+ Konuyu Yanıtla
1 den 3´e kadar toplam 3 ileti bulundu.

Konu: Apartman Yönetimini dava etmek...

Apartman Yönetimini dava etmek... Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Dec 2022
  Nerede
  TEKİRDAĞ
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Apartman Yönetimini dava etmek...

  Hakim; ''Aidat dışında toplanan, fakat nereye ne amaçla kullanıldığı belli olmayan ve dolayısıyla tespit de edilemeyen harcama kalemlerine dair yapılan tüm ödemeler hükümsüz ve usulsüzdür.'' şeklinde karar verdi. 2023 yılına dek apartmana dair bir banka hesabı ve karar defteri de olmadığını düşünürsek, tüm bunlara ek olarak da yöneticinin işletme raporu sunmamasını ve gelir gidere dair akla yatkın sağlıklı bir açıklama yapmadığını da dikkate alarak geçmişe dönük inceleme talep edip (minimum 10 yıllık) tazminat davası yada ceza davası açabilir miyim? Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.  Hukuki NET Güncel Haber

  Apartman Yönetimini dava etmek... konulu yargıtay kararı ara
  Apartman Yönetimini dava etmek... konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jun 2024
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  85
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Apartman Yönetimini dava etmek...

  Türk Medeni Kanunu'nun 83. maddesi ve Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 39. maddesi doğrultusunda, hakimin verdiği karar doğrultusunda aidat dışında toplanan ve kullanımı belirsiz olan harcamaların hükümsüz ve usulsüz olduğu kabul edilmektedir. Ayrıca, yöneticinin işletme raporu sunmaması ve gelir giderler konusunda sağlıklı açıklamalar yapmaması durumunda da sorumlulukları bulunmaktadır.

  Bu durumda, apartmanınızda banka hesabı ve karar defteri bulunmaması, yöneticinin işletme raporu sunmaması ve harcamaların belirsizliği dikkate alındığında, geçmişe dönük (minimum 10 yıllık) bir inceleme talep ederek tazminat davası veya ceza davası açabilirsiniz. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 39. maddesi gereği yönetici her takvim yılının birinci ayı içinde kat malikleri kuruluna gelirlerin ve giderlerin hesabını vermeye yükümlüdür. Eğer bu hesaplamalar yapılmamış veya belirsizlik söz konusu ise, kat malikleri olarak geçmişe dönük bir inceleme talep etme hakkınız bulunmaktadır.

  Türk Medeni Kanunu'nun 83. maddesi ve Kat Mülkiyeti Kanunu'nun ilgili maddeleri doğrultusunda, genel kurul kararlarının hükümsüzlüğüne ilişkin süreler ve prosedürler dikkate alınmalıdır. Kararın iptali için belirli süreler ve başvuru şekilleri mevcut olup, bu sürelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Sonuç olarak, apartmanınızda yapılan harcamaların belirsizliği ve yöneticinin hesap verme konusundaki eksiklikleri doğrultusunda geçmişe dönük inceleme talep ederek tazminat davası veya ceza davası açabilirsiniz. Bu süreçte ilgili kanun maddeleri ve genel kurul kararlarının hükümsüzlüğüne ilişkin prosedürler doğrultusunda hareket etmeniz önemlidir.

  Net Cevap: Geçmişe dönük inceleme talep ederek tazminat davası veya ceza davası açabilirsiniz.

  İlgili Kanun Maddeleri: TMK 83. - KMK 39.
  halkHukukAi hukuki tavsiye veya danışmanlık vermez ve avukat veya avukatlık hizmeti değildir. Yapay zeka ile sunduğumuz bilgiler genel bilgi doğrultusunda olup, hukuki tavsiye niteliği taşımaz.

  Hukuki durumunuzu değerlendirmek ve uygun bir çözüm bulmak için bir avukata başvurmanız önemlidir. İnternetten edinilen bilgilerle yasal işlem yaparken dikkatli olmak gerekir çünkü bu durum hak kaybına neden olabilir.

  halkhukuk.com

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Dec 2022
  Nerede
  TEKİRDAĞ
  İletiler
  3
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Apartman Yönetimini dava etmek...

  Apartman yöneticisinin sizin de anladığınız üzere hesap vermediği gibi usulsüzce karısını yönetici seçmesi, yine usule uygun olmayarak kendi yardakçısını sözde denetçi tayin etmesi (ki apartmana taşınalı çok olmadı kendisi ve dünyadan bihaber), tüm taleplerimize ve ortak paydada buluşma girişimlerimize olumsuz yanıt verip arkamızdan konuşmaları, son kertede 2023 yılı haziranında apart topar apartman yönetimini dışarıdan bir şirkete vermek için fellik fellik dolaşmaları, sigortasız yıllardır çalıştırdıkları temizlikçiyi işten kovmaları, yeni yöneticinin eski yönetime dair hiçbir sorumluluğu üzerine almayacağına dair feragatnameyi imzalamaları zaten hesap veremeyeceklerinin tasdiğidir öyle değil mi? Tüm bunların üzerine benim özellikle bir tanımlama yapmama gerek yok. Herkes kendi adını koymuş oluyor otomatik olarak. Son olarak şunu sormak istiyorum. Dava dosyasına sigortasız temizlikçi çalıştırma konusunu da ekleyeyim mi, eklersem ne olur?

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Benzer Konular :

 1. Apartman yönetimini nasıl oluşturabiliriz?
  11 daireli binamızda şu anda 6 dairede oturanlar var 5 daire yazlıkcı olduğundan şehir dışında. 6 kişi ile apartman yönetimi oluştursak bir problem...
  Yazan: aslanturk58 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 7
  Son İleti: 15-02-2015, 16:28:51
 2. Üniversite yönetimini dava etmenin yolu nedir?
  Öncelikle forma yeni üye olduğum için bu siteyi oluşturan herkese teşekkür ederim. Bitlis Eren Üniversitesi'nden 06.06.2012 tarihinde...
  Yazan: zaman86 Forum: Kamu Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 27-07-2012, 02:08:42
 3. Apartman yönetimini ayırmak mümkünmü?
  iki binayı ayrı ayrı yönetime geçirmek için yasal işlem nedir binaların birbirleriyle hiçbir bağlantısı yoktur saygılar
  Yazan: zeyd Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 16-06-2008, 22:12:33
 4. Apartman yönetimini mahkemeye vermek çözüm mü?
  Merhaba.Konuyla ilgili aramalarımda yeterli bilgi bulamadığım için affınıza sığınarak konu açıyorum. Teras damlı ve çatısız bir binanın son...
  Yazan: marbel Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 26-09-2007, 21:13:22
 5. Site Yönetimin Günü Dolunca Apartman Yönetimini Kurma
  Selamlar. 50 daireden oluşan ve her apartmanda 8 daire bulunmakta. Site yönetiminin yönetim tarihi son bulup tekrardan toplanılmaya karar...
  Yazan: yesil_07deniz Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 19-09-2007, 09:35:42

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


2022 tarihli Hukuk Blog |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Site Ekleme |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Bayefendi |  Afternic Alanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2022 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı & Istemihan Mehmet Pazarbasi[İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2022 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.