+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    bursa
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cep Telefonlarında yazılım arızası ya da donma ayıplı mal tanımına giriyor mu

Merhaba arkadaşlar Cep telefonu alındı (ilk ay) içerisinde donma problemlerinden dolayı servise iade talebiyle verildi bu telefonun kullanımındaki donma olayı ayıplı mal tanımına giriyor mu birde firmanın yazılımsal bir arıza ise iade olmuyor donanımsal ise oluyor gibi bir yaklaşımları var bu doğru mudur ?

Yani alınan cihazımızda yazılım arızası olması demek ayıplı mal tanımına girmez mi sonuçta cihazdan yararlanamama söz konusu?

Hukuki NET Güncel Haber

Cep Telefonlarında yazılım arızası ya da donma ayıplı mal tanımına giriyor mu konulu yargıtay kararı ara
    Cep Telefonlarında yazılım arızası ya da donma ayıplı mal tanımına giriyor mu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Cep Telefonlarında yazılım arızası ya da donma ayıplı mal tanımına giriyor mu

Donmayı tarif eder misiniz? Ne yaptığınızda oluyor? Esaslı bir noktada ise, ayıplı kabul edilebilir.
    Yazılımdaki esaslı olmayan bir sorundan dolayı cep telefonu gibi bir cihazı ayıplı kabul etmek çok gerçekçi olmayacaktır. Ayıplı kabul edilirse piyasadaki tüm cep telefonlarının düzgün çalışmayan çok önemsiz bir fonksiyonu kilitleneceği bir durum ortaya çıkartılıp ayıplı kabul edilebilir. Zaten yazılım sürekli güncelleneceğinden sorun ortadan kalkacaktır. Ancak güncelleme olmayacaksa bir şeyler söylenebilir.

Nerede
    bursa
    İletiler
    13
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Cep Telefonlarında yazılım arızası ya da donma ayıplı mal tanımına giriyor mu

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Donmayı tarif eder misiniz? Ne yaptığınızda oluyor? Esaslı bir noktada ise, ayıplı kabul edilebilir.
    Yazılımdaki esaslı olmayan bir sorundan dolayı cep telefonu gibi bir cihazı ayıplı kabul etmek çok gerçekçi olmayacaktır. Ayıplı kabul edilirse piyasadaki tüm cep telefonlarının düzgün çalışmayan çok önemsiz bir fonksiyonu kilitleneceği bir durum ortaya çıkartılıp ayıplı kabul edilebilir. Zaten yazılım sürekli güncelleneceğinden sorun ortadan kalkacaktır. Ancak güncelleme olmayacaksa bir şeyler söylenebilir.
    TEşekkür ederim cevabınız için.

Cihazdaki donma olayı ise gün içerisinde 6-7 defa gerçekleşiyor ve ekran olduğu gibi kalıyor hiçbir tuş çalışmıyor alttaki mekanik menü tuşu dahil ancak tel açma tuşu ile sorun çözülüyor ya da bataryayı çıkarıp takmak gerekiyor.

Ayrıca cihazda birde şöyle bir kusur vardır. Cihazın kasası ayrık ve içinden bir parça dışarı çıkmış vaziyette idi peki bu üretim hatası olup ayıplı mal olarak değerlendirilmez mi?

Nerede
    KONYA
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanlış bilmiyorsam bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa gidip tüketici haklarına başvurmanız gerek.. Ben bi ayakkabı götürmüştüm ayıplı 6 ay bekleyecen dediler vazgeçtim bilginize

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Gerçekten çok gergin ve moralsizim. Zira manevi tazminat davası açmanın neredeyse bir suç gibi görüldüğünü daha önce bilmiyordum. Bilseydim hiç dava açmaz susup otururdum. Tek suçum hakkımı aramak oldu. Haziran ayında daha 1 yıldır kullanmakta olduğum akıllı telefonum 2 yıl garantisi olmasına rağmen bozuldu. Durup dururken kapandı ve bir daha açılmadı. Bunun üzerine telefonu aldığım mağazanın bana vermiş olduğu garanti belgesindeki teknik servisi aradım,cihazı onlara kargoladım. 15 gün sonra bana telefonumun darbe aldığını o nedenle çalışmadığını söylediler. Ben böyle birşey olmadığını,darbe alsaydı bunu kendilerine söylemiş olacağımı belirttim. Ancak bana yalan söylediğimi ima ettiler. Üstelik servis raporuna cihaz darbe almış,ücretli onarım teklif edilmiş,müşteri ücretli onarımı kabul etmediğinden cihazı iade ediyoruz dediler. Oysa ücretli onarım teklif falan edilmemişti. Zaten yetkili servisi her 10 aramamdan birinde zar zor düşürüp bilgi alıyordum. Adını hiç duymadığım bir servis idi.Ekim ayında telefonun bedeli kadar maddi ve yine aynı bedel kadar manevi tazminat davasını açtım cihazı aldığım firmaya (1700 maddi 1700 manevi). Satın aldıüım firmaya dava açmamın nedeni beni böyle ciddiyetsiz bir teknik servisle muhatap etmeleri ve benim mağduriyetimle ilgilenmemeleri idi. Bugun dava günümdü. Firma avukatı geldi. Davanın iptalini istedi,ayrıca yetkili servise ihbarname yolladıklarını belirtti. Yani sorumluluğun onlarda olduğunu ima etti anladığım kadarıyla. İhbar ücretlerini kendilerinin (davalı) karşılayacaklarını belirtti. Beni asıl üzen,hakime telefonun evde ve kullanımdışı olduğunu söylediğim halde,yaklaşık 6 aydır eski bir cihaz kullandığımı söylediğim halde,beni potansiyel bir suçlu gibi görmesi oldu. Dava sonunda hakim bilirkişi atanmasına,davanın şubat 18 e ertelenmesine, telefonu mahkemeye teslim etmeme ve emniyet genel md tarafından davacının sosyal ve ekonomik durumunun araştırılmasına karar verdi. Benim ne iş yaptığımı sordu bu arada. Yani emniyet neden beni araştırıyor? Benim ekonomik durumum haksızlığa uğramama engel mi? Hiçbir şey anlamadığım ve moralimin bozulduğu yetmrezmiş gibi, bir de bilirlişi ücreti olarak 250 TL ödeme külfeti de üzerimde kaldı..Aynı zamanda 6 aylık hamileyim.Dvaa henüz karara bağlanmış olmasa da pek bir ümidim yok. Bu muamele bile yeter zaten insanın moralinin yerle bir olmasına. Eve geldiğimden beri ağlıyorum. İnşallah bir de borçlu çıkarmazlar beni. Neyimi araştıracaklarsa..Sanki çok zenginim. Koskoca telefon firmasının ayıbı şimdilik 1700 TL zarara,telefonsuz kalmaya ve 250 TL de bilirlişi masrafı olarak bana kaldı...Söyleyecek söz bulamıyorum,tecrübeli arkadaşlar bana ne önerirsiniz.
    Konu banutrky tarafından (10-12-2013 Saat 23:14:08 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar herkese merhaba. Benim şöyle bir sıkıntım var lütfen yardımcı olurmusunuz. Vodafone dan cep telefonu aldım ve arızalı çıktı. Garanti servisi teleservice olduğu için telservice e gönderdim. Sıfır telefon gönderdiler ama sıfır telefonda bozuk çıktı. Sıfır telefonuda 3 kere servise gönderdim. Tekrar 2. bir sıfır telefon gönderiyorlardıki ben kabul etmedim. Gelen cihazı teslim almadan red ettim. Para iadesi hakkımı kullanmak istiyorum. Tabi hakem heyeti kararı gerekiyor. Fakat vodafone umu yoksa teleservice firmasını mı dava etmem gerekiyor. İkiside topu birbirine atıyor. İkisinede iadeli taahhütlü tebligat gönderdim. Telservice firmasından cevap geldi ve bizle ilgisi yok satıcı firmayı ilgilendirir diyor. Tabi faturada vodafone yazıyor çünkü telefonu vodafonedan aldım. İşin ilginç tarafı, ben teleservice e dava açtığımda hakem heyeti beni haklı buluyor ama teleservice bu karara itiraz için tüketci mahkemesine gidiyor. Mahkemedende o haklı çıkıyor ve avukatlık ücretleri, vekalet ücreti ve mahkeme masraflarıda bana kalıyor diye bir açıklama yapıldı bir yakınımdan. Bu duruma düşmek istemiyorum. Acaba davayı hangisine açmam gerekiyor. Lütfen yardımcı olun

Nerede
    İzmir
    İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba arkadaşlar. Ben de yaşadığım sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. 30.10.2014 tarihli faturayla General Mobile Discovery Elite marka bir telefon aldım. Faturayı da ortağı olduğum şirkete kestirmiştim. Faturayı hem işim için (mailleri takip etmek, bankaları kontrol etmek, telefon görüşmeleri vb.) hem de özel kullanım için olacağından şirkete kestirdim. Zaman zaman donma problemleri olmasına rağmen açıp kapama tuşu ile bu sorunu aştığımdan ve telefon malum herkesin eli ayağı olduğundan böyle ufak bir sebepten dolayı telefonu servise verip de telefonsuz kalmaktansa sineye çekip kullandım. Ama mart ayında telefonumun kamera ikonu kayboldu ve kamerası çalışmaz oldu. Servise verdim. birkaç gün sonra telefonu servisten aldığımda kamerasının değiştiğini öğrendim. Açıkçası çok da sorun etmedim. Fakat aradan 2 hafta geçmeden Nisan ortalarında GM telefon için Kitkat sürümü güncellemesi yayınladı ve telefonu güncelledim. Güncellemenin ertesi günü akşamı telefonu kullanmak için elime aldığımda kapanmış olduğunu gördüm. Şarjı bitti sanıp şarj etmeyi denedim ama olmadı. Ne yaptıysam telefon açılmadı ve servise götürdüm. Telefon birkaç gün kaldıktan sonra geri aldım ve ekranının değiştiğini öğrendim. Bugün müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşmede başka parçaların değiştiğini de öğrendim. Tekrar kitkat sürümünü yükleyip bana telefonu geri verdiler. Telefonu aldıktan birkaç gün sonra telefon yine kapandı ve açılmadı. Araya hafta sonu girdiğinden pazartesi günü tekrar telefonu servise bıraktım aynı şikayetle ve iade veya değişim istedim. Fakat ne değişim oldu ne de iade. Müşteri temsilcisi ile telefonda görüştüğümde iade ve değişim olmayacağını söylediklerinde ise o zaman kitkat sürümünü değil güncellemeden önceki sürümünü yüklemelerini istedim. Zira ne olduysa kitkat tan sonra oldu. Fakat yine kitkat sürümünü yükleyeceklerini, internetten yapılan güncellemelerde sorun çıkabileceğini, kendileri doğrudan bilgisayardan güncelleyeceklerini böylece sorun çıkmayacağını belirterek yine kitkat yükleyip gönderdiler. Geçen hafta Pazartesi (4 mayıs) servisten oldu diye aldığım telefonum ertesi gün (Salı) yine kapandı. Çarşamba günü telefonu yine götürdüm servise ve iade istedim. Sonuçta 6 aylık telefonu 4. kez servise arıza yaptığı için vermiş oldum. Fakat 4 defa parça değiştirilirse iade oluyor diye geri çevirdiler. Halen telefonum serviste. Az önce müşteri temsilcisi ile konuştum ve o da benzer şeyleri söyledi.
    Telefonumun bedelini iade alabilmem için illa parçasının mı değişmesi lazım? Sonuçta 2 defa parça değişimine gitti ve birden fazla parçası değişti. diğer 2 seferde de yazılımsal hatalardan dolayı telefon kapandı ve açılmadı. 3 kez aynı sorundan servise vermeme rağmen 3 ünde de sorunu çözemediler. Bu da beni oldukça mağdur etti. Tüketici hakem heyetine gittim fakat fatura şirket adına diye mahkemeye gitmem gerektiğini söylediler. Şimdi bazı yazıları okuduğumda da özel amaçlı kullanımlarda tüketici sayılırsın gibi şeyler okudum. Acaba benim durumumda tüketici sayılıp hakem heyetine gidebilir miyim ? Yoksa mahkemeye mi gitmem lazım ?
    Ayrıca telefondaki yazılımsal hata benim telefonu kullanmamı engelleyecek nitelikte ve her servise verişimde telefonsuz kalıyorum mağduriyet oluşuyor. Bu durumda bu hata telefonumu ayıplı mal kategorisine sokmaz mı?
    Ayrıca telefonu şirketten kendi adıma satış yaparak fatura etsem bir sorun olur mu ? O zaman servis der mi ki servise veren şirket olduğundan sizin de 4 defa parça değişmesi için vermeniz lazım ? Yoksa şirketteki servise verilenler de sayılır mı?
    Biraz uzun oldu ama olayı tam anlamanız açısından ayrıntılı yazma gereği duydum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

telefon yazılım hatası

ayıplı mal iadesi nasıl yapılır

telefon ekran donmasi garantiye giriyormu

ayıplı mal telefon

cep telefonu ayıplı mal

tuketici haklari cep telefonu yazilim hatalari

http:www.hukuki.netshowthread.php108420-Cep-Telefonlarinda-yazilim-arizasi-ya-da-donma-ayipli-mal-tanimina-giriyor-mu

akilli telefonun ayipli cikmasi

vodafoneden aldigim telefon arizali cikti iade sartlari nedir

arızalı telefon tüketici hakları

telefon yazılım sorunu iade

cep telefonunda tüketici hakları nelerdir

telefonda ayıplı hizmet

telefonda donanimsal sorun

telefonda yazilim hatasi nedemek

telefonlarda yazilim hatasi

yazimsal hata telefon

telefonu aldiktan sonra donanimsal bir hata olmasi durumunda yeni telefon verirler mi

telefonumun yazilimi bozuk

sifir telefonda donma

telefonlarda ayipli mal

telefonda ariza var

telefon arızaları ve cevapları

telefonda yazilim hatasi

yazılım arızası veren telefonda para iadesi
Forum