+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 38 ileti bulundu.

Konu: İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  İletiler
  15
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

  Merhaba.

  Forumları araştırdım ancak konu ile ilgili daha önce açılmış bir başlık bulamadım.

  Sorum şu şekilde;

  İnternet üzerinden satış yapan alışveriş sitelerinden kitap/cd/dvd gibi ürünler alıyorum. Bu ürünlerin bir kısmını kullandıktan sonra 2. el satışa olanak tanıyan alışveriş sitelerinde satıyorum. Ürün tutarları banka hesabıma aktarılıyor.

  Ürünleri kullandıktan sonra yarı fiyatına sattığım için hemen satılıyor. Bu nedenle sık sık kargo ile gönderi yapıyorum.
  Bu gönderiler, Maliye Denetim Koordinasyon bölümünün dikkatini çekmiş. Görüşme yapılması gerektiği söylendi.

  Şehir dışında olduğum için bayramdan sonra görüşmeye gidebileceğim. Ancak aklıma takıldı. Ne gibi bir prosedür işletilebilir?

  Birçok insan yüksek meblağlarda yeni ve ikinci el satış yapmakta. Ve kar etmekte. Ancak ben yarı fiyatına elimden çıkardığım için kazanç sağlamıyor üstüne zarar ediyorum.
  Aldığım ürünlerin KDV'si zaten ödenmiş. Ancak tekrar satışta KDV eklenmesi gerekli midir? Geriye doğru KDV tahsilatı yapabilirler mi?

  Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi konulu yargıtay kararı ara
  İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  1.468
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

  ürünlerinizi sattığınız site;
  gittigidiyor.com gibi bir yermi?

  + ne kadarlık bir ürün/ yada ürünler satıyorsunuz, maliye sizi gözüne kestirmiş acaba:D

  bir diğer merak ettiğim, ayda kaç kargo gönderimi yapıyorsunuz ortlama acaba?
  Konu nikon tarafından (25-09-2008 Saat 00:27:45 ) de değiştirilmiştir.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  İletiler
  15
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

  Evet gittigidiyor,sahibinden.com benzeri siteler.
  Hepsiburada gibi sitelerden de alıyorum, kargo ile geliyor.


  Son 2 ayda 30-40 gönderi yapmışım. Tutarı 500-600 lira civarı.
  Kışın bu sayı ve tutarı daha azdı.

  Sevk irsaliyesi kontrolu için şirketin sisteminden çekilen bilgiler arasında dikkat çekmiş sanırım. Meblağdan kaynaklandığını sanmıyorum. Sonradan hesaplarımı kontrol ettiler mi bilemem ya da kontrol etme imkanları var mı.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  İletiler
  1.468
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

  size gelen kargolar önemli değil zaten,

  meblağ yı araştırmaları için sizin banka hesaplarınızı bulmaları lazım, şu an onun mevzu bahis olmadığını yazınıza göre düşünmüyorum.

  kargo sayınızdan ötürü inceleme yapılmış olabilir ama maliye in kargolari takip etmesi ilginç olmuş.

  ürünlerinizi satarken fatura mı kesiyorsunuz, sevk irsaliyesi ile yollanıyor onu tam anlamadım?

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  İletiler
  15
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

  Maliye kargoları devamlı kontrol ediyor. Kargo şirketlerinin sistemlerine girme yetkileri bile varmış sonradan öğrendim.
  Hatta küçük yerlerde, firmadan-firmaya, dükkandan-dükkana gönderilen kargolara anında ceza kestiklerini biliyorum.

  Fatura kesme ya da sevk irsaliyesi hazırlama imkanım yok. Çünkü bireysel bir tüketiciyim. Şirketim, firmam, dükkanım bile yok. Ticaretle yakından uzaktan ilgim olmadığı için konu hakkında bilgim de yok.
  Ancak ticari gönderilerde fatura ve sevk irsaliyesi kesilmesi zorunluymuş.

  Benim endişem vergi dairesi ile ilgili. Daha önce menkul kıymet kazancından doğan verginin bir kısmının iadesini almak için gittiğimde, gelir vergisi borcu çıkarmışlardı. Konu hakkında detaylı bilgim olduğu için yanlışlığı izah etmiştim. Vergi iademi de 6-7 aydır alamıyorum.
  İnternet işlemleri de yeni bir konu olduğu için yanlış bir uygulama yapabilirler. Konu hakkında hiçbir bilgim olmadığı için yanlışlık yapılırsa düzeltemem.


  İnternette araştırırken denk geldi. Bazı küçük firma sahipleri, sevk irsaliyesi kesmemek için, kargo şirketleri ile anlaşmalarını şahıs üzerinden yapıyorlarmış. Sanırım böyle bir durumdan kuşkulandılar.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Apr 2008
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  152
  Blog yazıları
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Wink Re: İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

  Anlattığınızdan anladığım kadarı ile yaptığınız işlemlerin ticari faaliyet olduğu açık. İşlemlerin yoğunluğu nedeni ile bir organizasyon içerisinde yani devamlı olarak yürütüldüğü görünümü de veriyor. Bu anlamda vergi idaresinin dikkatini çekmesi mantıklı. Bu nedenle gelir vergisi mükelelfiyetiniz ve buna bağlı olarak KDV mükellefiyetinizden söz etmemiz gerekirdi.
  Ama sizin gerçekleştirdiğiniz faaaliyetler GVK madde 9/1 'de vergiden muaf işlemler arasında sayılmış. Bu nedenle KDV mükellefiyetinden de söz edilemez diye düşünmekteyim. (Tabi hali hazırda ticari, zirai veya serbest meslek kazancınız nedeni ile gerçek usulde gelir vergisi mükellefi değilseniz.)
  ----------------------------------------------------------------------

  VERGİDEN MUAF ESNAF:

  Madde 9 - ( Değişik cümle: 22/07/1998 - 4369/26 md.) (1) Ticaret ve sanat erbabından aşağıda yazılı şekil ve suretle çalışanlar gelir vergisinden muaftır.

  1. Motorlu nakil vasıtaları kullanmamak şartı ile gezici olarak veya bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler (Giyim eşyalarıyla zati ve süs eşyaları, değeri yüksek olan ev eşyaları ile pazar takibi suretiyle gıda, bakkaliye ve temizlik maddelerini ve sabit iş yerlerinin önünde sergi açmak suretiyle o iş yerlerinde satış yapılan aynı neviden malları satanlar hariç)
  ---
  -----
  (Üçüncü fıkra mülga: 11/08/1999 - 4444/14 md.;Değişik fıkra: 28/03/2007-5615 S.K./1.mad) Ticarî, ziraî veya meslekî kazancı dolayısı ile gerçek usûlde Gelir Vergisine tâbi olanlar ile yukarıda sayılan işleri Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapanlar esnaf muaflığından faydalanamazlar

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  İletiler
  15
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

  Mehmet Bey, zaman ayırıp bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Merak ettiklerimi öğrenmiş oldum.

  Sayın Nikon'a da teşekkür ediyorum.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  İletiler
  15
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

  Merhaba tekrar.

  Maliye ile görüştüm. Konu hakkında bilgi olarak sitede yer alması maksadıyla söylenenleri yazayım.

  Liste 2007 yılındaki gönderilerimi kapsıyormuş. Durumu izah ettim. Ancak yine de ticaret yaptığım görüşü hakimdi görevli memurlarda. Ayların birindeki 17 gönderiyi fazla buldular.

  Dünyada ve Türkiye'de böyle bir sistemin olduğunu, binlerce insanın, yüzlerce kullanılmış ürünü satışa sunduğunu söyledim ancak diğer insanların ayda 1-2 ürün sattıklarını belirttiler.

  Bölüm şefi ile görüşmemizde, bu seferlik işlem yapmayacaklarını devam etmek istersem mükellef olup dükkan açmam söylendi. Ürünleri kullanıp elden çıkardığımı, kar etmediğimi söylememe rağmen inanmamakta ısrar ettiler. Bu gönderilerin ihtiyaç fazlası olduğunda karar kılındı. Yani ayda 1-2 filmden, cd'den vs.'den fazlası ticaret oluyormuş maalesef.

  Eğer ticaret oluyorsa, durumu kaynağından (yani sözkonusu sitelerden) vergilendirmelerinin hatta kısıtlama getirmelerinin daha mantıklı olacağını söyledim. Hak verdiler. Ancak her zaman olduğu gibi büyük sermayelere bu ülkede dokunulmamaya devam edileceği kesin.

  Konu hakkında net bir hüküm olmaması ve sadece belirli kişileri incelemeleri nedeniyle ciddi bir haksızlığa uğradığımı düşünüyorum.

  Yüzde 18 KDV ödediğim dvd'leri, cd'leri artık almayacağım. İşte asıl vergi kaybı da burada başlayacak. Ancak bu gerçeği Maliye'ye anlatmak elbette imkansız.

  Bir de Sayın Mehmet Toprak'ın yukarıda belirttiği maddede yer alan "Motorlu nakil vasıtaları kullanmamak şartı ile" ifadesi nedeniyle, sanıyorum kargo ile teslimat bu işlemlerin muafiyetini geçersiz kılıyor. Böyle düşündüğüm için bu maddenin içeriğine hiç girmedim.

  Bu arada bilgi sahibi olan varsa sormak istiyorum. Herhangi bir usulsüzlük cezasında, cezanın iptali için dava açma hakkımız var mı? Vergi mükellefi olmayan birine usulsüzlük cezası kesilebilir mi? Dava açmak için önce cezayı ödemek zorunda mıyız?
  Konu Mehmet12345 tarafından (18-10-2008 Saat 01:16:21 ) de değiştirilmiştir.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Apr 2007
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  701
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

  usulsüzlük cezası için vergi mük. olm. şart değil.dava tabiki açılabiliyor.bununla bera ber sizin satışınız muafiyete giriyor bunun kargo ile olması önemli değil.sadeece maddede belirtilen şekilde(muafiyete girmeyenler dikkate alındığında) yapıyorsanız.maliyeye belli dönemlerede belli kurumlardan iş listesi gelir.bankalardan post çekim listesi, biracılardan satış ve boş fıçı teslim listesi,kargodan gönderim listesi,emniyetten düğün yapanlar listesi gibi.maliye bunları inceler buna göre işlem yapar.mesela o gün düğün yapılan yer bu düğünün fturasını kesmişmi gibi.sende böyle bir listeye takılmışsın .maliyedekilerin seni bu sefer affedelim deme lüksü yok.bence cezalı tarhiyat yapsalar bir sonuç elde edmiyeceklerini düşündükleri için seni idare etmiş gibi davranmışlardır.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Sep 2008
  İletiler
  15
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Re: İnternet üzerinden 2. el satışlarda vergi

  Alıntı molyer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
  usulsüzlük cezası için vergi mük. olm. şart değil.dava tabiki açılabiliyor.bununla bera ber sizin satışınız muafiyete giriyor bunun kargo ile olması önemli değil.sadeece maddede belirtilen şekilde(muafiyete girmeyenler dikkate alındığında) yapıyorsanız.maliyeye belli dönemlerede belli kurumlardan iş listesi gelir.bankalardan post çekim listesi, biracılardan satış ve boş fıçı teslim listesi,kargodan gönderim listesi,emniyetten düğün yapanlar listesi gibi.maliye bunları inceler buna göre işlem yapar.mesela o gün düğün yapılan yer bu düğünün fturasını kesmişmi gibi.sende böyle bir listeye takılmışsın .maliyedekilerin seni bu sefer affedelim deme lüksü yok.bence cezalı tarhiyat yapsalar bir sonuç elde edmiyeceklerini düşündükleri için seni idare etmiş gibi davranmışlardır.


  Teşekkür ederim Sayın Molyer.

  Usulsuzluk cezasından kastım, sevk irsaliyesi ile ilgili olandı. Tanesine 130 liradan ceza kesilebilir mi diye merak ettim. Yaya olan birisine "dönerken neden sinyal vermedin" diye ceza kesmek gibi birşey olur diye düşünüyorum.

  Cezalı tarhiyattan sonuç elde edememeleri derken, vergiden muaf olmamı mı kastettiniz acaba?

  Sözkonusu maddede yer alan "veya bir işyeri açmaksızın perakende ticaret ile iştigal edenler" cümlesi nedeniyle vergiden muaf oluyorum sanırım.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 4 Sayfa 1234 SonSon

Benzer Konular :

 1. İnternet üzerinden dolandırıcılık
  Öncelikle Merhabalar, Bundan 6-7 ay önce internet üzerinden ukash satan sitelerden bir tanesine girip 30 tl'lik ukash almak istemiştim.Alışveriş...
  Yazan: besiktask01 Forum: Hukukçular İçin Bilgisayar ve İnternet
  Yanıt: 2
  Son İleti: 04-12-2015, 18:36:37
 2. [Ticaret kanunu] İnternet üzerinden ikinci el ürün satmak için vergi levhası gerekir mi?
  Öncelikle merhaba. Bilgisayar dünyasını güncel olarak takip eden biriyim ve parçalar eskidikçe elimden çıkarmak durumundayım. İnternet üzerinden...
  Yazan: harun1595 Forum: Ticaret Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 03-06-2015, 22:53:33
 3. İnternet Üzerinden Satışlarda Vergi Sorunu
  Merhaba arkadaşlar, İnternet üzerinden yapılan satışlarla aklıma takılmış bir soru var diyelimki ben bir forum sitesinde konu açtım ve sitelere logo...
  Yazan: melih52 Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 8
  Son İleti: 24-06-2014, 03:29:58
 4. Vergi Dairesinden Gelen Kağıt Hakkında Ve İnternet Üzerinden Satış Hakkında
  Merhaba sayın hukuki.net üyeleri , Ben sizlere sorumu ve sorunumu belirtmek istiyorum. Benim yaşım henüz 17 , yani vergi mükellefi değilim. ...
  Yazan: vergitol Forum: Vergi Hukuku
  Yanıt: 8
  Son İleti: 06-09-2012, 12:23:00
 5. Vergi Beyannamelerinin İnternet Üzerinden Verilmesi
  376 SIRA NO'LU VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ Resmi Gazete No 26674 Resmi Gazete Tarihi 18/10/2007 Kapsam Vergi Usul Kanununun1...
  Yazan: Av.Dilek Kuzulu Yüksel Forum: Avukatlık Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 23-05-2010, 17:53:17

Bu sayfada bulunan kavramlar:

sahibinden vergi

http:www.hukuki.netshowthread.php45350-internet-uzerinden-2-el-satislarda-vergi

sahibinden vergi cezası

ikinci el ürün satışı vergi

2.el ürün satışı vergi

ikinci el vergi

sahibinden.com vergi

internetten satış vergi

internet uzerinden 2 el satislarda dikkat edilmesi gerekenler

2.el urun satinca vergi

2.el internet satislari proseduru

internetten ikinci el urun satmak istiyorum

internetten 2.el esya satim

2. el satış vergi

birey esya satisi vergikendi dukkaninda ikinci el urun satmakikinci el el eşya ticareti vergihttps:www.hukuki.netshowthread.php45350-internet-uzerinden-2-el-satislarda-vergiikinci elinternetten 2. el satışikinci el alis satis vergisahibinden comda satis yapmak vergiye tabi miinternette eski urun satmaktavergiye tabimi2. el kitap satışı foruminternetten akademi kitabı satmak yasalmı
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.