+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Velayet

Velayet Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    user222 Misafir

Unhappy Velayet

Merhabalar
    ben eşimden 2005 senesinde boşandım.Şuan 5 yaşında bir oğlumuz var ve velayeti eşime verildi.Eski eşim yeniden evlenmiş. Bende bu sene içerisinde evlendim. Şimdi oğlumu almak istiyorum.Oğlumla görüşmelerimizde buraya gelmek istediğini söylüyor ve burda kaldığında annesine dönmek istemiyor. Ben bu zamana kadar rahattım cocuğum annesinin yanında kalıyor mutludur diye düşünüyordum.Anladığım kadarıyla eşide oğlumla ilgili fakat çocuğumla her görüşmemizde birşeylerin ters gittiğini düşünüyorum.Sürekli ben sende kalmak istiyorum beni de götür diyor.
    Merak ettiğim çocuğumun velayetini alabilirmiyim.Ne yapmam gerekir...Yardımlarınızı bekliyorum

Hukuki NET Güncel Haber

Velayet konulu yargıtay kararı ara
    Velayet konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap

Nerede
    İzmit / KOCAELİ
    İletiler
    233
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Velayet

sn. user,

konuya ilişkin olarak genel geçer bilgiler olarak şunlar verilebilir.

1. 5 yaşındaki bir çocuğun velayeti konusunda "kural olarak" anne tercih edilir. zira çocuğun yaşı, bakım konusu vb. konularda siz de hak verirsiniz anne ile baba arasında fark vardır.
    2. yukarıda "kural olarak" dediğim için bunun istisnaları vardır. şayet siz (teşbihte hata olmaz lütfen yanlış anlamayın) annenin kötü yaşam sürdüğünü; alkol, kumar vb. alışkanlıkları olduğunu; ciddi psikolojik sorunları olduğunu vb. durumları ispat edebilirseniz nispeten sonuç alabilirsiniz.
    3. çocuğun sizin yanınızda kalmak istediğini söylemesi ve hatta bunu hakim ve mahkemenin atayacağı pedagog önünde söylemesi pek karara etkili olmayacaktır. zira çocuğunuz yaşı itibariyle ayırt etme gücünü haiz olmayıp; bunlar ancak temenni niteliğinde olacaktır. şayet çocuğunuz 13-14 gibi bir yaş grubunda olsa idi elbette onun beyanı da önem arzedecekti.
    esen kalın.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

TMK MADDE 324.- Ana ve babadan her biri, diğerinin çocuk ile kişisel ilişkisini zedelemekten, çocuğun eğitilmesi ve yetiştirilmesini engellemekten kaçınmakla yükümlüdür.

Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya ana ve baba bu haklarını birinci fıkrada öngörülen yükümlülüklerine aykırı olarak kullanırlar veya çocuk ile ciddi olarak ilgilenmezler ya da diğer önemli sebepler varsa, kişisel ilişki kurma hakkı reddedilebilir veya kendilerinden alınabilir.

T.C.
    YARGITAY
    2. HUKUK DAİRESİ
    E. 2005/20656
    K. 2006/421
    T. 26.1.2006

ÖZET : Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya ana ve baba bu haklarını Türk Medeni Kanununun 324/1. maddesi hükmünde öngörülen yükümlülüklerine aykırı olarak kullanır veya çocuk ile ciddi olarak ilgilenmezler ya da önemli sebepler varsa, kişisel ilişki kurma hakkı reddedilebilir veya kendilerinden alınabilir.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hükmün temyizen mürafaa İcrası suretiyle tetkiki istenilmekle duruşma için tayin olunan 23.11.2005 günü temyiz eden E. vekili Av. M. geldi. Karşı taraf tebligata rağmen gelmedi. Gelenin konuşması dinlendikten sonra işin incelenerek karara bağlanması için duruşmadan sonraya bırakılması uygun görüldü. Bugün dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : 1- Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre davalının aşağıdaki bent kapsamı dışında kalan sair temyiz itirazları yersizdir.

2- Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya ana ve baba bu haklarını Türk Medeni Kanununun 32411. maddesi hükmünde öngörülen yükümlülüklerine aykırı olarak kullanır veya çocuk ile ciddi olarak ilgilenmezler ya da önemli sebepler varsa, kişisel ilişki kurma hakkı reddedilebilir veya kendilerinden alınabilir. ( TMK. md. 324/2 )

Davalı kocanın bu ağırlıkta bir eylemi kanıtlamadığı halde yaz tatilinde Temmuz ayında çocuğu ile kurduğu kişisel ilişkinin küçük orta eğitim süresine başlayıncaya kadar kaldırılmasına karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün 2. bentte gösterilen sebeple BOZULMASINA, hükmün bozma kapsamı dışında kalan bölümlerinin ONANMASINA, duruşma için takdir olunan 450 YTL. vekalet ücretinin davacıdan alınıp davalıya verilmesine, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 26.01.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Konuyu avukatınızla görüştünüz mü?

user222 Misafir

gökhan bey cevabınız için teşekkür ediyorum. Benim tek güvendiğim nokta oğlumun benim yanımda kalmak istemesiydi.Belki mahkeme bunu dikkate alır diye düşünmüştüm. Ama görüyorum ki su durumda bana bunun faydası yok. Ama ben genede sansımı deneyip mahkeme açacağım.

user222 Misafir

Alıntı Emrah Yavuzcan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    TMK MADDE 324.- Ana ve babadan her biri, diğerinin çocuk ile kişisel ilişkisini zedelemekten, çocuğun eğitilmesi ve yetiştirilmesini engellemekten kaçınmakla yükümlüdür.

Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya ana ve baba bu haklarını birinci fıkrada öngörülen yükümlülüklerine aykırı olarak kullanırlar veya çocuk ile ciddi olarak ilgilenmezler ya da diğer önemli sebepler varsa, kişisel ilişki kurma hakkı reddedilebilir veya kendilerinden alınabilir.

T.C.
    YARGITAY
    2. HUKUK DAİRESİ
    E. 2005/20656
    K. 2006/421
    T. 26.1.2006

ÖZET : Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya ana ve baba bu haklarını Türk Medeni Kanununun 324/1. maddesi hükmünde öngörülen yükümlülüklerine aykırı olarak kullanır veya çocuk ile ciddi olarak ilgilenmezler ya da önemli sebepler varsa, kişisel ilişki kurma hakkı reddedilebilir veya kendilerinden alınabilir.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hükmün temyizen mürafaa İcrası suretiyle tetkiki istenilmekle duruşma için tayin olunan 23.11.2005 günü temyiz eden E. vekili Av. M. geldi. Karşı taraf tebligata rağmen gelmedi. Gelenin konuşması dinlendikten sonra işin incelenerek karara bağlanması için duruşmadan sonraya bırakılması uygun görüldü. Bugün dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : 1- Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre davalının aşağıdaki bent kapsamı dışında kalan sair temyiz itirazları yersizdir.

2- Kişisel ilişki sebebiyle çocuğun huzuru tehlikeye girer veya ana ve baba bu haklarını Türk Medeni Kanununun 32411. maddesi hükmünde öngörülen yükümlülüklerine aykırı olarak kullanır veya çocuk ile ciddi olarak ilgilenmezler ya da önemli sebepler varsa, kişisel ilişki kurma hakkı reddedilebilir veya kendilerinden alınabilir. ( TMK. md. 324/2 )

Davalı kocanın bu ağırlıkta bir eylemi kanıtlamadığı halde yaz tatilinde Temmuz ayında çocuğu ile kurduğu kişisel ilişkinin küçük orta eğitim süresine başlayıncaya kadar kaldırılmasına karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün 2. bentte gösterilen sebeple BOZULMASINA, hükmün bozma kapsamı dışında kalan bölümlerinin ONANMASINA, duruşma için takdir olunan 450 YTL. vekalet ücretinin davacıdan alınıp davalıya verilmesine, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere, 26.01.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Konuyu avukatınızla görüştünüz mü?
    Emrah bey yok hayır görüşmedim.Ama bu gönderdiğiniz karar yazısında beni ilgilendiren kısım çocukla ilgilenilmemesimidir anlayamadım!

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Velayet hususu TMK 182 ve diğer ilgili hükümlerince düzenlenmiştir. Boşanmadaki kusurlar, velayetin verilmesinde göz önünde tutulmaz. Sayın Gökhan Dirican'ın bahsetmiş olduğu genel konuların yanısıra, yalnızca çocuğun rahatı, yetişmesi ve menfaatleri gözetilmektedir.

T.C.
    YARGITAY
    2. HUKUK DAİRESİ
    E. 2003/1375
    K. 2003/2372
    T. 24.2.2003

• ANNE BAKIM VE ŞEFKATİNE MUHTAÇ KÜÇÜK ÇOCUK ( Ciddi ve İnandırıcı Deliller BUlunmadan Velayetin Babaya Bırakılamayacağı )

• BOŞANMA ( Anne Bakım ve Şefkatine Muhtaç Küçük Çocuk-Ciddi ve İnandırıcı Deliller Bulunmadan Velayetin Babaya Bırakılamayacağı )

• VELAYET ( Anne Bakım ve Şefkatine Muhtaç Küçük Çocuk-Ciddi ve İnandırıcı Deliller BUlunmadan Babaya Bırakılamayacağı )

4721/m.182, 336

ÖZET : Anne bakım ve şefkatine muhtaç küçük çocuğun velayetinin anne yerine babaya bırakılması, ciddi ve inandırıcı deliller bulunmadığı için usul ve yasaya aykırıdır.

DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : 1-Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre davalının aşağıdaki bent kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.

2-Müşterek çocuk 12.5.2001 doğumlu Alper, annenin yaşamını idrak edebilecek yaş ve olgunlukta değildir.

Ana yanında kalmasının çocuğun bedeni, fikri, ahlaki gelişmesine engel olacağı yönünde ciddi ve inandırıcı deliller bulunmadığı ve hemen meydana gelecek tehlikelerin varlığı da ispat edilmediği halde ana bakım, şefkatine muhtaç Alper’in Türk Medeni Kanununun 182, 336/2 maddeleri uyarınca babanın velayetine bırakılması usul ve kanuna aykırıdır.

SONUÇ : Hükmün 2. bentte gösterilen nedenle BOZULMASINA, temyize konu diğer hususların 1. bentte gösterilen nedenle ONANMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, oybirliğiyle karar verildi.

Çocuğun fikri, ahlaki gelişiminde bir problem var ise, çocuğun huzuru tehlikeye girmişse haklı sebebinizin varlığını tartışabiliriz. Sizin sebebiniz yalnızca oğlunuzun sizinle yaşamak istediğini söylemesi mi?

user222 Misafir

Dediğiniz gibi sadece sebep oğlumun benim yanımda olmak istemesi.Oğlum yaşına göre çok olgun bir cocuk.Annesi biz boşandıktan hemen sonra ki oğlum daha 3.5 yaşındaydı, şuanki eşiyle görüşüyormuş evinde kalıyorlarmış vs. oğlum bi ara ağzından kaçırdı "emre amcanın atı var" ben kim oğlum emre diyince hemen lafı geveledi ve hiç bahsetmedi. bakışları tavırları beni gerçekten şaşırtmıştı. O yaşta bir cocuk yanlış bir şeylerin olduğunu anlamıştı. Demek istediğim suanda hiç üvey babasından yada annesinden bahsetmiyor(annesi uyarıyor olmaliki hiç bahsetmiyor) buraya geldiğinde de gitmek istemiyor.Benim tahminim üvey babası kötü davranıyor olabilir yada üvey baba başka bir şehirde çalışıyormuş eski eşim onun yaşadığı şehre gdiyormuş arada o geliyormuş yani durumları biraz karışık. Bu durumda annesi de oğlumu evde bırakıp gidiyormuş.Yani oğlumu ihmal ediyor olabilir.Bu gibi sebeplerden dolayı ister istemez endişeleniyorum. Eski eşimle farklı şehirlerdeyiz ve dolayısıyla oğlumla çok sık görüşemiyoruz. Onu getirmek istediğinde de farklı baheneler bularak bana göndermiyor. Yani herhngi bir sıkıntı varmı yok mu cok emin değilim...

Nerede
    ankara
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Re: Velayet

slm sayın user;
    affınıza sığınarak acaba oğlunuzun sizin yanınızda kalmak istemesinin sebebplerini irdeleyecek olursanız, acaba onu yeterince görmeyerek aramayarak evinize kabul etmeyerek,vs. gibi sebeplerle sizi özlemesine sebep olamanız yada yasal görme sürelerinde sizinle değilde başka yerlerde mesela ailenizle vakit geçirterek çocuğunuzla ilgilenmemeniz gibi gerekçeler olabilirmi? çocuğun annesi ve babası hakkında konuşmak istememesinin sebepleri arasında sorduğunuz sorularla bu konuda çocuğu sıkıntıda bırakıyor baskı yapıyor olma ihtimalinizde var.? yanlış anlamayın lütfen bu tip bir olay benimde başıma geldiği için sizinle paylaşmak istedim. eski eşinizin çocuğu bırakarak eşinin yanına yalnız gittiği konusunda nasıl emin olabiliyorsunuz? belki onuda yanında götürüyordur. eski eşinizin özel hayatını bu kadar gözlemlemenizde farklı düşünceler uyandırıyor insanda . bu tip durumlarda çocukların biyolojik babalarıyla olan ilişkileri üvey babayla olan ilişkilerinden daha kötü yada soğuksa birden biyolojik babalar bu tip senaryolar üreterek kendileride inanabiliyolar. böyle zamanlarda karşı tarafı suçlamadan yada irdelemeden önce kendi ruh sağlıklarının gözden geçirilmesi açısından uzman yardımı almaları daha doğru oluyor. bence çocuğunuzun iyiliği açısından en güzeli; sizde eski eşinizde hayatınıza yeni bir yön vermişken uyumlu bir şekilde çocuk konusunda düzeyli bir ilişki geliştirmek. sağlıklı ve mutlu kalın
    Konu blood tarafından (28-04-2010 Saat 14:09:29 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    200
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı blood rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    slm sayın user;
    affınıza sığınarak acaba oğlunuzun sizin yanınızda kalmak istemesinin sebebplerini irdeleyecek olursanız, acaba onu yeterince görmeyerek aramayarak evinize kabul etmeyerek,vs. gibi sebeplerle sizi özlemesine sebep olamanız yada yasal görme sürelerinde sizinle değilde başka yerlerde mesela ailenizle vakit geçirterek çocuğunuzla ilgilenmemeniz gibi gerekçeler olabilirmi? çocuğun annesi ve babası hakkında konuşmak istememesinin sebepleri arasında sorduğunuz sorularla bu konuda çocuğu sıkıntıda bırakıyor baskı yapıyor olma ihtimalinizde var.? yanlış anlamayın lütfen bu tip bir olay benimde başıma geldiği için sizinle paylaşmak istedim. eski eşinizin çocuğu bırakarak eşinin yanına yalnız gittiği konusunda nasıl emin olabiliyorsunuz? belki onuda yanında götürüyordur. eski eşinizin özel hayatını bu kadar gözlemlemenizde farklı düşünceler uyandırıyor insanda . bu tip durumlarda çocukların biyolojik babalarıyla olan ilişkileri üvey babayla olan ilişkilerinden daha kötü yada soğuksa birden biyolojik babalar bu tip senaryolar üreterek kendileride inanabiliyolar. böyle zamanlarda karşı tarafı suçlamadan yada irdelemeden önce kendi ruh sağlıklarının gözden geçirilmesi açısından uzman yardımı almaları daha doğru oluyor. bence çocuğunuzun iyiliği açısından en güzeli; sizde eski eşinizde hayatınıza yeni bir yön vermişken uyumlu bir şekilde çocuk konusunda düzeyli bir ilişki geliştirmek. sağlıklı ve mutlu kalın
    Ben de sizin affınıza sığınarak hayatımda gördüğüm en saçma yazılardan birini yazdığınızı söylemek isterim. Uzun uzun yazmaya bile gerek duymadım.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı blood rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    slm sayın user;
    Pes.... Nasıl bir kurgu.. Hayret ettim.. Tebrikler..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: