+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.

Konu: Kira kefillikten vazgeçebilir miyim?

Kira kefillikten vazgeçebilir miyim? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Nov 2011
  Nerede
  Ankara
  İletiler
  13
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Angry Kira kefillikten vazgeçebilir miyim?

  Merhaba,
  Bir devlet memuru olarak bir arkadaşımın tuttuğu eve kefil oldum. Arkadaşım ile ilgili bir sorunum yok. Yalnız arkadaşım işi gereği zaman zaman 2-3 ay süreler ile yurt dışı-yurt içi seyahatlere çıkıyor. Bu seyahatlere çıktığı zamanlarda evin anahtarını verdiği bazı arkadaşları evde kalıyormuş ve bu yüzden bazı büyük sıkıntılar çıkıyormuş. Apartman sakinleri bir kaç kez polis çağırmışlar. Evde bazı fiziksel zaralar olmuş. (Kapıların kırılması, doğalgaz sayacının bozulması vs..)Evi tutmasına aracı olan emlakçı beni arayarak, kefilsin sende sorumlusun ilgilen, yoksa senide mahkemeye verecekler gibi bir şeyler söyledi.
  Ben bu durumda polisten talep edeceğim tutanakları da ekleyerek noterden arkadaşıma ihtarname çekebilir miyim? Sonucu ne olur?
  Yardımlarınız için teşekkür ederim....  Hukuki NET Güncel Haber

  Kira kefillikten vazgeçebilir miyim? konulu yargıtay kararı ara
  Kira kefillikten vazgeçebilir miyim? konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Apr 2015
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Kira kefillikten vazgeçebilir miyim?

  Merhabalar,

  Türk Borçlar Kanunu'nun (TBK) kefaleti düzenleyen hükümlerine göre kefalet en fazla on (10) yıl için verilebilir. Kefalet on yıldan fazla bir süre için verilmiş olsa bile, uzatılmış veya yeni bir kefalet verilmiş olmadıkça kefil, ancak on yıllık süre doluncaya kadar takip edilebilir.

  Bunun yanında olayınızda ki kefalet sözleşmesinden TBK m. 599 çerçevesinde dönebilirsiniz. Buna göre: "Gelecekte doğacak bir borca kefalette, borçlunun borcun doğumundan önceki mali durumu, kefalet sözleşmesinin yapılmasından sonra önemli ölçüde bozulmuşsa veya mali durumunun, kefalet sırasında kefilin iyiniyetle varsaydığından çok daha kötü olduğu ortaya çıkmışsa, kefil alacaklıya yazılı bir bildirimde bulunarak, borç doğmadığı sürece her zaman kefalet sözleşmesinden dönebilir. Kefil, alacaklının kefalete güvenmesi sebebiyle uğradığı zararı gidermekle yükümlüdür."

  Madde alıntısında açıkça görüldüğü üzere borç doğmadığı sürece her zaman yazılı bir bildirimde bulunarak kefalet sözleşmesinden dönebilirsiniz. Borç doğmuş ise bunu gidererek yine yazılı bildirimde bulunarak her zaman kefalet sözleşmesinden dönebilirsiniz.

  Önemle belirtmek gerekir ki, bu cevap verilen bilgiler çerçevesinden olup her hangi bir hak kaybına uğramamanız açısından işin tüm detaylarını bir avukata anlatmanızın ve onun hazırlayacağı metin çerçevesinde hareket etmenizin lehinize olacağıdır.

  İyi günler dilerim.

  Av. Ferman Kaya

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Ev sahibiyim evi kiracıya vermekten vazgeçebilir miyim?
  Merhabalar, kiracı adayı ile bir yıllık kira sözleşmesi imzalamış olmamıza rağmen korona virüsten dolayı içerisinde bulunduğumuz durum bizi...
  Yazan: BahtiyarSan Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 08-05-2020, 15:17:22
 2. 1 kira verdik sözleşme yapılmadı vazgeçebilir miyim?
  Merhaba. 24.09.2019 cumartesi tarihinde bir emlakçı aracılığı ile bir daire kiraladık ancak çok içimize sinmemişti. 1 kira bedeli emlakçıya verip...
  Yazan: Yıldız8935 Forum: Kira Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 10-10-2019, 01:16:38
 3. [Miras Payları] miras payımdan vazgeçebilir miyim?
  merhaba. rahmetli babamın sağlığında onun engelli raporuyla erkek kardeşime bir araba alınmıştı. araç babam adına tescil edilmiş ancak kredi...
  Yazan: meraklivatandas Forum: Miras Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 02-01-2017, 13:57:36
 4. Velayetten vazgeçebilir miyim?
  İki çocuğumun velayetini almak istemiyordum biri 17 yaşında biri 6 yaşında fakat avukat almam konusunda beni ikna etti. dava dosyası 2-3 gün önce...
  Yazan: %100adalet Forum: Aile Hukuku
  Yanıt: 15
  Son İleti: 23-12-2009, 15:39:19
 5. İhaleden vazgeçebilir miyim?
  İcra dairesi tarafında acılan gayrimenkul ihalesine katılarak kazandım.Yasal süresi içerisinde ihale bedelinin tamamını yatırdım.Fakat borçlu...
  Yazan: önderabidin Forum: İcra ve İflas Hukuku
  Yanıt: 4
  Son İleti: 21-11-2008, 22:18:18

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.