+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.

Konu: Meclis’in ilk müjdesi kredi kartları olacak

Meclis’in ilk müjdesi kredi kartları olacak Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    76
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Meclis’in ilk müjdesi kredi kartları olacak

Meclis’in açılmasıyla yasal değişikliklerden biri kredi kartlarıyla ilgili olacak. Kredi kartlarına ilişkin teklifin öncelikle ele alınması bekleniyor.

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren’in ‘kredi kartı borçlarının uzun vadeye yayılarak yeniden yapılandırılmasını öngören projeye hız verilmesini’ istemesi üzerine Meclis gündeminde bulunan kredi kartıyla ilgili tekliflerden Adalet Komisyonu Başkanı AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya’nın yasa teklifinin seçim sonrası Meclis’te komisyonda öncelikle ele alınması kararlaştırıldı. İyimaya’nın kredi kartı faizlerinin yeniden düzenlenmesini içeren teklifi geçen dönem gündeme gelmiş ve ‘teklifi kredi kartı borcu bulunduğu için verdiği’ yönünde söylentiler üzerine geri adım atılmıştı.

BORÇ 34 MİLYON LİRA

EKONOMİK krizle birlikte vatandaş kredi kartları ödemelerinde sıkıntıya düştü. BDDK verilerine göre, 2007 Aralık ayında takipteki bireysel kredi kartı müşteri sayısı 1 milyon 86 bin 33 iken, aynı rakam 2008 Aralık’ta 1 milyon 564 bin 498’e ulaştı. Takipteki bireysel kredi kartı kullanım tutarı, 2007 Aralık’ta 1 milyon 833 bin 815 TL’de kalırken, bir yıl sonra bu rakam 2 milyon 371 bin 733 TL oldu. Bir yıllık artış oranı yüzde 30 olarak gerçekleşti. 2008 yılı sonunda kredi kartı sahibi müşterin bankalara olan toplam borcunun 33 milyar 989 milyon 998 bin TL olduğu gözlendi.

FAİZ HESABI

İYİMAYA’NIN kredi kartı faizlerini yeniden düzenleyen teklifi şu düzenlemeleri getiriyor: ‘Dönem borcunun sadece bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanacak. Asgari tutar ve üzerinde ödeme yapılmış olması halinde kalan hesap bakiyesine akdi faiz uygulanacak. Asgari tutar altında ödenmesi halinde, eksik ödenen kısma gecikme faizi, kalan hesap bakiyesine ise akdi faiz uygulanabilecek. Gecikme hali de dahil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmayacak. Azami akdi faiz oranı Merkez Bankası tarafından açıklanan bir aylık ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranının iki katını geçemeyecek’.

TÜKETİCİ KORUNMALI

AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı’nda yapılan değişiklikle,cari hesaplarda bileşik faiz uygulamasını düzenleyen maddeyle ‘tüketicinin korunmasına ilişkin hükümler saklıdır’ ibaresinin önergeyle benimsendiğini hatırlattı. İyimaya ‘Daha sonra kredi kartlarıyla ilgili kanun teklifi verdim. Teklifim Ticaret Kanunu’ndaki bu hükme de dayanıyor. Teklif sosyal talebe ve ihtiyaca da tekabül ediyor. Seçim sonrası teklifin ele alınmasını bekliyorum’ dedi.

NEVİN BİLGİN

STAR

Hukuki NET Güncel Haber

Meclis’in ilk müjdesi kredi kartları olacak konulu yargıtay kararı ara
    Meclis’in ilk müjdesi kredi kartları olacak konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Meclis’in ilk müjdesi kredi kartları olacak

Alıntı aragoryou rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Meclis’in açılmasıyla yasal değişikliklerden biri kredi kartlarıyla ilgili olacak. Kredi kartlarına ilişkin teklifin öncelikle ele alınması bekleniyor.

BAŞBAKAN Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren’in ‘kredi kartı borçlarının uzun vadeye yayılarak yeniden yapılandırılmasını öngören projeye hız verilmesini’ istemesi üzerine Meclis gündeminde bulunan kredi kartıyla ilgili tekliflerden Adalet Komisyonu Başkanı AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya’nın yasa teklifinin seçim sonrası Meclis’te komisyonda öncelikle ele alınması kararlaştırıldı. İyimaya’nın kredi kartı faizlerinin yeniden düzenlenmesini içeren teklifi geçen dönem gündeme gelmiş ve ‘teklifi kredi kartı borcu bulunduğu için verdiği’ yönünde söylentiler üzerine geri adım atılmıştı.

BORÇ 34 MİLYON LİRA

EKONOMİK krizle birlikte vatandaş kredi kartları ödemelerinde sıkıntıya düştü. BDDK verilerine göre, 2007 Aralık ayında takipteki bireysel kredi kartı müşteri sayısı 1 milyon 86 bin 33 iken, aynı rakam 2008 Aralık’ta 1 milyon 564 bin 498’e ulaştı. Takipteki bireysel kredi kartı kullanım tutarı, 2007 Aralık’ta 1 milyon 833 bin 815 TL’de kalırken, bir yıl sonra bu rakam 2 milyon 371 bin 733 TL oldu. Bir yıllık artış oranı yüzde 30 olarak gerçekleşti. 2008 yılı sonunda kredi kartı sahibi müşterin bankalara olan toplam borcunun 33 milyar 989 milyon 998 bin TL olduğu gözlendi.

FAİZ HESABI

İYİMAYA’NIN kredi kartı faizlerini yeniden düzenleyen teklifi şu düzenlemeleri getiriyor: ‘Dönem borcunun sadece bir kısmının ödenmesi halinde kalan hesap bakiyesi üzerinden faiz hesaplanacak. Asgari tutar ve üzerinde ödeme yapılmış olması halinde kalan hesap bakiyesine akdi faiz uygulanacak. Asgari tutar altında ödenmesi halinde, eksik ödenen kısma gecikme faizi, kalan hesap bakiyesine ise akdi faiz uygulanabilecek. Gecikme hali de dahil olmak üzere, kart uygulamasından doğan borçlarda bileşik faiz uygulanmayacak. Azami akdi faiz oranı Merkez Bankası tarafından açıklanan bir aylık ağırlıklı ortalama mevduat faiz oranının iki katını geçemeyecek’.

TÜKETİCİ KORUNMALI

AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı’nda yapılan değişiklikle,cari hesaplarda bileşik faiz uygulamasını düzenleyen maddeyle ‘tüketicinin korunmasına ilişkin hükümler saklıdır’ ibaresinin önergeyle benimsendiğini hatırlattı. İyimaya ‘Daha sonra kredi kartlarıyla ilgili kanun teklifi verdim. Teklifim Ticaret Kanunu’ndaki bu hükme de dayanıyor. Teklif sosyal talebe ve ihtiyaca da tekabül ediyor. Seçim sonrası teklifin ele alınmasını bekliyorum’ dedi.

NEVİN BİLGİN

STAR
    hiç sanmıyorum kardeş..tayyep baba ne demişti k.kartı mağduruna inanmıyorum arkadaş onu yerken düşüneceksin... tayyep baba nasılsa senin tuzun kuru karta ne ihtiiyaçın var sen zaten memleketi yedin bitirdin.halk bi dünya vergi ve zamlar altında sana para yetiştiremiyor..napıcak mecburen namerde muhtaç oluyor....sen ve senin gibiler utansın

İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

K.kartı mağduru diye birşeyin olduğu yok.
    Sadece kendi kendını kandırmak isteyenlerın uydurdugu bir yalandan ibarettir.

Aklınız yokmu eyyyy millet...: asgari ücretle geçinmeye çalışan binlerce insanın cebinde 3-5 k.kartı vardır ve hepsindede binlerce tl lik limit vardır ve hepsindede borç vardır.

Elbette borç olacak. izim milletin gözü aç doymak bilmeyen bir teknoloji manyaklıgı vardır mıllette.

Evinde dogru düzgün yiyecegı yok ama cebınde nokıa n95- n96 ve daha üstün telefon alıp taşıyan ve alo demekten başka hiçbir özelliğini kullanamayan nekadar K.KARTI MAĞDURU var biliyormusunuz ...? benım tanıdıgım enaz 50 tane bu şekilde K.KARTIMAĞDURU vardır..

Siz şimdi gelin bu mallara k.kartı mağduru deyin...

Benim kullandıgım telefon hala nokıa 5210 dur.....satsam 5 lira vermez telefoncular buna...

Ama gelin görün ki k.kartımağdurlarının hepsınınde yenı model telefonları vardır..Onlar k.kartı magdurudur çünkü..

K.kartı borcundan dolayı bugune kadar sızlanmayan bir Allahın kuluna rastlamadım benden başka.

Benimde k.kartlarım borç yuzunden iptal edildi ve limitleride çoook yüksekti.

Benim k.kartlarımın neden iptal edildiğini burada yazamayacagım fakat gercekten özgür yaşayabilmem için kullanabileceğim tek şey k.kartımdı ve mecburen kullandım ve şuan binlerce tl borcum var.

Ödeyecekmıyım buborçları ? maalesef okadar borcu budünyada ödeme imkanım yok.Olsaydı tabiiki öderdim.

Ben k.kartı magdurudeğilim. k .kartı mağduru diyede birşeyin olduguna inananın aklı yoktur.

K.kartını kullanırken güzel oluyordu ama ödemeye gelınce magdurum abii.

Sakın benı AKP li falan sanmayın.R.T.E tv de k.kartımagduru falan filan meselesınıaçmıstıya ondan dıyorum...

1 adet oy um vardır ve o oy umu hak edecek bir insana bugune kadar rastlayamadım ve bugunden sonrada o oy umu verebılecegım Türkiyede bir insan olacagını sanmıyorum.

İnsanlar öldü yetmezmiş gibi insanlığıda öldürdüler.şrfsl

İletiler
    9
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Otantik,
    Size hak vermeden geçemeyeceğim. Televizyonda, etrafımızda gördüklerimizden etkilenerek durup düşünmeden alışveriş yapıyoruz. 10 sene önce kumandalı televizyona minnet ederken şimdi yok plazma olsun, 100 bilmem kaç ekran olsun diyoruz. Durduk yere mobilya değiştiriyoruz, 3 ay sonra onun da modası geçiyor. Evet, hakikaten lüzumsuz harcama yapıyoruz. Elimizdeki kartları bankalar sevabına vermiş gibi; hiç hesabını sormayacakmış gibi; bir hayal dünyasında ona da buna da sahip olmayı arzuluyoruz.

Yalnız bence bir noktayı atlamamak gerek. Şu anda ben de haciz memurları ne zaman kapıyı çalacak diye yüreğim ağzımda beklemekteyim. Üniversite hayatım boyunca, ailemin tüm önerilerine karşı çıktım; ek kart da istemedim, kampüs kapısında nöbet tutan banka görevlilerinin kredi kartı ısrarlarından da kaçındım. Hep nakit ödeme yaptım, bazen bir hafta aç gezdim ama sonraki aya hiç borçlu girmedim.

Ne zaman okul bitti, banka hesabıma tıkır tıkır yatan dolgun maaşı gördü, hop işyerime kredi kartımı ben talep etmeden yollayıverdi. Arayıp kartı istemediğimi söyledim, iptal etmediler. Yeni şehre yerleşmedir, yatağıdır yorganıdır derken kullandık tabi. Şimdi işsiz kaldım; ödeyemez oldum. Bu durumda da çok insan var.

Bankalar hesapta paraları görünce kart vermek için ölüp bitiyor. Unutmamak lazım ki babamızın hayrına değil. Annelerimiz eskiden tanıdığı butikten kartsız senetsiz hatta faizsiz 3-5 taksit yapar, ayıp olmasın diye vaktinde öderken, şimdi lüks bir mağazaya girip şak diye uzatıyor kartı, 100 TL tutan elbiseyi 110 TL'ye taksitlendiriyor. Aybaşında zar zor asgarisini ödeyip faizle boğuşuyor. O elbise oluyor mu sana 150 TL? O fazladan 50 TL esnafa mı gidiyor bankaya mı?

Hükümet yasayı çıkarır, şüpheniz olmasın. Yoksa bankalar hacizle macizle alacaklarının yarısını karşılayamazlar. Hükümet hangi parti olursa olsun, beni değil bankayı düşünecektir. Bana kalırsa bulup bir çıkar yolunu borçlarını ödeyip kartların tümünü kapatmak lazım. Ben ne zaman bir esnafa nakit ödeyeceğimi söylesem, birden yüzü aydınlanıyor, 100 TL'lik mal bu sefer bana 90 TL oluyor. Ona da kar bana da. Kartlara yüklenip uykusuz kalacağımıza varsın eksiğimiz çok kafamız rahat olsun.
    Sevgilerle...

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bazen insanlar hep bir açıdan bakar olaylara. Bilemiyorum aranızda emekli ailesi olan var mıdır? Adam emekli 4 çocuğu var hepsi okuyor. Emekli maaşı 600-700 lira. Bu adam nasıl geçinecek?! Çocuklarını okutmayı bırakın da karnını doyurma mücadelesi veriyor. Ne yapacak tabi ki kredi kartlarına yönlenecek. Sen emeklini adam gibi yaşatacak şartlar sağlayacağına hala emekli halkını nasıl sömürürüm hesabının peşindesin. Tabi sonra RTE diyor; dürüst değilsiniz diye kredi kart mağdurlarına. Sen çok mu dürüstsün RTE..! Çocukların burslu okurken burslu okuyan bir çocuğunun gemisi var?! Bu mudur dürüstlük. 9 binlik maaşınla mı aldın RTE?! Taş Yapı da oğlunun şirketidir. Bunu da bilesiniz. Mecidiyeköy deki ucube inşaat da dikkatinizi çekmiştir zaten. Böyle bir imar izni verilemez..! Dinime küfreden müslüman olsun. Ben kredi kartlarına 4 yıl içinde 40 bin civarı ödedim. Tek bi borcum var sadece. Bana dokunan birşey yok, onu da ödeyeceğim. Ancak beni rahatsız etmiyor diye sessiz de kalacak değilim. Ey Türk Halkı sizin seçtiğiniz başbakanınız size dürüst değilsiniz diyor. Çok zaman önceden hukuk devletinin düzenlemesi gereken kredi kart yasasını daha yeni düzenleyen bir iktidarın Başbakan ı diyor. Uyan ın Ey Türk Halkı..!

Nerede
    güzelyer
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

vermişler afyonu vermişler sanki, pısırık bir toplum mu olduk acaba,

ben sıkıldım , yurtdışına gitmeyi düşünüyorum,

çocuğumu, bu bilgisizlik, cahillik ortamında büyütmek istemem
    Alıntı chiko rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bazen insanlar hep bir açıdan bakar olaylara. Bilemiyorum aranızda emekli ailesi olan var mıdır? Adam emekli 4 çocuğu var hepsi okuyor. Emekli maaşı 600-700 lira. Bu adam nasıl geçinecek?! Çocuklarını okutmayı bırakın da karnını doyurma mücadelesi veriyor. Ne yapacak tabi ki kredi kartlarına yönlenecek. Sen emeklini adam gibi yaşatacak şartlar sağlayacağına hala emekli halkını nasıl sömürürüm hesabının peşindesin. Tabi sonra RTE diyor; dürüst değilsiniz diye kredi kart mağdurlarına. Sen çok mu dürüstsün RTE..! Çocukların burslu okurken burslu okuyan bir çocuğunun gemisi var?! Bu mudur dürüstlük. 9 binlik maaşınla mı aldın RTE?! Taş Yapı da oğlunun şirketidir. Bunu da bilesiniz. Mecidiyeköy deki ucube inşaat da dikkatinizi çekmiştir zaten. Böyle bir imar izni verilemez..! Dinime küfreden müslüman olsun. Ben kredi kartlarına 4 yıl içinde 40 bin civarı ödedim. Tek bi borcum var sadece. Bana dokunan birşey yok, onu da ödeyeceğim. Ancak beni rahatsız etmiyor diye sessiz de kalacak değilim. Ey Türk Halkı sizin seçtiğiniz başbakanınız size dürüst değilsiniz diyor. Çok zaman önceden hukuk devletinin düzenlemesi gereken kredi kart yasasını daha yeni düzenleyen bir iktidarın Başbakan ı diyor. Uyan ın Ey Türk Halkı..!

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bence de sen aileni al git Başbakan gibi. Amerika da ailesine ve kendisine oturma izni aldı. Malikanesini de aldı, komşu olursunuz.

Bilgisizlik diyorsun ya bunların ben içini biliyorum. Oğlunu bizzat tanıyorum. Aldığı tüm ihale işlerini biliyorum. Ne kadar mal varlıkları var biliyorum. Sonraki 20 yıl için planlarını biliyorum. Şimdi ben mi pısırığım yoksa sen mi bunları dile getirmediğin için ses çıkarmadığın için ve yorumuma aciz bir şekilde cevap verdiğin için?!

Bana da öyle RTE gibi sokak ağızıyla cevap verme afyon felan. Afyon u hapı RTE nin oğlu alır arabanın üstüne biner bi de Sevim Tanürek e arabayla çarparak öldürür. Cezasını da parayla öder, serbest kalır. Burada hukukçu insanlar var çoğu da bilirler. Sen de çok bilgilisin sen de iyi bilirsin. RTE İstanbul Belediye Başkanı zamanında olmuştu. Aracın fren izlerine kadar sildiler. 35 metre sürüklendi zavallı kadın arabanın altında. RTE nin oğlunun da ehliyeti yoktu nasıl para cezasıyla kurtuldu merak ediyorum..! Sen çok bilgilisin ya sen cevap ver?

Haa bu arada kim olduğunu sorgulamadığın kimseye de taş atmaya kalkma o taşla kafanı kırarlar.
    Konu chiko tarafından (26-03-2009 Saat 02:36:45 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    güzelyer
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bilgisiz, cahil, cühela, saygısız, iftiracı, taş gibi bir gençlik geliyor,

ben giderim bu kafa marş basmaz..
    Bence de sen aileni al git Başbakan gibi. Amerika da ailesine ve kendisine oturma izni aldı zaten. Malikanesini de aldı, komşu olursunuz.

Bilgisizlik diyorsun ya bunların ben içini biliyorum. Kim olduğunu sorgulamadığın kimseye de taş atmaya kalkma o taşla kafanı kırarlar.

İletiler
    33
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ne kadar bilgili olduğun kullandığın kelimelerden anlaşılıyor. Verdiğin cevaplar da gayet tatmin edici. Ben sizin gibiler gibi iftiracı değilim merak etme. Bilgili bir insan olsan yazdıklarımı bilir susardın zaten. Burada muhalefet yapmaya yazma. Gerçekleri yaz. Yüreğinin yetmediği işlere de kalkışma. Ve sakın bir daha aşalayıcı kelimeler kullanayım deme.
    Konu chiko tarafından (26-03-2009 Saat 02:53:28 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    güzelyer
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

boş palavralar, işsiz adam şarkısını dinle
    Ne kadar bilgili olduğun kullandığın kelimelerden anlaşılıyor. Verdiğin cevaplar da gayet tatmin edici. Ben sizin gibiler gibi iftiracı değilim merak etme. Bilgili bir insan olsan yazdıklarımı bilir susardın zaten. Burada muhalefet yapmaya yazma. Gerçekleri yaz. Yüreğinin yetmediği işlere de kalkışma. Ve sakın bir daha aşalayıcı kelimeler kullanayım deme.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: