Merhaba,

Subat 2013`te Izmir'de bir ev aldık, satın alma gerçekleşmeden önce emlakçı, satıcı (vekili - babası) ve alıcının (yani benim) imzamın olduğu bir satış sözleşmesi yaptık. Satıcı evde bir akrabalarının kiracı oturduğunu söyleyerek, iki ay süre istedi. O iki ay süre için kira vermeden kiracı olan akrabalarının oturmasını kabul ettik, sözleşmeye de "Kiracı 25 Mart 2013'e kadar kira ödemeden oturacak, 25 Mart 2013 tarihinde hiçbir ihbar ve ihtara gerek kalmaksızın evi demirbaşları ile birlikte alıcıya teslim edecek" yazdık ve imzaladık.

Ben satıcının vekilinden alınan belgenin kiracıyı bağlamayacağını bildiğim için, kiracı olan akrabalarından da tahliye taahhütnamesi getirmelerini istedim ve satıcı vekili kiracı tarafından imzalanmış o belgeyi de getirip teslim etti. Belgeyi tapuyu aldıktan iki saat sonra aldım, taahhütün verilme tarihi tapuyu ama tarihimle aynı.

Ancak satış işleminden sonra akrabaları olarak tanıttıkları kimsenin aslında eşi olduğunu ve satıcının annesi ve babasının (yani satışı gerçekleştiren vekilin) aslında evde oturduğunu öğrendim. Neden böyle bir durum yaptıklarını bilmiyorum ama, evden gerekli süre içinde çıkmamaları durumunda direk icra yoluyla evi boşaltabilir miyim? Kiracı veya ev sahibi olmaları durumu değiştirir mi? Satış sözleşmesinde hile yaptıkları için çıkmamaları durumunda avantajıma bir durum oluşur mu? Evi satın almamın üzerinden 31 gün geçti, ihtar çekmem gerekir mi, yoksa taahhüt tarihini mi beklemeliyim?

Teşekkürler.