Merhaba. Babam yaklaşık 2 sene önce vefat etti. Mirasçılar olarak annem iki ablam ve ben varız. Ablamlar babamın eski eşinden ve eşi de babamın annem ile evlenmesinden önce vefat etmiştir. Babamın annem ile evliliğinden önce sahip olduğu iki evi vardı. Bu evlerden birinde babamın 8 de 2 hakkı vardı ve bize annem ile sadece 8 de 1 i düştü. Ablamlar ile aramız iyi olmadığı için onları karşı taraf olarak yazıyorum. Şimdi elimizde bir ev var (babamın annem ile evliliğinden önce aldığı ev sene 1983-84 gibi) bu evde 4 te 1 den evin yarısı annem ile benim oluyor. Dediğim gibi evlilikten önce olması ve 2002 yılından önce olmasından dolayı annemin edinilmiş mal rejimi dahilinde ekstra bir payı bulunmuyor. Fakat 2009 yılında aldığımız bir araba var. Benim sorum, bu arabanın edinilmiş mal kapsamında olup olmadığı ve bunun için bir zaman aşımı olup olmadığıdır? bildiğim kadarıyla boşanma durumunda 1 yıllık bir zaman aşımı süresi var. Fakat ölüm durumu olduğu için nasıl bir süreç olduğunu bilmiyorum. Tahminime göre arabanın yarısı annem in edinilmiş mal rejiminden dolayı zaten kendi hakkı oluyor. Diğer kalan yarı babamın hakkı ve o hak üzerinden ben ve annem de 4 te bir 4 te bir olarak yarısını alacağız. Bu durumda ben ve annem arabanın yüzde 75 i ni alırken. Ablamlar arabanın değerinin sadece yüzde 25 ini alabilecek. Benim merak ettiğim durumun böyle olup olmadığı ve bunun için yapılması gerekenler nelerdir? çünkü önümüzde ki ay arabayla ilgili işlemin yapılmasını istiyorlar ve haklarını istiyorlar. Bu durumda normal işlemleri yaptırınca yani intikali yaptırdıktan sonra arabanın yüzde 75 ben ve annemde mi gözükecek yoksa herkese 4 te 1 pay çıkıp, annemin edinilmiş mal ile alacağı payı dava açarak mı alabiliriz?

Gerçekten bu konu ile ilgili çok araştırma yaptım ( Medeni kanun dahil). Zaman aşımı ve sürecin nasıl olduğu ile ilgili bir bilgi bulamadım. Bu yüzden sizlerden yardım bekliyorum. İyi akşamlar dilerim.