanabileceğimi düşünmüyorum.(Araştırdığım çoğu dava müşteri aleyhine sonuçlanmış.)Uğraşmakta istemiyorum.Duruşma yapılmadan önce sulh yapabilir miyim?Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim?
  Teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı konulu yargıtay kararı ara
  Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Aug 2011
  Nerede
  MALATYA
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı

  Ön inceleme duruşmasında Tüketici Hakem Heyetinin lehime vermiş olduğu karardan feragat etsem,ortada bankanın açmış olduğu dava için sebep kalıyor mu?Böyle bir durumda duruşma nasıl sonuçlanır?
  Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.
  Konu FLMN tarafından (02-10-2014 Saat 23:21:36 ) de değiştirilmiştir. Sebep: güncelleme

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2014
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  12
  Dilekçeler Sözleşmeler
  2
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı

  Aynı konuyu merak ediyorum, bilgisi olan var mı?

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  480
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı

  Sayın FLMN, davadan çekilseniz de banka Avukatının açmış olduğu davanın Mahkeme masraflarını ve Avukat masrafını zaten ödeyeceksiniz.
  Tensip kararını buraya yazın ona göre size dilekçe yazalım hemen gidip verin.Kazanma şansınızda var neden denemiyorsunuz. Çekilseniz de kaybetseniz de aynı aşamalardan geçeceksiniz.Verin bir dilekçe.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Aug 2011
  Nerede
  MALATYA
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı

  Mahkemeden gelen tensip tutanağı aşağıda arkadaşlar.Nasıl bir dilekçe yazmalıyım.Benim davada sulh olmamın sebebi kaybetme ihtimali çok yüksek.Son yargıtay kararıda banka lehine.İlk duruşmada sulh olunursa 1/3 oranında masraflar düşüyor.O yüzden sulh olmak istiyordum.Ben şu şekilde bir dilekçe hazırladım oda aşağıda.Tensip tutanağı 30/09/2014 te teslim aldım.13/10/2014 cevap için son gün.Yarın verecektim ama tavsiyeniz olursa diye dilekçeyi 2 gün sonra vereceğim.Teşekkürler.  Yazdığım dilekçede şu şekilde;

  ----------------------- (Nöb) ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ (Tüketici Mahkemesi Sıfatıyla) SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

  DOSYA NO: -----------------------
  İTİRAZA CEVAP VEREN DAVALI: ---------------------------------------
  İTİRAZ EDEN DAVACI: -----------------------------------------
  DAVACI VEKİLİ: ----------------------------------------------
  DAVA DEĞERİ: 406,49 TL
  İTİRAZ KONUSU: Yeşilyurt Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin --------------------- tarih ve ---------------- sayılı kararına karşı, Davacı Bankaca yapılan itirazının reddi ile savunmamın sunumudur.
  AÇIKLAMALAR:
  1- ----------------- Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’nın davaya konu kararı usul ve yasaya uygun bir karardır.Davacı Bankanın açmış olduğu davanın ve tüm taleplerinin reddi gerekmektedir.
  2 - ---------------------Bankası A.Ş. ait kullanmakta olduğum kredi kartımdan 2004 yılından itibaren her yıl kredi kart aidatı altında ücret tahsil edilmiştir.
  Bu konuda Tüketicileri Koruma Derneği yetkililerine başvurarak yardım talep ettim. Dernek yetkililerinin yönlendirmesiyle bankadan tarafımdan kesilen kredi kartı aidatlarının geri ödenmesini istedim ancak banka bu talebimi kabul etmeyip, sözleşmenin bir suretini bana vermedi. Derneğin yönlendirmesiyle bende elimde sözleşme olmaksızın Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurdum.Tüketici Hakem Heyeti lehime karar verdi.
  3 - Banka ile yapmış olduğum sözleşmede haksız şartlar bulunmaktadır.
  - Banka tarafından tek taraflı olarak ve banka menfaatlerini koruyan, önceden hazırlanmış olan, tüketici olarak içeriğine etki edemediğim, açıkça aleyhime olan ve beni külfete sokan, standart, matbu bir sözleşmeyi amir konumda olan bankanın önüme koymuş olması nedeniyle imzaladım. Bu durum Tüketici Korunması Hakkında ki Kanunun 5 ıncı maddesine aykırıdır.
  - Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Bir satıcı veya sağlayıcı, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa,bunun ispat yükü ona aittir.(6502 Sayılı Kanun,Madde 5)
  - Kart çıkaran kuruluşlar ile kart hamilleri arasındaki ilişkiler, bu Kanun ve ilgili diğer mevzuat çerçevesinde en az oniki punto ve koyu siyah harflerle hazırlanacak yazılı sözleşme ile düzenlenir. Sözleşmenin bir örneği, kart hamiline ve varsa kefile verilir. Sözleşme hükümleri ve kartın kullanımı hakkında kart hamiline ayrıntılı bilgi verilmesi zorunludur. (5464 Sayılı Kanun Madde 24 ) Sözleşmenin bir örneği tarafıma verilmeyerek ilgili kanun maddesi de Banka tarafından ihlal edilmiştir.Sözleşme nüshası verilmediği için tüketici olarak bilgi edinme ve savunma haklarım kısıtlanmıştır
  4 - Banka Kredi kartı üyelik bedeli hakkında kredi kartı ekstresinde duyuru yapıldığını ve itiraz edilmediğini söylemiştir. Bankanın yaptığı duyuruları kişi okumaya mecbur edilemeyeceği gibi bu duyuruya yapılacak itirazların ne şekilde yapılacağı, yapılan bu duyuru sonucu kişi kartını iptal etmek isterse uğrayacağı ticari kayıpların ne şekilde karşılanacağı ,itirazın nereye ve ne şekilde yapılacağı, kart sahibinin haklarının ne olduğu da yapıldığı söylenen duyurularda belirtilmemiştir.
  5 - Hakem heyetince yapılan inceleme sonucu bankanın sözleşmenin örneğini göndermediği, süresi içinde savunma yapmadığı için başvurumu kabul etmiş ve lehime karar vermiştir.Banka Tüketici Hakem Heyetinin incelemesine bilgi ve belge sunmayarak bu kararın çıkmasına sebep olmuş,dava açarak mahkeme giderleri ve avukatlık vekalet ücretini davalı üzerine bırakmak istemektedir.Banka davalının Hakem Heyetine başvurusunu 4721 S.lı Türk Medeni Kanunu 2.Maddesine aykırı bulurken,Hakem Heyeti aşamasında bilgi ve kanıtlarını sunmamış ve ''objektif iyi niyet'' kaidesine banka aykırı davranmıştır.
  Tüketici Hakem Heyetinin Kararı ve bunun sonucu olarak bankanın Tüketici Mahkemesine başvurusu ve olası sonuçları davalıyı mağdur edebilecektir.
  Yukarıda açıkladığım üzere ----------- Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararına yapılan itirazın reddini istemekteyim.Mahkemenizin uygun göreceği her türlü uzlaşıya açığım.
  SONUÇ VE İSTEM: Davacı'nın ---------------- Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararına karşı yapmış olduğu itirazın Yüksek mahkemenizce reddine karar verilmesini, yargılama giderlerinin ve avukatlık vekalet ücretinin davacı üzerinde bırakılmasına karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederim.13/10/2014

  DAVALI

  EKİ: Hakem Heyeti kararı
  Arkadaşlar kusuruma bakmayın.Ne yaptıysam resimleri ve dilekçeyi dosya eki olarak ekleyemedim,link olarakta eklenmedi,boyutunu düşürdüm,türünü değiştirdim olmadı.Ancak böyle oldu.
  Konu FLMN tarafından (12-10-2014 Saat 21:06:49 ) de değiştirilmiştir.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  480
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı

  Sulh karşılıklı olur.Banka kabul etmeyebilir.
  Dilekçeyi çok uzatmışın.
  Üçüncü maddenin .(6502 Sayılı Kanun,Madde 5) dediğin yere kadar yaz yeterli, isteğin anlaşılıyor .
  Hukuk'da , Mahkemelerde uzun uzun sayfalar dolusu dilekçe yazmak, gerçeğin ifadesi olmasından ziyade güvensizliğinde bir göstergesidir.
  Yazdıklarının hepsini, kanun maddelerini, Hakimler zaten biliyor fazla uzatmana gerek yok .

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Aug 2011
  Nerede
  MALATYA
  İletiler
  6
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı

  Teşekkürler,bugün dilekçemi düzeltip verdim.Adliyeden eve geldiğimde kapıda yine bir tebligat mesajı,muhtarlığa bırakılmış.Yarın onada bakıcam ,büyük ihtimal oda diğer bir bankadan kredi kullanmıştım odur.Bu ara tüketici mahkemesine gidip duracağız galiba.Yalnız bu yukarıdaki kredi kartı aidatı ile ilgili tebdir isteği red edildiği halde,banka hala kazandığım heyet kararı 400 tl yi yatırmadı.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Nov 2007
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  480
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı

  Banka parayı bu aşamada yatırmaz.İcraya vermen gerekir.Bazı şubeler Mahkeme kararından sonra yatırıyor ,bazıları temyiz edip kararın onanmasını bekliyor ,öyle ödeme yapıyor, bazıları da çok uğraştırıyor.
  İster İcraya koy,istersen bankanın açtığı davanın bitmesini bekle.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Sep 2014
  Nerede
  konya
  İletiler
  7
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı

  Merhabalar, sitede bende yeniyim.İl Tüketici Hakem Heyeti bankanın yeniden yapılandırılan ev kredisinde, bankanın benden almış olduğu komisyon ücretinin tarafıma iade edilmesine dair karar vermiş.Bankaya parayı almaya gittiğimde İHH kararına itiraz ettiklerini Tüketici Mahkemesinde dava açtıklarını söylediler.Evime de mahkemeden tebligat yapıldı.Duruşma günü henüz belli olmadı, bekliyorum. Sizden ricam neler yapma gerekir? Lütfen, bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.


 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  19
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Tüketici Hakem Heyeti Kararına Banka dava açtı

  Alıntı şahin41 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Banka parayı bu aşamada yatırmaz.İcraya vermen gerekir.Bazı şubeler Mahkeme kararından sonra yatırıyor ,bazıları temyiz edip kararın onanmasını bekliyor ,öyle ödeme yapıyor, bazıları da çok uğraştırıyor.
  İster İcraya koy,istersen bankanın açtığı davanın bitmesini bekle.
  Merhaba.bana da bankanın açtığı karşı davada özellikle akspertiz ücretinin iadesi isteniyor.Ben TSHH kararı sonucunda dosya masrafı-ipotek ücreti - ekspertiz ücretinden oluşan 3 kalem ödemeyi bankadan aldım.bunun 500 tlsi ekpertiz.karşı davada da bu isteniyor.biz bu hizmeti başka bir A.Şden satın aldık falan demiş.ama bana o dönemde bununla alakalı fatura falan vermediler,ödeme planına yazmadılar.bankanın avukatı ek olarak bu işin faturasını da sunmuş mahkemeye.nasıl bir savunma dilekçesi yazmalıyım yardımcı olur musunuz lütfen?

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Benzer Konular :

 1. Tüketici Hakem Heyeti Kararına Otomobil Yetkili Servisi Dava Açtı
  Merhaba Aracımın motor kısmından gelen ses ile ilgili servise defalarca gitmemem rağmen çözüm üretilemedi ve servis danışmanı kam mili ayar...
  Yazan: sinan7139 Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 26-10-2018, 15:11:11
 2. [Tüketici mahkemeleri] tüketici hakem heyetinin kararına banka karşı dava açtı
  Merhaba, 2014 yılında kullandığım taşıt kredisinin dosya masrafını iade almak için thh başvuruda bulunmuştum. Thh lehime karar vermiş ancak banka...
  Yazan: emrahcelik_07 Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 3
  Son İleti: 06-10-2015, 11:16:55
 3. Banka, (İpotek Fek Masrafı)Tüketici Hakem Heyeti Kararına İtiraz için dava açtı, ne yapabilirim?
  Arkadaşlar konut kredisinin bitiminde; banka ipoteğin fekki(kaldırılması) için tapu dairesine yazdığı yazıdan dolayı benden 400,00 TL masraf kesti....
  Yazan: apeks64 Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 9
  Son İleti: 23-02-2015, 09:34:34
 4. Hakem heyeti kararına banka karşı dava açtı ve dava sonucu elime ulaştı
  Arkadaşlar banka haberim olmadan hakem heyeti kararına karşı dava açıyor ve dava sonuçlanıyor.Sonuç aşağıdaki gibidir.Ben ne yapmalıyım şimdi? ...
  Yazan: şuayb Orhan Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 5
  Son İleti: 26-12-2014, 02:07:32
 5. Hakem heyeti kararına banka dava açtı nasıl bir savunma dilekçesi hazırlamalıyım
  Yaklaşık 3 sene önce ev kredisi için bankaya ödediğim dosya masrafları ve kredi yapılandırma masrafları altında alınan ücretin iadesi için 3 ay önce...
  Yazan: emresur Forum: Tüketici Hakları
  Yanıt: 6
  Son İleti: 27-11-2014, 18:04:48

Bu sayfada bulunan kavramlar:

banka hakem heyeti kararına itiraz etti

http:www.hukuki.netshowthread.php115661-Tuketici-Hakem-Heyeti-Kararina-Banka-dava-acti

tuketici hakem karari banka dava acti

tuketici hakem heyeti kararina itiraz

tüketici hakem heyeti sonuçları

hakem heyeti kararına itiraz eden bankalar

bankanın tüketici hakem heyeti kararına itirazı

tüketici hakem heyeti kararına itiraz

hakem heyeti kararina banka itirazi

tüketici hakem heyeti kararına banka dava açtı

tüketici hakem heyeti lehime karar verdi

tüketici mahkeme kararı geldi banka parayı yatırmadı

tüketici hakem heyetinden gelen karar

bamka neden dava acoyo

bankanin itiraz davasina cevap dilekce ornegi

bankanin hakem heyeti kararina itirazina cevap

banka tüketici hakem heyeti kararına itiraz ederse ne olur

hakem heyeti lehime karar verdi

hakem heyeti kararına itiraz

tüketici hakem heyetinin verdiği karar

bankanın açtığı dava

hakem heyeti kararına banka dava açtı

banka tüketici mahkemesine itiraz etti

tüketici mahkemesi

tuketici mahkesini kazandim karsitaraf itirazeti

Forum

İlgili Hukuk terimleri

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.