+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder?

Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  malatya, darende, Turkey.
  İletiler
  34
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder?

  ya budurum arkadaşımın başında babası vefat etmiş ancak emekli sandığı babasına borç çıkarmış ancak hayatta olmadığı için 6 tane mirasçıları ödeyecek denmiş ancak tüm kardeşleri sabit maaşı olmadığından ve ödeme gücü bulunmadığından( 2 sinin sadece evi var onlarda beylerinin üzerine) ödemeye yanaşmamışlar. arkadaş şimdi soruyor ben memurum tüm borç benden mi tahsil edilir diye... birde böyle durumlarda kız evlatlar soyismi değişikliğinden dolayı tespiti yapılıyor mu onlar muaf mı ödemek zorundamı?teşekkür ediyorum...  Hukuki NET Güncel Haber

  Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder? konulu yargıtay kararı ara
  Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Jul 2004
  Nerede
  İstanbul, Türkiye.
  İletiler
  4.244
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  ölüm ile miras mirasçılara geçer, miras ise alacakların ve borçların toplamıdır yani ölüm ile haklar gibi borçlar da mirasçılara geçer miras red edilmediği sürece borçlardan mirasçılar müştereken ve müteselsilen sorumludur.
  Yöneticilere KM İle Soru Sormayınız- Yeni Konu Açmadan Önce Forumlarda Arama Yapınız

  https://www.hukuki.net


  Hukuk Güzel Bir Sanattır...

  İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir..

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  malatya, darende, Turkey.
  İletiler
  34
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  kişi bakar mirastaki borç oranı alacagından çoksa reddi miras edebilir mi reddi miras nasıl yapılır? kamuda çalışan arkadaşımın böyle bir hakkı varmı? ne yapması gerekiyor... miras paylaşımından sonrada olurmu? yoksa önce mi olmalı.... artarta soru sordum arkadaşımınistegiyle sordum... kusura bakmayın iyi çalışmalar...

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  Antalya, Merkez, Turkey.
  İletiler
  1.019
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Tereke (kalan mirasın tamamı) borca batıksa (borç, alacaktan fazlaysa) ve bu durum, sonradan öğrenilmişse; miras paylaşıma tâbi tutulmuşsa bile, alınanlar terekete iade edilmek kaydıyla ve durum Mahkeme'ye derhal bildirilerek, reddi miras yapılabilir. Bu hakkın kullanımının, kamu görevlisi olmayla bir ilgili yok, herkes kullanabilir. Mirası reddetmeyen herkesin, tüm borçlardan paylı sorumluluğu olur ve isterse adını da değiştirsin, nüfus kaydına bakıldığından; kim olduğu tespit edilir. Yani, kız evlatlar da sorumlu.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  Antalya, Merkez, Turkey.
  İletiler
  1.019
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Tekrar merhaba;

  Yukarıda vermiş olduğum bilgide, önemli bir yanlışlık yer almakta. Bu da; mirasçıların, tereke borçları nedeniyle paylı sorumluluğu bulunduğu bilgisidir ve bu bilgi doğru değildir. Doğru bilgi; mirası reddetmeyen mirasçıların, hepsinin, müteselsilen, tüm borçtan sorumlu olduğudur.

  Konuyu biraz açarsak; mirasbırakandan alacağı olan bir kişi; bu alacağının tamamını, dilerse, mirası reddetmeyen mirasçılardan herhangi birisinden talep edebilir; miras paylarıyla bağlı ve oranlı bir şekilde istemek zorunda değildir. Üstelik mirasçı; kendi kişisel malvarlığıyla da sorumludur.

  Böyle bir durumdan endişe eden mirasçı; dilerse taksimattan önce Mahkeme'ye başvurarak çeşitli tedbirler talep edebilir (tereke mamelakının korunması; müteveffanın borçlarının ödenmesi veya teminata bağlanması gibi)

  Konu hakkında bana uyarılarını sunan, dikkatli, hassas ve nazik meslekdaşlarıma, teşekkürü bir borç bilirim.

  ÖNEMLİ NOT: Ne kadar bilirseniz bilin, kara kaplı kitaba bakmadan, aceleyle bilgi verirseniz; işte böyle benim gibi hata yaparsınız. En son verdiğim ders de, Miras Hukuk'ydu normal olarak

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  malatya, darende, Turkey.
  İletiler
  34
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  o zaman borçlu doğal olarak kamu görevinde çalışandan tahsil yolunu seçecektir. o zaman haksızlık olmuyor mu? [?] ayrıca miras kabul edildiğinde borç bilinmiyorsa sonradan çıkmışsa ne olacak böyle bir hukuki işlem arkadaşmın aklına gelmemiş. konuyu biraz açsanız.... anlamadığım mirası 6 kişi paylaşsın borcu borçlunun istediği bir kişi ödesin (yanlış anlamadıysam) kişi buna itiraz edemez mi?

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  Aug 2006
  Nerede
  Antalya, Merkez, Turkey.
  İletiler
  1.019
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı

  Yasa şöyle düzenlenmiş: Mirasçılar, miraspayları oranında, terekeden mal (hak) alacaklar. Ancak; tereke borçlarından sorumlulukları, miraspayları oranında değil; tamamından herbiri ayrı ayır sorumlu. Bu, Yasa'nın sözü. Denebilecek birşey yok.

  Yukarıda da değindiğim gibi;

  1. Eğer ortaya sonradan (paylaşımdan sonra) çıkan borç, mirasçıya düşen haktan fazla ise; bu durumun sonradan ortaya çıkması sebebine dayalı olarak, "ben mirası reddediyorum" diyerek, gereğini yapmalı ya da

  2. Bu borcun tamamı ondan tahsil edilirse; diğer mirasçılara, payları oranında rücu etmeli.

 9. #8
  Kayıt Tarihi
  May 2017
  Nerede
  Konya
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder?

  Babam vefat etti. Ölmezden yıllar önce senet sözleşmeli (muhtar şahitli ve kaşeli) bir tarla almış. Tarla devletin dağıttığı olduğundan üzerine belli bir süre de satış yasağı var (10 yıl).
  Babam tarlayı aldıktan bir yıl sonra satan şahıs vefat etmiş. Adam vefat ettiğinde satış yasağının kalkmasına henüz 8 yıl var. Satıcı vefat ettiğinden satış yasağı bitiminde de babam tapuyu üzerine alamamış.
  2 yıl önce de Babam vefat etti. (Biz tarla alındığı günden bugüne halen tarlayı ekip biçiyoruz.) Tapu dairesinin yakın zamanda halka gönerdiği mektuplar neticesinde tarlayı satan şahsın mirasçılarının ellerine bildiri geçince tarla bizim çıkın tarladan diyorlar.

  Soru 1: Biz tapuyu nasıl alabiliriz. ?
  Soru 2: Mirasçıların tarlayı satmalarını engellemek için babamızın ödediği nakde istinaden satış yasağı koydurabilirmiyiz ?
  Soru 3: Biz tapuyu alamayacak isek babamızın ödediği paraya istinaden satan merhum şahsa veya mirasçılarına alacak davası açabilirmiyiz . Nakit paranın ödendiği günden bugüne değer kaybının telafisi ve kıymet karşılıklarını talep edebilirmiyiz ?

  Yardımcı olacak değerli üyelere şimdiden teşekkür ediyorum.
  Konu The_Unutulmuş tarafından (04-05-2017 Saat 22:22:03 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Detay bildirimi

 10. #9
  Kayıt Tarihi
  Nov 2017
  Nerede
  mersin
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder?

  Yeni bir içerik araştırıp yazı hazırlarken burası çok işime yaradı teşekkürler.
  __________________________________________________ __________________________
  hazırladığım makale : https://www.ucretsizsorgulama.com/ol...n-kredi-borcu/ yasak mı bilmiyorum yasaksa link kaldırılsın. Belki işinize yarar.

 11. #10
  Kayıt Tarihi
  Feb 2019
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Ölmüş bir baba adına borç çıkarsa kim öder?

  Babadan kalan borç var, 3 mirasçıdan 2 si çalışmıyor, sgk lı diğer 1 mirasçının maaşına çalışmayan 2 kişinin payını çalışandan talep edebilirler mi?

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Ölmüş babadan kalan dosya borcunu kim öder?
  Merhabalar, Konuyu umarım yanlış yere açmamışımdır. Sıkıntımız yaklaşık 12-13 yıl önce babam dükkanında kaçak elektrik yapmış ve ceza yemiş....
  Yazan: xyemom Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 13-02-2019, 18:04:06
 2. [Babalık davaları] gayri meşür olan bir çocuk ölmüş olan baba bildiği kişiden mal varlıgından yararlanabilirmi
  ben şuanda 47 yaşindayim annem beni başka kocadan dogurmuş annem ve babam blidigim sahte babam öldükten sonra annem tarafi kardeşleri bana babalik...
  Yazan: Yigit Topal Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 17-10-2018, 19:55:41
 3. [Borca itiraz davası] Ölmüş babaya çıkan borç
  Babam 16 yıl önce öldü fakat şimdi icra kağıdı geldi ev telefon borcu birikmiş benim dışımda kardeşi olan 4 mirasçı var. Ben öğrenciyim bir işim veya...
  Yazan: papatyagüncesi Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 23-08-2017, 15:33:42
 4. Ölmüş kişi adına aboneliklerin devam ettirilmesi?
  2006 yılında vefat etmiş olan dedemin elektrik, su ve telefon abonelikleri nenem sağ olduğu için kesilmedi aynen devam ediyor. 1) dedem öldüğü...
  Yazan: Lütfullah Altay Forum: Kişiler Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 14-01-2015, 21:34:02
 5. Baba ile oğul arasındaki borç
  Baba oğluna borçlu olabilir mi? Oğulun babayı icraya vermesi mümkün mü? doğacak babanın haklı durumunda maddi manevi baba oğlundan tazminat isteyebir...
  Yazan: quake07 Forum: Borçlar Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 04-06-2007, 11:06:45

Bu sayfada bulunan kavramlar:

ölen kişinin borcunu kim öder

ölen babanın borcunu kim öder

ölenin borcunu kim öder

http:www.hukuki.netshowthread.php13547-olmus-bir-baba-adina-borc-cikarsa-kim-oder

babanın borcunu evlat öder mi

mirasçıların borçtan sorumluluğutereke borcu nedirbabanın borcu evlada kalırmıölen insanın borcunu kim öderölen kişinin borçlarını kim öderölen kişinin banka borcunu kim öderbaba oldukten sonra borcu odenirmiolen kisinin borcu varsa ne olurhttps:www.hukuki.netshowthread.php13547-olmus-bir-baba-adina-borc-cikarsa-kim-oderölen babanın borçları kime kalırbaba oldukten sonra borcölen kişinin borcu kime kalırölen babanin borcuölen kişinin devlete olan borcuolen birinin borcunu kim oderolen kisinin borcunu kim oderBabasi olen kisinin Avukatbocu onu ilgilendirirmivefat eden. kisilerin devlete olan borcuyeni kanuna gore olmus insanin mal borcu dururmuolen kisini adliye ssk borc
Forum

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.