+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 35 ileti bulundu.

Konu: Vergi tahsilatı zaman aşımı

Vergi tahsilatı zaman aşımı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jan 2009
  İletiler
  14
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Vergi tahsilatı zaman aşımı

  2001 yılında Ortağı ve müdürü olduğum Şirketin vergi incelemesinden çıkarılan vergi kaçakçılığı ve cezalardan dolayı başlattığım hukuki davaların sonunda bazı cezaların kabul bazılarınında terkin şeklindeki kararları neticesinde dava süreci sürerken çıkan vergi barışı kanuna göre yaptığımız başvuruda kapsam dışı tutuğumuz davaların tümü kapsama alınarak vergi yargısındaki davalarımız geri çekildi.
  Ancak ceza davalarındaki yargılamalar devam ettirilerek vergi dairesi müdahil olarak davalara katıldı yargılama sürecinde yapılan bilirkişi incelemeleri sonucunda işlemlerimizin usul ve yasalara uygun olduğundan müteselsil sorumluluğumuzun olmadığından beraat ettik.

  Benim sormak istediğim,
  2001 yılında şirket adına düzenlenen ödeme emirlerine karşılık olarak şirketin mal varlığının olmadığını belirtir yazı ve akabinde cezaları ödemesinin mümkün olmadığını ve şirketin 6136 sayılı yasa 75 madde hükümlerine göre işleme alınmasını talep ettim (Aciz hali) idare bu konuda herhangi bir işlem yapmadı.
  şirket ortakları ve müdürüne Yurtdışı çıkış Yasağı uygulaması uyguladı.

  Geçen zaman içinde değişik zamanlarda incelemenin yanlış yapıldığını kaçakçılık olmadığı halde kaçakçılık işlemlerinden ceza kesildiğini düzeltme yapılmasını talep ettik. Her hangi bir işlem yapılmadı.

  İş yapamaz duruma gelen şirketi 2004 tarihinde tasfiyesi yapılarak kesin tasfiye edildi.

  Şirket ortakları ve müdürü hakkındaki yurtdışı çıkış işleminin kaldırılması için dilekçe ile başvuru yapıldı red cevabı verilmesinden dolayı. İdare mahkemesinde vergi dairesi işlemlerinin yanlışlığı konulan yurtdışı yasağı ile ilgili dava açtım. Ayrıca vergi kontrolörleri ve vergi dairesinden borçlarımıza yatırılan 30 kuruş ve 3 TL gibi 2006 yılı tahsilatların internet vergi dairesi üzerinden tespitimle Cumhuriyet Baş Savcılığına Suç Duyurusunda Bulundum. Dava açmamın akabinde vergi dairesi Tasfiye olmuş şirketin borçlarını şirket müdürü olmam itibarıyla sorumlu sıfatıyla yeniden düzenleyerek 20.10.2009 tarihinde ödeme emirleri tarafıma tebliğ edildi. Bu ödeme emirlerine karşı 7 günlük yasal süreci içinde şahsım adına vergi mahkemesinde dava açtım.

  Benim Dava açmama karşılık olarak ilk defa adıma ödeme emri düzenlenmesi vergi cezalarını tahsil zaman aşımı sürecine girip girmediği çünkü şahsıma şimdiye kadar hiç bir ödeme emri düzenlenmediği gibi hep tasfiyesi tamamlanmış şirket adına işlem yaptığıdır. Varlığı olmayan bir şirketinde muhattabı olmadığından herhngi bir dava açma işleminde bulunamadım.

  Şu anda yargılaması devam eden vergi mahkemesindeki davamızda delil olarak bilirkişi inceleme raporunu sunduğumuzdan zaman aşımı ile ilgli olarak herhangi bir beyanda bulunmadım.

  Yukarıda açıkladığım bilgiler neticesinde bana bilgi bakımından katkı yapabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.  Hukuki NET Güncel Haber

  Vergi tahsilatı zaman aşımı konulu yargıtay kararı ara
  Vergi tahsilatı zaman aşımı konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jan 2009
  İletiler
  14
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Vergi tahsilatı zaman aşımı

  Konu ile ilgili bilgi sahibi veya önerisi olan kimse yok galiba?

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2003
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  12.229
  Dilekçeler Sözleşmeler
  3
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Vergi tahsilatı zaman aşımı

  Yapılabilecek şeyleri yapmışsınız, herhangi bir soru da sormamışsınız.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Jan 2009
  İletiler
  14
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Vergi tahsilatı zaman aşımı

  Sn, Engin Bey
  Evet kendimce araştırmalarım neticesinde elimden geldiğince işlemler yaptım Ancak bu konuda alacağın tahsili şahsıma yapılan işlemlerden zaman aşımı ile ilgilide dava konusu yapabilirmiyim ?

  6183 kanunun 75. maddesinde Aciz Hali ile ilgili şirket adına yaptığım yazılı başvurumun işlemleri yapılmadığı gibi vesika düzenlenmedi Bu konuda açaba yargıya başvuru yapabilirmiyim bunun süresinde bir kısıtlama varmı?

  inceleme sonucunda 1997 yılına ait borcun incelemesi 2001 yılı tebliğ tarihi
  şirketin tesfiye edilmesi 2004 yılnda ve aciz başvurusu 08.04.2004 tarihinde müdür olarak tarafımdan vergi sorumlusu olarak ödeme emri düzenlenmesi ise tebliğ tarihi 20.10.2009 şahsımdan borç talebinde bulunulması 5 yıl geçtikten sonra yapılmış.
  Sürmekte olan davalarımda kanıt olarak nelere vurgu yapmam geektiği konusunda önerilerinizi bekliyorum.
  ilgilenecek olanlar şimdiden teşekkür ederim.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  701
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Vergi tahsilatı zaman aşımı

  aciz halini pek düşünmeyin.genelde uygulanmıyor ve çokta bir yararı yok.kişiler snıyorku aciz halinde borç kalkıyor . ama öyle bir durum yok.
  ikinci konu ise size beş yıl sonra yapılan tebliğ.bu tebliğ sizin şahsi malvarlığınıza gidebilmek için yapılmış tebliğdir.yoksa borcun tebliği daha önceden gerekli kişilere yada ilanen yapılmıştır.
  yani düşük ihtimalle şirket müdürüne gitmek için şirketle ilgili gerekli araştırmaları yapmamış olabilir daire.bu da ancak ödeme emrinin iptalini gerek tirir ve yenisi düzgün şekilde düzenlenir.dediğim gibi bu düşük bir ihtimal. anlattığınıza göre dava gereken yerlere değinmişsiniz.gerisini mahkemeden beklemekten başka bir çözüm yok gibi gözüküyor.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jan 2009
  İletiler
  14
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Vergi tahsilatı zaman aşımı

  Cevap için teşekkürler,
  Borcun kalkması ile değil aslında Şahsım adına konan Yurt dışı çıkış yasağı uygulamasını kaldırmak çünkü uzun yıllar dış ticaret yaparak yüksek ciroları yapmış ve başkada bir iş yapma şansım olmadığı. Zaten bu konu ile ilgili suç duyurusunda bulundum ama soruşturma izni vermiyor idare ama bu iş artık hukuki işlemlerin sonuna kadar gidecek gerekirse AHİM'sine başvuracağım çünkü bu işlemlerle maruz kalmadan önce ödediğim kurumlar vergisi ve bilançolarım elimde delil olarak bir kişinin kafasından verdiği raporun bu şekilde karşılığı olmamalı.

  Tebliğat konusunda tüm tebligatları alıyorum ve gerekli cevapları düzenli olarakta veriyorum ilgili kuruma. Bu konuda sorun yok.
  Ayrıca gerçekten Vergi kaçakçılığı yapmadığımı vicdanen rahat bir şekilde bildiğimdende sorunda etmiyorum. bunuda 3 ayrı dava olarak Ağır ceza mahkemelerinde yargılanarak beraat kararıyla kesin ispatladım.

  Tek üzüldüğüm yıllarca emek verdiğim iyi bir pazarı olan firmamı kaybetmek.
  Sıradan Bir vatandaşı bu kadar araştırmayla Vergi hukuku konusunda uzman haline getirdikleri tek faydası aslında..

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  701
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Vergi tahsilatı zaman aşımı

  merak ettiğim vergi inceleme raporuna dava açtınızmı? evet ise mahkemede sonuç ne çıktı.
  yurt dışı çıkış yasağı birkaç özel durum dışında teminatsız kaldırılmıyor maalesef.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Jan 2009
  İletiler
  14
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Vergi tahsilatı zaman aşımı

  Vergi inceleme raporuna dava açtım ilk mahkeme sonuçlarında kısmi kararlar çıktı danıştay nezdinde dava sürerken çıkarılan vergi barışı yasasından faydalanmak için verdiğim dilekçeleri vergi dairesi tek bir dilekçe haline getirerek tüm dosyalarımı kapsama almış bu dönemde danıştayda olan dosyamızıda bariş dolaysıyla geri geldi ancak ceza davamız ağır cezada devam etti anlayacağınız aleyhime olan davayı sürdürdü lehime olan davayı düşürdüler.. Ancak verdiğim dilekçelerin benim dilekçeler olmadığından suretlerini vergi dairesinden istedim bu konuda cevap vermediler (Savcılığa suç duyurusunda bulundum) çünkü işlemlere esas dilekçelerde benim imzam taklit edilmiş.
  Benim şu anda vergi ve cezaların aslına itirazım var ve vergi mahkemesinde dava devam ediyor.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Feb 2010
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  52
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Vergi tahsilatı zaman aşımı

  6183 sayılı kanunda zamanaşımını kesen ve zamanaşımını durduran haller sayılmıştır.
  Aşağıdaki hallerde zamanaşımı kesilir:

  1. Ödeme,

  2. Haciz tatbiki,

  3. Cebren tahsil ve takip muameleleri sonucunda yapılan her çeşit tahsilat,

  4. Ödeme emri tebliği,

  5. Mal bildirimi, mal edinme ve mal artmalarının bildirilmesi,

  6. Yukarıdaki 5 sırada gösterilen muamelelerden herhangi birinin kefile veya yabancı şahıs ve kurumlar mümessillerine tatbiki veya bunlar tarafından yapılması,

  7. İhtilaflı amme alacaklarında kaza mercilerince bozma kararı verilmesi,

  8. Amme alacağının teminata bağlanması,

  9. Kaza mercilerince icranın tehirine karar verilmesi,

  10. İki amme idaresi arasında mevcut bir borç için alacaklı amme idaresi tarafından borçlu amme idaresine borcun ödenmesi için yazı ile müracaat edilmesi.

  Borçlunun yabancı memlekette bulunması, hileli iflas etmesi veya terekesinin tasfiyesi dolayısiyle hakkında takibat yapılmasına imkan yoksa bu hallerin devamı müddetince zamanaşımı işlemez.

  Zamanaşımı, işlememesi sebeplerinin kalktığı günün bitmesinden itibaren başlar veya durmasından evvel başlamış olan cereyanına devam eder.

  yani özetle şunu söylemek istiyorum. Ortada bir amme alacağı varsa. ilgili vergi daireisi bunu kesin olarak zamanaşımına uğratmaz.
  birde memur benim adıma 1 lira yatırarak. borcun zaman asşımına girmasini engelliyor demişssiniz. bunu hiçbir şekilde ispat edemezssiniz. Ayrıca o memur, dediğiniz 1 lirayı yatırmasa, hakkında kesin olarak soruşturma başlatılır ve kesin olarak disiplin cezası alır. Yani hiçbir memur size gıcıklık olsun diye böyle birşey yapmaz. yapmasındaki maksat kendini korumaktır. Emin olun siz olsanız aynı şeyi sizde yapardınız.

  (6. Yukarıdaki 5 sırada gösterilen muamelelerden herhangi birinin kefile veya yabancı şahıs ve kurumlar mümessillerine tatbiki veya bunlar tarafından yapılması,) memur yetkiyi burdan alıyor. vergi dairesi, borcu kimin yatırdığına bakmaz
  Konu ramses75 tarafından (18-02-2010 Saat 14:59:12 ) de değiştirilmiştir.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Jan 2009
  İletiler
  14
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Vergi tahsilatı zaman aşımı

  Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. İşte bütün sorun burada zaten yargılama konusunda idare izin vermiyor. Ama her ne kadar izin vermese bile idareler işlemi yapan memurdan önce kendileri sorumludurlar. işte bu noktadan hareketle işin yargı boyutu uzun bir sürece dönüşecektir. Benim anlamadığım bir konu Hem tebliğ çıkaracaksın hemde o tebliğe kendin uymayacaksın. Benim durumumda aynen bu madem idare bu işlemi yapıyorsa belli bir limit altında vezne tahsilatı kabul etmeyecek yada kimlik bilgilerini alacak ha bankada hesapta 1 kuruş olsa amenna diyecek bir şey yok buna. Gelelim memurlar tarafına adam mal varlığı ve hesap araştırması yapmıyorsa dosya yıllarca bekliyorsa bunda kim suçlu sizce. Anlayacağınız idarede görevli olanlar bizim dediğimiz her zaman doğrudur mantığıyla hareket etmektedirler.
  Savcılıkta hesap vermeyi engellemek haksız bir uygulama değilmi peki nerde kaldı bunun eşitlik ilkesi..
  Doğru işlem yapan biri kendini savunur ve aklanır yoksa koruyucu kalkan altında tutarak yaptığım doğrudur demekle olmuyor.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Benzer Konular :

 1. Vergi Dairesi zaman aşımı
  2007 yılında evrakta sahtecilikten dolayı 2 yıl hapis ve 201 bin tl para cezası istemi ile hakkımda dava açıldı. Dava 2015 ekim ayında sonuçlandı....
  Yazan: properly92 Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 07-02-2016, 00:44:06
 2. Vergi ve Sgk zaman aşımı
  2 Ortak %50 %50 hisseler ile 08/03/1996 yılında bir LTD.ŞTİ kurduk. 2000 yılında ayrıldık ama şirket tasviye işlemleri yapılmadı. Şirketin vergi ve...
  Yazan: doganalp Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 21-03-2015, 18:58:52
 3. ltd şirketi vergi borcu zaman aşımı
  Merhabalar Biz 1996 yılında 2 kişi orta bir ltd.şti. kurduk 2000 yılına kadar bu şirketi aktif işlettik 2000 yılında ortağımla yaşadığımız ciddi...
  Yazan: doganalp Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 11-09-2014, 13:49:45
 4. Vergi borcu zaman aşımı olurmu
  2002 yılında iş yerim vardı, 2003 kasım ayında vergi dairesine terk verildi, 2004 mayıs ayında vergi dairesine borcumdan dolayı icralık oldum o an 7...
  Yazan: yusuf_ Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 25-12-2009, 18:32:56
 5. Şirket vergi ssk borçlarında zaman aşımı?
  1998 yılında 3 ortak 3 müdür olarak bir şirket kurduk 2001 yılında şirketteki %20 hissemi yasal olarak , (noter(doğmuş ve doğacak borçlar ibaresi...
  Yazan: ExclusiveEscapes Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 18-05-2009, 21:02:53

Bu sayfada bulunan kavramlar:

vergi kaçırma zamanaşımı

ltd.sti ortaklarinin vergi borcu zaman asimivarmi

limitet sirkette zaman incelemenin zaman asimi

ıcrayla vergı tahsılatı

ltd sti vergi borcu zamanasimi

Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.