+ Konuyu Yanıtla
1 den 4´e kadar toplam 4 ileti bulundu.

Konu: Trafik Sigortası karşılar mı

Trafik Sigortası karşılar mı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jan 2011
  Nerede
  kocaeli
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Unhappy Trafik Sigortası karşılar mı

  Merhaba hukukçu arkadaşlar

  (Öncelikle hukuki.net te ve google da arama yaptım fakat benzer bi konu bulamadım onun için bu konuyu açıyorum)

  3 gün önce bir otomobil aldım. Alım satım işlemleri bitti. Sigortasını yaptırdım 11 yaşında olduğu için kasko yaptırmadım. İlk arabam olduğu için kasko , sigorta gibi mevzuat işlemlerinden pek anlamıyorum. Dün işyerimden eve gelirken şehir içinde bir kaza yaptım. Önümdeki araç aniden durunca bende arkadan çarptım. İlk araba ilk kaza , anlıyacağınız çok korktum önceleri. Öndeki araçta hiç bir zarar yok, bende plastik aksamlarda biraz kırık ve bir de karbüratörde sanırım delik oldu. Çarptığım kişi bende bişey yok dedi ve gitti. Bende bi arkadaşıma telefon açtım ne yapmam gerek diye. Tanıdık bi oto tamircisi tarif etti ve hasar tespiti yaptırdım. Emin olmamakla beraber bana 400-600 tl arası bişey tutar dediler.
  Öğrenmek istediğim şudur; ben bu masrafı trafik sigortasından karşılayabilir miyim? Evet ise bunun için sigortacıma mı müracaat etmem gerekli. Süreç nasıl işler. ne gibi işlemler yapılacak. (Expertiz gibi)

  Bir de tamirci kasko yaptır dedi. Bi arkadaşı varmış aracı görmeden kasko yapıyormuş. Kaskoyu yaptıktan 1 hafta sonra fotoğraflarını çeker Aracım park halindeyken çarpmışlar dersin dedi. Bu işlerden hiç anlamam ama usulüne aykırı olduğu besbelli.

  Yanlış bişey yapıp zarara girmek istemiyorum. Sizce ne yapmam gerekir.

  Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.  Hukuki NET Güncel Haber

  Trafik Sigortası karşılar mı konulu yargıtay kararı ara
  Trafik Sigortası karşılar mı konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  May 2008
  İletiler
  4.313
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Trafik Sigortası karşılar mı

  Tabiki trafik sigortası zararı karşılamaz.Trafik sigortası zararı karşılasaydı kasko kavramına ihtiyaç olmazdı.Trafik sigortasının amacı insanları mağdur etmemek için zarar verdikleri aracın hasarını belli bir miktara kadar garantiye almak yani sadece karşı tarafın zararını ödemek ve bir şekilde kamu yararı sağlamak.İkinci konuya gelince çoğu firma devam eden bir kasko durumu olmadıkça 10 yaşını geçmiş araca kasko başlamaz.Başlasada 10.000TL lik araca 2.000TL yıllık bedel ister.Orda tutanak tutsaydınız diyeceğim, lakin arkadan çarpma asli kusur olduğu için karşı tarafın sigortasından yada kaskosundan da yararlanamayacaktınız muhtemelen.Yapacağınız şey aracınızı yaptırıp daha dikkatli bir şekilde kullanmak.Geçmiş olsun.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jan 2011
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  699
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Trafik Sigortası karşılar mı

  Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ?

  Trafiğe çıkan her araç zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Bu sigorta poliçesini hemen tüm sigorta şirketleri aracılığıyla yaptırabilir.

  Zorunlu Trafik Sigortası Ne İşe Yarar ?

  Hareket halindeki araçların kaza yapması sonucu oluşabilecek hasarları sigorta firmaları, poliçede belirtilen maksimum tutara kadar öderler. Aracınızın kaskosu var ise ve kusur karşı tarafta ise , kasko firmanız hasar tutarını karşı aracın trafik sigorta firmasından tahsil eder ve böylece hasarsızlık indiriminiz bozulmamış olur. Zorunlu trafik sigortası ancak hareketli otomobil kazalarında kullanılabilir. Dolayısıyla park halindeki aracınıza bir zarar gelirse trafik sigortası bir bedel ödemez.

  Aracınızın zorunlu trafik sigortası dolmuş ya da yok ise trafik polisi aracınızı bağlayacaktır.

  Trafik Sigortası Teminat Kapsamı ?

  Trafik poliçesi ile;
  Trafik sigortası ile kaza anında üçüncü şahısların uğrayacağı maddi ve bedeni zararlar poliçede belirtilen limitler ve sigortalının kusuru oranınında teminat altına alınmıştır. Trafik sigortası poliçesi kapsamında yer alan teminat bilgileri ve kapsamları ise;
  a) Maddi Teminat:
  Sigortalının hukuki sorumluluğunu gerektirecek şekilde üçüncü şahsa ait malların zarara uğramasına neden olması halinde, meydana gelen zararı karşılar.
  b) Tedavi Masrafları Teminatı:
  Sigortalı motorlu aracın sebep olduğu kazalarda, kazada yer alan kişilerin daha sonra ölümü meydana gelse bile, ilk yardım,muayene veya kontrol yada yaralanmadan ötürü ihtiyaç duyulabilecek; ayakta tedavi, poliklinik, klinik, hastane ve benzeri sağlık kurumlarındaki tedavi giderleri ile bu tedavinin gerektirdiği tüm sağlık giderlerini karşılar.
  c) Tedavi Giderleri Dışındaki Diğer Tazminatlar ve Ölüm Teminatı:
  Sigortalı aracın bir kimsenin ölümüne neden olması halinde; ölenin defin masrafları ile ölen kişinin yardımından mahsun kalanlara destekten yoksun kalma zararı,
  Sigortalı aracın bir kimsenin yaralanmasına neden olduğunda; bu kimsenin tamamen veya kısmen çalışamaz hale gelmesi nedeniyle doğan zararlar sonrasındaki ekonomik mahrumiyetleri; şahsın çalışma gücünün tamamen veya geçici olarak azalması yada yok olmasından doğan zararları karşılamaktadır.
  Sakatlık ve ölüm halinde aktüer tarafından destekten yoksun kalma tazminatı hesaplanır. Destekten yoksun kalma tazminatı kişinin; Yaşı, Geliri , Geride kalanların desteğe muhtaçlığı Kusur oranına göre hesaplanır ve poliçede belirtilen azami teminatı aşmamak kaydıyla ödenir. Tüm trafik kazalarında aşağıdaki belgeler ortak olarak istenmektedir. Ayrıca Trafik Sigortasıyla ilgili olarak istenen ek belgeler teminat türleri için belirtilmiştir.

  ORTAK BELGELER :
  -Poliçe aslı veya fotokopisi,
  - Kusur durumunu gösterir Trafik Kazası Tespit Tutanağı ( kaza zaptı ),
  - alkol raporu,
  - Ruhsat fotokopisi,
  - Ehliyet fotokopisi,

  EK BELGE OLARAK :

  a) Maddi Hasar İçin;

  - Zarar gören aracın ruhsat fotokopisi

  b) Tedavi Masrafları İçin;

  - Kati hastane raporu,
  - Tedavi masraflarını gösterir belgelerin asılları (fatura vb.).

  c) Tedavi Masrafları Dışında Daimi Sakatlık ve Ölüm Hali İçin;

  *Sakatlık Hali;

  - Maluliyet derecesini gösteren hastane heyetinin raporu,
  - Kişinin son kazanç belgesi.

  *Ölüm Hali;

  - Ölü Muayene Tutanağı (Savcılıktan Onaylı),
  - Veraset İlamı,

  Alıntı alt169 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Önümdeki araç aniden durunca bende arkadan çarptım.
  Araç ile aranızda güvenli takip mesafesi olmadığından araç aniden durduğu için kaza olmuş sanırım.Yahut başka sebepten durumu tam bilemediğimiz için kusur sizde gözüküyor.
  Fakat her arkadan çarpana tüm kusur sende demek doğru olmaz.


  • Örneğin başıma gelen bir olayı özetleyecek olursam;kiraladığım bir araç ile bölünmüş karayolunda sol şeritte seyrederken hız sınırı olan 120 km ile arkamdan gelen aracın sellektör yapması neticesinde sağ şeride geçmeye zorlanışımı ve arkadaki araçtaki kara cahil vatandaşın 120 Km ile sağ şeride girersem neler olacağını kestirememesi sonucu şeridimi değiştirmedim fakat araç beni sağlayarak ( sollamadı sağladı ) ucu ucuna önüme geçmesi ve geçerken el kol hareketleri neticesinde ( yaklaşık 3-5 dakikalık bir zaman zarfında ) bana sağa geçmemi ve neden yol vermediğimi soracağını belirten sağ işaret parmağını sallaması sonucu sağ elimin tersi ile git başımdan şeklinde işaret yapmam neticesinde sinirlenerek aniden durdu benim sağa kıracağımı düşünerek sanırım.Emniyet kemerim takılı ve araçta hava yastığı olması dolayısı ile istifimi hiç bozmadan arkadan buna çarpmam neticesinde onun aracının tamponu benim aracımın ise öne kaportası epey zarar gördü.O zamanlar maddi hasarlı kazaralar trafik geliyordu ve zaten ben şahıstan şikayetçi olmuştum gelen ekibe.Gelgelelim olay 100-200 metre içerisinde olduğu için oradaki benzinlikte ve çevre esnafından onun aniden durduğunu gören şahitler neticesinde aracı yaptırdı,( kiralık araç olduğu için kaskoluydu ) kiralık araç olduğu için günlüğü 150 TL'den 15 günlük masrafı ödedi ve trafikte taciz ve sürüş güvenliğini kasıtlı tehlikeye atmak gibi sebeplerden yargılandı ve para cezası aldı.


  Alıntı alt169 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  Çarptığım kişi bende bişey yok dedi ve gitti.
  Sizin hasarınızı karşılayacak olan karşı tarafın sigortası idi.Az yada çok neticede kusur oranına göre karşı tarafın sigortası bir miktarda olsa masrafınızı karşılayacaktı.

  Aracınız eski model olsa lüks yada 15.000 TL'den fazla bir maddi değeri yok ise kanımca kaskoya ihtiyacınız yok.

  Fakat diğer aracın sürücüsünün bende bir şey yok mantığı ile gitmesi onunda bu işleri pek bilmediği anlamına geliyor.

  Siz haksızda olsanız sizle ile anlaşmadan onun gitmesi başına gelecek herşeyi kabullenmesi anlamına geliyor.Örneğin siz olayın akabinde bulunduğunuz bölgedeki yetkili kolluk numarasını arayarak filan araç önümde aniden durdu duramadım ve çarptım araç kaçtı deseydiniz kaza mahallinden kaçtığı için karşı tarafın zan altında kalmasını ve olayın lehinize dönmesini bir nebze sağlayabilirdiniz.Haklı olan kaçmaz mantığı bu gibi durumlarda geçerlidir.

  Sonuç olarak aracın masraflarının tamamını sizin karşılayacağınız bir süreç sizi bekliyor diyebilirim...

  Diğer görmeden kasko yapılan durumda ise bir aldatmaca olduğu besbelli yoruma gerek yok sanırım...

  Kaskoya gerek olup olmadığını anlamak için düz mantık yürütmek yeterli ; şayet kasko gerekli olsaydı trafik sigortası gibi zorunlu olurdu.

  Trafik Sigortasını; Devlet Hastanesi
  Kaskoyu; Özel Hastane gibi düşünebiliriz

  Ticari araç kullananlar için araçları tamirde iken mağdur olmamaları için kasko ideal olsada bireysel olarak şahsen para tuzağı kanısındayım.

  Saygılarımla...
  Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (09-02-2011 Saat 02:26:37 ) de değiştirilmiştir.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jan 2011
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  699
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Trafik Sigortası karşılar mı

  spam mesajı silinebilir
  Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (09-02-2011 Saat 02:09:07 ) de değiştirilmiştir. Sebep: spam mesajı silinebilir

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Trafik Sigortası
  Merhaba; Babamdan miras kalan bir araç var. Araç Trafik Tescil Şubede bir mirasçıya diğer mirasçılar tarafından devredilecektir. Yalnız aracın...
  Yazan: kolvon00 Forum: Miras Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 29-02-2016, 22:08:57
 2. Ölümlü Trafik Kazası ve Trafik Sigortası
  Merhabalar, 26 Nisan 2014 tarihinde babam bir trafik kazasında hayatını kaybetti.(Haber için tıklayın) Yaklaşık bir haftadır onlarca avukat,...
  Yazan: Zebani Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 05-05-2014, 18:30:17
 3. İhtiyaç Kredisi İçin Yapılan Hayat Sigortası Ödenen Taksitleri Karşılar mı ?
  İyi günler Geçen ay babamı kaybettim. Kullanmış olduğu bireysel ihtiyaç kredisi vardı. Gerekli belgeleri ilgili bankaya gönderdim ve krediyi...
  Yazan: Mozesme Forum: Kredi Kartları ve Bankacılık Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 21-08-2013, 20:05:53
 4. Trafik Sigortası
  Yeni yasa gereği, trafik sigortası ne kadar kusur olursa olsun, karşı tarafın hasarının tamamını ödermiş. Bu doğru mudur?
  Yazan: Oz' Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 25-05-2012, 18:15:16
 5. Yeni Mevzuat: Sigorta Hukuku • Trafik Kazası • Destekten Yoksun Kalma • Trafik Sigortası
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : İlgili veri linki - Konu: Sigorta...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 1
  Son İleti: 20-03-2011, 19:25:52

Bu sayfada bulunan kavramlar:

trafik sigortası cam kırılmasını karşılarmı

trafik sigortasi cam kirilmasini ödermi

http:www.hukuki.netshowthread.php84304-Trafik-Sigortasi-karsilar-mi

araç sigortası cam kırılmasını karşılarmıtrafik sigortası kazayı karşılarmıtrafik sigortası ön camı karşılarmıtrafik sigortası araç cam kırılmasını karşılarmızorunlu trafik sigortası cam kırılmasını karşılarmıtrafik sigortası kırılan camı ödermitrafik sigortası kendi hasarımı ödermicam kirigini trafik sigortasi karsilarmizorunlu trafik sigortası ne işe yararkazada arkadan vuran aracin tamirini sigorta karsilarmiaraba sigortası ne işe yarartrafik sigortası cam hasarını karşılar mıtrafik sigortasi ne ise yarartrafik sigortası ne işe yararkazada arkadan vurankaza yaptım sigorta karşılarmısigorta araba camını karşılarmıtrafik sigortasi hasarin ne kadarini öder 2015trafik sigortası kazayı nasıl karşılarsigorta araç camını karşılarmıKaza sigortasi arkadan carpmalari oduyormupark halindeki araca çarptım ne yapmalıyım
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.