+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Evlat edinme ve miras

Evlat edinme ve miras Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Antalya, Alanya, Turkey.
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Evlat edinme ve miras

  merhaba.
  38 yaşında,evli ve 3 çocuk sahibiyim.babamın amcası tarafından evlat edinilmek isteniyorum.kendisi 85 yaşında,eşi 4 sene önce vefat etti ve hiç çocukları olmadı.bu mümkün müdür?eğer mümkünse kendi anne ve babamla aramdaki miras durumu ne olur?umarım anlatabilmişimdir.
  teşekkür ederim...  Hukuki NET Güncel Haber

  Evlat edinme ve miras konulu yargıtay kararı ara
  Evlat edinme ve miras konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2003
  İletiler
  1.053
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayın guldogu;
  Medeni Kanun'umuzun 313. maddesi, ergin ve kısıtlıların evlat edinilmesini düzenlemektedir:
  MADDE 313.- [u]Evlât edinenin altsoyu bulunmaması koşuluyla</u>, ergin veya kısıtlı aşağıdaki hâllerde evlât edinilebilir:
  1. Bedensel veya zihinsel özrü sebebiyle sürekli olarak yardıma muhtaç ve evlât edinen tarafından en az beş yıldan beri bakılıp gözetilmekte ise,
  2. Evlât edinen tarafından, küçükken en az beş yıl süreyle bakılıp gözetilmiş ve eğitilmiş ise,
  3. Diğer haklı sebepler mevcut ve evlât edinilen, en az beş yıldan beri evlât edinen ile aile hâlinde birlikte yaşamakta ise.
  [u]Evli bir kimse ancak eşinin rızasıyla evlât edinilebilir</u>.
  Bunlar dışında küçüklerin evlât edinilmesine ilişkin hükümler kıyas yoluyla uygulanır.

  Madde açıktır.Erginlerin evlat edinilmesinde önşart "evlat edinenin altsoyu bulunmaması"dır.Sizi evlat edinmek isteyen kişinin de altsoyu bulunmadığına göre bu önşart gerçekleşmiştir.Bu önşartın gerçekleşmesi tek başına yeterli değildir.Bunun yanında 1,2,3. bendlerde yer alan koşullardan en az birisinin gerçekleşmiş olması lazımdır.3. bendte yer alan "diğer haklı sebepler" ibaresini geniş yorumlanıp her türlü haklı sebep kabul edilir.
  Bunun haricinde evli olmanız dolayısıyla "Evli bir kimse ancak eşinin rızasıyla evlât edinilebilir" hükmü dolayısıyla eşinizin muvafakatını almak durumundasınız.

  Miras konusundaki düzenleme de açıktır:
  314. maddenin II. fıkrası; "Evlâtlık, evlât edinenin mirasçısı olur."
  314. maddenin V. fıkrası; "Evlâtlığın, miras ve başka haklarının zedelenmemesi, aile bağlarının devam etmesi için evlâtlığın naklen geldiği aile kütüğü ile evlât edinenin aile kütüğü arasında her türlü bağ kurulur. Ayrıca evlâtlıkla ilgili kesinleşmiş mahkeme kararı her iki nüfus kütüğüne işlenir.
  500. maddenin I. fıkrası; "Evlâtlık ve altsoyu, evlât edinene kan hısımı gibi mirasçı olurlar. Evlâtlığın kendi ailesindeki mirasçılığı da devam eder."

  Bu 3. hükmü birlikte değerlendirdiğimiz zaman çıkan sonuç şu olmaktadır:
  Evlat edinilmeniz dolayısı siz ve çocuklarınız, sizi evlat edinenin mirasçısı olursunuz.Bunun yanında kendi öz ailenizle olan ilişkileriniz ve haklarınız(mirasçılık ve diğer her türlü hak) koruma altındadır.

  Benim düşüncem böyledir.Yanlışım varsa düzeltileceğini umuyorum.
  Bunun yanında belirtmek isterim ki muhakkak bir avukata bizzat danışınız bu konu sadece yukarıdaki hükümlerle sınırlı değildir ve kanunda ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir.Ayrıntılı bir bilgiyi ancak bir avukattan alabilirsiniz.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  Antalya, Alanya, Turkey.
  İletiler
  2
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  sayın Kaan Varlıakman;
  hızlı ve açık cevabınız için çok teşekkür ederim.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. [Evlat Edinme] Eşinin evlat edindiği kişiyi evlat edinme (eski-yeni m.k)
  Bildiğiniz üzere, Eski Medeni Kanun döneminde evli çiftler eşlerinin muvakafatı ile tek başına evlat edinebiliyordu, Yeni Medeni Kanun ise istisnalar...
  Yazan: beratcankilic Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 04-08-2017, 14:07:08
 2. Evlat edinme ve miras
  Merhaba, Ben anne ve babamı 21 yıl önce kaybettim,iki kardeşiz, o zamandan evlenene kadar teyzem bize baktı.2001 yılında kendine bir daire...
  Yazan: Csenn Forum: Miras Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 20-08-2013, 15:55:16
 3. Miras, evlat edinme, vasiyet...
  19/9/2007 tarihinde vefat eden bir şahıs ile 6 yıldır süren bir beraberliğimiz var idi.Bu şahsın yasal vasileri kendisinin konuşmadığı ve malını...
  Yazan: baybora38 Forum: Miras Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 21-09-2007, 08:52:06
 4. Yeni Hukuki Kaynak: Evlat Edinme • Evlat Edinmede İzlenecek Yöntem • Evlat Edinme Karari Verilmeden Önce Araştirilacak HUSUSLAR
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : Evlat Edinme • Evlat Edinmede İzlenecek...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 10-09-2007, 08:02:48
 5. Yeni Hukuki Kaynak: Evlat edinme davası - Erginlerin ve kısıtlıların ne şekilde evlat edinilebileceği
  Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz : Evlat edinme davası - Erginlerin ve...
  Yazan: admin Forum: Mevzuata İlişkin Bilgi ve Yorumlar
  Yanıt: 0
  Son İleti: 13-06-2007, 18:51:46

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.