+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Trafikten Men Edilen Araca Ceza Kesilir mi?

Trafikten Men Edilen Araca Ceza Kesilir mi? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2010
  Nerede
  Lüleburgaz
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Trafikten Men Edilen Araca Ceza Kesilir mi?

  Değerli arkadaşlar ben Lüleburgaz Asliye Hukuk Mahkemesinde Zabıt katibi olarak çalışmaktayım.
  Bundan yaklaşık 2 ay kadar önce İstanbul'da aracımdaki egzos ve cam filmlerinden 196 TL ceza yedim. Ve bu cezadan sonra ehliyet ceza puanım 70 e yükseldi. Biliyorsunuzki 100 olduğunda 2 ay ehliyetim elimden alınıyor. Bu cezaları kestikten sonra trafik polisleri 1 hafta izin belgesi verdi ve egzosla cam filmlerini söküp 1 hafta içinde trafik şubesine gidip söktüğüme dair belge alıp bildirmen gerekir yoksa 1 haftadan sonra aracın trafikten men edilecek dediler.
  Ben oturduğum Lüleburgaz ilçesinde evvelsi gün trafiğe gidip cam filmlerinin ön camlarındakileri söktüğümü fakat egzosun orjinalini bulamadığımdan takamadığımı söyledim. Ya beni dinlemediler yada başlarından savmak için sen cezayı öde tamam meni hallederiz deyip beni yolladılar. Bende men böyle kalkıyor demek diyip gidip cezamı bir sonraki gün ödedim.
  Dün akşama kadar 4-5 kere polis kontrolünden geçtim ama hiç birinde bir sorun olmamıştı.
  Fakat dün akşam tekirdağda saat akşam 11 sıralarında devriye gezen bir polis aracı arkamdan egzosu görünce plakamı sorgulayıp merkezden "araç trafikten men" anansunu alınca beni hemen durdurdular. Araç trafikten men deyip aracımı o saatte Tekirdağda bağladılar ve trafikten araç men edildiği ve zamanında trafiğe bildirilmediğinden aracıma Trafik Kanununun 32. maddesi gereğince yeniden trafikten zaten men edilmiş araca tekrar trafikten men cezası yazdılar 10 ceza puanı ve 62TL ceza kesildi. Aynı ceza tutanağına 30/1b maddesi uyarınca yine egzos yüzünden 20 ceza puanı ve 130 TL para cezası kesildi. Toplamda 192 TL ve 30 ceza puanına ulaştığım için ehliyetimede 2 ay el konuldu. Ben bir sonraki gün egzos ve cam filmlerini tamamen halledip meni kaldırıp aracı bağladıkları yerden aldım. Fakat ehliyetime haksız yere el konulduğunu savunmak için sulh ceza mahkemesine dava açmayı düşünüyorum.
  Gerekçesi ise zaten 2 ay önce trafikten araç 32. madde gereğince men edilmiş gerekçesi ise egzos cam filmi şimdi ise zaten trafikten men olan bir araca 2. kez nasıl 32. maddeden men cezası kesilir ? hadi kesti bağladı diyelim tekrar neden zaten egzos yüzünden men olan araca tekrar trafikten men iken egzos yüzünden ceza yazılır ?

  yani 2 ay önce yediğim ceza maddeleri 32 (trafikten men) - 30/1b (egzos,cam filmi vs)
  Ve şuan zaten trafikte men gözüken araca tekrar 32(trafikten men) - 30/1b (egzos,cam filmi vs)

  burada bir çelişki yokmu buna nasıl bir itiraz dilekçesi yazabilirim dava sonucunda ne olur
  en önemlisi ben bu davayı açarsam 2 ay alınan ehliyetimi tekrar geri alabilirmiyim dava sonuçlanıncaya kadar ?  Hukuki NET Güncel Haber

  Trafikten Men Edilen Araca Ceza Kesilir mi? konulu yargıtay kararı ara
  Trafikten Men Edilen Araca Ceza Kesilir mi? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2010
  Nerede
  Lüleburgaz
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Trafikten Men Edilen Araca Ceza Kesilir mi?

  NÖBETÇİ SULH CEZA MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE
  LÜLEBURGAZ


  İTİRAZ EDEN :


  İTİRAZIN KONUSU : HAKSIZ VE USULSÜZ KESİLMİŞ TRAFİK CEZASININ İPTALİ


  İTİRAZIN İZAHI :
  Sahibi olduğum .... plakalı aracıma 07/02/2010 tarihinde İstanbul’da Karayolları Trafik Kanununun 30/1b maddesi ( abartı egzos ve cam filmi ) gereğince 130 TL idari para cezası ve ehliyete 20 ceza puanı , aynı kanunun 32. maddesi ( trafikten men ) gereğince 62 TL idari para cezası ve ehliyete 10 ceza puanı eklenmek suretiyle toplam 192 TL idari trafik para cezası ve bunun yanında şahsıma ait daha evvel 40 ceza puanı olan ehliyetime 30 ceza puanı daha eklenerek 70 ceza puanına yükseltilmiştir.
  Bunun yanında tarafıma araç üzerindeki abartı egzos ve cam filmlerinin sökülmesi için 7 günlük izin belgesi verilerek 7 gün içinde bu değişikliklerin kaldırılması ve mevzuata uygun parçaların takılması ihtar olunmuştur. İhtara uyulmadığı takdirde araç trafikten men gözükecek ve trafik ekiplerince tespit edildiğinde aracın bağlanacağı ve değişikliklerin yapılana kadarda aracın tekrar trafiğe çıkışının olmayacağı söylenmiştir.
  İzin verilen 7 gün içerisinde aracın mevzuata uygun orijinal egzos parçasını bulamadığımızdan dolayı bunu Lüleburgaz ilçe trafik amirliğine bildirdiğimiz halde taktırmamızı söylemişlerdir. Ayrıca cezaları ödememi men olayını da halledeceklerini beyan etmeleri üzerine Bu süre zarfından sonra İlgili trafik cezalarını 18/02/2010 tarihli ekte sunduğum vergi dairesi alındısı kağıtlarıyla vergi dairesine ödediğim sabittir.
  Bu süre zarfından sonra yaklaşık 2 ay boyunca 2-3 kez trafik denetim memurları aracımı durdukları halde herhangi bir sorun çıkmadığı için aracımın kullanımına normal olarak devam ettim. Ancak 20/04/2010 tarihinde Tekirdağ’da trafik memurları tarafından Lüleburgaz istikametine dönecek iken şehir içinde yolda seyir halinde aracın arkasından takip edilmek suretiyle plaka sorgulaması yapıldığı , yapılan plaka sorgulamada merkezden “araç trafikten men” cevabının alındığı ve beni Tekirdağ ili merkezinde durdurmaları sonucunda bende 2 aydır trafikten aracın men olarak gözüktüğünü bilmediğimi ve men cezasının kalktığını sandığımı cezaları ödediğimi söylesem de aracı ihtara uyulmadığı için bağlayacaklarını söylemeleri üzerine aracı kendilerine teslim ettim.
  Ancak tarafıma yeniden ve araç hala trafikten men gözüktüğü halde Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 30/1b maddesi gereğince egzos ve cam filmlerinden ayrıca 32. madde gereğince de yeniden MEN edilmiş bir araca MEN cezası yazmak suretiyle toplamda 192 TL ceza yazıldığı söylenmesi üzerine ve tarafıma ait ehliyete 70 ceza puanından sonra bahsi geçen 32 ve 30/1b maddeleri gereğince tekrar 30 puan eklendiğinden dolayı toplamda 100 puana çıkarılarak ehliyetime 2 ay süre ile el konulmuştur.
  Bunun üzerine aracımdan ve ehliyetimden yoksun bırakılmış olmakla tarafıma haksız ve usulsüz ceza kesilmiştir.
  Devamla Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü den 21/04/2010 tarihinde aracımın cam filmlerini ve abart egzosunu söktürmek suretiyle trafikten men cezasının kaldırılmasını sağlamakla aracımı teslim aldığım ancak ehliyetimin haksız yere 2 ay süre için iptal edilerek alındığını ve haksız yere yazıldığını düşündüğüm için ceza tutanaklarına imza atmadığım bana tebliğ edilemeyen 196 TL para cezasını tarafıma ödeme zorunluluğu doğmuştur. Şuanda aracımda eksiklikler giderildiğinden araç tarafıma iade edilmiştir fakat bu olay sonucunda yine mağdur kalan taraf ehliyetime kesilen haksız ceza puanları ve tarafıma kesilen idari para cezaları nedeniyle ben olmuşumdur. Şuanda ehliyetime 2 ay süre ile el konulduğu bu kayıtların sisteme geçtiğinden şuan hala araç kullanımım haksız olarak kısıtlanmaktadır.

  SONUÇ VE İSTEM :
  Sahibi olduğum ... plakalı aracımın 07/02/2010 tarihinde kesilmiş 32 ve 30/1b cezaları vergi dairesine usulune uygun olarak ödense de neticesinde trafikten aracın men edildiği sabittir.
  Yukarıda aracın trafik men ihtarının pol-net bilgisayar kayıtlarından kaldırıldığını düşündüğüm için aracımı kullanmaya devam ettiğim anlaşılmaktadır. Bu nedenle 2 ay süre içinde sürekli aracın kullanımına devam edildiği bir çok kez araç ile şehir dışına çıkıldığı da bilinmektedir. Böyle bir men edilme olayının devamından emin olunsa tarafımdan aracın kullanılmayacağı aşikardır.
  Ancak trafikten men olarak Tekirdağ trafik ekiplerince durdurulan aracıma kesilen cezalar hatalı ve usulsüz olarak kesilmiştir. Yapılması gereken uygulama ; daha önce 32 ve 30/1b maddeleri gereğince trafikten men edilen araçların trafikte tespiti halinde bağlanarak araca el konulması ve eksiklikler giderilince aracın sahibine geri verilmesi gerektiği açıkça bilinmektedir. Zaten bu maddeler dolayısı ile trafikten men edilmiş bir araç tekrar aynı maddeler doğrultusunda trafikten men edilemez.
  Ancak Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü zaten 30/1b maddesi gereğince men cezası uygulanmış trafikten men edilmiş bir araca 30/1b maddesi gereğince tekrar egzos ve cam filminden ehliyetime 20 ceza puanı ve 130 TL idari para ceza kesilmiş ayrıca zaten trafikten men olan ..... plakalı aracıma yeniden 32. madde gereğince trafikten men , 62 TL idari para cezası ve ehliyetime 10 ceza puanı kesilmiştir ve aracıma el konulmuştur. Böyle bir Uygulama kesinlikle hiçbir Trafik Kanunu maddesinde yazmamaktadır ve yapılması gereken kanun maddelerinde de yer aldığı gibi araç eksiklikleri giderilene kadar sadece bağlanması ve el konulması olmalıdır. Bu nedenle cezalar kesinlikle yersizdir.
  Sonuç olarak ; Tarafıma ait....... plakalı aracıma trafikten men gözüktüğü halde 2. kez olmak suretiyle tekrar usulsüz ve yersiz olarak kesilen Karayolları Trafik Kanununun 30/1b ve 32. maddeleri gereğince toplam 192 TL idari para cezası ve ehliyetime kesilen 30 ceza puanının kaldırılmasına karar verilmesi , ayrıca dava sonuçlanıncaya kadar ceza kesin hüküm doğurmayacağından ve 7 günlük itiraz süresi içerinde mahkemenize haksız kesilen cezalar nedeniyle itirazda bulunduğumdan usulsüz olarak alınan ehliyetimin dava sonuçlanıncaya kadar tarafıma iadesi gerekeceğinden ehliyetimin tarafıma ara kararla iadesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim.


  İTİRAZ EDEN
  EKİ :
  1 adet 07/02/2010 tarihli Trafiğe çıkış izin belgesi
  1 adet 07/02/2010 tarihinde 30/1b maddesi gereğince kesilmiş ceza tutanağı
  1 adet 07/02/2010 tarihinde 32. maddesi gereğince kesilmiş ceza tutanağı
  1 adet 18/02/2010 tarihli 130 TL tutarlı trafik cezası Vergi dairesi alındısı
  1 adet 18/02/2010 tarihli 62 TL tutarlı trafik cezası Vergi dairesi alındısı
  1 adet Karayolları Trafik Kanununun 30/1b ve 32. Maddelerinin açıkça yazıldığı belge
  1 adet 20/04/2010 tarihinde 30/1b ve 32. maddeler gereğince kesilmiş ceza tutanağı
  1 adet 20/04/2010 tarihinde yazılmış sürücü belgesi geri alma tutanağı

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2010
  Nerede
  Lüleburgaz
  İletiler
  8
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Trafikten Men Edilen Araca Ceza Kesilir mi?

  arkadaşlar böyle bir itiraz dilekçesi hazırladım sizce itirazım kabul görürmü

  özellikle üstüne bsatığım kısım trafikten men edilmiş bir araca tekrar trafikten men cezası yazılması ?

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Yedi emin olarak teslim edilen araca haciz
  Merhaba konuyu doğru yerde mi açtım bilmiyorum yanlışsa özür diliyorum. 2013 yılında aracım çalındı ve sahte kimlik ile Ankara'da bir galeriye...
  Yazan: dost2001 Forum: Hukuk Portal
  Yanıt: 1
  Son İleti: 19-04-2015, 19:30:02
 2. Ehliyetsiz Araç Kullanma Araç Sahibine Ceza Kesilir mi?
  19 Yaşında ehliyetsiz araç kullanırken, araçtan kaçarak ve sonrasında kendi isteği ile polise gidip, şoförün kendisi olduğunu söyleyen A kişisine...
  Yazan: cevoooo Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 13-01-2015, 23:46:54
 3. İfadem dahi alınmadan ceza kesilir mi?
  merhaba tekrar.2008 yılında iki tane telefon dükkanına telefon sattım.Aldığım telefonlar taksitle alınmıştı.Alan arkadaşımdı fakat taksitleri...
  Yazan: aysel_2626 Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 29-08-2010, 02:17:34
 4. Tecil edilen ceza ile göreve geri dönebilirmiyim?
  sizden şu sorularım konusunda beni aydınlatmanızı istiyorum.Benim hakkımda irtikap iddası ile 2002 idari soruşturma başlatıldı ve dosya kamu davası...
  Yazan: kaan1971 Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 13
  Son İleti: 22-02-2006, 08:47:01
 5. Tecil edilen ceza
  Görevi kötüye kullanmadan alınan 5 ay ceza paraya çevrilerek ertelendi memuriyete dönebilirmiyim yok sa yeni TCK da da eskisi gibi memnu hakların...
  Yazan: omer2603 Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 11
  Son İleti: 09-02-2006, 20:14:21

Bu sayfada bulunan kavramlar:

trafikten menin kaldırılması 2014

trafikten menin kaldırılması 2015

trafikten menin kaldırılması

trafikten menin sorgulama

http:www.hukuki.netshowthread.php71380-Trafikten-Men-Edilen-Araca-Ceza-Kesilir-mitrafikten mentrafikten men sorgulamatrafikten men cezasitrafikten men motortrafikten mtrafikten men edilen araca binmenin cezasiaraç men sorgulama trafikten metrafikden men motorsiklet 2016trafikten men motor nerde kulanilabilirrtrafikten dusen araca ceza yazilirmiaracim trafikten men oldumen edilen motor cezasiarac men cezasıtrafikten men satilik araclattrafikten men etciğim araca cezaeksozdan mentırafikten men edilen arac nasıl sorgulanıraraç trafikten men sorgulamatrafikten men cezası nasıl kaldırılır
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.