+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Apartman yöneticisi aidat öder mi?

Apartman yöneticisi aidat öder mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Oct 2011
  Nerede
  Bursa
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Apartman yöneticisi aidat öder mi?

  İyi Günler

  Apartman yöneticisi aidat öder mi ve aidat verme zorunluluğu var mıdır aidat vermediğini kat maliklerine belirtmek zorunda mıdır yaptığı hizmet karşılığında aidat vermezse kanunen bir durum yaratır mı cevaplarınız için şimdiden teşekkürler  Hukuki NET Güncel Haber

  Apartman yöneticisi aidat öder mi? konulu yargıtay kararı ara
  Apartman yöneticisi aidat öder mi? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  8.979
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Apartman yöneticisi aidat öder mi?

  Apartman yöneticisi olduğu için değil; ama o binada bir kat maliki olduğu (ya da sakini) olduğu için aidat öder.
  Ancak yöneticilik de bir iş ve bunun da bir para karşılığı olmalı. En azından olması mantıklı.
  Bunun karşılığı da bir dairenin aidatı kadar olarak belirlendiyse mahsuplaşıyor olabilir.
  Yönetici ücretinin ne kadar olacağına kat malikleri karar verecek ve kayıt altına alınacak. Bu yapıldıysa sorun yok.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Dec 2011
  Nerede
  .
  İletiler
  1.381
  Dilekçeler Sözleşmeler
  1
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Apartman yöneticisi aidat öder mi?

  öder tabiki.
  Madde 40 - Yönetici, kaide olarak vekilin haklarına sahiptir.
  Kat malikleri, kendilerine düşen borçları ve yükümleri yönetici tarafından noterlikçe yaptırılan ihtara rağmen vaktinde ve tamamen yerine getirmezlerse, yönetici, hiçbir tazminat ödemeye mecbur olmaksızın, kendine ait sözleşmeyi feshedip yöneticilikten çekilerek bu yüzden uğradığı zararın tazminini kat maliklerinden istiyebilir.
  Yönetici, yönetim planında veya kendisiyle yapılan sözleşmede bir ücret tayin edilmemiş olsa bile, kat maliklerinden uygun bir ücret istiyebilir,
  (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/13 md.) Kat malikleri kurulu, kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı, katılacaksa, ne oranda katılacağını kararlaştırır. Bu yolda, bir karar alınmamış ise, yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz.

  Yarısına katılmamak bile bir ödeme şeklidir.
  .
  Arsa payına göre işletme gideri olarak aidat avans tablosunda Tüm maliklere ve kiracılara pay edilir.
  .
  Madde 20 - (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
  a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; (personel giderleri)

  b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme (md:9) ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; Katılmakla yükümlüdür. (diger giderler)

  c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.
  (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş (md:9) hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.
  Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan, kişinin, kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.


  KMK 20. madde diyor ki ; "kat malikleri aralarında başka türlü (oy birligi ile) bir anlaşma olmadıkça ana yapının personel giderlerine eşit olarak, diğer giderlere ise (yönetici ücreti dahil) arsa payı oranında katılırlar"
  "Aralarındaki başka bir anlaşma" ise şöyle tanımlanabilir. Yönetim planı içeriğinde tüm giderlere veya bazı giderlere başka bir şekilde katılacağı yazıyorsa ya da kat maliklerinin tümü aralarında giderler konusunda başka bir sözleşmeye (yönetim planından farklı özel bir sözleşmeye) imza atmış iseler (-ki atmış iseler dahi sonradan bağımsız bölümü alanları bağlamaz-) veya kat malikleri kurulunda ortak giderlerin paylaşımı konusunda tüm kat maliklerinin tümünün (sadece toplantıya katılanların değil tüm kat maliklerinin tümünü kastediyoruz) bir karar almış iseler bu tip paylaşım şekilleri de geçerlidir.
  KMK 20. maddede; genel giderlere katılmak ve nelerin genel gider olduğu konusu düzenlemiştir. Maddeye göre; kat malikleri;
  a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bu giderler için toplanacak avansa eşit olarak, (bunu personel giderleri olarak özetliyoruz)
  b) Bunlar dışında kalan bütün ortak giderlere ve bunlar için toplanacak avansa ise (yönetici ücreti dahil) arsa payları oranında katılacaklardır.(bunu personel giderleri dışındaki tüm giderler olarak özetliyoruz)
  Aslında kural; kat maliklerinin kendi aralarında anlaşmalarıdır. Yani yukarıdaki saydığımız hali ile kat malikleri her iki çeşit giderler için farklı katılma oranları belirleyebilirler. Bunun için Yönetim Planı'nda bir hüküm olabileceği gibi, Kat Malikleri Kurulu'nun, bütün kat maliklerinin oybirliği ile alacakları kararla da belirleyebilirler.
  Kat Malikleri Kurulu oy birligi ile karar alamazsa, kat maliklerinin hepsinin katıldığı bir "Özel Sözleşme" ile de aynı sonuca varılabilir. Ancak bu şekilde düzenlenen sözleşme, o sözleşmede imzası olan kat maliklerini bağlar. Bağımsız bölümlerin yeni malikleri bağlamaz. O halde, Yönetim Plânı ve Kat Malikleri Kurulu kararı niteliğinde olmayan ve genel giderlere katılma oranı kanundakinden farklı bir şekilde düzenlenen sözleşmeye yeni malikler uymak zorunda değildirler.
  Konu Hakkaniyetli tarafından (06-02-2012 Saat 15:25:57 ) de değiştirilmiştir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Nov 2014
  Nerede
  Mersin
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Apartman yöneticisi aidat öder mi?

  1) Yönetici isterse aidat ödemez.

  Madde 40 -
  Yönetici, kaide olarak vekilin haklarına sahiptir. Kat malikleri, kendilerine düşen borçları ve yükümleri yönetici tarafından noterlikçe yaptırılan ihtara rağmen vaktinde ve tamamen yerine getirmezlerse, yönetici, hiçbir tazminat ödemeye mecbur olmaksızın, kendine ait sözleşmeyi feshedip yöneticilikten çekilerek bu yüzden uğradığı zararın tazminini kat maliklerinden isteyebilir.

  Yönetici, yönetim planında veya kendisiyle yapılan sözleşmede bir ücret tayin edilmemiş olsa bile, kat maliklerinden uygun bir ücret isteyebilir. Kat malikleri kurulu, kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı, katılacaksa, ne oranda katılacağını kararlaştırır. Bu yolda, bir karar alınmamış ise, yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz.

  2) Yöneticinin huzur hakkı diye teamül vardır. Bence profesyonel yönetim şirketi'ne geçmek en mantıklısıdır.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Apartman yönetici yardımcısı aidat öder mi?
  Apartmanımızda iki bayan kat maliki uzun yıllardır apartman yoneticisi ve yardımcısıyız.2 yıl once görevlerimizi bırakmak istediğimizi söyledik. Kat...
  Yazan: Emine Kuyulu Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 20-04-2020, 03:15:39
 2. yönetim yardımcısı aidat öder mi
  bir sitede 1 senedir yönetim yardımcılığı yapıyorum.karar defterinde yönetim yardımcısı olarak geçiyorum.karar defterinde yönetici ne kadar huzur...
  Yazan: ege 63 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 22-06-2019, 08:09:39
 3. Yöneticisi olmayan apartmanda aidat borcu
  Merhaba, Kiracı olarak oturduğum apartmanda 16 ay önce toplantıya kimse katılmaması sebebi ile yeni bir yönetici atanamadı, mevcut yönetim de istifa...
  Yazan: elmyrdc Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 2
  Son İleti: 05-01-2017, 19:28:15
 4. Apartman Yöneticisi Kendi Kafasına Göre Aidat Topluyor
  Merhabalar, Ben toplam 6 hane bulunan bir apartmandan daire satın aldım ve 2 ay önce taşındım. Aldığım kişi 6 haneninde sahibiydi ve tek ayrı...
  Yazan: orchuns Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 27-12-2016, 12:47:16
 5. Müteahit Aidat Öder mi?
  Apartmanımız yeni ve 28 dairelik. 10 dairesini müteahit satmış ve geriye kalan daireler ise boş. Kendisi müteahitin boş (satılmayan) dairelere aidat...
  Yazan: ZuhtuOzcelik Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 8
  Son İleti: 27-06-2011, 12:05:21

Bu sayfada bulunan kavramlar:

apartman yöneticiliği

apartman yöneticisi aidat öder mi

yönetici aidat öder mi

bina yoneticisi haklari

apartman yöneticisi aidat verirmihttp:www.hukuki.netshowthread.php91593-Apartman-yoneticisi-aidat-oder-misite yöneticisi aidat öder miapartman yöneticisiyönetici aidat verirmibina yöneticisi aidat öder miapartman yöneticisi maaş alırmıapartman yöneticisinin haklarıapartman yönetici yardımcısı aidat öder miapartman yönetici haklarıapartman yoneticisi aidatapartman yöneticisi yakıt parası öder miyönetici apartman aidatı öder miyonetici aidat verir miapartman yönetmeliği aidatapartman yöneticisi aidat ödermiapartman yoneticisi ayonetici maas alir miapartman yöneticisi maaş alır mıyönetici ortak gider ödermibina yöneticisi aidat verirmi
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.