+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: Muhdesatın aidiyeti

Muhdesatın aidiyeti Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2013
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Muhdesatın aidiyeti

  Öncelikle herkese merhabalar.

  Bir konuda sizlerden bilgi rica ediyorum.

  350 m2 bir arazi var. Bu arazi dedemin üzerineydi. 1990 larda hissesinin 1/4 ünü babama 1/4 ünü de halama satış yoluyla devretti. Kendisinde de 2/4 hisse kaldı. Alınan bu hisselere de zamanında babam ve halam kendileri için birer ev yapıp oturdular. Daha sonra üstüne birer kat daha çıktılar. Tabi bu yapılar ruhsatsız. Dedem 2001 de vefat etti. Kendisine ait olan 2/4 hisse 4 kardeş ve babannem arasında (1/4 hisse babannemde kalan 3/4 hisse 4 çocuğa) miras hukukuna göre kaldı. Ama kimse tapuya gidip de bu dedemden kalan 2/4 hissenin tapusunu çıkartmadı. Sonra halam yeni bir ev satın alıp oturduğu evden ayrıldı ve satışını da bize yaptı 2015 senesinde. Hissedarlardan birisi olduğumuz için herkese yazılı bildirim yapılmadı. Zaten kimsenin de orayı alacak ne niyeti ne de durumu vardı. Babamın ve halamın oturduğu bu evlerin her birinin elektrik ve suları var ayrı ayrı. Zamanında aflardan yararlanılıp alınmış. Vergileri babam ve halamın üzerine. Hatta 2 sene önce imar affı çıkınca yapı kayıt belgesi de aldık bu yapılara. Şimdi babannem de rahmetli olunca bu araziler üzerinde mirasdan kalan hak talepleri konuşulmaya başlandı. Zamanında aldığımız hisselere yaptığımız evlerde de hak sahibi olduklarını düşünüyorlar. Evler yapılmış 25-30 sene önce. Yıllardır babam ve halam oturmuş içinde kimseden ses yokken şimdi araziyi satalım ve 4 kardeşe pay edelim diyorlar. Ama bizim olan 2/4 hissedeki evlerde tek kuruş katkıları yok. Aramızda anlaşalım dedik ama değerinin üstünde yüksek rakamlar düşünüyorlar. Arazi değerli bir arazi değil ama babam oraya bütün hayatını maddi ve manevi olarak dökmüş. Gidecek başka yeri de yok ve halen orada oturuyor. Buna da mahkum.

  Hisseli tapuda arazinin hangi köşesinin bizim olduğuna ya da evlerin bizim hissemizde olduğuna dair bir ibare yok. Ama dediğim gibi evlerin 25-30 senedir vergisi, elektrik suyu babam adına ödeniyor. İmar barışından yararlanılıp yapı kayıt belgesi de alındı. Araştırdığım kadarıyla diğer hissedarlardan bu yapının bize ait olduğuna dair muvafakatname almamız lazım ama bu pek mümkün görünmüyor. Bu durumda muhdesatın aidiyeti davası açılması gerekiyormuş sanırım evlerin bizim olduğuna dair. Böyle bir dava açılırsa sonucu nasıl olur? Bu bilgi ve belgeler ışığında yardımcı olmanızı rica ediyorum. Ayrıca önce muhdesatın aidiyetini açıp sonra kazanmamız durumunda izaleyi şuyu davası mı açmamız gerekir? Ya da iki ayrı dava değil de tek dava mı açılmalı bu iki konu için? Bu süreç uzun mu sürer? Ayrıca izaleyi şuyu davasında biz kalan 2/4 hisseyi almak istersek bedeli kim nasıl belirliyor?

  Biraz uzun oldu ama yardımcı olursanız çok memnun olurum. Kıymetli görüşlerini eksik etmeyen bütün yorumculara da peşinen teşekkür ederim.  Hukuki NET Güncel Haber

  Muhdesatın aidiyeti konulu yargıtay kararı ara
  Muhdesatın aidiyeti konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Nov 2013
  Nerede
  İzmir
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Muhdesatın aidiyeti

  Merhaba. Yukarıdaki açtığım mesaja cevap gelmedi henüz ama konuyla bağlantılı bir sorum daha olacaktı.

  Arsanın 1990 larda babam ve halam adına satılmasından önce arsanın tek sahibi dedemdi. Bunu tapuda da yazdığı üzere satış yoluyla 1/4 hisse babama, 1/4 hisse de halama devretmiş. Bunun tapuları da var.
  Şimdi bir tanıdık der ki bu satış banka yoluyla olmadıysa diğer kardeşlerden biri (2/4 hisseden miras yoluyla yararlananlar) satışın iptali davası açabilirler.

  Benim anlamadığım satış öncesi arsada herhangi bir kişinin hissesi yok. Tek sahibi dedem. İstediği kişiye istediği kadarını satamaz mı? Hadi sattı. Peki bu paranın bankadan ödenmemesi durumunda yasal mirasçılarından biri buna itiraz edip satışı iptal ettirebilir mi? Burada şu noktayı tekrar hatırlatayım. Dedem bu satışı yaptıktan 12-13 sene sonra vefat edince kendinde olan 2/4 hisse mirasçılara intikal ediyor. Ayrıca paranın bankadan ödenmesi zorunluluğu tapu işlemlerinde yok. Bu durumdan muaf ve bu zorunluluk da zaten 2003 yılında getirildi. Satış işlemi de bu yasadan 8-9 sene öncesinde olmuş.

  Sizlerden ricam konu hakkında bilgilerinizi paylaşmanız. Önceki yazım üzerinden 6 ay geçmesine rağmen herhangi bir cevap veya bir yorum gelmemesi de ayrıca üzücü. Forumlar bilgi paylaşım mekanlarıdır. Burada da bilgilerimizi paylaşmazsak nerede paylaşacağız.

  Şimdiden herkese teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. [Mirasçılık] Ortak arazideki evin aidiyeti ve veraset ilamı sorunu
  Merhaba. Ortak arazi üzerinde atalardan kalma bir evimiz vardı. Bu ev tapu kaydına işliydi. Sonra babam aynı araziye başka bir ev yaptı. Babam evi...
  Yazan: pindaz Forum: Miras Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 08-10-2019, 21:24:31
 2. Muhdesat Aidiyeti davasında diğer kardeşin muvafakat vermemesi.
  Merhabalar Herkese. Devam eden bir "izaleyi şuyu" davamız var. İzaleyi şuyu davasına konu gayrimenkulün üzerinde bir sera var. Serayla ilgili;...
  Yazan: ademsezer Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 12-06-2016, 13:59:21
 3. Ortaklığın giderilmesi davasından önce hisse satışı durumunda muhdesatın durumu
  Arkadaşlar öncelikle vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim. Tapuda tarla vasfındaki bir taşınmazın (esasında bu tarlanın üzerinde her hissedarın...
  Yazan: Doğan Çengel Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 13-01-2011, 13:08:59
 4. Muhdesatın malikinin tespiti
  Günaydın herkese .Sorun şu:kayınpederinin tapuda tarla olarak görülen arsasındaki tek katlı evin üstüne müvekkilim ev yapmış ve de 6 yıldır...
  Yazan: i.çiçek Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 13-12-2006, 10:36:56

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.