merhabalar. benim sorum bakanlar kurulunun aldığı bir kararı hukukcu gözüyle değerlendirmeniz..
konu foreks(kaldıraçlı işlem) piyasasıyla alakalı. bu piyasaya girmek isteyen diğer kişilere de kılavuz olur internette bu işin yasal boyutu ile bircok tutarsız bilgi dolu..
ben uzun süre araştırdıktan sonra başlıkta belirttiğim kararı buldum. bu kararda beni ilgilendiren kısım şu; Türkiye'de yerleşik kişilerin, kaldıraçlı işlemlerle aynı hükümlere tabi olduğu belirlenen türev araçları yanlızca sermaye piyasası kurulu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar aracılığıyla almaları ve satmaları serbesttir.
karar böyle diyor. bu tam ne demek oluyor?
1. sorum türkiyede diye başlaması. SPK'nın yetkilendirmediği fakat yurt dışında ki bir kuruluşla işlem yapsak suç işlemiş mi oluyoruz?
2. sorum cümlenin sonunda ki ''almaları ve satmaları serbesttir'' tam olarak ne anlama geliyor? SPK nın onaylamadığı kurumlardan işlem yapmak suç mu sayılıyor?
sorular siz hukukculara saçma gelebilir. fakat ben hukuk bilgisi olmayan biri olarak bu kararı net anlamak istiyorum.. yasal olmayan birşey yapmak istemiyorum. şimdiden cevaplayan(lar) için teşekkürler.
kararaın tamamı alttaki linktedir
https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?M...evzuatTertip=5