Anket Sonuçlarını Göster: Başörtüsü yasağı

Oylayanlar
680. Bu ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor.
  • yasaklansın

182 26,76%
  • yasaklanmasın

481 70,74%
  • ilgilenmiyorum

17 2,50%
Kilitli Konu
5 / 18 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415 ... SonSon
41 den 50´e kadar toplam 177 ileti bulundu.

Konu: Başörtüsü yasağı

Başörtüsü yasağı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

afedersiniz ama bence bu soruda bi gariplik var.başörtüsüzler kadar başörtülüler de kamuya dahil.kamuya açık alanlarda değil de belli bir yerde (örneğin mecliste..vb)başörtüsü takılıp takılmamasının yanlışlığı belki tartışılabilir ama fikrimce kamu tabiri yanlış olmuş.

Hukuki NET Güncel Haber

Başörtüsü yasağı konulu yargıtay kararı ara
    Başörtüsü yasağı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Giyim özgürlüğünden yana olduğumu tekrar belirtmek istiyorum.Sütçü İmam kahramanken şu anda Fransız askeri gibi davrananlar Vatan Kahramanı Maskesi mi takıyorlar anlamadım.Siyasete alet edildiğini ne biliyorsunuz.İnsanlar sadece inançları için hiçbir başka düşünce içine girmeden başörtüsü takamazlar mı.

Bu ülkede başörtüsü yasağının kalkmasını isteyen çoğunluk var.Birkaç tane ve görevi yasa yapmak istemeyen hukukçunun kararı ile mi koskoca ülkede düzenleme yapılıyor.Herhangi bir yasal engel yok.Olsaydı bile bu yasa meşru olmazdı.

Sayın benna en büyük şairlerden birinin sözünü yazıyor tepki alıyor.Bu adil değil.Alın benden de bir şiir alıntısı.Kusura kalmayın ilk defa bu kadar sert yazacağım...

Bacımın iffeti batmakta zalimin gözüne
    Acırım tükrüğe billahi tükürsem yüzüne

Nerede
    ankara, çankaya, Turkey.
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın Benna, size katılıyorum.Temel hak ve hürriyetlerin oylanması demokratik bir ülkenin gereklerine uygun düşmemektedir.Dolayısıyla anketteki bu soru düzeltilmelidir diye düşünüyorum.
    Tabiki dinimizin,inancımızın bir parçası olan başörtüsünü kullanan irticacı faaliyetler engellenmeli fakat bunun için başörtüsü tukaka ilan edilmemeli.Unutmayalımki başörtüsünü inançları için takan insanlar vardır ve özgürlükleri kısıtlanmamalıdır.

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    168
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ankete açılan önerme kesinlikle yanlıştır. Bu ankat kaldırılmalıdır yanlış anlamaya açık ve aynı zamanda yanlış yönlendirme yapmaktadır.Türban ,kamusal alanda yasak değildir. Kamusal alanda kamu çalışanlarının ve bazı durumlarda kamu hizmetine katılanların uyması gereken kılık kıyafet yönetmelikleri vardır. Bilindiği üzere yönetmeliklerde Yasalara ve Anayasa'ya aykırı olamaz. Dolayısı ile sorun sadece türban sorunu değil kılık kıyafet sorunudur. Bu anketi sadece türbana indirgerseniz sonucu yanlış çıkar.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Ankete açılan önerme kesinlikle yanlıştır. Bu ankat kaldırılmalıdır yanlış anlamaya açık ve aynı zamanda yanlış yönlendirme yapmaktadır.Türban ,kamusal alanda yasak değildir. Kamusal alanda kamu çalışanlarının ve bazı durumlarda kamu hizmetine katılanların uyması gereken kılık kıyafet yönetmelikleri vardır. Bilindiği üzere yönetmeliklerde Yasalara ve Anayasa'ya aykırı olamaz. Dolayısı ile sorun sadece türban sorunu değil kılık kıyafet sorunudur. Bu anketi sadece türbana indirgerseniz sonucu yanlış çıkar.

Ekleyen: Av.G.A - 18/02/2006 : 23:05:22
    Tamamen haklısınız...

Anket başlığı amacından tamemen sapmış vaziyette...Malasef ki Türkiye de bu tür soruları sormak için artık çok geç olmuş. Konu partilere,siyasete ve ulu önderimize kadar uzanmış..

Nerede
    Afyonkarahisar
    İletiler
    2.022
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bahsettiğim ince çizgi.Malesef türban siyasete hiç bu kadar alet edilmemişti.Şimdi bir ülke düşünün. Bu ülkede bir cinayet işlensin.Öldürülen kişilerin yakınları mahkemeye başvursun. İlk mahkeme de katil beraat etsin. Bunun üzerine yakınları yüksek mahkemeye başvursun. Yüksek mahkeme yakınları haklı bulup, katilin ceza almasına karar versin. Bunun üzerine öldürülen kişinin yakınları katil beraat etmeliydi diye yaygara etse ne kadar doğru olur?

DANIŞTAY KARARI NE KADAR YANLIŞSA.HÜKÜMETİN DANIŞTAYA OLAN TEPKİSİ DE O KADAR YERSİZ VE YANLIŞ. BU BİR TRAJEDİ. BU BİR İSTİSMAR. BU BİR HALKLA ALAY ETMENİN ÖRNEĞİ

Neden mi? Çünkü idare önce başörtülü öğretmen dışarda başörtüsü taktığında müdür olamaz diyor. Bunu diyen idare. Yerel mahkeme hayır takabilir diyor. Ama idare ısrarlı. Yüksek mahkeme idareye haklısın takamaz diyor. Buraya kadar normal. İşin traji komik yanı, idare yüksek mahkemenin kararını duyunca feryat figan ediyor. Halkı yargıya karşı kışkırtıyor. Bu nedir Allahaşkına. Ülkede karışıklık çıkması idare açısından isteniyor mu. Bu nasıl saçma bir oyundur. Bu nasıl basiretsizlik ve kendini bilmezliktir.

Bu nasıl Atatürkümüzün Gençliğe Hitabesini andırır bir durumdur. Yanlışım varsa büyüklerim düzeltsin. Ama kendi istediğiniz şekilde çıkan bir yargı kararına itiraz etmek ne derece doğrudur. Üstelik kendi kararınızı onaylatmak için her yolu denemenize rağmen?

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Uzun süredir bu konuya bakmıyordum. Aslında iyikide bakmıyormuşum akla zarar yerlere gelmiş konu sapla saman doğru yanlış hepsi içiçe girmiş. ( Bana öyle geliyor ) Engarip yanıda bir sürü değerli arkadaşım okumadan sadece kendine göre yazmış neyin ne olduğu iyice karışmış. Bazı arkadaşlarımızda sanırım iletilerini silmişler o yüzden bir alttaki yazı boşta kalmış kim kime nedemiş belli değil.
    Anketin soru biçimi ve açılışının yanlış olması ile gelinen tartışmanın ilgisi yok o açıkça belli. Kimse anketi hazırlayan arkadaşımızın istemeden yaptığı soruş hatası üzerinde durmamışki bu çok iyi çünkü maksat anlaşılmış. Tartışmada ise herşey birbirine girmiş türbanla başörtüsünü birbirine karıştırmak oldukça tehlikeli ve hatalı bir yaklaşım olmaktadır bana göre. Çünkü geçmişten günümüze Türk gelenek ve göreneklerinde yani ananelerimizde Başörtüsü islamdan bile önce varken Türban hiç bir zaman olmamıştır. Türban İranda sertlik yanlısı müslümanlarca kullanılan tam bir şeriat uygulaması olup bizde yoktur böyle bir gelenek Bir arkadaşın dediği gibide türban fransızcadan gelme olupta başörtüsü anlamına filan gelmez sakın haaa hata yapmayalım türbanın türkçe karşılığı sıkma baştır ki birkere daha ısrarla söylüyorum bizin gelenek göreneklerimizde ananelerimizde ve hele hele islam dininde yeri yoktur... Önce bunu bilelim bilahare konuya bakalım.
    Ben değerli hukukçu bennaya göre 1920 lerin dinazorlarındanım ve öyle olmaktan gurur duyuyorum. Sayın ahmetsil rumuzlu üyenin hukukçu olup olmadığını bilmiyorum ama referandumdan bahsetmesi son derece yanlış ve tehlikeli rejim ve cumhuriyetin referandumu olmaz 'islama geçelim mi ' diye bir referandum olur mu? Bu demokrasi içinde doğrumudur. DEMOKRASİ VE CUMHURİYET kendisini koruyacak sistemi içinde saklar. Dolayısı ile bunun referandumu olmaz .
    Burada en büyük kepazelik payı Atatürk ün partisi olan CHP nin dir. konunun saçmalığını ve siyaseten oynandığını bir türlü açıklayamamaktadırlar kör döğüşüne onlarda abuklukla katılınca işte böyle oluyor. Kölelik ve cariyelik kalkmadan önce cariyeler ve kölelerden kadın olanlar göğüslerine kadar çıplak namaz kılıyordu yahu bunların namazının geçersiz olduğunu kim söyleyebilir ? O zaman ki paygamberde yaşıyordu neden giydirilip türban takılmamış bunlara ki? köle olmaları allahın kulu olmalarını mı engelliyor acaba?
    OY toplamak için türbana sarıldıklarından ben türbana şiddetle karşıyım ve birçok kişininde buna bir şekilde alet olduğunu görüyorum Dini inanç işin maskesidir . Ben Atatürkçü birisi olarak bu hükümete şunu soruyorum (vaya bunları savunanlara ) bu aslında GENSORU OLMALIDIR . Dinimizce en kutsal mekanlardan sayılan MEZARLIKLARIMIZ tam bir fuhuş yuvası tecavüz yeri it kopuk yatağı tinerci uyuşturucu buluşma yeri haline gelmiş bakımsızlıktan ot bürümüş iken buralara sahip çıkarak dinimize uygun hale getirmek mi önemlidir? Dinimizde olmayan türbanı savunmak mı? tekinden taktir ve sevap ötekinden oy alırsınız işte bam teli burası ....

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

"başörtüsü ideolojilere alet ediliyor " diyorsunuz "bundan çıkarlar sağlanıyor "diyorsunuz (diyenler kendini biliyor).siz bu durumdan çıkar sağlamıyor musunuz? hukukçusunuz doğruları söyleyin lütfen...
    başörtülü öğretmen resmi bir yerde açtığı halde ama dışarıda kapatıyor , çocuklara kötü örnek oluyor diye yasaklamak ne kadar çıkarsız? o halde okullarda öğretmenlerin sigara içmeleri de yasaklansın. hatta evlerinde dahi yasaklansın. kötü örnek oluyor ya...
    sakın o farklı ideolojik bir konu bu farklı bir konu diye kaçamak ve basit bir cevapla bunu cevaplamaya teşebbüs bile etmeyin . bazı mevzuları artık aşmak gerekiyor. almanya , fransa avrupa birliği üye devletleri...onlar demokratik ama biz bu mevzuları tartışığımız için veya savunduğumuz için demokratik değiliz öyle mi? onların her alanın da din mevcut papalarına olan saygıları siyasette onların sözü geçiyor bütün siyasi resmi toplantılarda onurla saygıyla karşılanıyor. kiliselerinde düğünler yapılıyor. sonuna kadar her alanda dinlerini dahil etmeye çalışıyorlar. bizim dinimiz utanılacak bir din mi ki biz sürekli uzak tutmaya çalışıyoruz siyasetten sağlıktan eğitimden. başörtüsüyü siyasi simge haline getiren kendi yüzlerinde siyasi simge ile serbestçe dolaşanlardır ve bu yasaklardan prim kazananlar da.böyle bir gerekçe olamaz; dini siyasete alet ediyorlar diye dini simgeler yasaklanmalı. dünyanın hangi ülkesinde siyasette veya bilumum alan da din saf dışı bırakılıyor. hukukçusunuz, vicdansız değil... hukuk insanların özgürlüğünü kısıtlamaya çalışanları engellemek, haklıların haklarını savunmak ,insanlığın bekası için doğmuştur. şimdi kalkıp türlü haksız gerekçeleri alet ederek insanların özgürlüğünü kısıtlayıcı yasaklar koymak bir de bunları savunmak ne kadar hukukla orantılı.
    din hukuk ve siyaset... toplumun huzuru için vardır. bunları bağdaştırmak neden bu kadar zor neden sakıncalı? objektif olalım lütfen...
    özünü kaybetme yolunda olan bir toplum ,zaten bir de az gelişme sürecindeyse gelişemeden yok olmaya mahkum olur!

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

onların her alanın da din mevcut papalarına olan saygıları siyasette onların sözü geçiyor bütün siyasi resmi toplantılarda onurla saygıyla karşılanıyor. kiliselerinde düğünler yapılıyor. sonuna kadar her alanda dinlerini dahil etmeye çalışıyorlar. bizim dinimiz utanılacak bir din mi ki...
    Ekleyen: avukatsanem - 06/03/2006 : 22:51:04
    Vay Türkiye'nin haline . Şöyle bir tez var : Türbanın en hararetli taraftarları siyasete alet edenlerle islamı bilmeyenlerdir.

Sanem hanım size öğretmediler mi İslamda ruhban sınıfı yok. Papa özlemi çekiyorsan Tuğçe Kazas'a danışacaksın.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

av.gökhan aksel , bir yorum ancak bu kadar saptırılabilirdi size başarılar diliyorum ki hukuk hayatınızda da bu şekilde konulara ilişkin mantık yürütüyorsanız bu başarıya ihtiyacınız var demektir. diğer hakaretinizi kayda değer bile bulmuyorum, fazla küstahça.

Kilitli Konu
5 / 18 Sayfa İlkİlk 123456789101112131415 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hımar burak özdemir

Forum