+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2006
  Nerede
  Turkiye.
  İletiler
  2.302
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Türk Doktordan Beyin Kanamalarını Önleyebilcek Önemli Buluş

  Çalışmalarını ABD'deki Yale Üniversitesi'nde sürdüren Prof. Dr. Murat Günel tarafından yapılan araştırmayla, beyin kanamalarına yol açan anevrizmaya neden olan 3 gen bulundu

  Araştırma sayesinde, anevrizma oluşma riski yüksek hastalar basit bir kan testiyle tespit edilerek, beyin kanamaları önlenebilecek. Yale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Damar Hastalıkları (Nörovasküler) Bilim Dalı Başkanı ve Beyin Genetiği Programı Direktörü Prof Dr. Murat Günel'in, aynı üniversiteden Dr. Richard Lifton ve Türk doktorlar Kaya Bilgüvar, Yaşar Bayrı veZülfikar Arlıer ile birlikte yürüttüğü 15 yıllık araştırmanın sonuçları, dünyanınen büyük tıp dergilerinden biri olan Nature Genetics'te yayınlandı.

  Araştırmada, Hollanda'nın yanı sıra, dünyada anevrizmaya bağlı beyin kanamalarının en çok görüldüğü Finlandiya ve Japonya'dan toplanan 10 binin üzerinde kan örneğinden elde edilen genetik materyal (DNA) kullanıldı.

  Bunlarınyaklaşık 2 bin 200'ü anevrizma hastalarından, 8 bini de sağlıklı, anevrizmasıolmayan insanlardan toplandı.Araştırmada ilk olarak, Avrupalı hastaların kanlarındaki (DNA) 300 bin değişik bölgeye bakıldı.

  Sonuçta, 3 bölgedeki değişikliklerin anevrizma riskinitüm dünya toplumlarında artırdığı belirlendi. Araştırma sayesinde, basit bir kan testiyle beyin kanaması olmadanan evrizma oluşma riski yüksek hastaların tespit edilebileceği bildirildi.

  Bu kişiler belirlenince, MR Anjiyo ve KT Anjiyo gibi radyolojik tetkiklerle takip edilebilecek. Oluşumu belirlenebildiği takdirde de anevrizma,patlamadan önce cerrahi veya damar içi yöntemler kullanılarak tedavi edilebilecek.

  Anevrizma oluşmasının nedenleri

  Günel, bu araştırma sayesinde ortaya çıkarılan 3 genin tespitiyle, söz konusu hastalığın oluşum nedenlerinin de anlaşılmaya başlandığını bildirdi.

  Araştırmayla, hiç beklenmedik bir şekilde, her 3 genin de damarlardaki bozukluğu tamir eden kök hücreleri etkilediğinin belirlendiğini anlatan Günel, "Bu genlerdeki bozukluklar, beyin damarlarının sertleşerek erken yaşlarda bile yaşlanmalarına yol açıyor. Bu erken yaşlanmaya bağlı olarak da anevrizmalarortaya çıkıyor ve zamanla patlayarak beyin kanamalarına ve felçlere sebep oluyor" şeklinde konuştu.

  Günel, uzun vadedeki hedefinin, bu sonuçlara bağlı olarak yeni tedaviler geliştirerek, anevrizmaları kanamadan teşhis edip yeni yöntemler kullanarak hastaları iyileştirmek olduğunu söyledi.

  Türkiye'de anevrizma hastalığı

  Günel'in verdiği bilgiye göre, anevrizmaların toplumda görülme riskiyaşla artıyor. ABD'de yapılan araştırmalara göre, hastalık 60 yaşında toplumun yüzde 5 gibi büyük bir kısmını etkileyebiliyor.

  Türkiye gibi sigaranın çok içildiği ve yüksek tansiyonun sık görüldüğü toplumlarda, bu oran yüzde 5'in üzerine bile çıkabiliyor. Ancak, Türkiye'de bukonuda yapılan bir araştırma olmadığı için, tam bir sayı verilemiyor.

  Sadece Türkler'de etkin genlerin varlığının mümkün olduğunu, ancak,Türkiye'de böyle bir araştırma yapılmadığı için bunun var olup olmadığının henüz bilinmediğine dikkati çeken Murat Günel, "Bu yüzden böyle bir araştırmanınTürkiye'de de yapılarak, Türkler'e özgü bu genlerin saptanması halinde, gerekenönlemlerin alınması çok önemli" diye konuştu.

  CNNTürk


  ***

  Ülkemizde, mühendislik ve tıp alanında neden bu tür kaynaklar sağlan(a)mıyor acaba! Bütçe herşeye müsait de, bu tür çalışmalara neden değil?  Hukuki NET Güncel Haber

  Türk Doktordan Beyin Kanamalarını Önleyebilcek Önemli Buluş konulu yargıtay kararı ara
  Türk Doktordan Beyin Kanamalarını Önleyebilcek Önemli Buluş konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Dec 2008
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: Türk Doktordan Beyin Kanamalarını Önleyebilcek Önemli Buluş

  Kaynakların sağlanmamasının temel sebebi hükümetlerle üniversiteler arasındaki diyalog. Ülkemizin gelişmişlik seviyesini üniversitelerimizden, hastanelerimizden ve adliyelerimizden anlayabiliyoruz.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Bu doktordan şikayetçi olma hakkım var mı?
  2014 yılında özel bir hastanede her iki ayağımda mevcut ağrılar sebebiyle muayene oldum. Muayene eden doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi....
  Yazan: Deniz Can Forum: Sağlık Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 01-11-2020, 15:17:53
 2. Türk Borçlar Kanunu Çerçevesinde Önemli Ölçüde Tehlike Arz Eden İşletme İşletenin Sorumluluğu [Kitap Fiyat bilgisi]
  Zeynep Gül Yılmaz - Yetkin - 2019 Kasım - 55,00 TL Türk Borçlar Kanunu Çerçevesinde Önemli Ölçüde Tehlike Arz Eden İşletme İşletenin Sorumluluğu...
  Yazan: Hukuk Kitapçısı Forum: Hukuk Kitapları Tanıtımı
  Yanıt: 0
  Son İleti: 02-12-2019, 14:30:07
 3. Türk bilim adamlarından iki önemli buluş
  Tamamı Türk malı cihazlarla bilimin tarihi yeniden yazılacak. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi Müdürlüğü'nce...
  Yazan: çoban Forum: Yaşam - Sohbet - Forum Oyunları
  Yanıt: 0
  Son İleti: 02-01-2010, 20:13:12
 4. Türk Doktorunun geliştirdiği beyin pili
  Türk dokturunun geliştirdiği beyin piline patent koruması. ULUSLARARASI Nöroteknoleji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Metin Tulgar, ilaçlara dirençli...
  Yazan: monica Forum: Gen Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 13-01-2009, 21:04:25
 5. Buluş sahibi devir sözleşmesi ile artık buluş sahibi konumunu yitirir mi?
  Konu hakkında bilgisi olanların bir buluşu yapan ve patentleyen bunu bir sözleşme ile devir ederse buluş yapma konusundaki buluşun asıl kim...
  Yazan: tasarımcı46 Forum: Fikri/Sınai Haklar
  Yanıt: 1
  Son İleti: 08-12-2008, 14:56:37

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.