+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Hastasıyım : Zil, şal ve gül, vee?!!!

Hastasıyım : Zil, şal ve gül, vee?!!! Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jun 2006
  Nerede
  İstanbul / Beyoğlu
  İletiler
  3.411
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Hastasıyım : Zil, şal ve gül, vee?!!!

  Gül tenli, kor dudaklı, kömür gözlü, sürmeli...
  Şeytan diyor ki sarmalı, yüz kerre öpmeli..

  Gözler kamaştıran şala, meftûm eden güle,
  Her kalbi dolduran zile, her sîneden: 'Ole!'


  Yahya Kemal yukarıda alıntıladığım "Endülüs'te Raks" şiirinin dizeleri dışında, "Dönülmez akşamın ufkundayız vakit çok geç" derken, ona göre geç bize göre erken bir vakitten bahsetmiş sanırım.

  Hazreti Ali'nin küçük oğlu Hz.Hüseyin'i Kerbela'da şehit eden Muaviye'nin, Yezit'in soyu bir süre sonra o coğrafyada yaşayacak yer bulamayıp, (bunda başkaldıran Türklerin de payı vardır) İspanya'da Endülüs Emevi Devleti'ni kurmuş.

  Arap şovenisti bu devlet İspanya kültürünün önemli bir parçasıdır. Bugün bile özellikle güney İspanya'da Emevi kültürünün etkileri hissedilir.

  Bu tarihi olaylar nereden mi aklıma geldi?

  İspanya'da Endülüs Yüksek Mahkemesi iş üniforması olarak mini etek giymek istemeyen hemşirelerin açtığı davada , "mini eteğin ayrımcılık anlamına gelmediğine" hükmetti ve davayı reddetti.

  Bilinçaltlarında halen Emevi kültürü yatan İspanya'dan ilginç bir karar... Bizim çarşaf, türban tartışmalarımıza bakınca bayağı bir farklı değil mi?

  Bu karara, yine Yahya Kemal'den

  Ölmek kaderde var; yaşayıp köhnemek hazin
  Bir çare yok mudur buna yâ Rabbelâlemin?

  demek mi gerek, yoksa;

  Tarık bin Ziyad'ı anıp, Yeni Türkü'nün "Yaktım gemilerimi dönüş yok artık geri" şarkısı ile karşılık vermek mi?

  Bence kısaca: "OLE"  Hukuki NET Güncel Haber

  Hastasıyım : Zil, şal ve gül, vee?!!! konulu yargıtay kararı ara
  Hastasıyım : Zil, şal ve gül, vee?!!! konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Sep 2007
  İletiler
  303
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Hastasıyım : Zil, şal ve gül, vee?!!!

  Hazreti Ali'nin küçük oğlu Hz.Hüseyin'i Kerbela'da şehit eden Muaviye'nin, Yezit'in soyu bir süre sonra o coğrafyada ......
  Burada bir düzeltme yapmak zorundayım.
  1-Hz Muaviye ,Hz Muhammed(sav)'in sevdiği bir sahabe idi ve asla onun(sav) ailesine zararı olmamıştır.

  2-Hz Hüseyin'in şehit edilmesinden sorumlu tutulan ise, Hz Muaviye'nin vefatından sonra emevilerin 2.nci halifesi olan,Yezid (oğlu!) idi.Öldüren kişi Yezid'in halifesi olduğu Küfe'nin valisi Ubeydullah bin Ziyad(kendi aldığı bir karar ile).Hz Hüseyin biat etmediği için....

  o coğrafyada yaşayacak yer bulamayıp, (bunda başkaldıran Türklerin de payı vardır) İspanya'da Endülüs Emevi Devleti'ni kurmuş.
  Henüz veliaht tayin edilmeden önce Bizans’a karşı gönderilen orduya katıldı. Bu sefer, Bizans İmparatorluğuna karşı isyan eden ve Emevilerden yardım isteyen Ermenilere yardım etmek maksadıyla düzenlendi.

  Bizans’a karşı harekete geçen İslam ordusu 668 yılında harekete geçti. Kadıköy önlerine gelindikten sonra yardım istendi. Bunun üzerine Yezid komutasında hazırlanan yardımcı kuvvetlerle birlikte Boğaz’ı geçip İstanbul kuşatıldı (669).....

  Bu şekilde bir başlangıç yapılmış...

  Tarihi doğru yansıtalım lütfen.....

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jun 2006
  Nerede
  İstanbul / Beyoğlu
  İletiler
  3.411
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Hastasıyım : Zil, şal ve gül, vee?!!!

  Sn. marita,

  Vermiş olduğum bilgilerde herhangi bir yanlışlık yok.

  Muaviye'nin İslam aleminde sevilen bir zat olması, Yezit'in suçsuz olması konusu, küçük bir kesimin iddiasıdır. Kimler olduklarını yazmaya gerek yok.

  Yoksa genel olarak bilinir ki; Muaviye halifelik müessesesini dini yönden siyasi yöne çekmiş, İslam'a saltanat mefhumunu getirmiştir. Bunu da türlü hilelerle ve kılıç zoruyla yapmıştır. Hilafet O'nun sayesinde 4 Halife devrindeki gibi seçimle değil, kaba kuvvetle babadan oğula geçen bir siyasi güç haline gelmiştir.

  Yezit'e gelirsek iddia edildiği gibi suçsuz değildir. Tarihi bir yana bırakın, en basitinden, ben Müslüman olup da Yezid adını alan kimseye rastlamadım.

  Muaviye'nin ölümü 680'dir. Endülüs Emevi Devleti'nin kuruluşu 756'dır.

  Yazıya şöyle bir eleştiri getirilebilir. Endülüs Emevi Devleti, Muaviye ve Yezid gibi Ümeyye soyundan gelen Abdurrahman tarafından kurulmuşsa da, Muaviye veya Yezid ile direkt kan bağı yoktur, bir başka deyişle Abdurrahman Süfyani değil, Mervani'dir.

  Selamlar,

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. [İcra takipleri] Kalp hastasıyım kredi borcumu ödeyemiyorum
  Merhabalar Cevabınız İçin Şimdiden Teşekkürler 45 Yaşındayım 6 Ay Önce Kalp Krizi Geçirdim ve işimden ayrıldım çalışamadığım için. Çeşitli...
  Yazan: 70ayhan70 Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 27-07-2015, 19:48:13
 2. Şizofreni hastasıyım. banka borçlarımı siler mi?
  Merhabalar, ben 2002 yılında şizofreni hastalığına yakalandım. giderek iyileşiyorum ama daha önceden bankalardan kredi çektim. şu an yaklaşık olarak...
  Yazan: metrofan Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 28-04-2014, 16:36:42
 3. Svt Hastasıyım devletten maaş almam mümkün mü
  merhaba ben kalp ritm bozukluğu(svt) hastasıyım ani başlanlayıp nabızım 200 çıkası ve devamlı çarpıntılar yaşamam yüzünden yüksek ihtisas ...
  Yazan: lordexu Forum: Sağlık Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 10-02-2013, 17:51:24
 4. Ailevi Akdeniz Ateşi FMF Hastasıyım
  Öncelikle herkese merhabalar; Benim sorum şöyledir. Ben 22 yaşındayım boy 1.81, 58 kg bu rakamlar görüntüde çok zayıf olduğumu gösteriyor bu...
  Yazan: lord24 Forum: Askerlik Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 11-02-2010, 10:23:51
 5. Diabet Hastasıyım
  Merhaba arkadaşlar; Yaklasık 2 senedir tip 1 şeker hastasıyım ve insülün kullanıyorum.Bu durumda askerlik durumu nasıl gerçekleşiyor,bilgi...
  Yazan: dbrasco Forum: Mevzuata İlişkin Soru ve Talepler
  Yanıt: 0
  Son İleti: 06-06-2006, 00:30:54

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.