+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: Dava sürerken yurtdışına gitmek

Dava sürerken yurtdışına gitmek Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Turkey.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Dava sürerken yurtdışına gitmek

merhaba,

olay biraz karışık kısaca anlatmaya çalışacağım. Bir lisansüstü programda öğrenciyim. aynı anda yine aynı okulda bir başka lisansüstü programda da okumak için başvurdum kabul edildim. sonra kayıt zamanı kaydımı yapmadılar, bende kasım ayında yürütmenin durdurulması istemiyle dava açtım. geçen gün bir yazı geldi, yürütmenin durdurulması talebine davalının savunması ve iligili dökümanlara bakıldıktan sonra karar verilmesi... falan diye.

şimdiki problemim şu. yine aynı üniversitem, beni 6 aylığına yurtışına gönderiyor değişim öğrencisi olarak.

ilk olarak, bu yurtdışına çı kış - ikametimin değişmesi olayını mahkemeye bildirmelimiyim? eğer bildirmeliysem bunu mektupla bildirsem olur mu? yada adres olarak zaten ailemle kaldığım yeri göstermiştim, hiç bişey demesem bi problem olur mu?

ikincisi, şimdi ben yürütmenin durdurulması da istedim. diyelim ki mahkeme yürütmeyi durdurdu, okul da gel kaydını yaptır derslere başla demek zorunda kaldı. ben yurt dışında olacağım, acaba bu kayıt yapma hakkımı yurtdışından geri dönene kadar saklı tutmak gibi bi yükümlülükleri olabilir mi?

bir de alakasız ama, mahkemenin ilgili yazısı karar verildikten 1 ay 3 gün sonra ancak elime ulaştı. yuh artık diyorum şehiriçi bir postanın adresine gitmesi bu kadar mı sürer!

yardımcı olacaklara teşekkürler,

Hukuki NET Güncel Haber

Dava sürerken yurtdışına gitmek konulu yargıtay kararı ara
    Dava sürerken yurtdışına gitmek konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    247
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

hocam hangi üniversitede yüksek lisans yaptığınızı ve hangi üniversiteyi kazandığınızı belirtmemişsiniz. ama bu davayı kazanma şansınız zayıf çünkü bir yüksek öğretim kurumuna kayıt yapabilmeniz için diplomanızın aslını vermek zorundasınız. bir yüksek öğretim programına kayıtlı iken diplomanın aslını alamayacağınıza göre kayıt hakkı elde etme şansınız olmaz. tabi ilk yüksek öğretimdekiler kayıt sırasında yönetmeliğe aykırı olarak diplomanın aslını size iade etmişlerse durum farklı olabilir gibi gözükebilir. (bana da lisans dilomamın aslını vermişlerdi. yönetmeliğe aykırı olduğu halde) ama yasal olmayan bir durum sizin için yasal hak doğurmaz. idare mahkemesini kazanma şansınız zayıf bence yurt dışına gitmenizde behis yok.
    iyi çalışmalar dilerim.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">hocam hangi üniversitede yüksek lisans yaptığınızı ve hangi üniversiteyi kazandığınızı belirtmemişsiniz. ama bu davayı kazanma şansınız zayıf çünkü bir yüksek öğretim kurumuna kayıt yapabilmeniz için diplomanızın aslını vermek zorundasınız.

<div align="right">Ekleyen: omercelikkol - 06/01/2006 : 22:37:19</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Hangi üniversitede ne yaptığımın konunun özü ile alakası olmadığı için yazmadım. Lisansüstü programlara kayır yaptırılırken diplonamın aslını vermenize de gerek yok. ayrıca bu bahsi geçen durum bu seneye kadar hep uygulanan birşeydi.

ayrıca verdiğiniz cevabın sorduğum soru ile hiçbir alakası yok. ben zaten davayı kazanacağımı düşündüğüm için açtım. benim merak ettiğim ikamet değişiklini bildirmesem olur mu idi.

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Mahkemeye bildirdiğiniz adresinizi değiştirmişseniz mahkemeye bildirmeniz iyi olur çünkü ; bundan sonraki tebligatlar eskisi gibi eski adrese yapılacak, size bizzat tebliğ edilmese bile tebligat yapılmış gibi sayılan hallerden biri ile hakkınızda tebligat yapılmış sayılacaktır. Hukukta süreler çok önemlidir. Süreleri başlatan şey ise tebligatttır.

Bazı haklarınızı kaybedebilme ihtimaliniz olabilir

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    247
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın gozkil !

1- 02.06.2005 tarihli YÖK kararından dolayı aynı anda iki yüksek lisans programına kayıt yaptıramazsınız. Bunun için Danıştay#8217;da YÖK kararırın iptali için dava açmanız lazım.
    2- Fakat aynı üniversitede yan dalda yüksek lisans yapabilirsiniz. Yüksek lisansınızın 3 veya 5 döneminde enstitü yönetim kurulunun onayıyla yan dalda da yüksek lisans yapabilirsiniz. 3 ders ve 9 krediden az olmamak şartıyla. Bunun için ayrıca sınava girmenize gerek yok. Örneğin işletmede yüksek lisans yapıyorsunuz. 3 veya 5 inci dönemde kamu yönetiminde de yüksek lisans yapma şansınız var. Tabi çift dal uygulaması her üniversitede yok. (Neden kurumunuzu belirtin dediğimi daha iyi anlamışsınızdır.)
    3- Yönetmelik ve yönergeler kurumdan kuruma ve üniversiteden üniversiteye değişebilmektedir. O yüzden üniversitenizi belirtin dedim.

4- Tebliğat meselesine gelince; Tayfun beye katılıyorum. Adres değişikliğini bildirmezseniz mahkeme size nasıl ulaşacak. Aşağıda sizin durumunuza uygun düşen tebliğat ile ilgili kanun maddeleri var incelerseniz iyi olur.

Bilinen adreste tebligat:

Madde 10 - Tebligat,tebliğ yapılacak şahsa bilinen en son adresinde yapılır.
    Şu kadar ki; kendisine tebliğ yapılacak şahsın müracaatı veya kabulü şartiyle her yerde tebligat yapılması caizdir.

Vekile ve kanuni mümesile tebligat:

Madde 11 - (Değişik birinci fıkra: 6/6/1985 - 3220/5 md.) Vekil vasıtasıyla takip edilen işlerde tebligat vekile yapılır. Vekil birden çok ise bunlardan birine tebligat yapılması yeterlidir. Eğer tebligat birden fazla vekile yapılmış ise, bunlardan ilkine yapılan tebliğ tarihi asıl tebliğ tarihi sayılır. Ancak, Ceza Muhakemeleri Usulu Kanununun, kararların sanıklara tebliğ edilmelerine ilişkin hükümleri saklıdır. Kanuni mümessilleri bulunanlara veya bulunması gerekenlere yapılacak tebligat kanunlara göre bizzat kendilerine yapılması icabetmedikçe bu mümessillere yapılır.

Muhatabın muvakkaten başka yere gitmesi:

Madde 20 - (Değişik: 6/6/1985 - 3220/6 md.)
    13, 14, 16, 17 ve 18 inci maddelerde yazılı şahıslar, kendisine tebliğ yapılacak kimsenin muvakkaten başka yere gittiğini belirtirlerse; keyfiyet ve beyanda bulunanın hüviyeti tebliğ mazbatasına yazılarak altı beyan yapan tarafından imzalanır ve tebliğ memuru tebliğ evrakını bu kişilere verir. Bu kişiler tebliğ evrakını kabule mecburdurlar. Kendisine tebliğ yapılacak kimsenin muvakkaten başka bir yere gittiğini belirten kimse, beyanını imzadan imtina ederse, tebliğ eden bu beyanı şerh ve imza eder. Bu durumda ve tebliğ evrakının kabulden çekinme halinde tebligat, 21 inci maddeye göre yapılır. Bu maddeye göre yapılacak
    tebligatlarda tebliğ tarihi, tebliğ evrakının 13, 14, 16, 17 ve 18 inci maddelerle yazılı kişilere verildiği veya ihbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarihtir.

Tebliğ imkansızlığı ve tebellüğden imtina:

Madde 21 - (Değişik: 6/6/1985 - 3220/7 md.)
    Kendisine tebligat yapılacak kimse veya yukarıdaki maddeler mucibince tebligat yapılabilecek kimselerden hiçbiri gösterilen adreste bulunmaz veya tebellüğden imtina ederse, tebliğ memuru tebliğ olunacak evrakı, o yerin muhtar veya ihtiyar heyeti azasından birine veyahut zabıta amir ve memuruna imza mukabilinde teslim eder ve tesellüm edenin adresini ihtiva eden ihbarnameyi gösterilen adresteki binanın kapısına yapıştırmakla beraber, adreste bulunmama halinde tebliğ olunacak şahsa keyfiyetin haber verilmesini de mümkün oldukça en yakın komşularından birine, varsa yönetici veya kapıcıya da bildirilir. İhbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarih, tebliğ tarihi sayılır.

Yabancı memlekette tebligat usulü:

Madde 25 - Yabancı memlekette tebliğ o memleketin salahiyetli makamı vasıtasiyle yapılır. Bunun için anlaşma veya o memleket kanunları müsait ise, o yerdeki Türkiye siyasi memuru veya konsolosu tebligat yapılmasını salahiyetli makamdan ister. Kendisine tebliğ yapılacak kimse Türk vatandaşı olduğu takdirde tebliğ o
    yerdeki Türkiye siyasi memuru veya konsolosu vasıtasiyle de yapılabilir.
    Yabancı memleketlerde bulunan kimselere tebliğ olunacak evrak, tebligatı çıkaran merciin bağlı bulunduğu vekalet vasıtasiyle Hariciye Vekaletine, oradan da memuriyet havzası nazarı itibara alınarak ilgili Türkiye Elçiliğine veya Konsolosluğuna gönderilir.
    (Ek: 6/6/1985 - 3220/8 md.) Şu kadar ki, Dışişleri Bakanlığının aracılığına lüzum görülmeyen hallerde tebligat evrakı, ilgili Bakanlıkça doğrudan doğruya o yerdeki Türkiye Büyükelçiliğine veya Başkonsolosluğuna gönderilebilir.

Adres değiştirmenin bildirilmesi mecburiyeti:

Madde 35 - Kendisine veya adresine kanunun gösterdiği usullere göre tebliğ yapılmış olan kimse, adresini değiştirirse, yenisini hemen tebliği yaptırmış olan kaza merciine bildirmeye mecburdur. Bu takdirde bundan sonraki tebliğler bildirilen yeni adrese yapılır.
    Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve yeni adres tebliğ memurunca da tesbit edilemediği takdirde, tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına ve diğer nüshası da tebliği yaptıran kazai merciin divanhanesine talik edilir ve eski adresin kapısına talik tarihi, tebliğ tarihi sayılır.
    Mütaakıp tebliğler, yalnız o kazai merciin divanhanesine talik suretiyle yapılır.
    (Ek: 6/6/1985 - 3220/12 md.) Daha önce tebligat yapılmamış olsa bile, taraflar arasında yapılan, imzası resmi merciler önünde ikrar olunmuş sözleşmelerde belirtilen adresler ile kamu kurum ve kuruluşları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına, ticaret sicillerine ve esnaf ve sanatkarlar sicillerine verilen en son adreslerdeki değişiklikler hakkında da bu madde hükümleri uygulanır.

Sayın gozkil gerçi sizi çok sinirli gördüm ama olsun.
    BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA ÇOĞALIR.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Sayın gozkil !

1- 02.06.2005 tarihli YÖK kararından dolayı aynı anda iki yüksek lisans programına kayıt yaptıramazsınız. Bunun için Danıştay#8217;da YÖK kararırın iptali için dava açmanız lazım.

</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    sayın çelikkol,

açtığım davanın içeri ve olayın boyutunu daha önce bu foruma attığım şu mesajdan anlayabilirsiniz:
    https://www.hukuki.net/topic.asp?TOPIC_ID=7797

adres değişikliği ile ilgili kısma verdiğiniz yanıta teşekkür ediyorum. anladığım kadarıyla adres değişikliğini bildirmezsem postacı eski adresime bildirim yapacak, ben orda olmasam da teligat yapılmış kabul edilecek.
    böyle olursa bana uyar, zira şu anki adresimde zaten ailemle birlikte oturuyorum. öteki türlü tebligatı dışişlerine verecekler, onlar elçiliğe yollayacak, elçilik beni çağıracak, bisürü eziyet. ankaranın içinde 1 ay 4 ünde gelen posta yurtdışına kimbilir kaç ayda gelir.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    247
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

"2005 nisan ayında, Odtü'de halihazırda doktora yaparken bir başka bölümde de aynı anda yüksek lisans yapmak için başvurmaya karar verdim. " şimdi burada aşağıda anlattıklarınızla farklı bir durum var. YÖK'ün 02.06.2005 tarihli kararı aynı anda iki yüksek lisans programına devamı engelliyor. fakat siz doktora yapıyorsunuz ama aynı zamanda yüksek lisans yapmak istiyorsunuz, bu durum farklılık arz edebilir.

Otdü sizi sınava alırken verdiği belgelerde başka bir yüksek lisans programına kayıtlı olanlar başvuramaz diye bir kayıt yoksa yapılan işlem YÖK'ün kararına aykırı olduğu için işlem geri alınabilir. Ama bu durumda ODTU aleyhine maddi ve manevi tazminat davası alma hakkınız doğar. (Çünkü hem harç parası yatırmışsınız, sınav için gidip gelip yol masrafı yapmışsınız, işlerinizi aksatmışsınız, hemde manevi ıstırap duymuşsunuz.)

ve daha önce kararın odtü ye ulaşmamasından dolayı baz kişilerim kayıtlarının yapılması sizi haklı çıkarmaz. Çünkü başkalarının usulsuzlüğü sizin usulsüzlüğünü haklı çıkarmaz. Ancak şikayet konusu olursa diğerlerinin kayıtları derhal iptal edilir. Ancak eğer yök kararında belirttiğiniz gibi kayıtlı olanlar devam eder bundan sonra başvuracaklar kayıt hakkı elde edemez derse bu anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olur. YÖK'ün kararını iptal ettirmeniz çok büyük olasılık. Ancak Danıştayda dava açmanız lazım. İdare mahkemesiyle boşuna vakit harcamayın. Çünkü düzenleyeci işlemlere karşı danıştayda dava açılır. Tabi 02.06.2005 tarihli yazı YÖK'ün aldığı bir karara bağlıysa.

1. bana gelen 4.7 tarihli kabul mektubu ile kayıt yaptırma hakkı kazanmış olmuyormuyum? sonradan verilen bir karar ile bu durumda benim kazanılmış haklarım engellenmiyor mu?

eğer idari işlem sonradan usule aykırı olduğu anlaşılırsa her zaman geri alınabilir.

2. kazanılmış hakkın eğitim hakkı olması, bu durumda eğitim hakkının engellenmesi olmaz mı? bu anayasal bir suç değil mi?

anayasanın eğitim hakkından çok anayasanın eşitlik ilkesi ile ilgil bir sorun var.Çünkü daha önce başvuranlar devam eder yeni başvuranlar devam edemez diye birşey olmaz. eşitlik ilkesinin açıkça ihlalidir.

3. bu işi idrari olarak halledebilmek için elimden geleni yaptım. olayın en başındaki sorumlu rektör danışmanına gidip durum anlattığımda bana sonradan verilmiş kararın uygulanabileceğini kabul mektubunun hiçbir değeri olmadığını, hatta kayıt bile yapıldıktan sonra durum tespit edilip öğrencilikten de atabileceklerini, kabul mektubunun akademik başarının ölçülüp sonucunda verilen bişey olduğunu, kimsenin oturup da bu adam başka bi yerde daha okuyor mu diye bakmadığını, kaldı ki belki başvuranın okuduğu bölümden memnun olmayıp başka bir bölüme geçmek isteyen biri olduğunu, bu durumda ona tabiki kabul mektubu gönderebileceklerini söyledi.

burada işlem hatası idareden kaynaklanmışsa ki öyle gözüküyor kayıt hakkı konusunda davayı kaybetseniz bile idare usule aykırı işlem yaptığı için kusurludur. Size maddi zarar verdiği için tazminat almaya hakknız var.

4. Bu durumda sanırım idare mahkemesine gitmekten başka bir çözüm kalmadı. Acaba, dava açsam ne kadar süre içerisinde sonuçlanır. yürütmeyi durdurma istesem karşı tarafın savunmasından önce bu karar verilebilir mi?

yürütmeyi durdurma 1 ay sürer 3 ay sürebilir. davanı 6 aydan önce sonuçlanması biraz zor. iş danıştaya giderse 2 ıldan önce çıkması zor.

5. Durum eğitim ile ilgili olduğundan daha sonra lehime verilebilecek karar, bu geçen süre içerisinde derslere giremediğim için bu geçen zamanın benim için kayıp olmasına sebep olacak. bu kayıp ettiğim zamanın karşılığını nasıl alacağım? maddi ve manevi tazminat davası mı açmam gerekecek?

eğer davayı kazanırsanız geri kaldığınız dersler için size iki sınav hakkı verirler. sınavda başarılı olursanız bölümünüzü bitirebilirsiniz. ancak dava uzar ve bu davayı kazandıktan sonra uzamasından dolayı okulnuzu normal zamanında bitirme şansınız olmazsa (normalde yüksek lisans iki yılda biter.) bu davadan dolayı okulu bitirmeniz iki yıldan daha fazla sürerese maddi ve manevi tazminat hakkınız doğar.

6. son olarak da ufak bişey ama şunu merak ediyorum. hem kendi programım için hem de diğer program için 250 şer ytl harç ücreti yatırdım. şimdi ben bu kayıt olamadığım programın harç ücretini ne yapmam gerekir? dava açacağım için, bir talepte bulunmamam mı gerekir, yoksa bana geri verilmesini mi istemeliyim? davayı sanmıyorum ama kaybetmem halinde, harç ücretini geri alabilirmiyim?

dava sonucunu bekleyin eğer davayı kaybederseniz idare usule aykırı işlem yaptığı için size ücretinizi geeri vermek zorunda. burada işlemin kusurlu olmasının sorumluluğu idareye aittir. çünkü sizi sınava almış ve kayıt yaptırmak için davet etmiş. Diğer üniversitelerin duyursunda herhangi bir bölüme kayıtlı olanlar başvuramaz diyor. ODTU nunde bunu açıkça yazması gerekirdi.

sizin davanız biraz karışık uzun sürme ihtimali yüksek. ama idare mahkemesi kararı aleyhinize olursa size tavsiyem danıştaya götürün. aslında YOK aynı anda iki programa kayıt edilmemesi kararı doğru ama uygulama biçimi yanlış ve usule aykırıdır. o yüzden kazanma ihtimaliniz var.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

sayın çelikkol,

ilginize teşekkür ederim. zaman ayırıp ayrıntılı cevaplar vermeniz büyük incelik.

bu saçmalık yumağına dönen şeyin peşinden koşmaya kararlıyım. ailede hukukçular da olmasına rağmen, tamamen kendi başıma uğraşıyorum.
    geçenlerde öğrendim ki benzer durumdaki bir arkadaşın kaydını yapmışlar. kayıtlardan 1-2 ay sonra artık şikayet üzerine belki, durum anlaşılmış, senin kaydını sileriz ederiz falanda filan demişler arkadaşa. ama bu arkadaş, dönem bitti halen öğrenci, birlikte derslere giriyorduk.
    danıştaya dava açma meselesine gelince, öğrendiğim kadarıyla; mahkeme eğer yökün kararını yanlış bulursa zaten bu kararı iptal edebilirmiş. bu yüzden, dava dilekçesini yazarken iptal gerekçesini sadece idarenin yaptığı yanlış uygulamaya dayandırdım. yökün kararının haksız veya hukuksuz olduğu konusunda herhangi bir idda da bulunmadım.

rektör çıkıp orda burda yetişmiş-nitelikli-özelleşmiş .nsan gücü diye bağırıp çağırıp duruyor, sonrada okumak isteyen adamı okutmuyorlar. durum aslında böyle acayip bişey.

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    247
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın gozkil şimdi burada iki durum var.

1-Bazı üniversitelerin web sayfasında 02.06.2005 tarihli YÖK kararı diyor, bazı üniversitelerde ise 02.06.2005 tarihli YÖK yazısı diyor. Eğer 02.06.2005 tarihli bir YÖK kararı veya resmi yazı olup YÖK'ün başka bir kararına dayanak teşkil ediyorsa, İdare Mahkemesi bu karara karşı bir işlem yapamaz. Dosyayı Danışataya gönderir. Çünkü düzenleyici işlemlere karşı danıştayda dava açılması lazım. (Danıştay Kanunu 24-1.c maddesi)

2-Eğer 02.06.2005 tarihli yazı YÖK ait resmi bir yazı ise yani bir YÖK kararı değilse, idare mahkemesi karar verebilir.

"mahkeme eğer yökün kararını yanlış bulursa zaten bu kararı iptal edebilirmiş. " diyorsunuz.

Bu yanlış çünkü idare mahkemesinin düzenleyici işlemleri iptal etme yetkisi yok. Ancak danıştay düzenleyici işlemleri iptal edebilir.

"geçenlerde öğrendim ki benzer durumdaki bir arkadaşın kaydını yapmışlar. kayıtlardan 1-2 ay sonra artık şikayet üzerine belki, durum anlaşılmış, senin kaydını sileriz ederiz falanda filan demişler arkadaşa. ama bu arkadaş, dönem bitti halen öğrenci, birlikte derslere giriyorduk." diyorsunuz.

Bu arkadaşınızı adını bölümünü hangi tarihte okula başladığını hangi bölümlere kayıtlı olduğunu araştırın. İdare mahkemesine delil olarak sunun. Sizin için önemli bir koz olabilir.

"bu yüzden, dava dilekçesini yazarken iptal gerekçesini sadece idarenin yaptığı yanlış uygulamaya dayandırdım. yökün kararının haksız veya hukuksuz olduğu konusunda herhangi bir idda da bulunmadım." diyorsunuz.

Siz YÖK kararını gündeme getirmiyorsunuz ama üniversite savunmasını bu YÖK kararına dayandıracak. O yüzden de idare mahkemesi dosyayı danıştaya gönderecektir. Üniversitenin savunması size geldiğinde idare mahkemesi tekrar sizin savunmanızı isteyebilir. Sizin davayı kazanabilmeniz için asıl YÖK kararının hukuka aykırı olduğunu iddia etmeniz lazım. Üniversite gerekçesini YÖK kararına bağlarsa, ki kesin onu yasal dayanak alacaktır. Sizinle ilgili işlemi geri almasında haklı konuma geçer. Sadece size maddi (harç parası için) veya zayıf ihtimalle manevi (hakimin takdirine bağlı) tazminat verebilir. Tabiki dilekçenizde tazminat talebinde bulunmuşsanız.

Ayrıca iltifatınız içinde teşekkür ederim.

Nerede
    Ankara, Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba,

2004-2005 yılı güz dönemi başında hacettepe üniversitesi bilişim sistemleri yüksek lisans programını kazanıp kaydoldum. 1yıl boyunca bu bölümde öğrenimimi sürdürdüm. Ardından 2005-2006 güz dönemi başında yine hacettepe ekonomi bölümü yüksek lisans programını kazandım. Bu bölüme de kayıt olmak için sosyal bilimler enstitüsüne gereken evrakları verdim. Evrakların birinde halen başka bir yüksek lisans programına kayıtlı olup olmadığımı soran bir bölüme evet diye cevap verip halen bilişim bölümünde yüksek lisans yaptığımı yazmıştım. Ardından ekonomi bölümünün bağlı olduğu sosyal bilimler enstitüsünden beni arayıp YÖK'ün kararı uyarınca ekonomi bölümüne kaydımın yapılabilmesi için bilişim bölümünden ilişiğimi kesmem ve ilişiğiğimi kesdiğime dair kendilerine bir belge getirmem gerektiğini söylediler. Konuştuğum enstitü başkanı "kaydınızı yapabilmek için başka bir yerde yüksek lisans yaptığınıza dair bizim haberimizin olmaması gerekiyor" diye birşey söyledi. Bende mecburen bilişim bölümüne yök'ün aynı anda birden fazla yüksek lisansa devam edilmesini yasaklayan kararı uyarınca kaydımın silinmesini istiyorum diye bir dilekçe verip kaydımı bilişim bölümünden sildirdim ve ekonomi bölümüne kayıt yaptırdım.

Ekonomi bölümüne devam ederken bilişim bölümündeki öğrenimime de kaldığım yerden devam edebilmek için ne gibi bir girişimde bulunabilirim?

Konuştuğum enstitü başkanı "kaydınızı yapabilmek için başka bir yerde yüksek lisans yaptığınıza dair bizim haberimizin olmaması gerekiyor" diye birşey söylemişti. Eğer ben şu an hacettepe'de yada başka bir üniversitede bir yüksek lisans programını kazanıp kaydımı yaptırırsam bölümlerin haberleri olmadan birden fazla bölümde yüksek lisans yapabilirmiyim, eğer daha sonra halen başka bir yüksek lisans programına devam ettiğim anlaşılırsa ne gibi bir yaptırımla karşı karşıya kalırım. Her iki yüksek lisans'tan da kaydım silinir mi? Yök birden fazla yüksek lisans yapılıp yapılmadığını nasıl denetliyor, yök buna dair nasıl bir yaptırım öngörüyor?

Danıştay'a Yök'ün bu kararı sebebiyle açılmış bir davanın olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Yukarıdaki sorularıma cevap verirseniz, yada bu soruların cevaplarını nasıl bulabileceğime dair beni yönlendirirseniz çok sevinirim. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Baki Ünal

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: