+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 13 ileti bulundu.
    İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çocuklarına sorumluluk duymayan babaya karşı ne yapılabilir

Biri 13 biri 11 yaşında 2 oğlum var. Babaları ile 2 yıl önce boşandık. kendisi bir kız çocuğu bulunan başka bir kadınla birlikte yaşıyor. Öz çocuklarına karşı ilgisiz, sorumsuz. 10 dakika mesafede oturmasına rağmen 3 ay aramadığı oluyor. Çocuklar onu arıyor, geleceğine dair söz veriyor, gelmiyor. doğumgünleri, bayramlar, yılbaşı, karne hiçbirinde yanlarında değil.. düzenli alması konusunda çabalarım da sonuç vermedi. Mahkemenin verdiği sürelerle sınırlı tutmadım yeterki görüşsünler diye yinede çözemedim. Büyük oğlum durumla başa çıkamadığı için bir süre tedavi gördü. doktor babası ile bire bir konuşup durumu anlattı sonuç değişmedi. Tüm bunlar onları çok etkiliyor.
    Birşeyler yapılabilmeli.
    Babaya karşı, çocukların ruh sağlıklarını, karakter yapılarını kısacası geleceklerini etkileyen sorumsuz davranışta bulunduğu gerekçesiyle bir dava açılabilir mi? Yasal yaptırım uygulanır mı? Tek istediğim düzenli olarak çocuklarını görmesi. Karı-kocadan boşanılır çocuktan değil. Haklarım nelerdir?

Hukuki NET Güncel Haber

Çocuklarına sorumluluk duymayan babaya karşı ne yapılabilir konulu yargıtay kararı ara
    Çocuklarına sorumluluk duymayan babaya karşı ne yapılabilir konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Çocuklarına sorumluluk duymayan babaya karşı ne yapılabilir.

Zamanında eski eşiniz ile boşanırken siz çocukları gösterme konusunda göstermeme eğiliminde olmuşsanız. Bu size tepkisel bir sonucu olabilir.

Genelde boşanma yaşayan eşler, çocukları koz kullanarak göstermeyerek,babayı yıldırmak niyetinde oluyor bazı eşler. Günümüzde çok rastlanan bir durum maalesef ki.

Sizin durumunuzu bilemeyiz tabiki. Boşanma aşamasında çocuklarınızı koz kullanmamış ve görüşmeleri için tüm çabanızı göstermiş olabilirsiniz.

Yasal olarak bu konuda yapabileceğiniz birşey yok maalesef.
    Ancak babanın öz çocuklarına karşı sorumluluklarının ölünceye dek devam edeceği aşikar.

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy Re: Çocuklarına sorumluluk duymayan babaya karşı ne yapılabilir.

Alıntı denizblk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Zamanında eski eşiniz ile boşanırken siz çocukları gösterme konusunda göstermeme eğiliminde olmuşsanız. Bu size tepkisel bir sonucu olabilir.

Genelde boşanma yaşayan eşler, çocukları koz kullanarak göstermeyerek,babayı yıldırmak niyetinde oluyor bazı eşler. Günümüzde çok rastlanan bir durum maalesef ki.

Sizin durumunuzu bilemeyiz tabiki. Boşanma aşamasında çocuklarınızı koz kullanmamış ve görüşmeleri için tüm çabanızı göstermiş olabilirsiniz.

Yasal olarak bu konuda yapabileceğiniz birşey yok maalesef.
    Ancak babanın öz çocuklarına karşı sorumluluklarının ölünceye dek devam edeceği aşikar.
    Öncelikle duyarlı davranıp yazdığınız için teşekkür ederim. Boşanma sırasında ve sonrasında çocukları koz olarak kullanmadım asla. Ben çocukların her iki ebeveynlede iyi ilişkiler içinde olması sonucunda sağlam karakterli birer yetişkin olacağına inanıyorum. Boşanmış aile çocukları yarım olmamalı. Her iki aile ile görüşebilmeli. İdeali istemek çok olsa bile, en azından Babaları hafta da bir alsa yeterdi. Baba vicdani olarak bunu uygulamıyorsa hukuki yaptırım uygulanırmı diye araştırmaya çalışıyorum.. Görüşmeyi kısıtlandırabilen yasalar neden görüşmeyen ebeveyni görüşmeye mahkum edemesin.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Çocuklarına sorumluluk duymayan babaya karşı ne yapılabilir

Çok haklısınız. Size gönülden katılıyorum. Kanunlarımızda eksik şeyler hep çıkıyor.
    Mahkeme devam ederken bakın ne oluyor ve eksiklik var.
    Mesela baba nafakayı ödemezse icra; icra ile de alamazsa hapis yolu var.
    Ama anne çocuğu babaya göstermezse ne oluyor? İcra yolu çıkıyor,icra ile alamasa bile hapis kararı anne için çıkmıyor. Çünkü kanunda yok. Ama hakim velayeti anneden alıp babaya verebilir ama hakim'in uygulamada bunu yaptığı görülmüş değil. Çünkü çocuk o kadar küçük ve annenin vereceği süte ihtiyacı var ki, yaptırım yapılamıyor.

Yani bahsettiğiniz gibi, baba ile görüşün kısıtlanması olduğu gibi, görüşmenin mecbur kılınması lazım. Hakim çocuk için iyi kararı verirken bunu da sağlayacak yaptırımlarla donatılmış olsa hakim yapardı ama yaptırım yapacak kanun yok ki!
    Konu denizblk tarafından (17-02-2009 Saat 22:59:56 ) de değiştirilmiştir. Sebep: yazım hatası

Nerede
    Balıkesir
    İletiler
    365
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın denizblk,
    IIK.25 ve IIK.341. maddelerine muhalefetten dolayı hiç kimse hapis cezası almamışmıdır?Anladığım kadarıyla uzun zamandır foruma üyesiniz ve konuyla ilgilisiniz.Hiç rastlamış olduğunuz bir örnek yokmu?

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Jupiter_30 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sayın denizblk,
    IIK.25 ve IIK.341. maddelerine muhalefetten dolayı hiç kimse hapis cezası almamışmıdır?Anladığım kadarıyla uzun zamandır foruma üyesiniz ve konuyla ilgilisiniz.Hiç rastlamış olduğunuz bir örnek yokmu?

Altı çizili belittiğiniz şeyden kastınız, bu konu ile çok ilgiliyim gibi bir mana çıkardım. Her konuya aynı mesafedeyim.
    Foruma evet bir süredir üyeyim. Ancak benim kastım yazımda da belirttim, boşanma mahkemesi devam ederken demiştim. Boşanma kesinleştikten sonra velayet kime verilmiş ve karşı ebebeyn'e göstermiyorsa hapis olayı var. Ancak uygulamada örnek hiç denk gelmedim maalesef.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı yldzz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Biri 13 biri 11 yaşında 2 oğlum var. Babaları ile 2 yıl önce boşandık. kendisi bir kız çocuğu bulunan başka bir kadınla birlikte yaşıyor. Öz çocuklarına karşı ilgisiz, sorumsuz. 10 dakika mesafede oturmasına rağmen 3 ay aramadığı oluyor. Çocuklar onu arıyor, geleceğine dair söz veriyor, gelmiyor. doğumgünleri, bayramlar, yılbaşı, karne hiçbirinde yanlarında değil.. düzenli alması konusunda çabalarım da sonuç vermedi. Mahkemenin verdiği sürelerle sınırlı tutmadım yeterki görüşsünler diye yinede çözemedim. Büyük oğlum durumla başa çıkamadığı için bir süre tedavi gördü. doktor babası ile bire bir konuşup durumu anlattı sonuç değişmedi. Tüm bunlar onları çok etkiliyor.
    Birşeyler yapılabilmeli.
    Babaya karşı, çocukların ruh sağlıklarını, karakter yapılarını kısacası geleceklerini etkileyen sorumsuz davranışta bulunduğu gerekçesiyle bir dava açılabilir mi? Yasal yaptırım uygulanır mı? Tek istediğim düzenli olarak çocuklarını görmesi. Karı-kocadan boşanılır çocuktan değil. Haklarım nelerdir?
    Boşanmada son pişmanlık fayda etmez henımefendi bir erkeğin unutamayacağı tek şey onurlarıyla oynanmasıdır allah bilir adama ne iftiralar atmışsınız ve çocuklarıda bu iftiralarada alet etmişsinizdir. Sakın yok demeyin damdan düşen biri olarak boşanma davası süresince kadınların ne kadar vefasız olabileceğini çok iyi bilirim çünkü bunu gördüm ve yaşadım.

İletiler
    62
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bonies rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Boşanmada son pişmanlık fayda etmez henımefendi bir erkeğin unutamayacağı tek şey onurlarıyla oynanmasıdır allah bilir adama ne iftiralar atmışsınız ve çocuklarıda bu iftiralarada alet etmişsinizdir. Sakın yok demeyin damdan düşen biri olarak boşanma davası süresince kadınların ne kadar vefasız olabileceğini çok iyi bilirim çünkü bunu gördüm ve yaşadım.
    Boşanma asla pişman olduğum bir hareket değil birrr... ikincisi sizin yaşadığınız kişisel sorunu benimle ilişkilendirmeniz ve hakkımda böylesi yargıda bulunmanız oldukça çirkin.. Sizi damdan atan ben değilim... Burda konu çocuklarını görmeyen bir babaya dava açılabileceğimidir.. Varsa emsal dava bildiğiniz yazarsınız, yoksa susarsınız..

İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı denizblk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Altı çizili belittiğiniz şeyden kastınız, bu konu ile çok ilgiliyim gibi bir mana çıkardım. Her konuya aynı mesafedeyim.
    Foruma evet bir süredir üyeyim. Ancak benim kastım yazımda da belirttim, boşanma mahkemesi devam ederken demiştim. Boşanma kesinleştikten sonra velayet kime verilmiş ve karşı ebebeyn'e göstermiyorsa hapis olayı var. Ancak uygulamada örnek hiç denk gelmedim maalesef.
    evet boşanma davası devam ederken anneler çocukları babadan uzaklaştırıyor çünkü babayı para avı olarak görüyor işkence ettiriyor.bana birgün parka gel çocuğu verecem dedi bende abimle gittim başıma gelecekleri tahmin edebiliyordum anne erkek kardeşi ve kardeşinin arkadaşları 5-6 kişi geldiler bizi tehdit ettiler sizi öldürürüz yok ederiz gibi.Savcılığa suç duyurusunda bulundum ara karar olmasına rağmen çocuğu görüştürmüyor hemde o olayı anlattım savcı kardeşi ve arkadaşları hakkında tehditten kamu davası ile cezalandırılması ve anne hakkındada İİK nın 113/A ya cezalandırılmasına karar vererek asliye cezaya dosyayı göndermiş nisanda duruşma var merak ediyorum yaptırım ne olacak hala daha çocukla görüştürmüyor buda anne biyolojik anne öbür tarafta baba gelsin çocuğunu alsın diyende anne böyle anneleri kutluyorum bütün boşanan annele sesleniyorum lütfen çocukla baba arasına girmeyin çocuk büyüdüğü zaman sizden bunun hesabını soracaktır eminim..saygılar

İletiler
    26
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı minikkuşum rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    evet boşanma davası devam ederken anneler çocukları babadan uzaklaştırıyor çünkü babayı para avı olarak görüyor işkence ettiriyor.bana birgün parka gel çocuğu verecem dedi bende abimle gittim başıma gelecekleri tahmin edebiliyordum anne erkek kardeşi ve kardeşinin arkadaşları 5-6 kişi geldiler bizi tehdit ettiler sizi öldürürüz yok ederiz gibi.Savcılığa suç duyurusunda bulundum ara karar olmasına rağmen çocuğu görüştürmüyor hemde o olayı anlattım savcı kardeşi ve arkadaşları hakkında tehditten kamu davası ile cezalandırılması ve anne hakkındada İİK nın 113/A ya cezalandırılmasına karar vererek asliye cezaya dosyayı göndermiş nisanda duruşma var merak ediyorum yaptırım ne olacak hala daha çocukla görüştürmüyor buda anne biyolojik anne öbür tarafta baba gelsin çocuğunu alsın diyende anne böyle anneleri kutluyorum bütün boşanan annele sesleniyorum lütfen çocukla baba arasına girmeyin çocuk büyüdüğü zaman sizden bunun hesabını soracaktır eminim..saygılar
    Tekil konuşmaya dikkat edelim.Herkesi aynı kefeye koymayın lütfen.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

cocugunu gormeyen baba

sorumsuz babaya suc cezasi

erkegin cocukla ilgilenmemesi dava edilebilir mi

baba cocuga sahip cikmamasicocugu babaya gostermemek site:www.hukuki.netilgilenmeyen babaya.nafaka davasicocugunu gormeyen babaya yasa napabilirbabaya cocuguyla ilgilenme davasi sorumsuz babaya dava acilirmisorumsuz bosanan babacocugunu gormeyen.eslerbabaya karsi miras davasibosanan babanin sorumluluklariilgisiz babaya davasorumsuz baba davasicocuguna sahip cikmayan anababanin cocuguyla ilgilenmemesi suc mudurilgisiz babaya mahkeme kararicocuguna sahip cikmaanne cocugu gostermezsecocuguna sahip cikmayan babacocuguyla ilgilenmexen babaya dava acilirmicocuguyla gorusmeyen babanin cezasianne babanın hukuki sorumluluğubabanın çocuğuna karşı sorumluluk yasası
Forum