+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: CEZA: 2 koyun ve 250 milyon lira

CEZA: 2 koyun ve 250 milyon lira Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Apr 2004
  Nerede
  Türkiye.
  İletiler
  243
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı CEZA: 2 koyun ve 250 milyon lira

  Herkese ornek olabilecek bir köyümuzden haber soyle:

  Şanlıurfa'nın Hilvan İlçesi'ne bağlı Bahçecik Köyü'nde 3 yıldan bu yana sigara yasağı uygulanıyor. Köyde sigara içenlerden bu yıl ceza olarak, 2 koyun ve 250 milyon lira alınacağı bildirildi.

  Bahçecik Köyü Muhtarı İsmail Yetkin, köyde yaşayan çocuklarda ve tiryakilerde bazı rahatsızlıkların ortaya çıkması üzerine ihtiyar heyetine böyle bir öneri getirdiğini söyledi.

  Bunun üzerine toplantı yaptıklarını ve köyde sigara kullanımına, başta kapalı mekanlar olmak üzere, açık mekanlarda da izin verilmemesi yönünde talepte bulunduğunu belirtti.

  Heyette yer alanların büyük çoğunluğunun sigara tiryakisi olduğunu, bu yüzden kendisine tepki gösterdiğini aktaran Yetkin, yoğun çabalar sonucu heyettekileri konuyu görüşmeye ikna ettiğini dile getirdi.

  Uzun tartışmalar sonucu, sigara kullanımına yasak getirme kararı almayı başardıklarını anlatan Yetkin, şunları söyledi:

  “Uygulamayı ihtiyar heyetinden başlattık. Bu süre içerisinde denetimleri de arttırdık. Ancak kararın altında imzası olan Suphi Yetkin isimli üyemizin gizlice sigara kullandığına şahit olduk. 2 koyun ve 50 milyon lira para cezası verdiğimiz Yetkin, köyü terk etti. Fakat daha sonra köye dönerek cezasına razı oldu.”

  İsmail Yetkin, 3 yıl önce köylüleri biraraya getirerek, sigaranın zararlarını anlattıklarını ve kararı artık ev ve sokaklarda da uygulamaya başlayacaklarını söylediklerini ifade etti.

  Tahsil edilen ceza gelirlerini köyün eğitim ve sağlık hizmetleri için kullandıklarını belirten Yetkin, şöyle konuştu:

  “İlk başlarda bazı köylüler duruma tepki gösterdiler. Ancak zamanla alıştılar. Yaklaşık 300 kişinin yaşadığı köyümüzde, 3 yıldan bu yana sigara yasağı uygulanıyor. Bizi ziyarete gelen ve sigara içmek isteyen misafirlere bile kararı hatırlatarak, sigara içmelerine izin vermiyoruz. İhtiyar heyeti olarak bu yıl sigara içenlere uygulanacak cezayı 2 koyun ve 250 milyon lira olarak tespit ettik ve bu yönde karar aldık.”

  Yetkin, sigara içilmemesi yönündeki hassasiyetin civar köylere örnek olduğunu sözlerine ekledi.

  Hilvan Kaymakamı Niyazi Erten ise Bahçecik Köyü'nde 3 yıldan bu yana sürdürülen uygulamaya, göreve ilk atandığında çok şaşırdığını söyledi.

  Köyü özel olarak ziyaret ettiğini ve kararın ciddi şekilde uygulandığını gördüğünü aktaran Erten, köylülerin “örnek” bir tutum sergilediklerini kaydetti.


  Hukuki NET Güncel Haber

  CEZA: 2 koyun ve 250 milyon lira konulu yargıtay kararı ara
  CEZA: 2 koyun ve 250 milyon lira konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Mutlaka çok güzel bir karar ama İhtiyar heyeti böyle bir kararı alıp uygulamaya koyabilir mi hukuken Temel hak ve özgürlüklere aykırı değil mi

  Yapamam deme yapan senden iyi değildir

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Apr 2004
  Nerede
  Türkiye.
  İletiler
  243
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sayin Alisinkay, Haklisiniz, aykiri - Haber o kadar hosuma gitti ki o tarafi hic aklima gelmemisti. Ben gene de ihtiyar meclisinin yanindayim. :-) 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2004
  Nerede
  istanbul, kadiköy, Türkiye.
  İletiler
  5.539
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Bence hiç te aykırı değil bu karar bende çok hoşuma giderek okumuştum bu kararı New york un neredeyse tamamında yasak ya..
  Bu yasağa bende uymak istiyorum ama çok iyi sigara içiyorum tekelin başına bir şey gelmesinden korktuğuımdan bırakamıyorum )

  bilmiyorum dediğim konu hakkında 2 saat eh bence dersem günlerce konuşurum

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Apr 2004
  Nerede
  Türkiye.
  İletiler
  243
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Commodore arkadasim, dramatik gelecek, ama kendin icin iyilik yap, sigarayi YARIN birak. Buraya her geldiginde sana soralim, boylece ustunde baski da olusur. Baska icen varsa bir grup olusturun, birbirinize dayanak olursunuz. Sigaranin tehlikesini sana anlatmamiza gerek yok, bilirsin tabi. Senin gibi bilge, aktivist bir kisinin sigara icebilecegine inanamiyorum.

  Zannediyorum Ragip Atay'da fena tiryaki, yemek tariflerini sigara ile zamanliyordu. Haddimi astiysam ozur dilerim arkadaslar.
 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jun 2004
  Nerede
  Bursa, Türkiye.
  İletiler
  2.735
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sigara faydalı bir şey. Bir yerde okumuştum. Tam hatırlamıyorum ama şöyleydi:

  SİGARANIN FAYDLARAI
  1- Sigara içenin evine hırsız girmez. Devamlı öksürüğü için korkar
  2- Erken ölür, yaşlılık illetini çekmez
  3- Sigara içeni köpek ısırmaz. Büyük ihtimalle yanında baston taşır
  4- Fazla yorulmaz, çünkü tıkanacağını bilir
  5-Yaşlılığında çok hafifler, önce parmakları sonra ayakları kesilir.

  Bu kadarını hatırladım. bu faydaları bile yeter sanırım


 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Apr 2004
  Nerede
  Türkiye.
  İletiler
  243
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Sevgili Ragip Atay, Bu 5 maddeden anlasildigina gore dogru tahmin etmisim. Gereksiz yere karismami incelikle karsilamissiniz. Kendinize iyi bakin arkadasim


 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Jun 2004
  Nerede
  Bursa, Türkiye.
  İletiler
  2.735
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Ne olacak, şunun şurasında komşuyuz. Aynı sitede olana eskiden komşu diyorlardı. "ev alma komşu al" diye atasözümüz bile vardı.
  şaka bir yana sevginin olmadığı yerde hiçbirşey olmuyor. Bugün yaşadığımız hoşgörüsüzlük, şiddet vs. nin sevgi eksikliğinden kaynaklandığı kanısındayım.
  İnsanlar, artık kendilerini bile sevmiyorlar. Estetik ve kozmetiğe harcanan milyarlar, bunun kanıtı. Elbette insan bakımlı olacak, temiz olacak, güzel kokacak. Ama kendi bedenine yabancılaşmaya başladı mı, iş işten geçmiş oluyor.
  Forum Konusu köyde olanlar da, bir hoşgörü örneği. Uyguladıkları yasağın, yasal hiçbir geçerliliği yok. Ama Sigaranın, başkalarını ne kadar rahatsız ettiğini bildiklerinden, kendilerinden fedakarlık ederek, yasağa uyuyorlar. İnanın ki, o köyde hayat, heryerden daha güzeldir. Bu hoşgörü, her alana yayılmıştır.


 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Apr 2004
  Nerede
  Türkiye.
  İletiler
  243
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Bu konu uzerinde sonradan dusundum ve Sayin Alisinkay'in sordugu soruya verdigim cevabin dogru olmadigina karar verdim. Bir amator olarak konuyu soyle anliyorum: Koydeki Ihtiyar heyetinin herkesin kullandigi alanlarda (bu sokaklar olabilir, lokanta, kutuphane, hatta carsi, pazar) sigara icmeye bir kisitlama getirme hakki vardir. Zira 2ci elden sigara icmek, yani pasif icicilik, insanlarin sagligina zararlidir. Bazi ulkelerde, sehirde sigara kisitlamasi bu sekilde getirebiliyorlar zannediyorum. Ihtiyar heyetinin karismaya bir hakki olmadigi yer kisinin kendi evi. Ama karismislar iyi yapmislar, kimsenin ihtiyar heyetini dava etmek aklina gelmedikce herkesin sagligi korunuyor.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Jun 2003
  Nerede
  Afyonkarahisar
  İletiler
  2.022
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Ben de kendi evlerine karışmaları için sormuştum o soruyu, sigaraya karışılınca iyi mi bence temel hak ve özgürlükleri zedeliyor.Sigara kullanmak kanunlar önünde suç değil.O halde kişinin tamamen kendi tasarrufunda bulunması gereken egemenlik alanları olduğunu kabul ediyorum.Mesela ev.Kişi evinde istediği düzenlemeyi diğer kişilere zarar vermediği sürece yapabiliyorsa sigara içilmesine de karşı çıkılamaz.Böyle bir yasakta getirilemez.Park ve bahçelerdeki tasarruf alanı da genel anlamda belediyeye özel anlamda ise işletenine aittir.Sigara içilmesini savunduğumu sanmayın, sigarayla mücadele adına çok şey yaptım.Ama konuyu bir hukukçu gözüyle incelemem gerektiğini düşünüyorum ve saçma geliyor

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Uğradığım Adaletsizlik Konusunda Çaresiz Kaldım (6 milyon yıl ceza!)
  Merhaba, Nasıl anlatacağımı, nereden başlayacağımı bilemiyorum ama özetlemek gerekirse; 2016 yılının Mart ayında yazılım uzmanı olarak...
  Yazan: Kuzey.Tan Forum: Ceza Muhakemesi Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 28-07-2018, 02:01:17
 2. Müşteriye ''lan'' dedi, bin 740 lira ceza yedi
  Rize'de bir cep telefonu tamircisi, tartıştığı müşterisine ''lan' diye hitap ettiği için bin 740 lira cezaya çarptırıldı. Kent merkezinde...
  Yazan: carsambalıfaruk Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 12-10-2012, 23:15:03
 3. 10 lira olan maaşın 5 lira gibi gösterilmesi halinde ne yapılabilir?
  Çalışılan kurumda maaşlar 10 lira iken, 5 lira olarak gösteriliyorsa; işveren 10 lirayı istediği gibi aşağı-yukarı oynatabiliyor. Bu konuda şikayet...
  Yazan: kuzgun12 Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 16-07-2008, 20:25:05
 4. Adını siz koyun...
  Dün bu saatlerde sekreterimiz büro telefonunu bana bağladı ve "İzmir'den bir bey sizinle görüşmek istiyor, randevu alacakmış." dedi. Telefonun...
  Yazan: Av.Dilek Kuzulu Yüksel Forum: Yaşam - Sohbet - Forum Oyunları
  Yanıt: 13
  Son İleti: 14-07-2008, 14:13:57
 5. Koyun Meselesi
  Akp'ye kapatma davasında top savunması için akp'de.. bekliyoruz ne biter ne kalır goruruz ** Ama bazıları bunu demokrasiye kursun olarak...
  Yazan: ^^Tt^^ Forum: Güncel - Siyaset - Tarih - Tartışma
  Yanıt: 12
  Son İleti: 04-06-2008, 21:08:39

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.