+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.
    İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Teknik takip delillerinin displin soruşturmasında kullanılamayacağı ile ilgili mahkeme kararı

Şimdiden yardım edebilecek hukukseverlere teşekkür ediyorum. edemeyenlerde sağolsun ama benim için çok önemli.
    Buraya genelde idari davalarla ilgili arkadaşlar bakmakta ve ilgilenmekte. Onun için elinde yada bildiği bir yerde elde edilen teknik takip delilleriyle disiplin cezasının verilemeyeceğini belgeleyen mahkeme kararı olan varsa ve benle paylaşırsa çok sevinirim.
    iyi günler

Hukuki NET Güncel Haber

Teknik takip delillerinin displin soruşturmasında kullanılamayacağı ile ilgili mahkeme kararı konulu yargıtay kararı ara
    Teknik takip delillerinin displin soruşturmasında kullanılamayacağı ile ilgili mahkeme kararı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    206
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Teknik takip delillerinin displin soruşturmasında kullanılamayacağı ile ilgili mahkeme kararı

Geçen ay danıştay idari davalar genel kurulu bir içtahat çıkardı ve teknık takıp usule uygun yapılmışşsa ceza davasında eger delil olarak kullanılabiliyorsa idari soruşturmadada kullanılabilir dedi.polis memurunun davasıydı çok iyi biliyorum

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Teknik takip delillerinin displin soruşturmasında kullanılamayacağı ile ilgili mahkeme kararı

Alıntı men2000 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Geçen ay danıştay idari davalar genel kurulu bir içtahat çıkardı ve teknık takıp usule uygun yapılmışşsa ceza davasında eger delil olarak kullanılabiliyorsa idari soruşturmadada kullanılabilir dedi.polis memurunun davasıydı çok iyi biliyorum
    ilginize teşekkürler ama saanırım ben yalnış anlattım demek istediğimi.Demek istedğim adli bir suç için yasalara uygun olarak elde edilen teknik takip delilleriyle,disiplin soruşturmasında adli yönden suç olarak nitelendirilmeyen başka bir suç için kullanılabilirmi. bununla ilgili mahkeme kararı işime çok yarayacak.
    sanırım danıştayın kararına göre,eğer bir memur kaçakçılıkla ilgili dinlendiyse,yine kaçakçılıkla ilgili disiplin soruşturmasında bu deliller kullanılır yönünde. benimki öyle değil.Yani göçmen kaçakçılığı iddiasıyla alınan bir mahkeme kararıyla dinlenen telefon kayıtlarıyla adli olarak suç olmayan bir disiplin suçunda kullanılamaz olması.

İletiler
    206
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: Teknik takip delillerinin displin soruşturmasında kullanılamayacağı ile ilgili mahkeme kararı

BAKIN söyle anlatayım.bu yönde bir danıştay kararı var. ama esas numarasını bilmiyorum okuduğum için hatırlıyorum sadce
    CMK madde 135/6 da hangi suçlarla ilgili olarak dinleme yapılacağı hükme bağlanmıştır.
    ÖRnek veriyorum sizi insan kaçakçılğı ile ilgili olarak dinliyorlar ama sizin insan kaçakçılığıyla alakanız yok ama silah kaçakçığı yada cinayetle ilginiz var bu durumda bu durum tesadüfen elde edilmiş delillere girer bu kanuna uygun olarak elde edilmiş delil demektir ve hem ceza huk.hemde dis. huk. delil olarak kullanılabilir.
    ama sizi insan kaçakçılığı ile ilgili olarak dinliyorlar fakat telefon konuşmanızda başka biir suç var yani tehdit hakaret falan bunu delil olarak kullanamazlar

BU yONDE DANIŞTAY KARARI VAR AMA ESAS NUMARASINI BİLMİYORUM.
    UMARIM YARDICI OLMUŞUMDUR

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı men2000 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    BAKIN söyle anlatayım.bu yönde bir danıştay kararı var. ama esas numarasını bilmiyorum okuduğum için hatırlıyorum sadce
    CMK madde 135/6 da hangi suçlarla ilgili olarak dinleme yapılacağı hükme bağlanmıştır.
    ÖRnek veriyorum sizi insan kaçakçılğı ile ilgili olarak dinliyorlar ama sizin insan kaçakçılığıyla alakanız yok ama silah kaçakçığı yada cinayetle ilginiz var bu durumda bu durum tesadüfen elde edilmiş delillere girer bu kanuna uygun olarak elde edilmiş delil demektir ve hem ceza huk.hemde dis. huk. delil olarak kullanılabilir.
    ama sizi insan kaçakçılığı ile ilgili olarak dinliyorlar fakat telefon konuşmanızda başka biir suç var yani tehdit hakaret falan bunu delil olarak kullanamazlar

BU yONDE DANIŞTAY KARARI VAR AMA ESAS NUMARASINI BİLMİYORUM.
    UMARIM YARDICI OLMUŞUMDUR
    teşekkürler ilginize. demek istediğim 2. olay gibi. ama bununla ilgili bi mahkeme kararı bulamadım bir türlü.

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sadece benim için değil birçok kişi için emsal teşkil edecek böyle bir kararın çıkması veya çıkmış olması.Sonuçta kanunlarda açıkca yazılmış bunun nasıl olacağı.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bende benzeri bir durumla karşı karşıyayım.Kaçakçılıkla alakalı dinleme kararı alınmış ve telefon dinlemeleri yapılmış.telefon dinlemelerini yapan şahıslar aralarındaki konuşmada benim adımı zikretmişler.bu yüzden adli soruşturma geçirdim ve suçun sabit olmadığı gerekçesiyle beraat ettim(rüşvet almak vermek).sonra idari olarak 24 ay ve ardından bu gerekçe gösterilerek asalet sicilim bozuldu.idare mahkemesi 3.kişileerin yaptıgı görüşmeler suçun sabit oldugunu göstermez dedi ve iki dosyayı da lehime karar vererek iadeyi memuriyetime karar verdi.sonra idare temyiz etti ve danıştay tekrar yerel mahkemenin kararını bozdu ve dosyayı yeni bir karar verilmek üzere yolladı.şimdi mahkeme direnecek mi kararında ya da uyacakmı danıştaya bilemiyorum.ben de emsal karar aradım ama makaleler dışında bişey yok.sadece yargıtay kararı var ceza davaları için.bu durum da benim iradem dışında sadece adımın geçtiğikonuşmaların beni bağlamaması lazım ama nolcak bekliyorum.Yani benim ki tesadüfen elde edilen delil bile değil ve maddi diğer delillerle de ispatlanamıyor..bi fikri ya da bildiği emsal karar olan arkadasım paylasırsa sevinirim..teşekkürler

Nerede
    istanbul
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

zarbo52, abi ben emre hatırlarsan.. abi bu konuda bi karar bulunursa bir çok kişinin işine yarayacak ama senin bu konuda buldugun bi makale vardı ya onun da işe yarayacagı kanaatindeyim....

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

hukuk kendi iiçindeki sorunları çözemezken vatandaşınkini nasıl çözecek artık onuda bilmiyorum. Bu ülkede hakkını aramak,ölüyü diriltmekten daha zormuş.

İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sonunda bir karar çıktı, Kurban oluyum be ülkemin adaletine :@

Telefon Dinleme Kayitlarinin Delil Kuvveti Ve Kiymeti
    Danıştay 12. Dairesi, “teknik takip ve telefon dinlemelerinden elde edilen ancak ceza davasında kullanılmayan delillerin, disiplin soruşturmalarında kullanılabilmesi”ne karar verdi.

DANIŞTAY 12. Dairesi, ceza yargılamasında kullanılamayan veya kullanılmayan teknik takip ve telefon dinleme sonucu elde edilen delillerin disiplin soruşturmasında kullanılmasına vize verdi. Danıştay, “Disiplin yargılaması, ceza yargılamasından ayrı ve bağımsız” dedi.
    Van emniyeti, 4 kişinin eroin kaçıracakları ihbarı üzerine teknik takibe başladı. Van’da görevli bir polis memuru da bu dinlemeye takıldı. Baskın yapıldı, arabanın arka koltuğunda ve yakıt deposunda eroin ele geçirildi. 29 Nisan 2004’te, diğer dört şüpheliyle birlikte polise “Uyuşturucu madde ticareti yapmaktan” adli soruşturma yanında disiplin soruşturması da açıldı. Disiplin soruşturması sürerken, Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi 11 Ocak 2007’de, diğer sanıklarla birlikte polis memurunu 15 yıl hapse mahkûm etti. Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu da telefon dinleme tutanakları ile mahkûmiyet kararını dikkate alarak polis memurunun meslekten çıkarılmasına karar verdi.

Polis memuru, meslekten çıkarma cezasının iptali için Trabzon İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Yargıtay 10. Ceza Dairesi de temyizde 15 yıllık mahkûmiyeti delil yetersizliğinden bozdu. Mahkeme, 28 Ekim 2009’da ihraç kararını Yargıtay kararına atıf yaparak iptal etti. Mahkeme, sadece adli soruşturma kapsamındaki telefon tespit tutanaklarıyla cezalandırma yoluna gidildiği, usulüne uygun disiplin soruşturması yapılmadığına karar verdi.

İçişleri temyiz etti

İçişleri Bakanlığı, kararı, Danıştay’da temyiz etti. Danıştay, polisin meslekten çıkarılmasını iptal kararını 4 Şubat’ta bozdu. Gerekçeli karar ve dosya, adli tatil öncesi idare mahkemesine yeniden bir karar verilmek üzere gönderildi.

Danıştay, mahkemenin polis memurunun hiç tanımadığını iddia ettiği kaçakçılarla, kendisinin ve eşinin telefonundan 60-70 kez göreviyle açıklanamayacak para alışverişlerini içeren “samimi, şifreli ve şüphe uyandıracak derecede” konuşma tapelerinin değerlendirilerek, yeniden karar verilmesini istedi. Oybirliği ile verilen kararda özetle şöyle denildi:

“Bir memurun belli bir fiili nedeniyle Ceza Kanunu kapsamında suçluluk durumundan kurtulması, onun disiplin soruşturmasına tabi tutulmasını engellemez. Disiplin soruşturma-yargılaması, ceza soruşturma ve kovuşturmasından bağımsız ve ayrıdır. Bu nedenle ceza soruşturma ve kovuşturması sırasında kullanılamayan veya kullanılmayan bir kısım delillerin disiplin soruşturması ve yargılaması sırasında kullanılmasında hukuka aykırı bir durum olmadığı gibi disiplin hukukunda kimi durumlarda kanaatin yeterli olması nedeniyle bunu yasaklayan bir düzenlemeye yer verilmemiştir.”
    __________________________________________________ ________________________

Zuhahahahahahahah

Bunu yasaklayan onca kanun ve düzenleme varken Danıştay ın''Bu nedenle ceza soruşturma ve kovuşturması sırasında kullanılamayan veya kullanılmayan bir kısım delillerin disiplin soruşturması ve yargılaması sırasında kullanılmasında hukuka aykırı bir durum olmadığı gibi disiplin hukukunda kimi durumlarda kanaatin yeterli olması nedeniyle bunu yasaklayan bir düzenlemeye yer verilmemiştir'' diye karar vermesi nekadar mantıklı olmuş değilmi. Benım ülkemin mahkemeleri. Adalet dediğin böyle olmalı bence.Oysa bırakın yasaklamayı, buu delilleri izin alınan katagorik suç dışında başka bir soruşturmada kullananlar cezalandırılır denmektedir. İşte danıştayın bulamadığı ve yok dediği o kanunlar ve maddeleri;

4/7/1934 tarihli ve 2559 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi,
    10/3/1983 tarihli ve 2803 sayılı Kanunun ek 5 inci maddesi,
    1/11/1983 tarihli ve 2937 sayılı Kanunun 6 ncı maddesi ile
    4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Kanunun 135 inci maddesinde belirtilen amaçlar ve usul dışında kullanılamaz.”

10.11.2005 tarihli Yönetmeliğin Cezai hükümler başlıklı 27/1.maddesinde ve 2559 Sayılı Polis vazife ve selahiyet kanununun (Ek fıkra: 3/7/2005 – 5397/1 md.) de “Bu Yönetmelik hükümlerine göre yürütülen faaliyetler çerçevesinde elde edilen bilgiler, bu Yönetmeliğin dayanağını oluşturan kanunlarda belirtilen amaç ve usul dışında kullanılamaz. ….Bu fıkra hükümlerine aykırı hareket edenler hakkında görev sırasında veya görevden dolayı işlenmiş olsa bile Cumhuriyet savcılarınca doğrudan soruşturma yapılır.” Hükmü yer almaktadır.

Ben hukuk eğitimi almadım ve sadece lise mezunuyum ama yok denılen bu kanun ve yönetmelikleri bulabiliyorum ama danıştay hakim ve savcıları bulamıyor, ne ilginç değilmi. Bu forumu okuyan ve danıştayda görevli veya orda görev yapan görevlililere ulaşabilecek birisi yukarıdaki kanun ve yönetmelikleri haber veririse çok işlerine yarayacaktır eminim. :D ( hani kararlarında ''YOK'' demişlerya, o açıdan)

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

teknik takip

maaşına haciz gelen Polis soruşturma sonucu

yasadışı delillerin idari yargılamada kullanılıp kullanılmayacağı

idare mahkemesi teknik takip

Forum