+ Konuyu Yanıtla
98 / 139 Sayfa İlkİlk ... 818283848586878888990919293949596979899100101102103104105106107108118128138 ... SonSon
971 den 980´e kadar toplam 1390 ileti bulundu.

Konu: Dövizle kredi alana müjdeli haber

Dövizle kredi alana müjdeli haber Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Dövizle kredi alana müjdeli haber

Arkadaşlar ben yeni üye oldum ilk defa yazıyorum.Bende iş bankasından haziran 2008 ayında 0,41 faiz oranından 60 ay vade ile 3566000 jpy konut kredisi kullandım.9 taksitini zoraki ödedim.27.02.2009 tarihinde bu 60 ay vadenin 120 aya yapılandırılması talebinde bulundum.Banka benim defalarca aramam sonucu bir karar bildirdi.dövizle çekilen kredilerde mevzuatları gereği yapılandırma yapamayacaklarını bildirdiler.
    Ben Sanayi ve ticaret bakanlığının 5582 sayılı konut finansmanı kanununun yeniden finansmanına ilişkin 29 eylül 2007 tarih ve 26658 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik de tüketicilerin istemesi üzerine bankaların her türlü yapılandırmayı yapacaklarını belirtmektedir.
    Devletin almış olduğu bu yönetmeliğe kendi çıkarları doğrultusunda mevzuat uyduran iş bankası hakkında yasal haklarımı kullanmayı düşünüyorum.Hukukçu arkadaşlardan bana yardımcı olmalarını rica ediyorum.İş bankası kredi verirken bana her türlü yapılandırma olacağını söylemişti şimdi yüzümüze bile bakmıyorlar.benim önceden ilk çekerken120 ay vade ile jpy kullanma hakkım var idi.Şimdi niçin yok. faizini vereceğim diyorum.Bankaların amacı faizle para satmak değilmidir.O halde şimdi bunda bir art niyet seziyorum.Bu yüksek kurdan ödeme sıkıntısı çekiyorum 60 ay da bizleri yoksulluğa ve sefalete itiyorlar.Benim gibi iş bankasından çekenler gelişmeler hakkında bilgilendirirse sevinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Dövizle kredi alana müjdeli haber konulu yargıtay kararı ara
    Dövizle kredi alana müjdeli haber konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hercaibey rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Arkadaşlar ben yeni üye oldum ilk defa yazıyorum.Bende iş bankasından haziran 2008 ayında 0,41 faiz oranından 60 ay vade ile 3566000 jpy konut kredisi kullandım.9 taksitini zoraki ödedim.27.02.2009 tarihinde bu 60 ay vadenin 120 aya yapılandırılması talebinde bulundum.Banka benim defalarca aramam sonucu bir karar bildirdi.dövizle çekilen kredilerde mevzuatları gereği yapılandırma yapamayacaklarını bildirdiler.
    Ben Sanayi ve ticaret bakanlığının 5582 sayılı konut finansmanı kanununun yeniden finansmanına ilişkin 29 eylül 2007 tarih ve 26658 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmelik de tüketicilerin istemesi üzerine bankaların her türlü yapılandırmayı yapacaklarını belirtmektedir.
    Devletin almış olduğu bu yönetmeliğe kendi çıkarları doğrultusunda mevzuat uyduran iş bankası hakkında yasal haklarımı kullanmayı düşünüyorum.Hukukçu arkadaşlardan bana yardımcı olmalarını rica ediyorum.İş bankası kredi verirken bana her türlü yapılandırma olacağını söylemişti şimdi yüzümüze bile bakmıyorlar.benim önceden ilk çekerken120 ay vade ile jpy kullanma hakkım var idi.Şimdi niçin yok. faizini vereceğim diyorum.Bankaların amacı faizle para satmak değilmidir.O halde şimdi bunda bir art niyet seziyorum.Bu yüksek kurdan ödeme sıkıntısı çekiyorum 60 ay da bizleri yoksulluğa ve sefalete itiyorlar.Benim gibi iş bankasından çekenler gelişmeler hakkında bilgilendirirse sevinirim.

Bankanın mevzuatını sorgulamanızı öneririm şayet sadece şube ile iletişime geçmişseniz yetersiz personelin fazla işyükü olmaması için size böyle bir cevap vermesi olası. Konuyu genel müdürlük birimlerine kadar götürdüğünüz taktirde farklı bir yol seçeceklerini tahmin ediyorum. Hiçbirşey yapamıyorsanız bu bilgiyi aldığınız kişiden yazılı olarak bilgi talep ederek gelen cevabı delil olarak kullanıp mahkemeye başvurmanızı öneririm.

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ben bişewyler duydum çektiğimiz kurdan biraz fazlası olmak kaydıyla yapılancakmış bilgisi olan varmı

Nerede
    izmir
    İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı sinem78 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ben bişewyler duydum çektiğimiz kurdan biraz fazlası olmak kaydıyla yapılancakmış bilgisi olan varmı
    nerden duydunuz birazdaha açıklıyabilirmisiniz.

İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hiç uraşmayın arkadaşlar,aylardır uğraşıyorum ne yapılandırma yapıldı ne de hukuki yoldan bir sonuç elde ettim.Fiyatı 180 bin olan evimi 98 bine sattım.4 aydır jpy nini ödeyememiştim tam icra işlemleri başlanacakken satıldı evim.Tüketici mahkemeleri emsal olmadığından ve de imzalamış olduğumuz sözleşmeleri baz alarak açılan davaların reddine karar veriyor ben herşeyi denedim bir sonuç çıkmayacak burada örgütlenelim dedik herkes birbirine suçlamalarla cevap verdi.Anlayacağınız devlet ve bürokrasi bizi bankalara yem etti.
    Evimi sattıktan sonra bankaya 75 bin nakit yatırıp o zamana kadar eşten dosttan aldığım borçları ödemeyi düşünüyordum bankanın cevabı bu para sizin çekmiş olduğunuz kredi riskini ortadan kaldırmamaktadır dedi.inanırmısınız bölge müdürüde dahil İstanbul genel müdürlükteki acımasız ve gaddar banka yetkililerini ikna edemedi yazıklar olsun diyerek parayı yatırdım şu an eşe dosta borçlarımı ödeyemeden ne yapacağını şaşırdmış vaziyette jpy ninin düşmesi için dua etmekten başka çarem kalmadı.Ben 300 aylık çekip evimi de raiş bedeli ile satıp bu borçtan kurtulmayı beklerken aylık ödeme tutarımı 1250 tl ye denk gelen jpy ile yapılandırdılar.artık satacak hiç birşeyim kalmadı ve bu borcu nasıl bitiririm Allah bilir.
    O yüzden diyorum ki ne buradaki avukatlar ne devlet ne mahkemeler ne de banka yetkilileri bizi dinemedi anlamadı .Herkes başının çaresine baksın dediler.Ama burada saygın insanlar arasında o banka yetkililerine çok şey söylerim ama seviyeyi düşürmemek adına onları Allah a havale ediyorum.

Nerede
    izmir
    İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fişek35 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hiç uraşmayın arkadaşlar,aylardır uğraşıyorum ne yapılandırma yapıldı ne de hukuki yoldan bir sonuç elde ettim.Fiyatı 180 bin olan evimi 98 bine sattım.4 aydır jpy nini ödeyememiştim tam icra işlemleri başlanacakken satıldı evim.Tüketici mahkemeleri emsal olmadığından ve de imzalamış olduğumuz sözleşmeleri baz alarak açılan davaların reddine karar veriyor ben herşeyi denedim bir sonuç çıkmayacak burada örgütlenelim dedik herkes birbirine suçlamalarla cevap verdi.Anlayacağınız devlet ve bürokrasi bizi bankalara yem etti.
    Evimi sattıktan sonra bankaya 75 bin nakit yatırıp o zamana kadar eşten dosttan aldığım borçları ödemeyi düşünüyordum bankanın cevabı bu para sizin çekmiş olduğunuz kredi riskini ortadan kaldırmamaktadır dedi.inanırmısınız bölge müdürüde dahil İstanbul genel müdürlükteki acımasız ve gaddar banka yetkililerini ikna edemedi yazıklar olsun diyerek parayı yatırdım şu an eşe dosta borçlarımı ödeyemeden ne yapacağını şaşırdmış vaziyette jpy ninin düşmesi için dua etmekten başka çarem kalmadı.Ben 300 aylık çekip evimi de raiş bedeli ile satıp bu borçtan kurtulmayı beklerken aylık ödeme tutarımı 1250 tl ye denk gelen jpy ile yapılandırdılar.artık satacak hiç birşeyim kalmadı ve bu borcu nasıl bitiririm Allah bilir.
    O yüzden diyorum ki ne buradaki avukatlar ne devlet ne mahkemeler ne de banka yetkilileri bizi dinemedi anlamadı .Herkes başının çaresine baksın dediler.Ama burada saygın insanlar arasında o banka yetkililerine çok şey söylerim ama seviyeyi düşürmemek adına onları Allah a havale ediyorum.
    çok geçmiş olsun ama bankanız hangisiydi bir çok banka yapılandırmaya gitti.(iş bankası hariç ) ben ve bu sitede bir kaç kişi yapılandırma yaptırdık.

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ılgıt rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    çok geçmiş olsun ama bankanız hangisiydi bir çok banka yapılandırmaya gitti.(iş bankası hariç ) ben ve bu sitede bir kaç kişi yapılandırma yaptırdık.
    Selamlar,

Denizbank'tan kredi kullanan ve yapılandırma yaptırabilen var mı acaba ?
    Şubedeki yetkiliyle konuştuğumda JYP kredilerde yapılandırma yapmıyoruz demişti. Ben de "birçok bankanın (isimlerini vererek) yapılandırmaya gittiğini" söylemiştim. Bu nedenle öğrenmek istiyorum Denizbank'tan yapılandırmaya giden arkadaşımız varsa (kredi kullandığı şubeyi de belirtirse sevinirim) emsal göstererek yapılandırma talebim olacak.
    Teşekkürler

İletiler
    22
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı lal2003 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Selamlar,

Denizbank'tan kredi kullanan ve yapılandırma yaptırabilen var mı acaba ?
    Şubedeki yetkiliyle konuştuğumda JYP kredilerde yapılandırma yapmıyoruz demişti. Ben de "birçok bankanın (isimlerini vererek) yapılandırmaya gittiğini" söylemiştim. Bu nedenle öğrenmek istiyorum Denizbank'tan yapılandırmaya giden arkadaşımız varsa (kredi kullandığı şubeyi de belirtirse sevinirim) emsal göstererek yapılandırma talebim olacak.
    Teşekkürler
    sayın lal2003 Arkadaşım deniz bank ile yapılandırma yaptı ilk iki yıl ana para ötemeli yaparak ileriki yıllara yaydılar ana parayı,ancak konut kredileri şube bazında kullandırılırsa yapılandırmaya gidiyorlar .Mesela ben FORTİS bank tan çektim meblağ yüksek olduğundan genel müdürlük devreye girdi şube yetkisinden çıkardılar ne yaptımsa yapılandırmaya gitmediler.Genel müdürlükteki insanlar çok gaddar hiç bir şekilde müşteri ile iletişime geçmiyor şube ile iletişim kuruyorlar ve şubenin sizin hakkınızdaki tekliflerine hiç yanaşmıyorlar.bu arada izmir pınarbaşı şubesi denizbank yapılandırma yaptı aynı yerdeki alt katındaki fortis hiç bir şekilde yanaşmadı.

Nerede
    izmir
    İletiler
    37
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın “Konut Kredileri’nin Yeniden Yapılandırılması” ile İlgili Açıklaması

BASIN BÜLTENİ

T.C.
    SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI
    Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

01.10.2007

Basın Danışmanı:
    0312 2864740

www.sanayi.gov.tr

Fax.: 0312-285 4318

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın
    “Konut Kredileri'nin Yeniden Yapılandırılması”
    ile ilgili Açıklaması ;

“Mortgage” olarak adlandırılan Konut Kredisi Sistemi ile ilgili olarak, vatandaşlarımızın aldığı ya da bundan sonra alınacak kredilerin yeniden yapılandırılmasına ilişkin olarak, kamuoyunda uzun zamandır tartışmalar yaşandığı malumdur.

Bu çerçevede, 5582 Sayılı “Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'mıza Türkiye Bankalar Birliği'nin görüşü alınarak “konut finansmanı kapsamındaki kredilerin yeniden finansmanına ilişkin usul ve esasların belirlenmesi” yetkisi çerçevesinde hazırlanan yönetmelik 29 Eylül 2007 tarih ve 26658 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

“Konut Finansmanı Kapsamındaki Kredilerin Yeniden Finansmanına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde, Kredi veren Kuruluş ile kredi kullanan tüketici arasında yapılan Konut Finansmanı Sözleşmesi'nde; tüketicinin başvurusu ya da tüketicinin yazılı izni şartıyla aşağıdaki yeniden yapılandırma gerçekleştirilebilecektir:

1) Kredi faiz oranında değişiklik yapılması,
    2) Kredinin vadesinde değişiklik yapılması,
    3) Konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen faiz türünde değişiklik yapılması,
    4) Aynı ev teminat gösterilerek birden fazla konut kredisi alınmışsa bunların tek Konut kredisi ile birleştirilmesi,
    5) Konut finansmanı kuruluşunda değişiklik yapılması,
    6) Konut finansmanı sözleşmesinde belirtilen para biriminde değişiklik yapılması.

Yeniden yapılandırma tüketicinin talebi üzerine olabileceği gibi, konut finansmanı kuruluşunca da gerçekleştirilebilecektir. Konut Finansmanı kuruluşunun değişiklik yapması halinde tüketicinin yazılı onayı alınmadan önce, konut finansmanı kuruluşunca, yeniden finansman amacıyla konut finansmanı sözleşmesinde yapılan değişikliklerin tüketiciye nasıl yansıyacağına ilişkin karşılaştırmalı bilgi tüketiciye yazılı olarak verilir.

Getirilen değişiklikleri örnekle açıklamak gerekirse; bir vatandaşımızın herhangi bir konut finansman kuruluşundan 100.000 YTL'lik, 5 yıl vadeli ve aylık yüzde 1.45 faiz oranıyla konut kredisi kullandığını kabul edersek;

Faiz oranlarının örneğin yüzde 1'e düşmesi halinde, kredinin vadesi bitmeden karşılıklı mutabakat ile faiz oranı yeniden belirlenebilecektir..

5 yıl olan vade yine karşılıklı mutabakatla değiştirilebilecek, örneğin 8-10 ya da 15 yıllık vadeler geçerli olabilecektir.

Gelişen ekonomik şartlar göz önünde bulundurularak, sabit faizden değişken faize ya da değişken faizden sabit faize geçilebilecektir.

Tüketici, bir başka bankanın koşullarının toplam maliyet olarak lehine olması halinde, bir başka bankadan daha iyi koşullarda kredi alarak, eski kredisini kapatabilecek ve finansman kuruluşu değişerek kredisi yeniden yapılandırılmış olacaktır.

Tüketicinin kredi kullandığı para birimi cinsinde değişiklikler yapılabilecektir. Kullanılan kredi euro ya da dolar cinsinden olsa bile mutabakatla YTL'ye ya da YTL'den dövize geçiş yapılabilecektir

Konut finansmanının yeniden yapılandırılması ile ilgili düzenleme, vatandaşlarımız ve tüketicilerimiz açısından çok önemli değişiklikleri içermektedir.. Bu düzenleme, yasanın Bakanlığımıza verdiği yetki çerçevesinde, Türkiye Bankalar Birliği, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurumu, Bayındırlık Bakanlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin görüşleri alınarak hazırlanmıştır.

Konut finansmanının yeniden yapılandırılmasında; tüketicinin talebi ya da finansman kuruluşunca yapılandırma istenmesi hallerinde “Tüketicinin yazılı onayının alınması, ve yeniden finansman öncesi ve sonrasına ait karşılaştırmalı tablonun tüketiciye yazılı olarak verilmesi zorunludur.

Buradaki temel kriter, vatandaşlarımızın dikkatli ve duyarlı olması, hesabını iyi yapmasıdır. Yeniden finansman esnasında vatandaşımızın dikkat etmesi gereken en önemli unsur Toplam maliyettir .

Bakiye borç tutarı, kalan vade, faiz yüzdesi ve ödenmesi gereken tutar ile borcun yeniden finansmanında tüketiciye toplam maliyeti göz önünde bulundurulmalıdır.

Zafer ÇAĞLAYAN
    Sanayi ve Ticaret Bakanı

İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fişek35 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    sayın lal2003 Arkadaşım deniz bank ile yapılandırma yaptı ilk iki yıl ana para ötemeli yaparak ileriki yıllara yaydılar ana parayı,ancak konut kredileri şube bazında kullandırılırsa yapılandırmaya gidiyorlar .Mesela ben FORTİS bank tan çektim meblağ yüksek olduğundan genel müdürlük devreye girdi şube yetkisinden çıkardılar ne yaptımsa yapılandırmaya gitmediler.Genel müdürlükteki insanlar çok gaddar hiç bir şekilde müşteri ile iletişime geçmiyor şube ile iletişim kuruyorlar ve şubenin sizin hakkınızdaki tekliflerine hiç yanaşmıyorlar.bu arada izmir pınarbaşı şubesi denizbank yapılandırma yaptı aynı yerdeki alt katındaki fortis hiç bir şekilde yanaşmadı.
    Fişek35 arkadaşım bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Ben Denizbank İzmir Şb'den kullanmıştım. Arkadaşınıza yeniden yapılandırmada ne gibi şartlar öne sürüldü acaba ? Ek maliyet oldu mu ve faiz oranında değişiklik oldu mu?
    Ben Ağustos 2008 de kullanmıştım krediyi, Şubeye gitmeden önce daha detaylı bilgi alabilirsem çok daha iyi olur. Tekrar teşekkürler...

+ Konuyu Yanıtla
98 / 139 Sayfa İlkİlk ... 818283848586878888990919293949596979899100101102103104105106107108118128138 ... SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

velayeti babada olan çocuk annenin ikametine geçebilir mi

YENZEDELER

fecebokka

Forum