+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 21 ileti bulundu.

Konu: Bilişm Suçları Hakkında

Bilişm Suçları Hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Jan 2020
  Nerede
  izmir
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Bilişm Suçları Hakkında

  Merhaba sevdiğim bir arkadaşımın başına gelen garip bir olay hakkında size danışmak istedim. Şimdi kendisi çok fazla dizi ve film indiren birisi. Bayan bu arada. Bu indirmeleri tarayıcıya eklenen bir programla yaptığını söyledi. Bu program sitedeki tüm video içeriklerini okuyup indirme seçeneği sağlıyor ancak yine böyle bölümleri indirirken sitede bulunan alakasız birkaç video da iniyor. Arkadaşım bunlardan birinin kapak resminden cinsel bir video olduğunu fark etmiş ama açıp bakmamış bile birazdan silerim düşüncesiyle.

  Fakat olay burada başlıyor. Videoların inmesinden 2 dakika sonra o cinsel içerikli video kırık dosyaya dönüşüyor ve arkadaşın Windows 10 işletim sistemiyle senkronize Hotmail hesabı kapatılıyor. Biraz araştırdığımızda kırılan videonun yasadışı bir içerik taşıyabileceğini düşündük açıkçası(Reşit olmayan ilişki vb.) ve bu tür videolar gerekli birimlere bildiriliyormuş. Muhtemelen video OneDrive'a otomatik yüklendi ve tespit edildi. Kız ne kadar uğraşsa da hesabı kurtaramamış ve telaş içinde gelip bana anlattı.

  Windows 10'la senkronize hesap kapatıldığına göre muhtemelen bir soruşturma açılabilir diye düşünüyorum. Ben de bilişim suçları hakkında çok bilgili değilim. O yüzden bir kaç sorum olacaktı.

  1-) Bir soruşturma açılır mı ve açılması ne kadar sürer?

  2-) Böyle bir durumda suçlama hangi maddeden olur? Video içeriğinin reşit olmayan ilişki bulundurması durumunda tck 226/3 ve 226/5 maddeleri göze çarpıyor. Paylaşma olmadığı için yapılacak suçlama 226/3'ten olur diye düşünüyorum ama senkronizasyon sonucu kişişel bir hesap da olsa internete yüklendiği için 226/5 olabilir mi diye düşündüm açıkçası.

  3-) Bu tür soruşturmalarda bir dijital arama yapılır diye düşünmekteyim. Bu olay evinde kendi bilgisayarında gerçekleşiyor ancak kapatılan email hesabını daha çok iş yerinde kullanıyormuş. Bir arama durumunda iş yerinde de arama yapılır mı diye korkuyor. Arama olması halinde sadece indirmenin yapıldığı yerde mi yoksa alakasız olsa da emaile girilen her yerde mi yapılır?  Hukuki NET Güncel Haber

  Bilişm Suçları Hakkında konulu yargıtay kararı ara
  Bilişm Suçları Hakkında konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Sep 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  275
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bilişm Suçları Hakkında

  teknik olarak kırık dosyadan ne kast ettiğinizi anlayamadım.

  maalesef onedrive googledrive gibi online depolama araçları indirilen dosyaları otomatik olarak kişinin hesabına da kayıt etme gibi bir özelliğe sahip eğer siz iptal etmezseniz. buna benzer şöyle durumlar da olabiliyor kişi whatsup guruna üye, birileri gruptan yasadışı içerik paylaşıyor, siz de arkadaşınızdan gelen dosyayı içeriği bilmeden indiriyorsunuz, drive da kafasına göre yedek alıyor yüklüyor senkronize ediyor videoyu hesabınıza ekliyor vs.
  Bu tip yasadışı dosyalar da takip edildiğinden otomatik olarak yakalanıyorsunuz ve hesabınız iptal ediliyor. Maalesef olay sadece hesabın iptal edilmesi ile kalmıyor. Hesabı geri alamazsınız ve herhangi bir şekilde yazışmalara da cevap vermezler.

  Sorularınıza cevap verirsek:

  1) soruşturma 100% açılacak. windows hesap bilgilerini Türkiye deki ilgili emniyet kurumlarına bildirecek ve savcılık soruşturma açacak. Bu 1-2 seneyi bulur. Neden bu kadar yavaş prosedürler yazışmalar IP tespiti vs.
  2) Suçlama 3.maddeden olur
  3) Arama eskiden oluyordu baskın yapıp tüm dijital cihazlara el koyup bilirkişi incelemesine tutuluyordu. Şimdi nasıl yapılıyor tam bilmiyorum ama arama olmadan da suçlamalar olabiliyor.

  Özet: arkadaşınız soruşturma geçirecek o aşamada iyi bir bilişim avukatı şart görünüyor bu tip suçların şakası yok. 2-5 yıl hapis cezası var. savcılık direk davayı açar bu arada detaya girmez, işi mahkemeye bırakır. hakimin insafına göre beraat de olabilir alt sınır da olabilir. hagb olur büyük ihtimal ama başka herhangi bir suçtan ertelemesi vs varsa iyice baş ağrıtabilir. Bayan olması büyük avantaj. Benzer konuda avukat bir arkadaşım bir davaya bakmıştı kendim de bilişim sektöründe olduğumdan konu hakkında bilgim var. Bu konularda uzman bir avukat demişti hakimin yaklaşımı çok önemli genelde bu tip suçlamarda herkes yanlışlıkla oldu vs diyor ama bayan olunca çok daha inandırıcı olur demişti. Sanık genç erkek ise hakim direk cezayı verebilir çok uğraşmaz bilirkişi raporu teknik detay vs.

  Bir de şaşırdığım nokta

  Bu program sitedeki tüm video içeriklerini okuyup indirme seçeneği sağlıyor ancak yine böyle bölümleri indirirken sitede bulunan alakasız birkaç video da iniyor.

  demişsiniz, aslında bu tip pislik siteler temizlendi diye biliyordum son yıllarda. Büyük bir ihtimal bu site de forum gibi bir şey, başkalarının paylaştığı videolara mevcut yani sapığın teki koyuyor sitenin haberi olmadan, değilse direk bu içerikleri paylaşan siteler kalmamıştır diye düşünüyorum. Bu sapık adam yüzünden de farkında olmadan o dosyayı indirenlerin başı ağrıyor huzuru kaçıyor. Sitedeki tüm videoları indiren eklenti de gerçekten tehlikeli bir eklenti ayrıca sitedeki bağlantılara da gidip videoları bulup indiriyorsa gerçekten oldukça tehlikeli. İndirilen dosyaların drive a senkronize olması da aktif ise örnekte olduğu gibi tatsız durumlar olabilyor. Belki senkronize olmasa olay ortaya çıkmayabilirdi.

  Size teknik bir kişi olarak şunu önerebilirim, önce soruşturmayı beklemeden yine de bir bilişim avukataına başvurun. Sizin bilgisayardaki hareketleriniz sizin suçsuzluğunuzu ispatlayabilir o yüzden hemen cihazı formatlamayın bir şekilde yedeğini (imajını) alın derim bu konuyu avukata sorun. Bazı avukatlar veya forum siteleri eğer cihaz temiz ise suçlama olmaz diyor bu kesinlikle doğru değil cihaz incelemesi olmadan da suçlama ve ceza olabiliyor. Yani burda iki yaklaşım var kimi diyor cihazlarınız temiz olsun soruşturma olunca sizde o yasadışı içerk bulunmazsa olay kapanır bu birinci yol.
  İkinci bir yol ise teknik olarak bilirkişinin incelemesi için işletim sisteminin saklanması (işletim sistemi tüm hareketlerinizi bilgisayarınıza kayıt eder ve adli bilişim ile bu veriler geri alınır, formatlansa bile) buna digital forensic denir.
  Konu cemalgurler tarafından (06-01-2020 Saat 00:23:58 ) de değiştirilmiştir.

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Jan 2020
  Nerede
  izmir
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bilişm Suçları Hakkında

  Yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. Dosya kırılması olayını ben de tam anlayamadım. Şöyle anlattı; inen videoların olduğu klasöre baktığında malum videonun kapak resmini görüyor ama 2 dk sonra baktığında o videonun kapak resmi gitmiş ve beyaz boş bir kağıt imgesi oluşmuş bozuk dosyalarda oluyor genelde bildiğim kadarıyla. Windows 10'un böyle bir dosya bozma özelliği var mı onu da bilmiyorum.

  Suçlamanın 226/3'ten olacağına net emin misiniz acaba çünkü şu aşamada beni en çok endişelendiren 6 yıldan başladığı için suçlamanın 226/5'ten olması. Nerden geldiği belli olmayan bir video yüzünden 6 yılla yargılanması çok ağır olur. Sizin ya da avukat arkadaşlarınızın mail-gmail senkronizasyonu sonucu meydana gelen böyle olaylarda 226/3ten suçlama olduğuna dair bildiğiniz örnekler var mı söylediğiniz whatapp olayı gibi?

  Programı kontrol ettim bu program girilen sitedeki tüm videoları algılıyor ve liste halinde indirme linkleri oluşturuyor buna reklamlar, gifler, resimler de dahil tüm görsel içerikler. Gerçekten yanlış bir sitede çok tehlikeli hale gelir böyle programlar.

  Cihaz incelemesi olmadığında ya da inceleme olduğunda cihaz temizse bile ceza veriliyorsa ihbarı direkt delil olarak sayıyorlar demektir. İlginç gerçekten. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ediyorum tekrardan.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Sep 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  275
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bilişm Suçları Hakkında

  226/3 - 5 konusunda rahat olun. Tüm olaylarda 226/3 oldu. 226/5 yok. Maddelerin içeriğine bakmayın paylaşım olsa bile 226/3 veriyorlar ama kasıt varsa ve miktar çok ise o zaman alt sınırdan uzaklaşıyorlar, 2 yıl 1 ay verirse hagb olmuyor sizin de bildiğiniz üzere. Olay zaten hakimin insiyatifinde bağlı. Ama neden işlemediği suç için 226/3 den yargılansın ki. O da hafif bir suç değil.
  İhbarın delil sayılması vs bunlar hepsi hakimin takdirinde son söz hakimde.
  Tanıdığınız kişinin sabıkası ertelemesi vs yoksa bundan en kötü hagb alır ama başka bir olaya karışmaması gerek uzun bir süre. Artı yine böyle bir olaya denk gelmemek için oldukça dikkatli olması lazım. Aslında bu olay tamame şans işi her internet kullananın başına gelebilecek bir olay. Aynı durum zararlı yazılım virüs vs kötü niyetli tarayıcı kodları ile de olabilir.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Jan 2020
  Nerede
  izmir
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bilişm Suçları Hakkında

  Saolun içimizi rahatlattınız. Tabii ki bu şartlar altında beraat alması gerekiyor 226/3 de çok ağır. Sicile işleyecek sonuçta. Çok bilgili olmadığımdan olabilecek en kötü senaryoyu değerlendirmek için sordum.

  Bir de son olarak arama olması durumunda arama sadece indirme yapılan yerde mi oluyor yoksa bu maile girilen tüm iplere mi bu konu hakkında bilginiz var mı? maile girilen tüm iplere arama yapılacaksa benim ev de dahil en az 5-6 adreste arama yapılması gerekiyor o zaman. en çok da iş yerinden girmiş.

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Jun 2009
  Nerede
  Kocaeli
  İletiler
  8.956
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bilişm Suçları Hakkında

  Ben de şunu anlamadım:
  Bilgisayarımın ekranı ufak olduğundan özellikle TV'lerin kendi sitelerinden ve kimi zaman da Youtube'dan dizileri indirip TV'de seyrediyorum. Dolayısı ile arkadaşınızınkine benzer video download eklentileri kurulu bilgisayarımda. Ama hiç bir zaman indirdiğim bir dosyanın buluta gittiği olmadı. Bu neden oluyor? Neden Google drive'a / Onedrive'a / Yandex'e kopyalanıyor?

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Sep 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  275
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bilişm Suçları Hakkında

  arama olup olmaması konusunda eskiden belirli takip altındaki suç unsuru içeren sitelere giriş yapıp indirme yapanların IP adresleri yetkili kolluk birimlerine iletiliyordu IP adresinden gerçek adrese baskın yapılıp tüm dijital cihazlara el konuyordu (bilgisayar, tablet, cep telefonu, diski cd, dvd, usb bellek vs..)
  ama daha sonraları bu tip yasadışı iğrenç siteler temizlendi arama motorlarından çıkarıldı. günümüzde bu tip suç olayları genelde sosyal medya hesapları üzerinden yürüdüğü için işin içinde mail adresi, google accuontu windows accountu vs olduğundan kişiyi tespit için adrese baskın yerine direk kişiye dava açılabiliyor sonuçta bir mail adresi kime bağlı, bağlı telefon numarası vs var. bu durumlarda aramaya gerek kalmayabilir ama bu kısmı bu konuda deneyimli bir bilişim avukatına sorun.
  Sayın Şenol beyin dediğine benim de kafam takıldı,
  sanırım işletim sistemi + account hesap ayarları ile ilgili. cep telefonunda bu iş daha kolay öntanamlı (default) olarak açık oluyor ama masaüstü bir cihazda download edilenlerin otomatik buluta gitmesi garip.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  Jan 2020
  Nerede
  izmir
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bilişm Suçları Hakkında

  Cevaplarınız için teşekkürler. Aslında Onedrive'a yüklendiği konusunda emin değilim olayı anlattığında ilk aklıma o gelmişti ama arkadaşım OneDrive hesabının olmadığını söylüyor. Ayrıca videonun bozuk dosyaya dönüşme olayı da var. Video düzgün inmediği için bozuk göründü diyeceğim, o zaman niye hesap kapatıldı?

  Sadece Windows 10'u kurarken kendi Hotmail hesabı ile giriş yapmış. Belki Mail hesabı ile eşleşme olduğu için kapatılmıştır. Belki de Windows 10 yasadışı bir içeriği herhangi bir bulut sistemine yüklenmesine gerek olmadan da tespit edip maili kapatabiliyordur.

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Sep 2006
  Nerede
  Turkey.
  İletiler
  275
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bilişm Suçları Hakkında

  konuda net olmayan çok teknik nokta var. hesabın kapandığını ne zaman farkına vardı? indirir indirmez mi?hemen indirme durumunda teknik olarak hesabın kapanması olası değil gibi otomatik kapanma için otomatik çalışan filtre programlarına girmesi gerekir bunun için de dosyanın bir yerde paylaşılması yüklenmesi (upload) lazım. bence olayı daha detaylı netleştirin.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Jan 2020
  Nerede
  izmir
  İletiler
  10
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Bilişm Suçları Hakkında

  Video indikten birkaç dakika sonra hesabının kapatılmış olduğunu görüyor. Aslında hesaba en son olaydan birkaç gün önce girmiş yani video yüzünden olduğu kesin değil. Ancak ondan sonra kapatılmış olduğunu gördüğü için nedeni videoya bağlamış.

  Burada asıl cevap bulunması gereken soru şu : Windows 10 yasa dışı olan bir video indiğinde tespit edip mail hesabını kapatabiliyor mu?

  Microsoft Smartscreen, Windows Defender gibi Windows 10'da bulunan programlarda belki dediğiniz türden filtreler vardır.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Benzer Konular :

 1. Bilişim suçları hakkında suç duyurusu
  Hayırlı sabahlar değerli forum üyeleri. Ayın 22' şinde forum ortamında paypal aracılığı ile 40tl karşılığında lisans kodlamasına sahip hack/warez...
  Yazan: rüzgar- Forum: Bilişim Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 30-07-2014, 23:08:54
 2. Bilişm Suçlarında Tazminat Davası
  11/12/2010 yılında bilgisayarıma izinsiz girerek,5 yıl boyunca emek verip oynadıgım oyun karakterimin 3 ayrı ve gizli soruları ile bütün şifreleri...
  Yazan: sami02 Forum: Bilişim Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 23-03-2013, 17:49:58
 3. Bilişim Suçları Hakkında
  Öncelikle selamlar, Sizlerin bilgi ve birikiminize danışmak istediğim bir durum var. Konu bilişim suçları ve beni de ilgilendiriyormuş, 1-1,5...
  Yazan: gkhnoztrk Forum: Hukuki Görüş ve Yorum
  Yanıt: 5
  Son İleti: 27-04-2010, 10:30:08
 4. Bilişim suçları hakkında
  soruşturma evrakı incelemesinde TCK nın 243/1 ve 53/1. maddelerinden yargılanıcagım , bu maddelerin cezai karşılığı nedir ? daha önce herhangi bi...
  Yazan: anlattimbozuklugu Forum: Ceza Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 10-04-2010, 19:39:11
 5. Ehliyet Suçları Hakkında
  Merhabalar iyi çalışmalar diliyorum. Başımızdan şöyle bir olay geçti, görüşlerinizi almak istiyorum. Kardeşim ehliyet kursunu başarılı bır sekılde...
  Yazan: dagseli Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 11-06-2009, 00:46:14

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İnternet Araçları

İnternet Araçları

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.